KOOR White Reserve գինին Ճապոնիայում անցկացվող Sakura Awards գինու մրցույթում արժանացել է մի քանի մրցանակի։
Ոսկեհատ խաղողի տեսակից պատրաստված գինին ոչ միայն երկու ոսկե մեդալ է ստացել, այլեւ հաղթել է Diamond Trophy եւ Grand Prix Best Lesser-known Grape Varieties in Japanese Market (Ճապոնիայում քիչ ճանաչում ունեցող խաղողի տեսակի գինիների մեջ) անվանակարգերում։
Մարիամ Սիմոնյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
KOOR գինիների մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Մարիամ Սիմոնյանը GastroVino-ի հետ զրույցում ասել է, որ ընկերության գինիների ներկայացուցիչը Ճապոնիայում The Ancient World-ն է, եւ հենց այս ընկերությունն էլ հայկական սպիտակ գինին ներկայացրել է Ճապոնիայում մեծությամբ երկրորդը համարվող մրցույթում։
«KOOR-ի կարմիր գինու մասին շատերը գիտեն, բայց White Reserve-ը ավելի քիչ ճանաչում ունի սպառողների շրջանում։ Սպիտակ հնեցվածը եւս մեր լավագույն գինիներից է։
Այն 12-ից 18 ամիս է հնեցվում տակառներում, արդյունքում ստացվում է թավշյա հատկություն։ Ճապոնական շուկան գնահատել է մեր գինին, կարծում եմ՝ հայկական շուկան եւս կգնահատի: Ծրագրում ենք ավելի շատ խոսել սպիտակ գինու մասին, ավելի ճանաչելի դարձնել այն հայկական շուկայում»,- ասել է Մարիամ Սիմոնյանը։
Sakura Awards գինու մրցույթում դատավորները բացառապես կանայք են, որոնք ակտիվ են գինու արդյունաբերության մեջ՝ գինու մասնագետներ, սոմելյեներ, գինեգործներ, գինու դպրոցների մանկավարժներ, լրագրողներ եւ այլն։
Լուսանկարը՝ KOOR
Ճապոնիայում գինու ընտրության գործը, հիմնականում, կանանց է վստահված եւ մրցույթի կազմակերպիչները կարծում են, որ կանանց ընտրած ու գնահատած գինիները սպառողի վստահությանն արժանանալու ավելի մեծ հնարավորություն ունեն:
Մրցույթն առաջին անգամ անցկացվել է 2014 թվականին։ Այս տարի այն առավել մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ամբողջ աշխարհում, արդյունքում մասնակցել է 32 երկրից 4 562 գինի, ինչը երբեւէ եղած մասնակցության ամենամեծ թիվն է։

Вино KOOR White Reserve удостоилось нескольких наград на винном конкурсе Sakura Awards в Японии.
Вино, изготовленное из сорта Воскеат, не только завоевало две золотые медали, но победило в двух номинациях: Diamond Trophy и Grand Prix Best Lesser-known Grape Varieties in Japanese Market (за лучшие малоизвестные сорта винограда на японском рынке).
Мариам Симонян | Фото: Медиамакс
Руководитель отдела маркетинга KOOR Мариам Симонян в беседе с GastroVino рассказала, что представителем компании вин в Японии является компания The Ancient World, которая и представила армянское белое вино на втором по значимости конкурсе в Японии.
«В отличие от нашего красного вина, KOOR White Reserve менее известно среди потребителей. Это одно из наших лучших вин.
Оно выдерживается от 12 до 18 месяцев в бочках, благодаря чему приобретает бархатистость. Японский рынок оценил наше вино, думаю, армянский рынок последует его примеру. Мы планируем больше рассказывать о белом вине, чтобы сделать его более узнаваемым на местном рынке», - сказала Мариам Симонян.
Судьи на конкурсе Sakura Awards - исключительно женщины: сомелье, виноделы, учителя винных школ, журналисты и другие.
Фото: KOOR
В Японии выбор вина, в основном, доверяют женщинам, и организаторы конкурса считают, что вина, выбранные и оцененные женщинами, имеют больше шансов завоевать доверие потребителей.
Впервые конкурс Sakura Awards был проведен в 2014 году. В этом году он вызвал большой интерес во всем мире - в нем приняли участие 4562 вина из 32 стран - самое большое число участников за всю историю конкурса.