Ֆրանսիայում 74 տարեկան հասակում մահացել է Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) նախկին նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Պիեռ Լարեչը։ Նա դարձավ ԵԿԳ-ի առաջին ղեկավարը Pernod Ricard խմբի կողմից գործարանը 1998 թվականին ձեռք բերելուց հետո եւ ղեկավարեց ընկերությունը մինչեւ 2004 թվականը:
Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ Պիեռ Լարեչը «Հայաստանի եւ Արցախի մեծագույն բարեկամն էր»:
Պիեռ Լարեչը 1998 թվականին՝ Ֆրանսիայի հավաքականի նվաճած Աշխարհի գավաթի հետ
«Նրա գլխավորությամբ հանճարեղ որոշում ընդունվեց հայկական կոնյակի ստանդարտ ընդունելու մասին։ Մենք հրաժարվեցինք խորհրդային ГОСТ-13471 ստանդարտից, սահմանեցինք մերը առ այն, որ հայկական կոնյակ է այն ալկոհոլը, որը ստացված է հայկական խաղողից եւ շշալցված է Հայաստանում»,- ասել է Հրանտ Բագրատյանը։ Նա նաեւ նշել է, որ Պիեռ Լարեչի նախաձեռնությամբ ԵԿԳ-ն Հայաստանում առաջին ընկերություններից էր, որ բոլոր աշխատողների համար մտցրեց բժշկական ապահովագրություն։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն իր հերթին նշել է, որ հենց Պիեռ Լարեչի նախաձեռնությամբ Արցախում արտադրված խաղողը սկսեց օգտագործվել որպես հայկական կոնյակի հումք:
Մեդիամաքսի արխիվները վկայում են, որ Պիեռ Լարեչը հետեւողականորեն եւ սկզբունքորեն բարձրացնում էր հայկական կոնյակի ապագայի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցեր։
2003 թվականի մարտին Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Զադոյանի հետ հանդիպման ժամանակ նա մտահոգություն էր հայտնում ձմռան ցրտահարությունների հետեւանքների կապակցությամբ, որոնք վնաս էին հասցրել Արարատյան դաշտի խաղողի այգիների զգալի մասին: Պիեռ Լարեչն ընդգծում էր ֆերմերներին անհապաղ օգնություն ցուցաբերելուն ուղղված միջոցառումների կարեւորությունը՝ ցրտահարությունից տուժած խաղողի որթատունկերը հատելը կանխելու նպատակով:
Պիեռ Լարեչը 2016 թվականին
2003 թվականի օգոստոսին Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հետ հանդիպման ժամանակ Պիեռ Լարեչը կոչ էր արել ձեռնարկել միջոցներ, որպեսզի ներկրվող սպիրտերը, «որոնց որակն ու ծագումը հսկողության չեն ենթարկվում, չօգտագործվեն հայկական կոնյակի արտադրության համար»:
Նույն տարվա սեպտեմբերին Պիեռ Լարեչը հայ ֆերմերներին եւ օտարերկրյա ներդրողներին կոչ արեց Հայաստանում նոր խաղողի այգիներ տնկել։ Նա ասում էր, որ գնման սակագները եւ ԵԿԳ-ի`ֆերմերների հետ երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու պարտավորությունը խաղողի նոր այգիներ տնկելու լուրջ խթան են:
2004 թվականի հունիսին կայացած մամուլի ասուլիսում, որի ժամանակ հայտարարվեց, որ Պիեռ Լարեչը շուտով կթողնի ԵԿԳ ղեկավարի պաշտոնը, նա նշել էր, որ «ԵԿԳ-ի նոր ղեկավարությանը հաջողվեց փարատել այն մտավախությունները, որոնք կային Հայաստանի քաղաքական եւ հասարակական շրջանակներում Pernod Ricard խմբի կողմից գործարանը ձեռք բերելուց հետո»:

Former president and director general of Yerevan Brandy Company (YBC) Pierre Larretche has passed away in France at the age of 74. He took charge of the company after Pernod Ricard purchased it and managed YBC until 2004.
Former Prime Minister of Armenia Hrant Bagratyan has stated that Pierre Larretche has been “an exceptional friend to Armenia and Artsakh”.
Pierre Larretche in 1998 with the World Cup won by French National Football Team
“Under his management, YBC made the great decision on the standard of Armenian brandy. We rejected the Soviet standard and established our own, according to which only the beverage made from Armenian grapes and bottled in Armenia can be considered Armenian brandy,” said Bagratyan. He also noted that at the initiative of Pierre Larretche YBC became one of the first employers in Armenia to introduce medical insurance for all employees.
Former Minister of Economy of Armenia Karen Chshmarityan has noted that it was Pierre Larretche’s idea to use the grape grown in Artsakh in the production of Armenian brandy.
The materials in Mediamax’s archive show that Mr Larretche consistently raised issues of importance for the future of Armenian brandy.
In March 2003, he voiced concerns about the frost-related damage to the major part of vineyards in Ararat plain during the meeting with Armenian Minister of Agriculture David Zadoyan. Mr Larretche highlighted the importance of urgent assistance to the farmers for preventing the chopping down of the damaged vines.
Pierre Larretche in 2016
In August 2003 Pierre Larretche urged Prime Minister of Armenia Andranik Margaryan to take measures required for preventing the use of imported spirits “of unauthorized quality and origin in Armenian brandy production”.
In September of the same year, Mr Larretche called on Armenian farmers and foreign investors to plant new vineyards in Armenia. He noted that procurement prices and YBC’s commitment to long-term contracts with the farmers gave significant stimulus for foundation of new vineyards.
Speaking at a press conference in June 2004, when his resignation was announced, Pierre Larretche noted that “the new management of YBC has dispersed the concerns that Armenian politicians and the society had after Pernod Ricard purchased the company”.