Հայկական խոհանոցը բացահայտած «Lavash» գրքի հեղինակները Արցախին եւ արցախյան խոհանոցին նվիրված նոր գիրք-ամսագիր են հրատարակել։ Վառ գույներով եւ սահմանափակ քանակությամբ տպագրությունն արցախյան ուտեստների բաղադրատոմսերի եւ պատմությունների միջոցով ներկայացնում է Արցախը մինչեւ 2020 թվականի պատերազմը, իսկ վաճառքի ողջ հասույթն ուղղվելու է Հայաստան համահայկական հիմնադրամին՝ օգնելու Արցախից տեղահանվածներին։
«Artsakh» գիրք-ժուռնալը որակյալ դիզայնով եւ ավելի քան 40 բնօրինակ լուսանկարներով հրատարակություն է, որը ներկայացնում է Արցախյան խոհանոցի՝ հեղինակների բացահայտած բաղադրատոմսեր, այդ թվում՝ «ժենգյալով հաց», «կուրկուտ», «թոնրի լավաշ» եւ այլն:
Արա Զադան, Ջոն Լին եւ Քեյթ Լեհին
Գովերգելով մինչպատերազմյան Արցախը
2020-ի սեպտեմբերին Արցախում պատերազմ սկսվեց, որի հետեւանքով հազարավոր հայեր, ովքեր ապրել են Արցախում սերնդեսերունդ, այժմ տեղահանվել են եւ իրենց կյանքը զրոյից են սկսում Հայաստանում՝ ունենալով միայն այն, ինչ կարողացել են իրենց հետ տանել մեքենաներով եւ տոպրակների մեջ: Շատերն էլ առաջնագծում կորցրել են իրենց սիրելիներին։
«Ժենգյալով հաց»՝ Ստեփանակերտի կենտրոնական շուկայում
«Մեր առաջին ուղեւորությունը Արցախ կատարեցինք 2015թ․-ին, երբ «Lavash»-ի համահեղինակ Ջոն Լին՝ Թումո-ի իր ուսանողի հետ, բացահայտում էին Ստեփանակերտի կենտրոնական շուկան եւ այնտեղի «ժենգյալով հաց» պատրաստողներին, Ալլա Արզումանյանի խոհանոցը՝ Ասկերանի «Մայրիկ» սրճարանում եւ Սարո Սարյանի խորովածը՝ Շուշիում:
Խորոված Շուշիում
Համահեղինակներ Քեյթ Լեհին եւ Արա Զադան Արցախում հետազոտություններ էին արել Tumo-ի Մարի Լու Փափազյանի հետ՝ 2017-ի նոյեմբերին: Եվ մենք՝ բոլորս, միասին եւս մեկ անգամ մեկնել էինք Արցախ 2018-ի ապրիլին, երբ, ի միջի այլոց, պարզեցինք, թե ինչ կանաչիներ են մտնում «ժենգյալով հացի» բաղադրատոմսում:
Ստեփանակերտի շուկան
Ուստի ծանր սրտով եւ հիասթափությամբ մենք ականատես եղանք տեղի ունեցող բռնություններին եւ ավերածություններին: Հայաստանի մեր այն ընկերները, ովքեր օգնել էին մեզ գրքի համար ուսումնասիրությունների ընթացքում, տեսնում էին, թե ինչպես են իրենց իսկ ընկերներն ու ընտանիքի անդամները մեկնում առաջնագիծ կռվելու: Եվ ոմանք, դժբախտաբար, զոհվեցին։
Սա ստիպեց մեզ հետադարձ հայացքով նայել որոշ նկարներ, որ արցախյան ուղեւորությունների ժամանակ արել է Ջոնը. հանգիստ եւ խաղաղ ժամանակներ, երբ Արցախի ուժեղ եւ կենսուրախ քաղաքացիները մեզ ցույց էին տալիս իրենց հյուրընկալությունը, հումորը եւ հնարամտությունը: Պետք է նորմալը լինի այս նկարներում պատկերված Արցախը: Ողբերգությունը, որին ականատես ենք, զզվելի սխալ է։
Artsakh գիրք-ամսագիրը
Մեր սրտերը կոտրում է այն, որ Արցախի հայերը՝ իրենց տների հետ մեկտեղ թողնում են նաեւ դարերի պատմությունն ու մշակույթը: Որոշ շենքեր եւ պատմական ժառանգության օբյեկտներ այժմ ընդմիշտ կորսված են: Ահա թե ինչու մենք հրատարակեցինք «Artsakh»-ը` նվիրված այն ամենին, ինչ մենք տեսանք մեր ճանապարհորդության ընթացքում: Մենք ցանկանում էինք պատերազմից առաջվա Արցախի «ժամանակի պարկուճ» ստեղծել», - ասում են հեղինակները:
Artsakh from John Lee on Vimeo.
Վառ պահելով ժառանգությունը
“Artsakh” գրքի հեղինակներն են Արա Զադան, Ջոն Լին, Քեյթ Լեհին եւ Ալիս Չաուն: Թիմն, ընդհանուր առմամբ, խոհարարական գրքեր ստեղծելու, նախագծելու, գրելու եւ հրատարակելու ավելի քան մեկ տասնամյակի (եւ ավելի քան 125 վերնագիր) փորձ ունի։
Արա Զադան շեֆ-խոհարար է, հեռուստատեսային դեմք, ով մեծացել է հայ-եգիպտական ընտանիքում, իսկ այժմ ապրում է Լոս Անջելեսում: Ջոն Լին մրցանակակիր լուսանկարիչ եւ կինոռեժիսոր է, մասնագիտացած է խոհարարական վիդեո-ստեղծման մեջ, բնակվում է Սան Ֆրանցիսկոյում եւ Սինգապուրում: Քեյթ Լեհին գաստրո թեմայով մրցանակակիր գրող է, ապրում է Սան Ֆրանցիսկոյում: Ալիս Չաուն արթ-ղեկավար եւ գրքերի դիզայներ է, բնակվում է Սան Ֆրանցիսկոյում:
Թոնիրի լավաշ Ստեփանակերտում
Հեղինակները ցանկանում են «համոզված լինել, որ Արցախից երջանիկ հիշողություններն առհավետ չեն կորել»:
«Պատերազմի պայմաններում մշակույթը պաշտպանելը սարսափելի խնդիր է, բայց կարեւոր է պահպանել ժառանգությունը, աջակցություն ցուցաբերել նոր տեղահանվածներին, ովքեր նոր սկիզբ են սկսում Հայաստանում», - ասում են նրանք:
Քեյթ Լեյհին՝ Դոմեն Ավետիսյան գինեգործարան տանող ճանապարհին
GastroVino-ն «Artsakh»-ի ստեղծման շուրջ զրուցել է Քեյթ Լեհիի հետ.
Գաղափարը
Մեր ընկեր Ալիս Չաուն, ով արթ-ղեկավար եւ գրաֆիկական դիզայներ է, մեզ դիմեց հրատարակության շուրջ համագործակցության առաջարկով, որը ընդգծելու էր Արցախը պատերազմից առաջ:
Ալլա Արզումանյանի խոհանոցը Մայրիկ սրճարանում, Ասկերան
Նա մեզ հետ Երեւանում էր թավշյա հեղափոխության ժամանակ եւ անցած աշնանը հետեւում էր բռնկված պատերազմի մասին լուրերին: Նա ուզում էր մեզ օգնել՝ ինչ-որ բան ստեղծել, որը ինչ-որ բան վերադարձնելու հնարավորություն կտար:
Իրագործումը
Բարեբախտաբար, մենք արդեն շատ ուսումնասիրություններ էինք արել, երբ աշխատում էինք «Lavash» գրքի վրա։ Այս ծրագրի համար, քանի որ դրամահավաք էր անցկացվում, մեր նպատակն էր հնարավորինս արագ ունենալ գեղեցիկ հրատարակություն, որպեսզի կարողանանք այդ կերպ աջակցել այն մարդկանց, ովքեր տեղահանվել են պատերազմի պատճառով եւ այժմ իրենց կյանքը սկսում են նորից: Գաղափարի մասին մենք սկսեցինք խոսել նոյեմբերից եւ շուտով սկսեցինք գրել այն: Մենք նաեւ ստիպված էինք միջոցներ հայթայթել Indiegogo-ում դրամահավաքի միջոցով, որպեսզի կարողանայինք ֆինանսավորել տպագրությունը:
Թթի բերքահավաք Շուշիում
2021թ. փետրվարի վերջին մենք պատրաստ էինք տպագրության: Սա շատ արագ է: «Lavash»-ի դեպքում մենք սկսել էինք աշխատել 2016 թվականից եւ այն չէր հրապարակվել մինչեւ 2019 թվականը:
Բովանդակությունը
Դա մի քիչ փոքր է գրքից եւ մի քիչ ավելին, քան մեծ հրատարակություն։ Կարող եք համարել կոլեկցիոների ամսագիր։ Էջերը մեծ են՝ ընդգծելու Ջոն Լիի լուսանկարչությունը, ով լուսանկարներ էր արել Արցախում 2015-ին եւ 2018-ին։ Նրա լուսանկարներում պատկերվածի մի մասն այժմ ավերված է, այնպես որ լուսանկարչությունը մինչպատերազմյան ժամանակի պարկուճի պես մի բան է։ Կադրերում են Ստեփանակերտի պետական դրամատիկական թատրոնը, Խորովածի տոնը եւ Ղազանչեցոց տաճարը Շուշիում:
Շուշի Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին
«Lavash»-ի վրա աշխատելիս մենք նաեւ Արցախի ուտեստների բաղադրատոմսեր էինք հավաքել, որոնք չէինք ներառել նախորդ գրքում, քանի որ դրանք բավական մոտ էին այլ բաղադրատոմսերի։ «Lavash»-ում կա «ժենգյալով հացի» բաղադրատոմսը, բայց «Artsakh»-ում բաղադրատոմսն ավելի ընդարձակ ենք ներկայացրել ու ներառել ենք բոլոր բույսերի եւ կանաչիների լուսանկարները, որ ներառված են բաղադրատոմսում եւ որոնք օգտագործում ենք Ստեփանակերտի շուկայում «ժենգյալով հաց» թխողները։
Ժենգյալով հարց՝ Ստեփանակերտի շուկայում
3 ուտեստ Արցախից
Ես նշեցի «ժենգյալով հարցը», որովհետեւ դա առաջին բանն էր, որի մասին մեզ ասել էին Երեւանում, երբ հարցնում էինք Արցախի ուտելիքների մասին։ «Ժենգյալով հացը» զվարճալի բաղադրատոմս է կիսվելու նրանց հետ, ովքեր սիրում են բարակ հաց եւ կանաչեղեն։ Աշխարհի տարբեր երկրների մարդիկ կարող են սիրելի մի բան գտնել այդ ուտեստում։
Մեկ այլ ուտեստ, որ մենք ուտում էինք Հայաստանում, անվանում ենք «Արցախի հավ», որը ոգեշնչված է բրնձով լցոնված հավից։ Միջուկի մեջ առկա հոնը իսկապես կենդանություն է հաղորդում ուտեստին։
Արցախի հավ
Մենք նաեւ սիրում ենք «կուրկուտը», որը, ինչպես մեզ ասացին, հարիսայի արցախյան տարբերակն է, որում օգտագործվում է խոզի կամ բադի միս՝ հավի մսի փոխարեն։ Այն հարուստ համ ունի եւ ջերմացնող է, մենք վայելել էինք ուտեստը։

The authors of “Lavash” book have presented a new book magazine dedicated to Armenian cuisine. "Artsakh" book magazine is a professionally designed collection of more than 40 original photographs and a sampling of tested recipes from the region, including “jingalov hats”, “kurkut”, “tonir bread”, and more. A full-color, limited-edition publication with stories and recipes showcases Artsakh before the war. 100% of proceeds will be donated to Armenia Fund to help the refugees of Artsakh.
Ara Zada, John Lee, Kate Leahy
To celebrate Artsakh before the war
In September 2020, war broke out in Artsakh. As a result, thousands of Armenians who have lived in Artsakh for generations are now displaced, starting over in Armenia with what they could carry in their cars and on their packs. Many have also lost loved ones on the frontlines․
Jingalov hats at the central bazaar in Stepanakert
“We made our first trip to Artsakh back in 2015, when coauthor John Lee and his Tumo food photography workshop students explored Stepanakert’s central bazaar with its teams of “jingalov hats” makers, Alla Arzumanyan’s cooking at Mayrik Cafe in Askeran, and Saro Saryan’s “khorovats” in Shushi.
Khorovats in Shushi
Coauthors Kate Leahy and Ara Zada made a whirlwind research trip with Tumo’s Marie Lou Papazian in November 2017. And all three of us together made one more trip to Artsakh in April 2018 where, among other things, we got to the bottom of exactly what kinds of greens go into “jingalov hats”.
Stepanakert market
So it is with heavy hearts and frustration that we witnessed the violence and destruction which has been unfolding. Our friends in Hayastan (Armenia) who had helped guide us during our book research, were seeing their own friends and family members take to the front lines to fight. And some had tragically fallen.
This compelled us to look back at some of the pictures John shot during our trips to Artsakh—quiet and peaceful times when its strong and resilient citizens showed us their hospitality, humor, and whimsy. The Artsakh depicted in these pictures should be the normal. The tragedy we’re witnessing now is a vile deviance.
Artsakh book magazine
It breaks our hearts that in addition to leaving their homes, Armenians in Artsakh were also walking away from centuries of history and culture. Some buildings and historic heritage sites are now lost for good. This is why we published ARTSAKH, a rich, full-color oversized publication commemorating what we saw while traveling in the region. We wanted to create a time capsule of the place before the war” the authors say.
Artsakh from John Lee on Vimeo.
To keep heritage alive
The authors of “Artsakh” book magazine are Ara Zada, John Lee, Kate Leahy, and Alice Chau. The team collectively has more than a decade (and more than 125 titles) of experience creating, designing, writing, and producing cookbooks.
Ara Zada is a chef, TV personality, food writer, and bow hunter based in Los Angeles. John Lee is an award-winning photographer and filmmaker based in San Francisco and Singapore. He specializes in culinary reportage. Kate Leahy is an award-winning food writer based in San Francisco. Alice Chau is an award-winning art director and book designer based in San Francisco.
Tonir hats in Stepanakert
The authors want “to make sure that the happier memories of Artsakh aren't gone forever”.
“Protecting culture in the face of war is a daunting task, but it's important to keep heritage alive and offer support to the newly displaced, who are starting over in Armenia”, - they say.
Kate Leahy, en route to Domaine Avetissyan winery
GastroVino talked to Kate Leahy on creating “Artsakh”.
The idea
Our friend Alice Chau, who is an art director and graphic designer, approached us about collaborating on a publication that would highlight Artsakh before the war. She had traveled to Yerevan with us during the Velvet Revolution, and she had been following the news about the war that broke out last fall. She wanted to help us create something to give back.
Alla Arzumanyan’s kitchen at Mayrik Cafe in Askeran
The process
Fortunately, we had already done a lot of the research when writing our book, “Lavash”. For this project, since it was a fundraiser, our goal was to make a beautiful publication as quickly as we could so we could give back to the people who have been displaced because of the war and are now starting over. We started talking about the idea in November and started writing it soon after. We also had to raise funds via Indiegogo so we could fund the printing of the publication.
By (I believe) the end of February, we were ready to print the publication. This is very fast! For “Lavash”, we started working on it in 2016 and it wasn't published until 2019.
Mulberry harvesting in Shushi
The content
It's less of a book and more of an oversized publication. Think of it as a collector's magazine. The pages are large to highlight the photography of John Lee, our co-author, who had shot photos of Artsakh in 2015 and 2018. Some of what he captured in pictures back then is now destroyed, so the photography is like a time capsule of the time before the war. Some of the places include the State Drama Theatre in Stephanakert, a khorovvats feast in Shushi, and the Ghazanchetsots Cathedral in Shushi.
Ghazanchetsots Cathedral in Shushi
We also collected recipes from Artsakh while we were researching our book “Lavash”, but we did not include them in that book because they didn't quite fit with the other recipes. In Artsakh, we found the perfect place to keep these recipes. Lavash also has a recipe for “jingalov hats”, but in Artsakh we made the recipe more extensive and included a photo of the list of herbs and greens used by the “jingalov hats” makers from the Stephanakert “Bazaar” (market).
It's really not necessary to have one- it's a personal choice for someone who wants to support rebuilding efforts and wants to have a time capsule of Artsakh before the 2020 war. And I should clarify that it is not a book (which would be much more expensive to print and ship - and we would still be waiting to receive copies).
3 dishes from Artsakh
I mentioned “jingalov hats” because that was the first thing anyone in Yerevan mentioned when we mentioned Artsakh food. And “jingalov hats” is also a fun recipe to share with anyone who loves flatbreads and greens. People from all over the world can find something to love in that dish.
Another dish is what we call “Artsakh Chicken”, which is inspired by the chicken stuffed with rice that we ate in Armenia. The cornelian cherries in the stuffing really make the dish come to life.
Artsakh Chicken
We also love “kurkut”, which we were told is the Artsakh version of harissa but uses pork or duck instead of chicken. It is rich and warming and we thoroughly enjoyed it.