GastroVino-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հայկական գինեգործության կարեւոր եւ հետաքրքիր իրադարձությունները:
Նոր գինիներ
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը 2021 թվականը սկսեց նոր «Տակառ Ռուբի» գինու ներկայացմամբ: Ռուբի պորտո ոճով պատրաստված այս գինին իր տեսակով առաջինն է հայկական շուկայում:
Փետրվարին «Զուլալ»-ը թողարկեց իր Alpha Collection շարքի երեք նոր գինիները՝ Զուլալ Ճիլարը, Զուլալ Թոզոտն ու Զուլալ Ոսկեհատը (Սաթե կամ Light amber):
Դեկտեմբերին «Զուլալ»-ը ներկայացրեց նաեւ Կարմիր կոթ գինին:
Հունիսին Noah of Areni ընկերությունը ներկայացրեց է իր նոր՝ բնական աղանդերային քաղցր սպիտակ գինին: Գինին բնական քաղցրություն ունի, ինչն ապահովելու համար բերքահավաքը կատարել են դեկտեմբերին` խաղողի ողկույզները նախապես պաշտպանելով շղարշով։
Հուլիսին «Մարան» ընկերությունը ներկայացրեց Halde գինին, որը շուրջ մեկ տարի պահվել էր Արագած լեռան Քարի լճի հատակում՝ ծովի մակարդակից 3185 մետր բարձրության եւ ջրի մակերեւույթից մոտ 8 մետր խորության վրա:
Սեպտեմբերին Zorah-ը հայտնեց ZORAH HERITAGE SIRENI գինու թողարկման մասին, որի պատրաստման համար օգտագործվել է կարմիր Սիրենի եւ սպիտակ Արարատի խաղողը:
Մրցանակներ
2021 թվականին ընթացքում հայկական գինիները մեդալներ եւ մրցանակներ շահեցին TEXSOM մրցույթում, Berliner Wine Trophy-ում, USA Wine Ratings 2020 մրցույթում, Concours Mondial de Bruxelles մրցույթում:
KOOR White Reserve գինին Ճապոնիայում անցկացվող Sakura Awards գինու մրցույթում արժանացավ մի քանի մրցանակի։
Տարեվերջին ամերիկյան Wine Enthusiast ամսագիրն ընդգրկեց հայկական Yacoubian-Hobbs 2017 Rind Areni գինին 2021 թվականի 100 լավագույն գինիների ցանկում։
Ուղեցույցներ
Սեպտեմբերին Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամը հրապարակեց «Բացահայտիր Հայաստանը մեկ գավաթ գինով» գիդը, որը ներկայացնում է Հայաստանի գինեգործական շրջանները, գինեգործարանները, գաստրոբակերն ու այլ տեղեկություններ ոլորտի մասին։
Հոկտեմբերին ռուսաստանյան SWN ամսագիրը (Simple Wine News) հրատարակեց «Գինու ճանապարհ. Հայաստան» ուղեցույցը։
Նոր հնարավորություններ
Դեկտեմբերին Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամը եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)՝ ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ, գործարկեցին հայկական գինիների առցանց վաճառքի հարթակը եւ հայտնեցին Բեռլինում հայկական գինիների միասնական պահեստ-լոգիստիկ կենտրոնի բացման մասին:
Հուլիսին հայաստանյան ICARE հիմնադրամը, Սալոնիկի Արիստոտելի անվան համալսարանը, Ագրոբիզնեսի զարգացման վրացական կենտրոնը եւ Օդեսայի սննդի տեխնոլոգիաների ազգային ակադեմիան մեկնարկեցին The Sea of Wine-ի նախագիծը, որի նպատակը Սեւծովյան տարածաշրջանում էնոտուրիզմը գրավիչ ուղղություն դարձնելն է:

GastroVino singled out the important and interesting events of Armenian winemaking in 2021.
In February Zulal issued its three new wines of Alpha Collection – Zulal Chilar, Zulal Tozot and Zulal Voskehat (Amber or Light amber).
In December Zulal also introduced Karmir Kot wine.
In June Noah of Areni company introduced its new natural sweet white dessert wine.
This wine contains natural sweetness secured by the veil protection the grape clusters had until the December harvest.
In July Maran company introduced Halde wine, which was stored for about a year at the bottom of Lake Kari of Aragats Mountain at 3,185 meters above sea level and at a depth of about 8 meters above the water surface.
In September Zorah stated about issuing ZORAH HERITAGE SIRENI wine for the preparation of which red Siren and white grape of Ararat has been used.
Awards
During 2021 Armenian wines won medals and awards – in TEXSOM competition, Berliner Wine Trophy, USA Wine Ratings 2020, Concours Mondial de Bruxelles competition.
KOOR White Reserve wine won several medals at Sakura Awards wine competition in Japan.
The American Wine Enthusiast magazine has included the Armenian wine Yacoubian-Hobbs 2017 Rind Areni in the list of “100 best wines of 2021".
Guides
In September, the Vine and Wine Foundation of Armenia published “Discover Armenia with a glass of wine” guide, which presents Armenia’s wine regions, wineries, canteens and other information about the field.
In October, the Russian SWN (Simple Wine News) magazine published “Wine Road: Armenia” guide.
New opportunities
In December, Vine and Wine Foundation of Armenia and German Society for International Cooperation (GIZ) in collaboration with ACBA Federation launched online sales platform for Armenian wines and announced the opening of a joint storage-logistics center for Armenian wines in Berlin.
In July, the ICARE Foundation of Armenia, the Aristotle University of Thessaloniki, the Georgian Center for Agribusiness Development and the Odessa National Academy of Food Technologies launched The Sea of Wine project, which aims to make wine tourism an attractive destination in the Black Sea region.