GastroVino-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հայկական գինեգործության կարեւոր եւ հետաքրքիր իրադարձությունները:
Նոր գինիներ
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանը 2021 թվականը սկսեց նոր «Տակառ Ռուբի» գինու ներկայացմամբ: Ռուբի պորտո ոճով պատրաստված այս գինին իր տեսակով առաջինն է հայկական շուկայում:
Փետրվարին «Զուլալ»-ը թողարկեց իր Alpha Collection շարքի երեք նոր գինիները՝ Զուլալ Ճիլարը, Զուլալ Թոզոտն ու Զուլալ Ոսկեհատը (Սաթե կամ Light amber):
Դեկտեմբերին «Զուլալ»-ը ներկայացրեց նաեւ Կարմիր կոթ գինին:
Հունիսին Noah of Areni ընկերությունը ներկայացրեց է իր նոր՝ բնական աղանդերային քաղցր սպիտակ գինին: Գինին բնական քաղցրություն ունի, ինչն ապահովելու համար բերքահավաքը կատարել են դեկտեմբերին` խաղողի ողկույզները նախապես պաշտպանելով շղարշով։
Հուլիսին «Մարան» ընկերությունը ներկայացրեց Halde գինին, որը շուրջ մեկ տարի պահվել էր Արագած լեռան Քարի լճի հատակում՝ ծովի մակարդակից 3185 մետր բարձրության եւ ջրի մակերեւույթից մոտ 8 մետր խորության վրա:
Սեպտեմբերին Zorah-ը հայտնեց ZORAH HERITAGE SIRENI գինու թողարկման մասին, որի պատրաստման համար օգտագործվել է կարմիր Սիրենի եւ սպիտակ Արարատի խաղողը:
Մրցանակներ
2021 թվականին ընթացքում հայկական գինիները մեդալներ եւ մրցանակներ շահեցին TEXSOM մրցույթում, Berliner Wine Trophy-ում, USA Wine Ratings 2020 մրցույթում, Concours Mondial de Bruxelles մրցույթում:
KOOR White Reserve գինին Ճապոնիայում անցկացվող Sakura Awards գինու մրցույթում արժանացավ մի քանի մրցանակի։
Տարեվերջին ամերիկյան Wine Enthusiast ամսագիրն ընդգրկեց հայկական Yacoubian-Hobbs 2017 Rind Areni գինին 2021 թվականի 100 լավագույն գինիների ցանկում։
Ուղեցույցներ
Սեպտեմբերին Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամը հրապարակեց «Բացահայտիր Հայաստանը մեկ գավաթ գինով» գիդը, որը ներկայացնում է Հայաստանի գինեգործական շրջանները, գինեգործարանները, գաստրոբակերն ու այլ տեղեկություններ ոլորտի մասին։
Հոկտեմբերին ռուսաստանյան SWN ամսագիրը (Simple Wine News) հրատարակեց «Գինու ճանապարհ. Հայաստան» ուղեցույցը։
Նոր հնարավորություններ
Դեկտեմբերին Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամը եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)՝ ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ, գործարկեցին հայկական գինիների առցանց վաճառքի հարթակը եւ հայտնեցին Բեռլինում հայկական գինիների միասնական պահեստ-լոգիստիկ կենտրոնի բացման մասին:
Հուլիսին հայաստանյան ICARE հիմնադրամը, Սալոնիկի Արիստոտելի անվան համալսարանը, Ագրոբիզնեսի զարգացման վրացական կենտրոնը եւ Օդեսայի սննդի տեխնոլոգիաների ազգային ակադեմիան մեկնարկեցին The Sea of Wine-ի նախագիծը, որի նպատակը Սեւծովյան տարածաշրջանում էնոտուրիզմը գրավիչ ուղղություն դարձնելն է:

GastroVino выделил важные и интересные события армянского виноделия в 2021 году.
Компания Armenia Wine начала 2021 год с презентации нового вина «Takar Ruby». Это первое на армянском рынке вино в стиле Ruby Porto.
В феврале компания Zulal выпустила три новых вина в серии Alpha Collection: «Zulal Chilar», «Zulal Tozotn» и «Zulal Voskehat» (Sate или Light amber).
В декабре Zulal также представила вино «Karmir Kot».
И июне компания Noah of Areni представила свое новое натуральное десертное сладкое белое вино. Вино имеет натурально сладкий вкус, для обеспечения которого сбор урожая был произведен в декабре.
В июне компания Maran представила вино Halde, которое около года хранилось на дне «Каменного озера» на склоне горы Арагац - на высоте 3185 метров над уровнем моря и на глубине около 8 метров.
В сентябре Zorah объявила о выпуске вина ZORAH HERITAGE SIRENI, изготовленного из красного Сирени и белого Арарат.
Награды и призы
В 2021 году армянские вина завоевали медали и награды на конкурсах TEXSOM, Berliner Wine Trophy, USA Wine Ratings 2020, Concours Mondial de Bruxelles.
Вино KOOR White Reserve удостоилось нескольких наград на винном конкурсе Sakura Awards в Японии.
В конце года американский журнал Wine Enthusiast включил армянское вино Yacoubian-Hobbs 2017 Rind Areni в список 100 лучших вин 2021 года.
Гиды и путеводители
В сентябре Армянский фонд виноградарства и виноделия опубликовал гид «Откройте для себя Армению с бокалом вина», в котором представлены винодельческие регионы, винодельни, гастрономические дворы и другая информация.
В октябре российский журнал SWN (Simple Wine News) опубликовал гид-путеводитель: «Винная дорога. Армения».
Новые возможности
В декабре Армянский фонд виноградарства и виноделия и Немецкое агентство международного сотрудничества (GIZ) в сотрудничестве с Федерацией АКБА запустили платформу для онлайн продаж армянских вин и объявили об открытии объединенного складско-логистического центра армянских вин в Берлине.
В июле армянский фонд ICARE, университет Аристотеля в Салониках, Грузинский центр развития агробизнеса и Одесская национальная академия пищевых технологий запустили проект The Sea of Wine, цель которого - сделать регион Черного моря привлекательным направлением для энотуризма.