Հավատարիմ մնալով տարիների ընթացքում ձեւավորված ավանդույթին` ARARAT կոնյակը «Ոսկե ծիրան» XIX Երեւանի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում անցկացրեց «ARARAT Ջերմ հանդիպումների երեկո» միջոցառումը։
ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակը, իր տեսլականում մշտապես կարեւորելով մշակութային արժեքների մարմնավորումն ու տարածումը, տարիներ շարունակ յուրովի լրացնում է փառատոնի ստեղծագործական միջոցառումների շարքը։
«ARARAT Ջերմ հանդիպումների երեկոն» այս տարվա «Ոսկե ծիրանի» մշակութային ժամանցի նորությունն է, որը հնարավորություն ընձեռեց փառատոնի մասնակիցներին եւ հյուրերին կարծիքներ փոխանակել արդեն ցուցադրված ֆիլմերի մասին եւ կիսվել փառատոնի ակնկալիքներով՝ վայելելով լեգենդար հայկական կոնյակի ժամանակակից եզրերը։
«ARARAT Ջերմ հանդիպումների երեկո» միջոցառման ընթացքում Երեւանի կոնյակի գործարանի կողմից երախտիքի անվանական կոնյակ շնորհվեց անվանի կինոռեժիսոր Կոստա-Գավրասին։
«Ցանկացած ֆիլմի հիմքում պատմություն է, իսկ ցանկացած պատմություն կյանք է առնում այն ներկայացնելու, նրանով կիսվելու ժամանակ։ Այդ դիտանկյունից կարելի է ասել, որ կինոյի շունչն ապահովում է նրա հանդիսատեսը, այլ կերպ ասած՝ մեզանից յուրաքանչյուրը։ Ասում են՝ ազնվական կոնյակի համն ունի անվերջ արձագանք, իսկ լավ կինոն դառնում է հարատեւ վարպետության եւ մեր արձագանքների շնորհիվ։ Հենց այս գաղափարն է արտացոլում ARARAT-ի եւ «Ոսկե ծիրանի» բազմամյա համագործակցության այս տարվա ձեւաչափը` հրավիրելով մասնակիցներին բացահայտելու թե՛ կինոարվեստի եւ թե՛ կոնյակագործական վարպետության եզրերը»,- ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Զարուհի Սարիբեկյանը եւ Կարեն Ավետիսյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT
«Անչափ երջանիկ եմ, որ ARARAT-ն ու «Ոսկե ծիրանը» շարունակում են համագործակցությունը ամենատարբեր ձեւաչափերով։ Վստահ ենք, «ջերմ հանդիպումներ» խորագիրը վերաբերում է ոչ միայն այս գեղեցիկ երեկոյին, այլեւ հանդիսատեսի ու կինոյի, ըմպողի ու կինոյի եւ ի վերջո «Ոսկե ծիրանի» ու ARARAT -ի փոխհարաբերություններին», - նշել է «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը:

Следуя теплой традиции творческой коллаборации с Ереванским международным кинофестивалем «Золотой Абрикос», в этом году коньяк ARARAT провел специальное мероприятие «The Evening of Heartful Encounters».
Легендарный армянский коньяк ARARAT, придавая особую важность воплощению и продвижению культурных ценностей, на протяжении многих лет дополняет богатую программу кинофестиваля.
«The Evening of Heartful Encounters» - нововведение этого года, которое предоставило возможность как участникам, так и гостям фестиваля раскрыть для себя новые грани легендарного армянского коньяка, а также поделиться впечатлениями и обсудить уже просмотренные фильмы.
В ходе мероприятия со стороны Ереванского коньячного завода в дань уважения мастерству, как явлению, был преподнесен специальный именной коньяк именитому режиссеру Коста-Гаврасу.
«В основе любого фильма лежит история, а история оживает при ее пересказе. Иными словами дыхание кино – обеспечивает его зритель. Есть мнение, что мастер благородного коньяка вкладывает в него бесконечное эхо вкуса, хорошее кино становится вечной историей благодаря настоящему мастерству и нашему эмоциональному отклику. Эта идея лежит в основе формата «The Evening of Heartful Encounters», приглашающего истинных поклонников кино раскрыть новые грани как мастерства кино, так и коньякоделия»,- отметила руководитель по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
Заруи Сарибекян и Карен Аветисян | Фото: ARARAT
«Бесконечно рад, что ARARAT и «Золотой Абрикос» продолжают сотрудничество в самых разных форматах. Уверен, что идея «теплых встреч» отражена не только в названии этого красивого вечера, но и воплощает формат отношений между зрителем и кино, между любителем коньяка и киноманом, и, наконец, между легендарным коньяком и кинофестивалем «Золотой абрикос», - сказал художественный руководитель Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Карен Аветисян.