Հին հայկական խաղողի տեսակները գինեգեգործության մեջ բացահայտող Zulal ընկերությունն իր Alpha Collection շարքը համալրել է նոր գինով։ Շարքի չորրորդը Կարմիր կոթն է։
«Չնայած խաղողի շատ հին սորտ լինելուն՝ Կարմիր կոթը գինեգործության մեջ նոր տեսակ է։ Այն եւ իր կառուցվածքով, եւ համային երանգներով շատ տարբեր է Արենիից եւ Թոզոտից»,- նոր գինու ներկայացման ժամանակ GastroVino-ի հետ զրույցում ասել է Zulal ընկերության հիմնադիր Էյմի Քեուշգուերյանը:
Էյմի եւ Վահե Քեուշգուերյանները | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Կարմիր կոթն արտադրվել է սահմանափակ քանակությամբ՝ շուրջ 1500 շիշ։
«Խաղողի այս տեսակը մեր բացահայտումներից մեկն է։ Հայտնաբերել ենք Վայոց ձորում, հիմա այս սորտից առկա է ընդամենը երկու-երեք այգում։ Կարմիր կոթը շատ երկար տարիներ չի գինեֆիկացվել։ Այս գինով, ինչ-որ տեղ, նաեւ պետք է գնահատենք, որոշենք՝ ինչ ապագա կունենա Կարմիր կոթը գինեգործության մեջ»,- նշել է Էյմին։
Կարմիր կոթը շարքի մյուս գինիներից տարբերվում է իր դիզայնով։ Գինու շշի պիտակի հեղինակ նկարիչ Արշակ Սարգսյանի խոսքով՝ գինին եւ արվեստը կապված են իրար։
«Կարմիր կոթի պիտակը հեղինակելու գաղափարը ծնվել է Էյմիի հետ գինու մասին զրույցի ժամանակ։ Պիտակի վրայի պատկերը ստացել եմ գծապատկերի տեխնիկայով։ Մինիմալիստական ոճով փորձել ենք ներկայացնել Վայոց ձորն ու խաղողներով պատված գինովցած ձիու կերպարը»,- ասել է նա։

Zulal, a company which unveils the varieties of old Armenian grapes in winemaking, has added a new wine to its Alpha Collection series. The fourth in the series is Karmir Kot.
“Despite being a very old grape variety, Karmir Kot is a new variety in winemaking. It is very different from Areni and Tozot both in terms of structure and aromas,”Aimee Keushguerian, the founder of Zulal, told GastroVino during the presentation of the new wine.
Aimee and Vahe Keushguerian | Image by: Mediamax
Karmir Kot has been produced in a limited quantity – about 1,500 bottles.
“This variety of grape is one of our discoveries. We found it in Vayots Dzor. Currently this variety exists only in two or three vineyards. Karmir Kot has not been vinified for many years. With this wine, we must somehow, evaluate and decide what the future of Kamir Kot will be in winemaking,” Aimee said.
Karmir Kot differs from the other wines of the series with its design. The author of the bottle label, artist Arshak Sargsyan said wine and art are connected with each other.
“The idea of authoring Karmir Kot’s label was born during the conversation with Aimee about the wine. The image on the label was got by using the diagram technique. We tried to present Vayots Dzor and the image of a drunken horse covered with grapes in a minimalist style,” he said.