«Տատեոն». այսպիսի պոետիկ անուն է տվել նոր պրեմիում խմիչքին Արմեն Կարապետյանը՝ բարիտոնը, ով Ֆրանսիայում վերաորակավորվել էր ռեստորատորի, իսկ երկու տարի առաջ հայրենի Վարդենիսում հիմնադրեց խնձորի բրենդիի արտադրություն: Առաջինը ինչ եկավ մտքիս Տատեոնը համտեսելուց, Ռեմարկի «Հաղթական կամարից» Ժոանի մեջբերումն էր. «Այսպիսի կալվադոսից հետո ես հազիվ թե այլեւս ուրիշ կալվադոս ցանկանամ խմել»:
- Ինձ համար խնձորից պատրաստված թունդ ըմպելիքը, առաջին հերթին, կալվադոսն է, որը Ռեմարկը գովերգել էր իր «Հաղթական կամարում»: Ռոմանտիկ: Թունդ: Եվ նորմանդական։
- Ֆրանսիայում, ի դեպ, այդպես չեն կարծում: Այնտեղ կան շատ տարբեր խմիչքներ՝ պատրաստված խնձորի սիդրի թորման միջոցով: Լամբիգը, օրինակ՝ նորմանդական կալվադոսի բրետանյան տարբերակն է: Այն նույնպես կարգավորվում է ապելասյոնով: Կալվադոսի բախտն պարզապես բերել է. այն ավելի հայտնի է: Այդ թվում՝ հենց Ռեմարկի շնորհիվ: Չնայած, պետք է խոստովանել, որ Նորմանդիան, Բրետանը եւ Մենը միակ տարածաշրջաններն են, որոնք խնձորի օ դե վի ստանալու համար սիդր թորելու օրինական իրավունք ունեն։
- Նույն օրենքը կարգավորում է, թե ինչ տեսակների խնձոր պետք է պարունակի ըմպելիքի կուպաժը: Իսկ ի՞նչ խնձորներ են օգտագործվում «Տատեոնի» արտադրության համար:
- Անկեղծ ասե՞մ։ Պատկերացում չունեմ. նրանք մեզ բերում են ամբողջ Վարդենիսից: Ի՛նչ տեսակի խնձոր ասես թե չեն բերում: Եվ քանի դեռ Հայաստանի օրենքով սահմանված չեն թորման համար խնձորի տեսակները, պետք է ապավինել սեփական ճաշակին: Եթե ֆերմերը բերք է բերել, սակայն ինձ դուր չեկավ խնձորի համն ու բույրը, առաջին անգամ ես այն ընդունում եմ (մարդը աշխատել է, երկար ճանապարհ անցել): Բայց միայն առաջին անգամ:
Տարիներ շարունակ ես ապրել եմ այն տարածաշրջանում, որտեղ արտադրվում է կալվադոսը, ուսումնասիրել տեխնոլոգիան եւ գիտեմ դրա արտադրության բոլոր նրբությունները: Սովորաբար խնձորի բրենդին պատրաստվում է սիդրի համար նախատեսված քսանից քառասուն տեսակի խնձորից՝ քաղցր, դառը, թթու (միայն Նորմանդիայում կա 150 տեսակ): Հայաստանում շատ են խնձորի քաղցր, անուշաբույր տեսակները: Ավելի բարդ է ճարել դառը խնձորներ, որոնք անհրաժեշտ են թանինի երանգ տալու եւ ըմպելիքի ներդաշնակության համար: Մեր մատակարարները դրանք հավաքում են Վարդենիսի վայրի այգիներում: Ի դեպ, «Տատեոնի» առաջին կուպաժում կան Քարվաճառի խնձորներ՝ փոքր, բայց շատ անուշաբույր: Նման խնձոր ոչ մի տեղ չեմ տեսել, նույնիսկ Նորմանդիայում: Ցավոք, մեր բրենդիում առայժմ այլեւս չի լինի Քարվաճառի խնձոր:
Այսպիսով, «Տատեոնում» մենք օգտագործում ենք խնձորի բազմաթիվ տեսակներ, բայց նույնիսկ ես չգիտեմ, թե որոնք են: Վստահ կարող եմ ասել. մեր խնձորի բրենդիում միայն խնձորենին է եւ դրա պտուղները: Ինձ համար «Տատեոնը» խնձորենու ռեինկառնացիա է:
- Ինչպե՞ս է տեղի ունենում խնձորի ծառի հոգու փոխակերպումը խմիչքի մեջ: Որքան հասկացա, հենց դա է ձեր know-how-ն, քանի որ կալվադոսի համար խնձորի օ դե վին հնեցվում է կաղնու տակառներում:
- Երբ սկսեցի պատրաստել «Տատեոնը», աշխատում էի չմտածել կալվադոսի մասին. նախընտրում եմ մաքուր ստեղծագործություն: Նաեւ չեմ սիրում ծեծված ուղիներ: Ինձ համար բացարձակ տրամաբանական էր, որ խնձորի սպիրտը պետք է հնեցնել խնձորենու մեջ: Մնում էր տեխնոլոգիան զարգացնել: Ես ու եղբայրս՝ Հենրիխը, դրանով զբաղվեցինք:
Արմեն Կարապետյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Շշի պիտակի վրա տղաս՝ Վռամը, մեզ է պատկերել՝ այգում խնձորի ծառի տակ նստած, մտորում ենք։ Գիտե՞ք քանի խնձորի ծառի համ եմ փորձել: Ես փորձում էի փայտի համը, որը, ինչպես եւ խնձորի համը, շատ տարբեր է լինում: Եվ հասկացա, որ ծառի պտղի որակը կախված է փայտի համից ու բույրից: Ինչ վերաբերում է «Տատեոնի» փունջին եւ գույնին, ապա նրանք կախված են խնձորի փայտի վառարանում բովվման աստիճանից։ Բովված փայտը, որն արդեն տվել է իր ծուխը սպիրտին, ընկղմում ենք խնձորի օ դե վիի մեջ: Եվ առնվազն վեց ամիս սպասում արդյունքի: «Գեղեցկությունն այն է, որ երբեք չեք իմանում, թե որտեղ եք գտնվում, ուր եք գնում եւ ինչպիսին կլինի ավարտը», - ասել է հնդիկ մտածող Ջիդու Կրիշնամուրտին:
- Իսկ ինչպիսի՞ն էր սկիզբը: Ինչո՞ւ էիք որոշել հենց կալվադոս արտադրել:
- 2018-ի սեպտեմբերին Վարդենիս եկա: Այգիներում խնձորները տոննաներով փտում էին: Մարդիկ կտրում էին խնձորենիները, քանի որ չգիտեին, ինչ անել բերքի հետ: Ինձ համար, ով 24 տարի ապրել է Կալվադոսի ապելասյոնում, դա անընդունելի էր: Ես եւ եղբայրս գնեցինք առաջին 60 տոննան, այգում հավաքեցինք բազմաթիվ հարազատների, սկսեցինք տեսակավորել խնձորները եւ դնել խմորման։
Պատկերացնու՞մ եք, քանի միլիարդ բակտերիաներ են պատասխանատու չանում խմորման համար: Ես նրանց համար վալսեր եմ միացնում. հեղուկը հիշողություն ունի, եւ հիշողությունները պետք է ուրախ լինեն: Ամեն դեպքում, ես ավելի շատ երաժիշտ եմ, քան գործարար:
- Անվանումը դու՞ք եք ընտրել: Ի՞նչ է նշանակում «Տատեոն» անվանումը:
- Արտադրության մեկնարկին զուգահեռ մտածում էինք նաեւ անվան մասին. այն պետք է լիներ վառ, վաճառքին նպաստող եւ հայկական: Մտածում էինք անվանել «Վարդենիս», սակայն խորանալով տարածաշրջանի պատմության մեջ՝ հասանք 370 թվականին. Մովսես Խորենացին պատմում է, որ այդ տարի շատ հույն զինվորներ զոհվեցին «Տատեոն» գավառում, որը Բայազետից երեսուն կիլոմետր դեպի արեւմուտք էր գտնվում:
Հետագայում հայ հոգեւորականների առաջարկով այն սկսեցին Դիադին կոչել: Այնտեղից են ծագումով իմ նախնիները. 1829 թվականին նրանք, ինչպես շատ դիոդինացիներ, եկել էին Վարդենիս: Ի դեպ, այսօր շատ վարդենիսցիներ խոսում են հին Տատեոնի բարբառով:
- Եվ այնուհանդերձ, ինչո՞ւ եք որոշել արտադրել խնձորի բրենդի, այլ ոչ թե ավելի «քաղաքակիրթ»՝ խաղողի:
- Որպեսզի աշխարհը սկսի խոսել պրեմիում ըմպելիքի մասին, որը ծնվում է հայկական խնձորից, հայկական հողի վրա, Վարդենիսում: Որպեսզի յուրաքանչյուրի մոտ, ով ըմպի «Տատեոնը», բարձրանա տրամադրությունը. այս հատկությունը ըմպելիքին հաղորդում է խնձորենին։

«Татеон». Так поэтично назвал новый премиальный напиток Армен Карапетян – баритон, который переквалифицировался во Франции в ресторатора, а два года назад заложил в родном Варденисе производство яблочного бренди. Первое, что я вспомнила после того, как попробовала «Татеон», была цитата Жоан из «Триумфальной арки» Ремарка: «После этого кальвадоса я уже не смогу пить другой!» Давайте разбираться – почему?
- Для меня крепкий напиток из яблок – это, в первую очередь, кальвадос. Воспетый Ремарком в «Триумфальной арке». Романтичный. Крепкий. И нормандский.
- Во Франции, кстати, так не считают. Там много разных напитков получают перегонкой яблочного сидра. Ламбиг, например – бретаньский эквивалент нормандского кальвадоса. Он тоже регламентирован аппеласьоном. Кальвадосу просто повезло – он известнее. Благодаря тому же Ремарку. Хотя, надо признать, что Нормандия, Бретань и Мэн – единственные, кто имеет законное право перегонять сидр и получать яблочный о-де-ви.
- Тот же закон регулирует сколько и каких сортов яблок должно минимально присутствовать в купаже напитка. А какие яблоки идут на производство «Татеона»?
- Честно? Понятия не имею. Нам их везут со всего Вардениса – по десять, двадцать килограмм, полные багажники «жигулей». Каких только яблок не привозят! И пока армянским законом сорта яблок под дистиллят не прописаны, приходится полагаться на свой вкус. Если фермер привез урожай, а вкус или аромат яблок мне не понравился, на первый раз возьму (не зря же человек трудился, проделал свой путь). Но только на первый раз.
Я долго жил в регионе, где производят кальвадос, изучал технологию и знаю все нюансы его изготовления. Яблочный бренди обычно делают из двадцати-сорока видов яблок – сладких, горьких, кислых, предназначенных под сидр (только в Нормандии их 150). В Армении сладких, ароматных сортов много. Хуже с горькими яблоками, которые нужны для танинности и для гармонии напитка. Их наши поставщики собирают в диких садах Вардениса. Кстати, в первый купаж «Татеона» вошли яблоки Карвачара – мелкие, но очень ароматные. Я не встречал таких яблок нигде, даже в Нормандии. К сожалению, пока карвачарских яблок в нашем яблочном бренди уже не будет.
Так что, в «Татеоне» мы использовали много сортов яблок, но какие именно – не знаю даже я. Могу точно сказать – в нашем яблочном бренди есть только яблоня и ее плоды. Для меня «Татеон» – это реинкарнация яблоневого дерева.
- Как происходит переселение души яблоневого дерева в напиток? Насколько я понимаю, это и есть ваше ноу-хау, ведь для кальвадоса яблочный о-де-ви выдерживают в дубовых бочках?
- Когда я начал делать «Татеон», то старался не думать о кальвадосе – предпочитаю чистое творчество. А еще – не люблю проторенных дорог. Для меня было абсолютно логичным, что выдерживать яблочный спирт надо в яблочном дереве. Оставалось разработать технологию. Чем мы с братом, Генрихом, и занялись.
Армен Карапетян | Фото: Медиамакс
Это нас с ним, размышляющими под яблоней в саду, изобразил на этикетке мой сын Врам. Знаете, сколько яблонь я перепробовал? Я на зубок пробовал древесину – она, как и яблоки, очень разная на вкус. И понял, что от вкуса и аромата древесины зависит качество плодов дерева. Что касается букета «Татеона», цвета напитка – он зависит от степени прожарки яблоневой древесины. Прожаренную древесину, которая уже отдала свой дым спирту, мы опускаем в яблочный о-де-ви. И, минимум шесть месяцев, ждем результата. «Вся красота заключается в том, что вы никогда не знаете, где находитесь, куда идете и каков будет конец», – сказал индийский мыслитель Джидду Кришнамурти.
- А каким было начало? Почему вы решили производить именно кальвадос?
- В сентябре 2018-го я приехал в Варденис. В садах тоннами гнили яблоки. Люди вырубали яблони, потому что не знали, куда девать урожай. Для меня, который 24 года прожил в апелласьоне Кальвадос, это было неприемлемо. Мы с братом купили первые 60 тонн, собрали в саду многочисленную родню, стали сортировать яблоки, поставили бродить…
Представляете, сколько миллиардов бактерий отвечает за брожение в чане? Я включаю им вальсы – у жидкости есть память, а воспоминания должны быть счастливыми. Нет, все-таки я музыкант, а не бизнесмен.
- Вы сами выбрали название? Что означает название «Татеон»?
- Параллельно с началом производства мы задумались о названии – оно должно было быть ярким, продающим и армянским. Думали назвать «Варденис», но углубились в историю края, дошли до 370 года: у Мовсеса Хоренаци сказано, что в тот год много греческих воинов полегло в провинции «Татеон», что в тридцати километрах западнее Баязета.
Позже ее, с подачи армянского духовенства, стали именовать Диадин. Оттуда происходят мои предки – в 1829-м они, как и многие диадинцы, пришли в Варденис. Кстати, многие варденисцы и сегодня говорят на диалекте древнего Татеона.
- И все-таки - почему вы решили производить именно яблочный бренди, а не более «цивилизованный» виноградный?
- Чтобы мир заговорил о премиальном напитке, который рождается из армянских яблок, из армянской земли, на краю земли – в Варденисе. Чтобы у каждого, кто выпьет «Татеон», улучшилось настроение – это свойство напитку, как свою душу и свой характер, передает яблоня.