ARARAT թանգարանում կայացել է Սաթի Սպիվակովայի «Իրական դասական. անձանձրույթ զրույցներ արվեստի մարդկանց հետ» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը: Գիրքը հրատարակել է Newmag-ը՝ հայ-ռուսական «Օրակուլ» մատենաշարով։
Լուսանկարը՝ ARARAT թանգարան
Գիրքը ներկայացնում է Սաթի Սպիվակովայի զրույցներն աշխարհահռչակ արվեստագետների հետ, այդ թվում՝ Շառլ Ազնավուրի, Ֆանի Արդանի, Մայա Պլիսեցկայայի, Ռոբերտ Ուիլսոնի եւ այլոց հետ։
«Ինձ համար հաճելի է, որ գրքի առաջին թարգմանությունը հենց հայերենն է։ Այս գիրքը արվեստի ու արվեստ սիրող մարդկանց մասին է։ Հուսով եմ, որ հայ ընթերցողն այն կգնահատի», - ասել է Սաթի Սպիվակովան։
Սաթի Սպիվակովան | Լուսանկարը՝ ARARAT թանգարան
Միջոցառման շրջանակում ARARAT թանգարանում տեղի ունեցավ հանրային զրույց Սաթի Սպիվակովայի մասնակցությամբ, որին հաջորդեց ARARAT ընդունելությունը։
«Շատ վաղուց Երեւանում այսպիսի երեկո չէր եղել, որտեղ արվեստը ոչ թե ֆոն էր կամ պատճառ, այլ առանցք՝ դրա շուրջ միավորվելու եւ խոսելու համար։ Այդ առումով ARARAT թանգարանի ընտրությունը պատահական չէր։ Դասական է այն, ինչ ժամանակավոր չէ։ Իսկ այս դեպքում՝ եւ՛ արվեստը եւ կոնյակը՝ ժամանակի ընթացքում միայն նոր շերտեր է ստանում ու հարստանում», - ասել է Newmag հրատարակչության գործադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
Երեկոյի սկզբում Սաթի Սպիվակովան այցելեց ARARAT թանգարան, որտեղ նրան ներկայացվեց լեգենդար հայկական կոնյակի 135-ամյա ժառանգությունն ու վարպետության նոր եզրերը, ստեղծման գաղտնիքներն ու վարպետների ստեղծագործական որոնումները։
Սաթի Սպիվակովան այցելեց նաեւ ARARAT թանգարանի գանձարան, որտեղ ներկայացված է լեգենդար կոնյակի յուրօրինակ տարեգիրը՝ կոնյակի բացառիկ նմուշներ սկսած 1902 թվականից մինչեւ մեր օրեր։
Առնո Թադեւոսյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT թանգարան
««Իրական դասական» գիրքը միավորում է տարբեր արվեստագետների, որոնցից շատերը տարբեր տարիներին եղել են նաեւ ARARAT թանգարանի հյուրերը։ Այդ հանգամանքը վկայում է, որ հետաքրքիր պատմությունները շատ անգամ հյուսվում են մարդկային անկեղծ ու ջերմ շփումներից։ Ուրախ եմ, որ ARARAT թանգարանը հանդիսանում է, ոչ միայն թանգարան դասական իմաստով, այլեւ ձեւավորում է մշակութային բազմաբովանդակ շփումների ջերմ հարթակ», - նշեց ARARAT թանգարանի ղեկավար Առնո Թադեւոսյանը։

В музее ARARAT состоялась презентация армянского перевода книги «Нескучная классика» Сати Спиваковой, изданной в результате сотрудничества издательств NewMag и «Оракул».
Фото: музей ARARAT
Книга представляет беседы Сати Спиваковой с целой плеядой известных деятелей искусства и культуры, среди которых Шарль Азнавур, Фани Ардан, Майа Плисецкая, Роберт Уилсон и многие другие.
«Мне приятно, что армянский стал первым иностранным переводом книги «Нескучная классика». Это книга об искусстве и о тех, кто не безразличен к нему. Надеюсь, армянский читатель ее оценит»,- отметила Сати Спивакова.
В рамках мероприятия в музее ARARAT прошел Public Talk с участием госпожи Спиваковой, за которым последовал специальный прием ARARAT․
«На мой взгляд давно в Ереване не было подобных вечеров, где искусство - не фон, а первопричина мероприятия. В этой связи выбор музея ARARAT не был случаен»,- отметил исполнительный директор издательского дома Newmag Артак Алексанян.
Перед началом вечера Сати Спивакова посетила музей ARARAT, где ознакомилась с 135-летним наследием легендарного армянского коньяка и раскрыла новые грани мастерства.
Она побывала также в сокровищнице музея ARARAT, где представлена своеобразная летопись армянского коньякоделия – от исключительных образцов 1902-го года до наших дней.
«Книга «Нескучная классика» объединяет разных деятелей искусства, многие из которых в разное время были гостями музея ARARAT․ Это подчеркивает важную истину о том, что самые интересные истории сплетены из искренних и теплых человеческих общений. Рад, что музей ARARAT стал не только музеем в классическом смысле, но и продолжает оставаться площадкой для многогранного культурного общения»,- отметил глава музея ARARAT Арно Тадевосян.