Վաղ առավոտյան Երեւանից ուղեւորվում ենք Գեղարքունիքի մարզ՝ Ծաղկունք գյուղ: Այստեղ՝ «Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun» ռեստորանում, արդեն մի քանի օր է «կախարդում է» խոհարարության համաշխարհային աստղ, դանիացի շեֆ-խոհարար Մեդս Ռեֆսլունդը:
Նրա աստղային կենսագրության ու բոլոր այն Միշլենյան ռեստորանների մասին, որոնք հիմնել է ու որոնցում աշխատել է, պատմել չեմ ուզում: Ամբողջ ինֆորմացիան կա համացանցում: Փոխարենը ցանկանում եմ փոխանցել նրա փիլիսոփայությունն ու վերաբերմունքը սննդին, ինչն էլ ստիպում է նրա արածը ոչ թե խոհարարություն, այլ «կախարդություն» անվանել:
Մեդսն ու նրա հետ եկած թիմը որեւէ ֆերմա այցելելու ժամանակ անպայման շոշափում են տեղի հողը, աճող բույսերը՝ հասկանալու, տեղում եղած կլիման ու խոնավության աստիճանը: Եթե շեֆը որեւէ մթերք է խնդրում, ապա այն պետք է բերել բնականին մաքսիմալ մոտ վիճակում. հատապտուղներն ու մրգերը՝ պոչիկներով ու տերեւներով, բույսերն՝ արմատներով: Կատակում են, որ վերջերս նույնիսկ արմատների վրայի հողն են աշխատում չմաքրել, գուցե, դա էլ է կարեւոր բույսի բնական ու ամբողջական պատկերը տեսնելու համար:
Հայկական խոհանոցին ծանոթանալիս էլ նրան առաջնային մի հարց է հետաքրքրում՝ «սա ուտո՞ւմ է սովորական հայ ընտանիքն իր տանը, երեկոյան ընթրիքին»:
Մեդս Ռեֆսլունդն իր թիմի հետ Հայաստան է եկել մի քանի ընթրիք մատուցելու: «Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun»-ի շեֆ-խոհարար Սուսաննա Ղուկասյանի հետ այս պահին նոր համադրություններ են ստեղծում, ինչին երբեմն «խանգարում են» լրագրողներն իրենց այցերով:
Մեդս Ռեֆսլունդը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Այս առավոտ էլ ռեստորան է վերադառնում գյուղի մերձակայքում հերթական «հետազոտական արշավից»: Մտնում խոհանոց, իր համար նախաճաշ պատրաստում, որից հետո զրուցում ենք:
- Այստեղ գալուց առաջ հայկական խոհանոցի մասին ինչ-որ բան լսել կամ փորձե՞լ էիք:
- Այո՛, բայց առանց իմանալու: Փորձել եմ լավաշ՝ մի քանի տարբերակով. Միացյալ Նահանգներում էր, Դանիայում, նաեւ Վրաստանում, որտեղ երկու տարի առաջ էի այցելել: Իհարկե, լավաշն այստեղ շատ ավելի լավն է, երբ նոր են հանում թոնիրից՝ գետնից, հողից, երբ թարմ պատրաստված է:
-Լսել եմ՝ Ձեզ դուր է եկել թոնիրի կոնցեպտը:
-Այո, սիրեցի այն, որովհետեւ շատ մոտ է հողին, շատ կապված է բնությանն ու վերադարձնում է մեզ ուտելիքի պատրաստման այն ձեւին, որը կիրառում էինք հարյուրավոր տարիներ առաջ: Ես սիրում եմ ավանդույթները, նաեւ սիրում եմ կիրառել դրանք, սիրում եմ զգացողությունը, որ միահյուսված ենք Մայր Երկրի հետ: Հողի մեջ՝ թոնիրում եփելն, ինձ շատ բնական, բնությանը շատ մոտ է թվում: Վառվող կրակի վրա եփելը պատրաստման իմ եղանակներից մեկն է:
-Սննդի շատ հետաքրքիր փիլիսոփայություն ունեք՝ կիրառվող մթերքի, պարզության ու դեպի բնություն վերադառնալու կարեւորության մասին: Մեզ մոտ բանջարեղենի, մրգերի մեծ մասն օրգանիկ է, Հայաստանն այս առումով հետաքրքի՞ր է:
-Սա լիովին համընկնում է իմ փիլիսոփայության հետ: Որքան ավելի մաքուր ու պարզ է որեւէ բան, այնքան ավելի շատ է դուր գալիս ինձ: Մենք չենք ցանկանում աղտոտել սնունդը, չենք ցանկանում աղտոտել մեր միտքը, որովհետեւ, ի վերջո, դառնում ենք այն, ինչ ուտում ենք: Եթե ուտում ենք մթերք, որն անբնական է, ինքներս էլ ենք անբնական դառնում, ես սրան հավատում եմ: Սնունդը պարզապես զգացողություն չէ, որը փոխանցում ես մարմնիդ, այն նաեւ մտածելակերպ է: Դու խորասուզվում ես նրա մեջ, ինչ պատրաստվում ես ուտել, ու սա հաճախ օգնում է ավելի լավ հասկանալ ինքդ քեզ:
- Դուք սիրում եք հանդիպել ֆերմերների հետ, այցելել տեղական շուկաներ: Հայաստանում այդ այցերի ժամանակ որեւէ բան Ձեզ տպավորե՞լ է, որեւէ նոր բան գտե՞լ եք:
- Այո՛, շատ բաներ եմ գտել: Նախօրեին մենք պանրի մի ֆերմայում էինք (Գավառ, Միքայելյանների ընտանեկան ֆերմա- հեղ.), ու դա անհավանական, իսկապես շատ գեղեցիկ փորձառություն էր: Այդ տղան այնքան սիրով էր անում իր աշխատանքը: Նա վառվող աչքերով նստած նայում էր աստղերին ու զրուցում նրանց հետ: Սննդից բացի, ոչ մի այլ բանի մասին չխոսեցինք, պարզապես նստած էինք, ու այդ զգացումն ուղղակի «wow» էր:
Բոլորիս մոտ այնքան շատ զգացողություններ կային: Դա տարիների ընթացքում ստեղծված ընտանեկան նախագիծ է: Հանդիպեցինք նրա հորը, եղբորը, կնոջը: Այնքան գեղեցիկ էր այդ ամենն ու այնքան տարբեր բոլոր այն պանիրներից, որոնք արդեն հասցրել էի տեսնել Հայաստանում: Այստեղ շատ էի հանդիպում թարմ՝ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ պատրաստված պանիրների, իսկ այդ ֆերմայում կային 4-5 տարեկան պանիրներ: Իսկապես շատ, շատ գեղեցիկ մթերք կար այնտեղ: Ես զգացի՝ այդ տղան խորապես սիրում է այն, ինչ անում է, նույնն ինձ մոտ է, կամ՝ ձեզ մոտ. հակառակ դեպքում՝ մի օր, կամ հենց այսօր առավոտյան կարթնանայիք ու կասեիք՝ «ախր ես չեմ ուզում գնալ ու հարցազրույց վերցնել այդ խելառ դանիացի շեֆից»: Եթե չես սիրում, այն ինչ անում ես…
- Ինչո՞ւ ես անում:
- Միանշանակ: Պետք է հետեւես ցանկություններիդ, կրքիդ. միշտ:
-Իսկ առհասարակ ի՞նչ հետաքրքիր մթերքներ գտաք այստեղ:
- Թեյերը, կարծում եմ՝ շատ հետաքրքիր են: Բոլոր խոտաբույսերը: Փորձել եմ ծիտրոն, իսկապես շատ հետաքրքիր բույս է: Լեռնային աղը նույնպես շատ հետաքրքիր է, լեռնային ուրցը, որը դուք օգտագործում եք թեյի համար: Խեցգետինները, որ ունեք: Չորացրած մրգերը: Հիասքանչ մրգեր ունեք, պարզապես անհավանական, սա կարծես «քաղցրավենիքի երկիր» լինի մեծերի, նաեւ՝ երեխաների համար: Չորացրած խնձորը… Բոլոր չրերն այնքան հարուստ համ ունեն:
Բանջարեղենի մասին կարող եմ ասել, որ դրա որոշ մասի սեզոնը չէ հիմա: Սնկերը հետաքրքիր է գտնել անտառում, մենք պատրաստվում ենք սունկ փնտրելու համար անտառ գնալ: Բոլոր հատապտուղներն են հիասքանչ: Սեւ հաղարջն ինձ իմ մանկություն տարավ, չնայած՝ այստեղի համը մի փոքր տարբերվում էր: Բոլոր ընկույզները, որ կան այստեղ, կանաչ ընկույզը. պարզապես հիանալի մթերք ունեք:
- Ձեր նշած բաղադրիչները կիրառելո՞ւ եք առաջիկա ընթրիքների ճաշատեսակներում:
- Միանշանակ: Նշածս ամեն ինչն ինձ տպավորել է ու ես դրանք օգտագործելու եմ: Հավանաբար, կան բաներ, որոնց դեռ չեմ հասցրել ծանոթացել: Նաեւ զգացել եմ, որ դուք «մսային» երկիր եք, սիրում եք միս: Ես պեսկետարիան եմ (չեն ուտում տաքարյուն կենդանիների միս, թույլատրելի է ուտել ձուկ, ծովախեցգետին– հեղ.) եւ ամենօրյա սննդակարգում մսի կարիք չունեմ, բայց այստեղ փորձել եմ այն՝ պարզապես իմանալու, ծանոթանալու համար: Այնպես որ, առաջիկա ընթրիքներն ավելի բուսակեր-պեսկետարիան ուղղվածության կլինեն: Մենք կունենանք նաեւ մսային ճաշատեսակներ, կօգտագործենք բադի միս, գուցե, ինչ-որ բան անենք խոզի կամ գառան մսի հետ, բայց ավելի մոտ կլինենք բուսական աշխարհին:
- Կարծում եմ՝ խոհանոցում Ձեր կանոններն ունեք, կկիսվե՞ք ամենակարեւորներով:
-«Կանոններ» նշանակում է, որ դրանք երբեմն կարող են խախտվել: Փորձեմ՝ կենտրոնացած լինել աշխատանքիդ վրա, միշտ մաքուր աշխատել: Խոհանոցը միշտ պետք է մաքուր լինի, սա ինձ համար շատ կարեւոր է:
Եթե խոհանոցը կեղտոտ է, սթրես եմ ապրում: Լսել լավ երաժշտություն ու պարզապես երջանիկ լինել: Եթե խոհանոցում վատ տրամադրություն է, ասենք՝ շեֆը անընդհատ բղավում է, սա վատ մթնոլորտտ է ստեղծում: Խոհանոցում պետք է լավ, հաճելի մթնոլորտ լինի:
-Իսկ, եթե շեֆ չդառնայիք, ինչո՞վ կուզեիք զբաղվել կյանքում:
-Գուցե, լուսանկարիչ (ժպտալով ցույց է տալիս մեր լուսանկարչին – հեղ.), կամ գլխարկներ կկարեի: Սիրում եմ գլխարկներ ու շատ հաճախ եմ կրում: Այստեղ չեմ բերել, որովհետեւ տեղափոխումը մի քիչ բարդ է: Սիրում եմ գլխարկներ կարելու գործընթացը: Մի լավ ընկեր ունեմ, դրանով է զբաղվում, այնքան հիացած եմ՝ ինչպես է նա ստեղծագործում: Սա արհեստ է, երբ դու աշխատում ու որեւէ բան ես ստեղծում սեփական ձեռքերով:
Գուցե, երբ 60 տարեկան դառնամ, զբաղվեմ դրանով, բայց հիմա՝ ոչ: Հիմա սիրում եմ այն, ինչ անում եմ: Բայց գլխարկներ, այնուամենայնիվ, մի օր, գուցե, կարեմ: Իսկ լուսանկարչության մասով՝ պարզապես հոբբի է: Ես շատ եմ լուսանկարում, բայց հետո գրեթե ոչ մի բան չեմ օգտագործում: Սոցիալական ցանցերի հետ հարաբերություններս այնքան էլ լավ չեն:
-Նախընտրում եք սոցիալական ցանցերի փոխարեն խոհանոցո՞ւմ ավելի շատ լինել:
- Փորձում եմ միաժամանակ լինել ամեն տեղ, բայց դա պարզապես անհնար է:
***
Աշխարհահռչակ շեֆ-խոհարար, NOMA (Դանիա) ռեստորանի համահիմնադիր եւ նախկին շեֆ Մեդս Ռեֆսլունդը Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun-ում գաստրոնոմիկ ներկայացումներ է տալու սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 3-ը եւ հոկտեմբերի 5-ից 10-ը:
15 ճաշատեսակից բաղկացած ընթրիքի արժեքը 50 000 դրամ է, գինու հավաքածուի արժեքը՝ 30 000 դրամ: Սեղանների ամրագրման համար զանգահարեք +374 41 401 890:
Ծաղկունք գյուղի զարգացումն իրականացվում է «ԴԱՐ» տարածաշրջանային զարգացման եւ մրցունակության հիմնադրամի կողմից`« Գագարին» նախագծի շրջանակներում:

Ранним утром направляемся из Еревана в село Цахкунк Гегаркуникской области. Здесь, в ресторане Tsaghkunk Restaurant&Glkhatun уже несколько дней «колдует» всемирно известная звезда кулинарного искусства, датский шеф-повар Мэдс Рефслунд.
Не буду рассказывать о его звездной биографии и мишленовских ресторанах, которые он основал и в которых работал. Вместо этого хочу передать его философию и отношение к еде, объяснить, почему то, что он делает, не «кулинария», а «магия».
Во время посещения ферм Мэдс и его команда обязательно исследуют местную почву, растения, которые там растут, климат и степень влажности. Если шеф просит доставить ему какие-либо продукты, они должны быть в максимально натуральном виде: ягоды и плоды - с хвостиками и листьями, растения - с корнями. Шутят, что в последнее время даже землю с корней стараются не счищать: может быть, и это важно, чтобы лучше понять натуральные свойства растения.
При знакомстве с армянской кухней его в первую очередь интересует вопрос: «Ест ли это обычная армянская семья у себя дома на ужин?»
Мэдс Рефслунд приехал в Армению со своей командой, чтобы дать несколько ужинов. Вместе с шеф-поваром ресторана Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun Сусанной Гукасян они создают новые комбинации, чему иногда «мешают» визиты журналистов.
Сегодня утром он возвращается в ресторан после очередной «исследовательской кампании» недалеко от села Цахкунк. Заходит на кухню, готовит себе завтрак, после чего начинаем беседу.
- Вы слышали что-нибудь об армянской кухне или пробовали что-то до приезда сюда?
- Я пробовал несколько видов лаваша в США, Дании и Грузии, где был два года назад. Конечно, здесь лаваш намного лучше, особенно когда он свежеиспеченный, только что из тондыра, как бы из самой земли.
- Я слышала, Вам понравилась концепция тондыра.
- Да, потому что это очень близко к земле, тесно связано с природой и возвращает нас к способу приготовления, который мы использовали сотни лет назад. Я люблю традиции, люблю их практиковать, мне нравится ощущение, что мы связаны с Матерью-Землей. Готовить в земле, в тондыре, мне кажется очень естественным, очень близким к природе.
- У Вас очень интересная философия, касающаяся продуктов, которые используете, простоты и важности возвращения к природе. Наших овощи и фрукты в большинстве своем - экологически чистые, интересна ли в этом отношении Армения?
- Это полностью соответствует моей философии. Чем чище и проще что-то, тем больше мне это нравится. Мы не хотим загрязнять пищу, мы не хотим загрязнять наш разум, потому что в конце концов мы становимся тем, что едим. Я верю в то, что если мы едим ненатуральную пищу, то и сами становимся неестественными. Еда - это не просто ощущение, которое вы передаете своему телу, это еще и образ мысли. Вы погружаетесь в то, что собираетесь есть, и это часто помогает вам лучше понять себя.
- Любите ли Вы встречаться с фермерами, посещать местные рынки? Было что-нибудь такое, что впечатлило Вас во время визита в Армению, нашли ли вы что-нибудь новое?
- Да, я многое нашел. Вчера мы были на сырной ферме (Гавар, семейная ферма Микаелянов), это было невероятно красиво. Этот парень делал свою работу с такой любовью. Он сидел с горящими глазами, смотрел на звезды и разговаривал с ними. Мы не говорили ни о чем, кроме еды, мы просто сидели, и это было потрясающее чувство.
Нас переполняли чувства. Это семейный проект, мы встретились с его отцом, братом, женой. Все было так красиво и так отличалось от всех сыров, которые я уже успел попробовать в Армении. Раньше я встречал свежие сыры, приготовленные всего неделю назад, а на той ферме были сыры 4-5-летней выдержки. Там были действительно замечательные продукты. Чувствовалось, что парень любит то, что делает, я и сам такой, думаю, и вы тоже. Иначе в один прекрасный день или, скажем, сегодня утром вы проснетесь и скажете: «Не хочу идти и брать интервью у этого сумасшедшего датского шефа». Если тебе не нравится то, что ты делаешь...
- …Тогда зачем ты это делаешь?
- Однозначно! Ты всегда должен следовать своим желаниям, своей страсти. Всегда!
- А какие интересные продукты Вы здесь нашли?
- Чаи, на мой взгляд, очень интересные. Все травы. Я пробовал чабер, это действительно очень интересное растение. Очень интересна горная соль, горная мята, которую вы используете для чая. Ваши раки. Сухофрукты. У вас прекрасные фрукты, просто невероятные, Армения - «сладкая страна» как для взрослых, так и для детей. Сушеные яблоки… У всех сухофруктов такой богатый вкус.
Что касается овощей, то сейчас не сезон для некоторых из них. В лесу интересно найти грибы, мы собираемся поехать в лес. Все ягоды замечательные. Черная смородина вернула меня в детство, хотя вкус здесь несколько другой. Орехи, которые здесь есть, зеленые грецкие орехи – просто замечательные.
- Будете ли Вы использовать упомянутые ингредиенты в блюдах предстоящих ужинов?
- Однозначно. Все, что я упомянул, произвело на меня впечатление, и я буду их использовать. Наверное, есть продукты, с которыми я еще не успел познакомиться. Еще я почувствовал, что вы - «мясная» страна, любите мясо. Сам я пескетарианин (не ест мясо теплокровных животных, ест рыбу, креветки - прим. автора). В повседневном рационе мясо мне не нужно, но здесь вот попробовал, просто чтобы познакомиться. Так что предстоящие ужины будут в большей степени ориентированы на вегетарианство и пескетарианство. Хотя будут и мясные блюда, мы используем утиное мясо, возможно, приготовим что-то из свинины или баранины, но, в целом, будем ближе к растительной пище.
- Наверное, у Вас есть свои правила на кухне, не поделитесь самыми главными?
- «Правила» существуют для того, чтобы иногда их нарушать. Постараюсь: сосредоточиться на работе, всегда работать в чистоте. Кухня всегда должна быть чистой, для меня это очень важно. Если на кухне грязно, я испытываю стресс.
Слушать хорошую музыку и просто быть счастливым. Если на кухне плохое настроение, например, повар постоянно кричит, это создает плохую атмосферу. На кухне должна быть хорошая, приятная атмосфера.
- Если бы Вы не стали шефом, чем бы хотели заниматься в жизни?
-Возможно, я стал бы фотографом (улыбается, показывая на нашего фотографа - автор) или, может быть, шил бы шапки. Мне нравятся головные уборы, и я их часто ношу. Люблю процесс шитья шапок. У меня есть хороший друг, он занимается этим, меня очень впечатляет то, как он творит. Когда работаешь и создаешь что-то своими руками – это мастерство.
Возможно, я займусь этим, когда мне исполнится 60, но пока что мне нравится то, что я делаю. А шапки шить, может быть, когда-нибудь и начну. Что касается фотографии, то это просто хобби. Фотографирую много, а потом почти ничего не выставляю. Я не очень «дружу» с социальными сетями.
- Предпочитаете больше быть на кухне, чем в соцсетях?
- Стараюсь быть одновременно везде, но это просто невозможно.
***
Всемирно известный шеф-повар, соучредитель и бывший шеф-повар одного из лучших ресторанов мира NOMA (Дания) даст гастрономические представления в «Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun» с 30 сентября по 3 октября и с 5 по 10 октября.
Стоимость ужина из 15 блюд - 50 000 драмов, подбор вин - 30 000 драмов.
Заказ столиков по телефону: +374 41 401 890.
Развитие села Цахкунк осуществляется Фондом регионального развития и конкурентоспособности «Дар» в рамках проекта «Гагарин».