Խաղողի այգիներում դռներ չկան, բայց գինեգործ Զառան գինու աշխարհ «մտել» է հենց դռնով, որը բացվել է խոհանոցից։ Շուրջ 10 տարի առաջ սոցիալական հոգեբան Զառան որոշել է փոխել աշխատանքը, զբաղվել մի գործով, որը շոշափելի արդյունք կունենա։ Նա մասնագիտական փոքրիկ կանգառ է արել խոհանոցում, որից էլ նոր աշխարհ է բացահայտել, որտեղ նրա ստեղծած արդյունքը ոչ միայն շոշափվում է, այլեւ կյանքը հարստացնում բույրերով ու համերով։
Զառա Քեչեչյանն այժմ «Թուֆենկյան Հոսփիթալիթի»-ի գինեգործն է: GastroVino-ի հետ զրույցում նա պատմել է գինու աշխարհում հայտնվելու մասին եւ կիսվել՝ ինչպես է գինեգործական յուրաքանչյուր սեզոն հարստացնում գիտելիքն ու բարդացնում աշխատանքը։
Դուռը, որ բերեց խաղողի այգիներ
Ինչպես այս ոլորտի շատ մարդիկ, ինձ նույնպես դեպի գինու աշխարհ առաջնորդել է կիրքը, բայց ճանապարհը հարթ չի եղել։ Սոցիալական հոգեբան եմ ու երկար տարիներ աշխատել եմ մարդկային ռեսուրսների ոլորտում։ ՄՌ-ի հետ երկար աշխատանքից հետո ցանկանում էի այլ աշխատանքով զբաղվել, խոհանոցը ինձ համար դարձավ ստեղծագործելու միջավայր։ Խոհանոցն ու գինին փոխկապակցված են, եւ երբ սիրահարվում ես խոհանոցին, սկսում ես համադրել ուտեստներն ու գինիները, հետաքրքրվել դրանց բազմազանությամբ։ Այսպես էլ խոհանոցի «միջով» անցա դեպի գինու աշխարհ ընկած ճանապարհը։
Զառա Քեչեչյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
2014 թվականն էր՝ EVN գինու ակադեմիան առաջին անգամ հայտարարեց իր դասընթացների մասին։ Գինու մասին գրեթե ոչինչ չգիտեի՝ նոր ձեւավորվող գինեսեր էի, բայց դիմեցի եւ ընդունվեցի։ Հետաքրքիր կուրս էր հավաքվել, EVN-ի առաջին շրջանավարտները՝ իմ համակուրսեցիները, այսօր ոլորտում ակտիվ աշխատող մարդիկ են։ Երբ նոր էինք սկսում, ոչ ոք հստակ չէր պատկերացնում՝ ուր ենք գնում, բայց անկեղծորեն սիրում էինք գինի խմել։ Այդ ժամանակ գինեգործության սիրահարներն էլ քիչ էին։
Մեծ գործարանի փոքր էքսպերիմենտները
Որքան շատ ես խորանում գինու աշխարհում, այնքան պարզ է դառնում, թե որքան բազմաշերտ է այն։ Գինին հնարավորություն է տալիս գտնել քեզ հարմար անկյունը, կարող ես ընտրել խաղողագործությունը, վաճառքը, մարքեթինգը, սոմելիեի աշխատանքը կամ համտեսի ուղղությունը։ Եթե գտնում ես քոնը, բացահայտելու անսահման շատ բան կա։
Գինեգործությամբ զբաղվելու որոշումս սպոնտան էր։ Ակադեմիայում սովորելու ընթացքում սկսեցի աշխատել WineWorks-ում՝ ադմինիստրատիվ մասով, եւ հենց այդ ժամանակ մի ծրագրով մեկնեցի Գայզենհայմ։ Դեռ չէի վերադարձել, բայց արդեն երկու աշխատանքի առաջարկ ունեի։ Մինչ այդ հասցրել էի մեկ վինտաժ աշխատել Արգենտինայում, մի սեզոն էլ՝ Իսպանիայում ու հասկացել էի, որ արտադրությունն ինձ իսկապես հետաքրքրում է։ Բայց եթե այդ առաջարկները չլինեին, չգիտեմ՝ ինչպես կդասավորվեր ճանապարհը։ Դրանք հնարավորություն տվեցին կրթությունից անմիջապես պրակտիկ աշխատանքի անցնել։
Վերադարձա ու աշխատանքի անցա «Կարասում»՝ որպես երկրորդ գինեգործ։ Գինու հետ աշխատանքը մեծ պատասխանատվություն է։ Հաճախ թվում է՝ ամենակարեւոր գործերը խաղողի բերքահավաքի ընթացքում են արվում, բայց իրականում աշխատանքն անընդհատ է, նախ՝ այգիներում, ապա՝ գործարանում։ Բոլորն էլ լուրջ գործընթացներ են՝ սկսած բերքի կամ պատրաստվող գինու տեղափոխությունից, շշալցումից ու ցանկացած մանիպուլյացիայից։ Մի փոքր անուշադրությամբ կարող ես փչացնել լավ պրոդուկտը եւ այն ամբողջ աշխատանքը, որը մարդիկ կատարել են՝ խաղող աճեցնելուց սկսած։ Գինեգործության ամենաբարդ կողմը հենց այդ պատասխանատվությունն է։
Հիմա գինու ոլորտը սոցիալական էջերում հիմնականում գեղեցիկ շղարշով է ցուցադրվում, բայց այն նաեւ իր բարդ կողմն ունի. պահանջում է ֆիզիկական աշխատանք, հատկապես, եթե գինեգործն իսկապես ներգրավված է ամեն ինչում։ Այգում աշխատանքը հաճելի է, բայց հայկական այգիներ տանող ճանապարհներն իսկական արկած են, հետո էլ այնպես չէ, որ գինեգործն ամբողջ օրը գինու բաժակով շրջում է այգիներով (ծիծաղում է- խմբ.)։
«Կարասում» աշխատել եմ ավելի քան հինգ տարի։ Դա նոր գիտելիք ստանալու ժամանակահատված էր՝ թե՛ արտադրական գործընթացներին տիրապետելու, թե՛ անձնական զարգացման տեսանկյունից։ Գինեսերների շրջանում կարծիք կա, որ «Կարասը» դասական ընկերություն է, բայց «ներսում» բաց մթնոլորտ էր, որտեղ նոր գաղափարները միշտ քննարկվում էին։ Կարող էի այգիների հետ կապված որեւէ նոր բան կարդալ, սովորել ու առաջարկներով հանդես գալ։ Դրանք երբեք չէին անտեսվի։
Մեծ գործարանը փոքր էքսպերիմենտների հնարավորություն է տալիս։ Փոքր քանակներով փորձեր անելը մեծ արտադրության համար ոչինչ չի փոխում, բայց մասնագետի համար մեծ ճանապարհ է բացում՝ աճելու, հասկանալու, գտնելու՝ ինչն է իրեն հետաքրքրում։ Տարբեր փորձեր անելու հնարավորությունն ինձ համար մեծ զարգացման ճանապարհ էր։
Քայլ առ քայլ՝ դժվարություններից մինչեւ ուրախություն
Գինու համայնքը մեծ չէ, բոլորը միմյանց ճանաչում են ու սա նաեւ նոր մարդկանց հետ ծանոթանալու հնարավորություն է տալիս։ Հենց այս ոլորտի իմ գործընկերների միջոցով եմ ծանոթացել Ջեյմս Թուֆենկյանի հետ։
2022 թվականի ձմռանից աշխատում եմ «Թուֆենկյանում»։ Մենք պատրաստում ենք բիոդինամիկ եւ օրգանական գինիներ։ Եթե «Կարասում» բնական խմորման եղանակը փորձած չլինեի, գուցե չիմանայի, որ այս ուղղություններն ինձ հոգեհարազատ են։
Այս նախագծում չորս բերքահավաք եմ ունեցել եւ ամեն մեկը յուրահատուկ մարտահրավերն է եղել։ Յուրաքանչյուր գինեգործական տարի ունի իր ծանր եւ ուրախ պահերը։ Նախ՝ տարվա մեծ մասը անցնում է այգում՝ բերքահավաքից դեռ շատ առաջ։ Իսկ արդեն բերքահավաքի ժամանակ, երբ խաղողը լավն է, բավարարվածության պահն է գալիս։ Սա գինեգործության իրական ուրախությունն է։
Բերքահավաքի բարդ շրջանում տեղափոխվում ենք գինեգործական շրջաններ, որտեղ մթնոլորտը շատ հետաքրքիր է։ Ես սովորաբար գնում եմ Արենի, շփվում համախոհների, այլ գինեգործների, տեղացիների հետ։ Ծանր օրվանից հետո գինու շուրջ հավաքվելը եւս այս պատմության հաճելի կողմերից է։
Որքան լավ ես տիրապետում գինեգործությանը, այնքան մեծ խնդիր ես ինքդ քո առաջ դնում։ Ամեն տարի փորձում ես կատարելագործել այն, ինչ անում ես։ Միեւնույն ժամանակ, աշխատանքը ծանրանում է՝ ավելի մանրակրկիտ ես վերահսկում ամեն ինչ, ուշադրություն դարձնում ավելի շատ գործոնների։ Դրանք կարող են լինել պրակտիկ, տեխնիկական խնդիրներ, օրինակ՝ երբ մի անհարմար պահի պոմպը փչանում է, հաճախ ինքդ պետք է լուծում գտնես։
Այստեղ անընդհատ ուսանելու տեղ կա։ Միգուցե, 80 տարեկանում, երբ 50 վինտաժ արած լինես կամ 50 տարի աշխատես ռեստորանում որպես սոմելիե, ձեռքիդ տակով աշխարհի լավագույն գինիներն անցկացնելով, կարող ես ասել, որ լիովին տիրապետում ես մասնագիտությանդ։ 10 տարի ոլորտում լինելով, սակայն, հասկանում եմ՝ դեռ ավելի շատ սովորելու բան ունեմ, քան արդեն գիտեմ։
GastroVino-ն Զառա Քեչեչյանի հետ զրուցել է նաեւ «Թուֆենկյանի» սկզբունքների, գինիների, հին ու նոր այգիների, բնական գինեգործության, կենսաբազմազանությունն ու բնությունը «հարգող» մոտեցման մասին։ Զրույցի շարունակությունը կհրապարակվի առաջիկայում։

Zara’s Story: “A doorway into the world of wine and big results of small experiments”
Although there are no doors in vineyards, winemaker Zara quite literally “entered” the world of wine through her kitchen door. Around 10 years ago, Zara, then a social psychologist, decided that it was time for a career change; she wanted a job that would produce tangible results. A brief professional detour into the kitchen led her to an entirely new world, one where the results of her work were not only tangible, but also enriched life with aromas and flavors.
Zara Kechechyan is a winemaker at Tufenkian Hospitality. In an interview with GastroVino, she reflected on how she first stepped into the world of wine, and shared how each winemaking season deepens her knowledge and adds new challenges to her work.
The door that led to the vineyards
Like many in the industry, passion led me to the world of wine, although the road was anything but smooth. I am a social psychologist and have worked in human resources for years before realizing that I wanted to do something different, and the kitchen became my creative playground. The kitchen and wine are closely connected, and once you fall in love with the kitchen, you begin pairing food with wines, exploring their variety. That’s how I found my way into the world of wine, “through” the kitchen.
Zara Kechechyan
It was 2014, when the EVN Wine Academy first announced its courses. I knew almost nothing about wine at the time, I was a just an aspiring wine enthusiast, but I applied and was accepted. The experience was fascinating, and many of my fellow students, the first EVN graduates, are now quite active in the industry. When we were just starting out, none of us really knew where this path would lead us; we simply loved drinking wine. Back then, people who shared the same passion for winemaking were still few and far between.
Small experiments of a large winery
The deeper you delve into the world of wine, the more you realize how multifaceted it truly is. Wine offers endless opportunities to find your niche, whether it is viticulture, sales, marketing, sommelier or tasting. Once your find yours, there is an infinite world left to discover.
My decision to pursue winemaking was spontaneous. While studying at the academy, I started working at WineWorks, in an administrative role, and soon after I left for a project in Geisenheim. I hadn’t even returned yet when I already had two job offers. By then, I had completed one vintage in Argentina, and another season in Spain, and I realized that production was what actually fascinated me. Without those offers, I am not sure how my path would have turned out. They gave me an opportunity to go straight from education to hand-on work.
I returned and began working at Karas as a second winemaker. Working with wine carries a great deal of responsibility. It often seems that the most important work happens during the grape harvest, but in reality the work is continuous, starting in the vineyards and continuing in the winery. Every stage is important, from transporting the harvest or the wine that is being made, to bottling and anything else. Even the smallest mistake can ruin a good product and undo all the hard work people have done, from the vineyard up until now. The hardest thing about winemaking is the sense of responsibility.
Today, the wine industry is often showcased on social media through a glamorous lens, but it also has its difficult side: it requires hard physical work, especially if the winemaker is really involved in every stage. Working in the vineyards can be pleasant, but the roads leading to Armenian vineyards are a real adventure in themselves, and it is not like winemakers walk around the vineyards with a glass of wine all day (laughs - ed.).
I have worked at Karas for over five years. It was a period of learning, both in terms of mastering production processes and personal growth. Winemakers often think of Karas as a traditional company, but “inside” there was an open atmosphere where new ideas were always discussed. I could read, learn new things about the vineyards, and offer suggestions. They were always appreciated.
A large winery provides room for small experiments. Experimenting with small quantities does not change anything for the overall production, but it opens great opportunities for specialists to grow, learn, and explore their interests. For me, having the possibility to experiment was an invaluable part of my development.
Step by step: from challenges to joy
The wine community is small, everyone knows each other which makes it easier to connect to people. It was through my colleagues in the industry that I met James Tufenkian.
I have been working at Tufenkian since the winter of 2022. We produce biodynamic and organic wines. If I hadn’t experimented with natural fermentation at Karas, I might never have realized how deeply these approaches resonate with me.
I have completed four harvests in this project, and each one has been a unique challenge. Every winemaking year brings its challenges and joys. First, most of the year is spent in the vineyard, long before the harvest. And then, during the harvest, when the grapes are good, the moment of satisfaction arrives. This is the true joy of winemaking.
During the intense harvest period, we move to winemaking regions, where the atmosphere is truly captivating. I usually go to Areni, talk to like-minded people, fellow winemakers, and locals. Sharing a glass of wine at the end of a long day is one of the most enjoyable parts of this experience.
The more skilled you become at winemaking, the bigger the challenges you take on. Every year you strive to improve. At the same time, the work becomes harder: you control everything more closely and consider more factors. These can be practical, technical problems, for example, when the pump breaks at the worst possible moment, you often have to find a solution yourself.
There is always something to learn in this industry. Perhaps at 80, when you have made 50 vintages or spent 50 years as a restaurant sommelier working with the world’s finest wines, you will be able to say you have fully mastered your craft. However, after 10 years in the industry, I realize I still have a lot to learn.
GastroVino also spoke with Zara Kechechyan about Tufenkian’s principles, its wines, old and new vineyards, natural winemaking, and the “respectful” approach to biodiversity and nature. The rest of the conversation will be published soon.