«Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնի պատվավոր հյուր, «Օսկար» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր Քեւին Սփեյսին այցելել է Երեւանի կոնյակի գործարան եւ ARARAT թանգարան:
Սերգեյ Խաչատրյանը դիմավորում է Քեվին Սփեյսիին | Լուսանկարը՝ ARARAT
Դերասանին ներկայացրել են հայկական կոնյակագործության հարուստ անցյալը: Սփեյսին նկատել է, որ ARARAT թանգարանը վայր է, որտեղ ոչ միայն պահպանում են պատմությունը, այլեւ շարունակ հարստացնում են այն նոր տարրերով:
Մի պահ թվում էր, որ թանգարանում պահվող նախագահական տակառների կողքով քայլելիս Քեւին Սփեյսին փորձում էր գտնել House of Card սերիալում իր մարմնավորած ԱՄՆ «նախագահ» Ֆրենք Անդերվուդի տակառը:
Սա, իհարկե, կատակ է, իսկ իրականությունն այն է, որ Սփեյսիին մատուցվեց ARARAT կոնյակի հիմքով պատրասված Armenian Beauty կոկտեյլը, որը հենց այնպես չէր ընտրված. «Օսկարներից» մեկը Սփեյսին ստացել էր American Beauty ֆիլմի համար:
Քեւին Սփեյսին եղավ նաեւ թանգարանի գանձարանում, որտեղ պահվում է Երեւանի կոնյակի գործարանի արտադրանքի բացառիկ հավաքածուն՝ 1907 թվականից սկսած:

Почетный гость кинофестиваля «Золотой абрикос», двукратный обладатель премии «Оскар» Кевин Спейси посетил Ереванский коньячный завод и музей ARARAT.
Сергей Хачатрян встречает Кевина Спейси | Фото: ARARAT
Актеру рассказали о богатом прошлом армянского коньячного производства. Спейси отметил, что музей ARARAT - это место, где не только хранят историю, но и обогащают ее новыми элементами.
В какой-то момент казалось, что проходя мимо президентских бочек в музее, Кевин Спейси пытался обнаружить бочку «президента США» Фрэнка Андервуда, образ которого он воплозал в сериале House of Cards.
Это, конечно, шутка, зато в действительности Спейси подали коктейль Armenian Beauty, приготовленный на основе коньяка ARARAT. Этот коктейль был выбран не просто так: Спейси получил один из «Оскаров» за фильм American Beauty.
Кевин Спейси посетил также сокровищницу музея, где хранится коллекция продукции Ереванского коньячного завода начиная с 1907 года.