Ֆրանսիայում 74 տարեկան հասակում մահացել է Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) նախկին նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Պիեռ Լարեչը։ Նա դարձավ ԵԿԳ-ի առաջին ղեկավարը Pernod Ricard խմբի կողմից գործարանը 1998 թվականին ձեռք բերելուց հետո եւ ղեկավարեց ընկերությունը մինչեւ 2004 թվականը:
Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ Պիեռ Լարեչը «Հայաստանի եւ Արցախի մեծագույն բարեկամն էր»:
Պիեռ Լարեչը 1998 թվականին՝ Ֆրանսիայի հավաքականի նվաճած Աշխարհի գավաթի հետ
«Նրա գլխավորությամբ հանճարեղ որոշում ընդունվեց հայկական կոնյակի ստանդարտ ընդունելու մասին։ Մենք հրաժարվեցինք խորհրդային ГОСТ-13471 ստանդարտից, սահմանեցինք մերը առ այն, որ հայկական կոնյակ է այն ալկոհոլը, որը ստացված է հայկական խաղողից եւ շշալցված է Հայաստանում»,- ասել է Հրանտ Բագրատյանը։ Նա նաեւ նշել է, որ Պիեռ Լարեչի նախաձեռնությամբ ԵԿԳ-ն Հայաստանում առաջին ընկերություններից էր, որ բոլոր աշխատողների համար մտցրեց բժշկական ապահովագրություն։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն իր հերթին նշել է, որ հենց Պիեռ Լարեչի նախաձեռնությամբ Արցախում արտադրված խաղողը սկսեց օգտագործվել որպես հայկական կոնյակի հումք:
Մեդիամաքսի արխիվները վկայում են, որ Պիեռ Լարեչը հետեւողականորեն եւ սկզբունքորեն բարձրացնում էր հայկական կոնյակի ապագայի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցեր։
2003 թվականի մարտին Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Զադոյանի հետ հանդիպման ժամանակ նա մտահոգություն էր հայտնում ձմռան ցրտահարությունների հետեւանքների կապակցությամբ, որոնք վնաս էին հասցրել Արարատյան դաշտի խաղողի այգիների զգալի մասին: Պիեռ Լարեչն ընդգծում էր ֆերմերներին անհապաղ օգնություն ցուցաբերելուն ուղղված միջոցառումների կարեւորությունը՝ ցրտահարությունից տուժած խաղողի որթատունկերը հատելը կանխելու նպատակով:
Պիեռ Լարեչը 2016 թվականին
2003 թվականի օգոստոսին Հայաստանի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի հետ հանդիպման ժամանակ Պիեռ Լարեչը կոչ էր արել ձեռնարկել միջոցներ, որպեսզի ներկրվող սպիրտերը, «որոնց որակն ու ծագումը հսկողության չեն ենթարկվում, չօգտագործվեն հայկական կոնյակի արտադրության համար»:
Նույն տարվա սեպտեմբերին Պիեռ Լարեչը հայ ֆերմերներին եւ օտարերկրյա ներդրողներին կոչ արեց Հայաստանում նոր խաղողի այգիներ տնկել։ Նա ասում էր, որ գնման սակագները եւ ԵԿԳ-ի`ֆերմերների հետ երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու պարտավորությունը խաղողի նոր այգիներ տնկելու լուրջ խթան են:
2004 թվականի հունիսին կայացած մամուլի ասուլիսում, որի ժամանակ հայտարարվեց, որ Պիեռ Լարեչը շուտով կթողնի ԵԿԳ ղեկավարի պաշտոնը, նա նշել էր, որ «ԵԿԳ-ի նոր ղեկավարությանը հաջողվեց փարատել այն մտավախությունները, որոնք կային Հայաստանի քաղաքական եւ հասարակական շրջանակներում Pernod Ricard խմբի կողմից գործարանը ձեռք բերելուց հետո»:

На 74-м году жизни во Франции скончался бывший президент и генеральный директор Ереванского коньячного завода (ЕКЗ) Пьер Лареч. Он стал первым руководителем ЕКЗ после покупки завода группой Pernod Ricard и руководил предприятием до 2004 года.
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян заявил, что Пьер Лареч был «исключительным другом Армении и Арцаха».
Пьер Лареч в 1998 году с Кубком мира, завоеванным сборной Франции
«Под его руководством было принято замечательное решение о стандарте армянского коньяка. Мы отказались от советского стандарта ГОСТ-13471 и приняли собственный, согласно которому армянским коньяком мог считаться только напиток, изготовленный из армянского винограда и разлитый в Армении», - заявил Грант Багратян. Он также отметил, что по инициативе Пьера Лареча ЕКЗ одним из первых в Армении ввел медицинское страхование для всех сотрудников.
Бывший министр экономики Армении, Карен Чшмаритян, в свою очередь, отметил, что именно по инициативе Пьера Лареча произведенный в Арцахе виноград стал использоваться для производства армянского коньяка.
Архивы Медиамакс свидетельствуют, что Пьер Лареч последовательно и принципиально поднимал вопросы, имеющие важное значение для будущего армянского коньяка.
Так, в марте 2003 года на встрече с министром сельского хозяйства Армении Давидом Задоян он выражал озабоченность в связи с последствиями зимних заморозков, нанесших ущерб значительной части виноградников Араратской долины. Пьер Лареч подчеркивал важность мероприятий по оказанию немедленной помощи фермерам, чтобы не допустить вырубок виноградной лозы, пострадавшей от заморозков.
Пьер Лареч в 2016 году
В августе 2003 года на встрече с премьер-министром Армении Андраником Маргаряном
Пьер Лареч призвал принять меры, чтобы импортированные спирты, «качество и происxождение которыx не поддается контролю, не послужили для изготовления армянского коньяка».
В сентябре того же года Пьер Лареч призвал армянскиx фермеров и зарубежных инвесторов к посадке новыx виноградников в Армении. Он говорил, что закупочные цены и обязательство ЕКЗ заключать с фермерами долгосрочные контракты являются серьезными стимулами к закладке новыx виноградников.
Выступая на пресс-конференции в июне 2004 года, на которой было объявлено, что Пьер Лареч вскоре оставит пост главы ЕКЗ, он заметил, что «новому менеджементу ЕКЗ удалось развеять те опасения, которые появились в армянских политических и общественных кругах после после покупки завода группой Pernod Ricard».