«Տատեոն». այսպիսի պոետիկ անուն է տվել նոր պրեմիում խմիչքին Արմեն Կարապետյանը՝ բարիտոնը, ով Ֆրանսիայում վերաորակավորվել էր ռեստորատորի, իսկ երկու տարի առաջ հայրենի Վարդենիսում հիմնադրեց խնձորի բրենդիի արտադրություն: Առաջինը ինչ եկավ մտքիս Տատեոնը համտեսելուց, Ռեմարկի «Հաղթական կամարից» Ժոանի մեջբերումն էր. «Այսպիսի կալվադոսից հետո ես հազիվ թե այլեւս ուրիշ կալվադոս ցանկանամ խմել»:
- Ինձ համար խնձորից պատրաստված թունդ ըմպելիքը, առաջին հերթին, կալվադոսն է, որը Ռեմարկը գովերգել էր իր «Հաղթական կամարում»: Ռոմանտիկ: Թունդ: Եվ նորմանդական։
- Ֆրանսիայում, ի դեպ, այդպես չեն կարծում: Այնտեղ կան շատ տարբեր խմիչքներ՝ պատրաստված խնձորի սիդրի թորման միջոցով: Լամբիգը, օրինակ՝ նորմանդական կալվադոսի բրետանյան տարբերակն է: Այն նույնպես կարգավորվում է ապելասյոնով: Կալվադոսի բախտն պարզապես բերել է. այն ավելի հայտնի է: Այդ թվում՝ հենց Ռեմարկի շնորհիվ: Չնայած, պետք է խոստովանել, որ Նորմանդիան, Բրետանը եւ Մենը միակ տարածաշրջաններն են, որոնք խնձորի օ դե վի ստանալու համար սիդր թորելու օրինական իրավունք ունեն։
- Նույն օրենքը կարգավորում է, թե ինչ տեսակների խնձոր պետք է պարունակի ըմպելիքի կուպաժը: Իսկ ի՞նչ խնձորներ են օգտագործվում «Տատեոնի» արտադրության համար:
- Անկեղծ ասե՞մ։ Պատկերացում չունեմ. նրանք մեզ բերում են ամբողջ Վարդենիսից: Ի՛նչ տեսակի խնձոր ասես թե չեն բերում: Եվ քանի դեռ Հայաստանի օրենքով սահմանված չեն թորման համար խնձորի տեսակները, պետք է ապավինել սեփական ճաշակին: Եթե ֆերմերը բերք է բերել, սակայն ինձ դուր չեկավ խնձորի համն ու բույրը, առաջին անգամ ես այն ընդունում եմ (մարդը աշխատել է, երկար ճանապարհ անցել): Բայց միայն առաջին անգամ:
Տարիներ շարունակ ես ապրել եմ այն տարածաշրջանում, որտեղ արտադրվում է կալվադոսը, ուսումնասիրել տեխնոլոգիան եւ գիտեմ դրա արտադրության բոլոր նրբությունները: Սովորաբար խնձորի բրենդին պատրաստվում է սիդրի համար նախատեսված քսանից քառասուն տեսակի խնձորից՝ քաղցր, դառը, թթու (միայն Նորմանդիայում կա 150 տեսակ): Հայաստանում շատ են խնձորի քաղցր, անուշաբույր տեսակները: Ավելի բարդ է ճարել դառը խնձորներ, որոնք անհրաժեշտ են թանինի երանգ տալու եւ ըմպելիքի ներդաշնակության համար: Մեր մատակարարները դրանք հավաքում են Վարդենիսի վայրի այգիներում: Ի դեպ, «Տատեոնի» առաջին կուպաժում կան Քարվաճառի խնձորներ՝ փոքր, բայց շատ անուշաբույր: Նման խնձոր ոչ մի տեղ չեմ տեսել, նույնիսկ Նորմանդիայում: Ցավոք, մեր բրենդիում առայժմ այլեւս չի լինի Քարվաճառի խնձոր:
Այսպիսով, «Տատեոնում» մենք օգտագործում ենք խնձորի բազմաթիվ տեսակներ, բայց նույնիսկ ես չգիտեմ, թե որոնք են: Վստահ կարող եմ ասել. մեր խնձորի բրենդիում միայն խնձորենին է եւ դրա պտուղները: Ինձ համար «Տատեոնը» խնձորենու ռեինկառնացիա է:
- Ինչպե՞ս է տեղի ունենում խնձորի ծառի հոգու փոխակերպումը խմիչքի մեջ: Որքան հասկացա, հենց դա է ձեր know-how-ն, քանի որ կալվադոսի համար խնձորի օ դե վին հնեցվում է կաղնու տակառներում:
- Երբ սկսեցի պատրաստել «Տատեոնը», աշխատում էի չմտածել կալվադոսի մասին. նախընտրում եմ մաքուր ստեղծագործություն: Նաեւ չեմ սիրում ծեծված ուղիներ: Ինձ համար բացարձակ տրամաբանական էր, որ խնձորի սպիրտը պետք է հնեցնել խնձորենու մեջ: Մնում էր տեխնոլոգիան զարգացնել: Ես ու եղբայրս՝ Հենրիխը, դրանով զբաղվեցինք:
Արմեն Կարապետյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Շշի պիտակի վրա տղաս՝ Վռամը, մեզ է պատկերել՝ այգում խնձորի ծառի տակ նստած, մտորում ենք։ Գիտե՞ք քանի խնձորի ծառի համ եմ փորձել: Ես փորձում էի փայտի համը, որը, ինչպես եւ խնձորի համը, շատ տարբեր է լինում: Եվ հասկացա, որ ծառի պտղի որակը կախված է փայտի համից ու բույրից: Ինչ վերաբերում է «Տատեոնի» փունջին եւ գույնին, ապա նրանք կախված են խնձորի փայտի վառարանում բովվման աստիճանից։ Բովված փայտը, որն արդեն տվել է իր ծուխը սպիրտին, ընկղմում ենք խնձորի օ դե վիի մեջ: Եվ առնվազն վեց ամիս սպասում արդյունքի: «Գեղեցկությունն այն է, որ երբեք չեք իմանում, թե որտեղ եք գտնվում, ուր եք գնում եւ ինչպիսին կլինի ավարտը», - ասել է հնդիկ մտածող Ջիդու Կրիշնամուրտին:
- Իսկ ինչպիսի՞ն էր սկիզբը: Ինչո՞ւ էիք որոշել հենց կալվադոս արտադրել:
- 2018-ի սեպտեմբերին Վարդենիս եկա: Այգիներում խնձորները տոննաներով փտում էին: Մարդիկ կտրում էին խնձորենիները, քանի որ չգիտեին, ինչ անել բերքի հետ: Ինձ համար, ով 24 տարի ապրել է Կալվադոսի ապելասյոնում, դա անընդունելի էր: Ես եւ եղբայրս գնեցինք առաջին 60 տոննան, այգում հավաքեցինք բազմաթիվ հարազատների, սկսեցինք տեսակավորել խնձորները եւ դնել խմորման։
Պատկերացնու՞մ եք, քանի միլիարդ բակտերիաներ են պատասխանատու չանում խմորման համար: Ես նրանց համար վալսեր եմ միացնում. հեղուկը հիշողություն ունի, եւ հիշողությունները պետք է ուրախ լինեն: Ամեն դեպքում, ես ավելի շատ երաժիշտ եմ, քան գործարար:
- Անվանումը դու՞ք եք ընտրել: Ի՞նչ է նշանակում «Տատեոն» անվանումը:
- Արտադրության մեկնարկին զուգահեռ մտածում էինք նաեւ անվան մասին. այն պետք է լիներ վառ, վաճառքին նպաստող եւ հայկական: Մտածում էինք անվանել «Վարդենիս», սակայն խորանալով տարածաշրջանի պատմության մեջ՝ հասանք 370 թվականին. Մովսես Խորենացին պատմում է, որ այդ տարի շատ հույն զինվորներ զոհվեցին «Տատեոն» գավառում, որը Բայազետից երեսուն կիլոմետր դեպի արեւմուտք էր գտնվում:
Հետագայում հայ հոգեւորականների առաջարկով այն սկսեցին Դիադին կոչել: Այնտեղից են ծագումով իմ նախնիները. 1829 թվականին նրանք, ինչպես շատ դիոդինացիներ, եկել էին Վարդենիս: Ի դեպ, այսօր շատ վարդենիսցիներ խոսում են հին Տատեոնի բարբառով:
- Եվ այնուհանդերձ, ինչո՞ւ եք որոշել արտադրել խնձորի բրենդի, այլ ոչ թե ավելի «քաղաքակիրթ»՝ խաղողի:
- Որպեսզի աշխարհը սկսի խոսել պրեմիում ըմպելիքի մասին, որը ծնվում է հայկական խնձորից, հայկական հողի վրա, Վարդենիսում: Որպեսզի յուրաքանչյուրի մոտ, ով ըմպի «Տատեոնը», բարձրանա տրամադրությունը. այս հատկությունը ըմպելիքին հաղորդում է խնձորենին։

“Tateon”. This is the way Armen Karapetyan – a baritone, who re-certified as a restaurateur in France – poetically named a new premium drink, and two years ago established in his native Vardenis the production of apple brandy. The first thing I remembered after tasting “Tateon” was Joan’s quote from Remarque’s “Arch of Triumph” – “After this calvados I’ll never drink any other kind!” Let’s figure out why?
For me, a strong drink from apples is first of all calvados. Poetized by Remarque in “Arch of Triumph.” Romantic. Strong. And Norman.
In France, by the way, they don’t think so. They get many different drinks by distilling apple cider. Lambig, for example, - is Brittany equivalent of the Norman calvados. It is also regulated by the appellation. Calvados was just lucky – it is better known. Thanks to the same Remarque. Although, it must be admitted that Normandy, Brittany and Maine are the only ones who have the legal right to distill cider and get apple eau-de-vie.
The same law regulates how many and what sorts of apples should minimally be present in the blend of the drink. And what apples are used for the production of “Tateon”?
Honestly? I have no idea. They are being transported to us from all over Vardenis – ten, twenty kilograms, full racks of “Zhiguli” [Soviet car brand]. What kinds of apples are not brought! And as far as with the Armenian law apple sorts are not spelled out for distillation, you have to rely on your own taste. If a farmer brought harvest but I did not like the taste or scent of the apples, I will take it for the first time [for the person not having worked in vain and made his way]. But only for the first time.
I lived in the region where calvados is produced for a long time, I studied the technology and I know all the nuances of its production. Apple brandy is usually made from 20-40 sorts of apples – sweet, bitter, sour, intended for cider (only in Normandy there are 150 of them). There are many sweet, aromatic varieties in Armenia. It is worse with bitter apples, which are needed for tannin and the harmony of the drink. Our suppliers collect them in the wild gardens of Vardenis. By the way, the first blend of “Tateon” included apples from Karvachar – small but very aromatic. I have not seen such apples anywhere, even in Normandy. Unfortunately, our apple brandy will not contain Karvachar apples for now.
So, in “Tateon” we have used many varieties of apples, but even I do not know exactly which ones. I can say for sure that our apple brandy contains only apple tree and its fruits. For me, “Tateon” is reincarnation of an apple tree.
How does the transmigration of the spirit of the apple tree into the drink take place? As far as I understand, this is your know-how, since for calvados apple eau-de-vie is kept in oak barrels.
When I started doing “Tateon” I tried not to think about calvados – I prefer pure creativity. I do not like beaten tracks either. It was absolutely logical for me that apple alcohol must be kept in an apple tree. It just remained to develop the technology. What we – my brother Henrikh and I – started doing.
Armen Karapetyan | Image by: Mediamax
It is me and him, thinking under an apple tree in the garden, who my son Vram depicted on the label. Do you know how many apples I tried? I tasted wood – it, like apples, tastes very differently. I realized that the quality of the fruit of the tree depends on the taste and the scent of the wood. As for the “Tateon” bouquet, the color of the drink - it depends on the degree of roasting of the apple wood. We dip the roasted wood, which has already given its smoke to alcohol, into an apple eau-de-vie. And, at least six months, we are waiting for the result. “The beauty is that you never know where you are, where you go and what the end will be,” said Indian philosopher Jiddu Krishnamurti.
And what was the beginning? Why have you decided to produce calvados?
In September 2018 I arrived in Vardenis. Tons of apples were rotting in the gardens. People were cutting apple trees because they did not know what to do with the harvest. For me, who for 24 years lived in Calvados appellation, it was inadmissible.
My brother and I bought the first 60 tons, gathered almost all our relatives in the garden and started sorting the apples, set them to ferment… Do you imagine how many billions of bacteria are responsible for the fermentation in a vat? I turn on waltzes for them – the liquid has a memory, and the memories must be happy. No, after all, I am a musician not a businessman.
Have you chosen the name yourself? What does the name “Tateon” mean?
In parallel with the start of production we though about the name – it was to be bright, selling and Armenian. We thought about naming it “Vardenis” but moved deeper into the history of the region and reached till the year of 370: Movses Khorenatsi noted that that year many Greek soldiers were killed in the province of “Tateon” which is 30km west of Bayazet.
Later, with the suggestion of the Armenian clergy, they began to name it Diadin. My ancestors come from there – in 1829, they, like many other Diodinians came to Vardenis. By the way, many people of Vardenis today as well speak in the dialect of the ancient Tateon.
And yet - why did you decide to produce an apple brandy, and not a more “civilized” grape brandy?
So that the world starts talking about a premium drink that is born from Armenian apples, from the Armenian land, in the edge of the earth - in Vardenis. So that everyone who drinks Tateon has a better mood - this is the property of the drink, how the apple tree conveys its soul and character.