Noah of Areni (NOA) ընկերությունը ներկայացրել է իր նոր՝ թվով հինգերորդ ապրանքատեսակը՝ բնական աղանդերային քաղցր սպիտակ գինին: Սա NOA գինիների ընտանիքում առաջին քաղցր գինին է՝ պատրաստված բացառապես հայկական սորտերից: Այս գինին բնական քաղցրություն ունի, ինչն ապահովելու համար բերքահավաքը կատարել են դեկտեմբերին` խաղողի ողկույզները նախապես պաշտպանելով շղարշով։
Մինչ օրս NOA-ն շուկայում էր իր կարմիր, վարդագույն եւ սպիտակ անապակ գինիներով։ 2020թ. դեկտեմբերին NOA-ն ներկայացավ միջին գնային սեգմենտում դիրքավորված Arkuri of Noah ապրանքանիշով, որի սպիտակ, կարմիր եւ վարդագույն անապակ գինիները արդեն հասցրել են միջազգային բազմաթիվ մրցույթների ամենաբարձր գնահատականների արժանանալ։
NOA Wines-ը նոր գինու առաջին ներկայացումը կազմակերպել էր InVino Երեւան գինետանը: Այստեղ եւս մեկ նորություն կա. InVino-ն ընդլայնել է իր տարածքն ու ներսում գողտրիկ սենյակ հատկացրել Նոր աշխարհի գինիների ու նման մարդաշատ միջոցառումների համար:
NOA-ի աղանդերային քաղցր գինին պատրաստված է հայկական տեղական խաղողի սորտերից` մեծամասամբ Խաթունիից եւ Գառան դմակից։ Այս գինին 2019 թվականի բերքահավաքից է։:
«Մեր նոր գինու պատրաստման մեթոդը յուրահատուկ է: Այն անվանում են «ուշ բերքահավաք»՝ խաղողի ողկույզները թողնում են վազի վրա ավելի երկար, քան անհրաժեշտ է ստանդարտ գինիներ պատրաստելու համար։ Երկար հասունացման ընթացքում խաղողը ջրազրկվում է, նրա մեջ եղած շաքարի պարունակությունը կոնցենտրացվում եւ գրեթե չամիչ է դառնում։ Շաքարի բարձր պարունակության պատճառով խմորումն ընթանում է երկար եւ դանդաղ, եւ ալկոհոլի մոտ 13% հասնելուց հետո կանգ է առնում՝ թողնելով բնական մնացորդային շաքարի քանակություն»,- ասում է NOA Wines-ի մարքեթինգի ղեկավար Արփինե Մանուկյանը:
Արփինե Մանուկյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
NOA Wines ընկերության համահիմնադիր տնօրեն Արսեն Մկրտչյանն էլ հավելում է` ամիսներ առաջ Մոսկվայում կայացած «ՊրոդԷքսպո» միջազգային ցուցահանդեսում Russian Wine Club-ի սոմելյեներն այս բնական քաղցր գինին 10-ից 10 են գնահատել։ Արսենը ընդգծում է՝ գնահատողները շատ խիստ էին, յուրօրինակ եւ խիստ ճաշակ ունեին, սակայն այս գինին անթերի դասակարգեցին։
Արսեն Մկրտչյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
NOA աղանդերային քաղցր գինին յուրահատուկ է նրանով, որ թնդեցված չէ, ունի բալանսավորված թթվայնություն եւ քաղցրություն:
Յակոբ Շուլերը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
NOA Wines-ի համահիմնադիր, «Շուլեր» խմբի նախագահ Յակոբ Շուլերը մեզ հետ զրույցում ասում է՝ չնայած ինքը քաղցր գինիների մեծ սիրահար չէ, բայց այս գինին շատ է հավանում, որովհետեւ բույրը միանշանակ տարբերվում է: Շվեյցարացի համահիմնադիրն ընդգծում է՝ սա այն գինեսերների համար է, որոնք գնահատում են ուշ բերքահավաքի գինիները, քանի որ այն իսկապես յուրահատուկ է:
Լուսանկարը՝ Noah of Areni
«Մեր ընկերության գինեգործ Արման Մանուկյանը երկու տարի առաջ որոշեց փորձարկում անել ու բերքի մի հատված թողնել բավականին երկար, բերքահավաքն էլ սկսեց բավականին ուշ: Արմանն ասում էր՝ սա փորձարկում է, ու վստահ չէր, որ այն կդառնա ներկայանալի պրոդուկտ: Հնարավոր էր, որ այս գինին երբեւէ ձեզ չներկայացնեինք, բայց փորձարկումը հաջողվեց ու հիմա ունենք շատ յուրահատուկ քաղցր գինի»,- ամփոփում է Յակոբ Շուլերը:
Noah of Areni (NOA) խորհուրդ է տալիս իր քաղցր գինին մատուցել սառը՝ 7 C ջերմաստիճանում եւ համադրել մրգային, հատապտղային տարտերի, չիզքեյքի, ռոքֆոր պանրի հետ:

Noah of Areni (NOA) has introduced a new variety of wine. It is the company’s its fifth product - a natural sweet white dessert wine. This is the first sweet wine in the NOA wine family, made exclusively from Armenian grape varieties. This wine contains natural sweetness secured by the veil protection the grape clusters had until the December harvest.
Until now, NOA has marked its presence on the market with red, rosé and white dry wines. In December2020, NOA introduced Arkuri of Noah brand in the mid-range price segment. The new brand’s white, red and rosé dry wines have already earned the highest assessments in many international competitions.
NOA Wines has organized the first presentation of the new wine at InVino Yerevan, which in its turned presented its new, expanded space with a cozy room for New World wines and big events.
NOA dessert sweet wine is made from local Armenian grape varieties, mostly from Khatuni and Garan Dmak. This wine is made from the 2019 harvest.
“Our new method of making wine is unique. It is called “late harvest”: the grapes are left on the vine longer than is necessary for standard wines. Through the long ripening, the grapes grow dehydrated, the sugar content becomes concentrated – basically, the grapes almost become raisins. Due to the high sugar content, the fermentation is long and slow, and it stops when alcohol level reaches about 13%, leaving natural residual sugar,” said Arpine Manukyan, Marketing Manager at NOA Wines.
Arpine Manukyan | Image by: Mediamax
Co-founder of NOA Wines Arsen Mkrtchyan adds that a Russian Wine Club sommelier rated this natural sweet wine 10 out of 10at the ProdExpo international exhibition in Moscow several months ago. Arsen underlines that the evaluation was very strict and the evaluating experts had a unique and strict taste, but they all classified this wine as perfect.
Arsen Mkrtchyan | Image by: Mediamax
The peculiarity of this dessert wine is that it is not fortified and it has balanced acidity and sweetness.
Jakob Schuler | Image by: Mediamax
Co-founder of NOA Wines and Chairman of the Schuler Group Jacob Schuler has told that although he isn’t particularly fond sweet wines, he likes this wine very much because the aroma stands out. The Swiss co-founder emphasizes that this new variety is for wine lovers who appreciate late harvest wines, because it is really unique.
Image by: Noah of Areni
“Arman Manukyan, our company’s winemaker, decided to experiment two years ago and leave a part of the harvest untouched for a long time and harvest the grape quite late. Arman said it was a test and he was not sure it would result in a presentable product. We might have never introduced this wine to you, but the experiment has turned out successful, and now we have a very unique sweet wine,” concluded Schuler.
Noah of Areni (NOA) recommends serving his sweet wine cold at +7° C and combining it with fruit, berry tarts, cheesecake, and Roquefort.