Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամը (ՀԽԳՀ) եւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)՝ ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ, ստեղծել են հայկական գինիների առցանց վաճառքի հարթակ:
Կայքում ներառված է 21 ընկերության 56 տեսակի որակի չափորոշիչներին համապատասխան գինի, որոնք ընտրվել են կույր համտեսի արդյունքում՝ գինու նմուշների օբյեկտիվ զգայորոշման եւ գնահատման արդյունքում:
«Կայքը, բացի վաճառքի հարթակ լինելուց, յուրահատուկ է նաեւ նրանով, որ պարունակում է համապարփակ տեղեկատվություն Հայաստանի գինեգործական ժառանգության, հայկական խաղողի սորտերի եւ գինու մարզերի վերաբերյալ»,- ասել է ՀԽԳՀ գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը:
«Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ ՄԿՈՒ Հարավային Կովկասում» ծրագրի փորձագետ Սիրվարդ Ամատունին նշել է, որ որակյալ գինի արտադրող հայկական ընկերությունները՝ անկախ արտադրության ծավալներից, այժմ կկարողանան ուղիղ վաճառքներ իրականացնել Եվրոպայում՝ ավելի մատչելի եւ մրցունակ գներով։
Առցանց խանութի գործարկմանը համընթաց Բեռլինում բացվել է հայկական գինիների միասնական պահեստ-լոգիստիկ կենտրոնը: Պահեստի առկայությունը ավելի կհեշտացնի հայկական գինիների մասնակցությունը ԵՄ-ում կազմակերպված գինու ցուցահանդեսներն եւ համտեսներին:
Նախագծի շրջանակում Եվրոպայում կգործի նաեւ սպասարկման կենտրոն: Հաճախորդները հնարավորություն կունենան զանգերի միջոցով ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը եւ կատարել պատվերներ:
Հայկական գինիների առցանց վաճառքի հարթակը գործում է 3 լեզվով` անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսկ 2022թ. առաջին կիսամյակում հասանելի կլինի նաեւ ռուսերեն տարբերակը:

Vine and Wine Foundation of Armenia and German Society for International Cooperation (GIZ) in collaboration with ACBA Federation created online sales platform of Armenian wines.
The website includes 56 types of wines of 21 companies which meet the quality standards and which were selected by blind tasting as a result of objective sensory evaluation of wine samples.
“Apart from being a sales platform, the website is unique as it contains comprehensive information about Armenia’s winemaking heritage, Armenian grape varieties and winemaking regions,” Executive Director of the Foundation Zaruhi Muradyan said.
“Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training South Caucasus” Program expert Sirvard Amatuni noted that Armenian companies producing high-quality wines regardless of the volume of the production will now manage to directly sell their products in Europe at more affordable and competitive prices.
In parallel with the launch of the online store, a joint storage-logistics center for Armenian wines opened in Berlin. The warehouse will facilitate the participation of Armenian wines in wine exhibitions and tastings organized in the EU.
A service center in Europe will also operate within the framework of the project. Customers will have an opportunity to ask questions and make orders through calls.
The online sales platform of Armenian wines operates in 3 languages: English, French, German. In the first half of 2022 the Russian version will also be available.