Երեւանի գինու ակադեմիան (EVN wine academy) ավելի քան 10 տարի մասնագետներ է տալիս գինու ոլորտին ու նրանց կրթությունն ավելի հագեցած դարձնելու համար նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծում:
ICARE հիմնադրամի EVN գինու ակադեմիայի գործառնությունների ղեկավար Սոնա Խոջոյանը GastroVino-ին պատմել է կրթական նոր ծրագրերի, խաղողի այգիների հիմնման եւ ուսանողական գինեգործարանի մասին:
EVN-ի ուսանողական գինեգործարանը
Այս տարիների ընթացքում EVN գինու ակադեմիայի նպատակը ուսանողներին զուտ լսարանային կրթություն տալը չի եղել: Մեզ համար շատ կարեւոր է ոչ միայն պրակտիկ գիտելիքներով ակադեմիայի ներսում նրանց զինել, այլեւ ուսանողներին ներգրավել խաղողագործական եւ գինեգործական պրոցեսներին:
Սոնա Խոջոյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
EVN գինու ակադեմիայի ուսանողներն իրենց 18 ամսյա կրթական ծրագրի ընթացքում անցնում են 4-շաբաթյա պարտադիր ուսումնական պրակտիկա, որը սովորաբար կազմակերպում ենք Հայաստանի առաջատար գինեգործարաններում:
2024 թվականին Պռոշյան գյուղում գտնվող ICARE-ի Զաբել Եսայան ագրոբիզնես կենտրոնում հիմնադրվեց ակադեմիայի ուսանողական գինեգործարանը: Այն կծառայի որպես ժամանակակից ուսուցման հաստատություն՝ ուսանողներին հնարավորություն տալով իրենց ստացած գիտելիքները կիրառել հենց տեղում՝ գինեգործության բոլոր փուլերում: Վերջին սեմեստրի ավարտին նրանք կկարողանան նաեւ իրենց գինին պատրաստել:
Լուսանկարը՝ ICARE հիմնադրամ
Գինեգործարանն ամբողջովին կահավորված է, զինված համապատասխան սարքավորումներով եւ հաջորդ տարի այս սեզոնին ուսանողական պրակտիկան կանցնի նաեւ մեզ մոտ:
EVN-ի խաղողի այգին
Ուսանողների համար ենթակառուցվածքներ ապահովելու նպատակով նույն Զաբել Եսայան կենտրոնում՝ գինեգործարանին հարակից տարածքում, հիմնադրում ենք նաեւ խաղողի այգի՝ 2 հա մակերեսով: Այգում 2-3 հիմնական տեղական սորտ կլինի, բայց շեշտը կդնենք հայկական խաղողի մոռացված տեսակները վեր հանելու վրա:
Հայաստանում 400-ից ավելի տեղական սորտ ունենք, բայց, ցավոք, արտադրության մեջ շատ սահմանափակ քանակությամբ են օգտագործում: Վերջին տասնամյակում շատ աշխատանք ենք տարել այդ ուղղությամբ, որպեսզի ոլորտը զարգանա, խաղողի նոր սորտերի այգիներ տնկվեն: Փորձում ենք նաեւ աշխարհագրությունն ընդլայնել, դուրս գալ մեր հիմնական խաղողագործական հինգ շրջանից: Օրինակ՝ Սյունիքում մեր գիտնականները գտել են խաղողի վազեր՝ 1-2 օրինակով, որոնք արտակարգ տեսակներ են եւ գինեգործական շատ մեծ ներուժ ունեն: Մեր այգում այսպիսի սորտեր տնկելու նպատակ ունենք:
Երբ ակադեմիան նոր էր հիմնադրվել, երկու տարի անընդմեջ մեր ուսանողները ուսումնական այցով կարողացան մեկնել Գերմանիա՝ Գազենհայմի համալսարան, բայց հետո ֆինանսական պատճառով միջազգային այցերն ընդհատվեցին: Վերջին երեք տարում վերսկսել ենք միջազգային այցերը եւ հիմա մեր ուսանողները տարին մեկ անգամ մեկնում են Վրաստանի Կախեթի գինու շրջան, ծանոթանում տեղի խաղողի այգիներին, գինեգործարաններին ու դրանց առանձնահատկություններին:
«EVN-ում ստացած կրթությունը ծառայել է նպատակին»
Այս տարիների ընթացքում EVN գինու ակադեմիա ընդունելության չափանիշներում ոչինչ չի փոխվել՝ կարեւոր է, որ դիմորդը լինի չափահաս եւ տիրապետի անգլերենին, քանի որ դասընթացներն անցկացվում են անգլերեն լեզվով: Յուրաքանչյուր ուսումնական 18-ամսյա ծրագրում միջինում 15 ուսանող ենք ունենում՝ տարբեր տարիքների: Անգամ 70 տարեկան ուսանող ենք ունեցել, ով այսօր ոլորտում շատ ակտիվ է:
Ամեն անգամ ուրախությամբ ենք խոսում այն մասին, որ Հայաստանում չկա գրեթե մի գինեգործարան, որտեղ մեր շրջանավարտներից չլինեն: Սա կարեւոր փաստ է, որը ցույց է տալիս, որ EVN-ի տված կրթությունն իրոք ծառայել է իր նպատակին:
Ակադեմիայի ուսումնական ծրագիրը կազմված է 12 մոդուլից: Ամեն մոդուլ առանձին թեմա է, օրինակ՝ գինու քիմիա, գինեգործություն, խաղողագործություն, գինու բիզնես, մարկետինգ, գինու տուրիզմ եւ այլն:
Խաղողի այգի հիմնելու վերապատրաստման ծրագիրը
EVN գինու ակադեմիան բացի իր հիմնական ծրագրից՝ 2020 թվականից մեկնարկել էր նաեւ գինու ոլորտի զբոսավարների վերապատրաստման GuideMASTER ծրագիրը։
Վերապատրաստման ծրագրի երեք փուլ ունեցել ենք եւ արդյունքն արդեն երեւում է: Շուրջ 60 վերապատրաստված զբոսավար ունենք, որոնք բանիմաց են զբոսաշրջիկներին փաստարկված պատմում են, թե ինչու է մեր երկիրն առաջին գինեգործական բնօրրան համարվում:
Ակադեմիան այս տարվանից սկսում է եւս մեկ վերապատրաստման ծրագիր՝ Խաղողի այգիների հիմնում եւ խաղողագործություն: Այն երեք փուլով է իրականացվում: Առաջին փուլն արդեն իրականացրել ենք: Այն ունեցել է 20 մասնակից, որոնց թվում եղել են ագրոնոմներ, խաղողագործներ եւ գինեգործներ: Եղել են նաեւ այնպիսի մարդիկ, որոնք ուղղակի հողամաս ունեին եւ ցանկանում էին այնտեղ խաղող այգի հիմնել:
Վերապատրաստման այս դասընթացը տեւում է 3 ամիս, որի ընթացքում ուսումնասիրում են հայկական ակտուարային, կլիմայական առանձնահատկությունները, սովորում են օրգանիկ, բիոդինամիկ խաղողագործություն: Տիրապետում են նաեւ համտեսի որոշակի կանոնների:

Yerevan Wine Academy has been preparing qualified specialists in winemaking for over 10 years and is creating new infrastructure to make their education more comprehensive.
Sona Khojoyan, Operations Manager at ICARE Foundation/EVN Wine Academy, told GastroVino about new educational programs, the establishment of vineyards and the Student Winery.
EVN Student Winery
Over the years, the goal of the EVN Wine Academy has been to provide students with more than just a classroom education. It’s crucial for us to not only pass on practical knowledge to them within the academy but also to engage students in the processes of viticulture and winemaking.
Sona Khojoyan | Image by: Mediamax
Students at EVN Wine Academy complete a mandatory 4-week internship during their 18-month curriculum, which we typically organize at leading wineries in Armenia.
In 2024, the Academy’s Student Winery was established at ICARE’s Zabel Yesayan Agribusiness Center in the village of Proshyan. It will serve as a state-of-the-art training facility, offering students the opportunity to engage fully in all aspects of winemaking. By the end of the final semester, they will also be able to make their own wine.
Image by: ICARE Foundation
The Student Winery is fully furnished, equipped with all necessary equipment, and next season we will also offer student internships.
EVN vineyard
To provide infrastructure for students, we are also planting a 2-hectare vineyard at the Zabel Yesayan Center, adjacent to the winery. Two or three main indigenous grape varieties will be cultivated in the vineyard, but our main focus will be on the revival of forgotten Armenian grape varieties.
Armenia has over 400 indigenous grape varieties, but unfortunately, they are used in production in very limited quantities. Over the past decade, we have done a great deal of work in this area, to enable the industry to develop and new varieties to be planted in our vineyards. We are also working to expand our geographic reach, beyond the five main winemaking regions. For example, in Syunik, our scientists have discovered one or two exceptional grapevines with great winemaking potential. We strive to plant such varieties in our vineyard.
When the Academy was first founded, our students had the chance to intern at the Geisenheim University in Germany for two consecutive years in a row, but these international trips were subsequently interrupted for financial reasons. Over the past three years, we have resumed international trips, and now our students travel to Kakheti wine region of Georgia every year, learn about local vineyards, wineries, and their unique characteristics.
“The education received at EVN has served its purpose”
During these years, the admission criteria to the EVN Wine Academy have remained unchanged; it is important that applicants be of legal age and proficient in English, since the courses are conducted in English. We have an average of 15 students of different ages in each 18-month program. We have even had a 70-year-old student, who is very active in this sphere today.
We are always happy to say that there is virtually no winery in Armenia where one of our graduates does not work. This is an important fact, showing that the education provided by EVN has truly served its purpose.
The Academy’s curriculum consists of 12 modules, each one covering a specific topic, for example, wine chemistry, winemaking, viticulture, wine business, marketing, wine tourism, etc.
Wine tour guide training program
In addition to its main program, EVN Wine Academy developed the GuideMASTER wine tour guide training program in 2020.
We have completed three wine guide training courses, and the results are already visible. We have approximately 60 trained wine guides who are well-versed in wine and tell tourists why our country is considered the cradle of winemaking.
The Academy launched another training program this year - Establishment and Management of Vineyards - held in three stages. We have already completed the first stage which was attended by 20 participants, including agronomists, viticulturists, and winemakers. There were also people who simply had a plot of land and wanted to establish a vineyard there.
The duration of the training course is 3 months, during which participants study actuarial and climatic characteristics of Armenia and master organic, biodynamic viticulture. They also learn some wine tasting rules