Ողջ աշխարհում գինու մասնավոր ներդրողները գինիներ են գնում ան-պրիմյոր համակարգով, պահում են դրանք բոնդային պահեստներում եւ իրացնում գինու աճուրդներում: Հաջող գործարքի դեպքում, կարելի է, օրինակ, կազմակերպել ձեր դստեր հարսանիքը, ինչպես դա արեց գինու հայտնի բրիտանացի փորձագետ եւ Decanter ամսագրի խմբագիր Սթիվեն Սպուրյեն: Նրանք շահութաբեր ֆյուչերսային պայմանագրեր են կնքում՝ հազվագյուտ գինիների գնման համար, որոնք կսպասեն իրենց տերերին գինու պահեստների անդորրում:
Հայաստանն էլ ունի իր Գինու բանկը:
«Ռուս՝ Մոսկվայից, տեղացի հայ, Կիպրոսի հայ, այս երկուսը՝ ամերիկահայեր, աջից երկրորդը՝ Սիրիայի հայ, վերեւում՝ Մոսկվայի հայուհի, իսկ այս մեկը Բավարիայից է,- «խախտում» է բանկային ավանդների գաղտնիքը գինեգործ Սամվել Մաչանյանը եւ մատնանշում ամենամեծ պահատուփը: «Նա մեզ մոտ հյուր էր եկել եւ որոշել էր փորձարարական տակառից գինի գնել. նրան դուր եկավ բնական Խնդողնին, որը հնեցվում է արցախյան կաղնու մեջ»:
Բավարացու պահատուփը դեռ դատարկ է: Հաճախորդը, ով որոշել է, որ այդ գինին հիթ է դառնալու, պատրաստ է սպասել՝ մինչ այն կհասունանա: «Եթե պիտակի վրա գրված է Alluria, միայն մենք ենք որոշում՝ երբ է գինին շշալցելու ժամանակը: Նույնիսկ եթե նախապես վճարել եք գինու համար, դա ձեզ իրավունք չի տալիս պահանջել գինին, եթե այն պատրաստ չէ եւ դեռ պետք է մնա տակառում: Երբ մենք եղբայրներով կհասկանանք, որ ժամանակն է, իսկ հայրս կհաստատի մեր կարծիքը, այդ ժամանակ էլ հաճախորդը կստանա իր Alluria-ն»,- ասում է Սամվելը:
Սամվել Մաչանյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Դավաճանելով իր առաջին սիրուն՝ տեղեկատվական անվտանգությանը, Սամվել Մաչանյանը «կապվեց» Alluria Wines-ի հետ: Նա 17 տարի աշխատել է բանկային ոլորտում, իսկ երբ հասկացել է, որ կյանքում պակասում է ռոմանտիկան, սկսել է զբաղվել գինեգործությամբ՝ բնական գինիների արտադրության ընտանեկան ավանդույթները վերածնելու եւ առեւտրայնացնելու համար:
«Ես ու եղբայրներս որոշեցինք, որ պատանի տարիներից մեզ հարազատ եւ ծանոթ յուրահատուկ գինու համը պետք է դուր գա նաեւ սպառողին: Ես էությամբ վաճառող չեմ, այնպես որ կարող եմ վաճառել միայն այն, ինչում վստահ եմ: Բացի այդ, հայաստանյան շուկայում բնական գինիների հատվածը դատարկ էր»,- պատմում է Սամվելը:
Alluria Wines-ն արագ նվաճեց շուկան եւ երկրպագուների բանակ ձեռք բերեց: Գինու բանկի «զբաղվածությունը» 100 տոկոսանոց է: Գինու բացակայությունը մի քանի պահատուփերում չի ազդում այս ցուցանիշի վրա՝ այդ գինիների տերերը համբերատար սպասում են շշալցմանը: Բուտիկային գինեգործարանի արտադրական ծավալն այնքան էլ մեծ չէ, ուստի հեռատես գնորդները նախապես են կնքում պայմանագիրը, որպեսզի երաշխավորված ստանան Alluria-ի իրենց շիշը:
Սակայն եղբայրները գինեգործարանում գինու բանկը ստեղծել են այլ պատճառով. «Սկսեցինք կիրառել գինու ֆյուչերսներն այն ժամանակ, երբ հորս ընկերները հրաժարվեցին գինին որպես նվեր ընդունել: Որոշեցին աջակցել մեր բիզնեսին եւ մի քանի տասնյակ շիշ գնեցին՝ տակառներում հնեցման փուլում: Այդ ամենը պետք էր ինչ-որ տեղ պահել»,- հիշում է գինեգործը:
Այդ ժամանակ էլ Մաչանյան եղբայրները որոշեցին գինու բանկ բացել, որտեղ հնարավոր կլինի ավանդել Alluria գինիները: Բանկիր հայրն աջակցեց որդիների հերթական գաղափարին, որոնցից երկուսն այսօր էլ զբաղված են ֆինանսների ոլորտում՝ միջնեկ եղբայր Արամը եւ ավագ եղբայր Սամվելը, որը «պահպանում է մարտական ոգին»՝ շարունակելով տարբեր ընկերություններին խորհրդատվություն տրամադրել տեղեկատվական անվտանգության հարցերում: Իսկ Alluria գինու բանկն արագորեն ընդլայնվում է այն հաճախորդների շնորհիվ, որոնք ամրագրում են պահատուփերը, կնքելով ֆյուչերսային պայմանագրեր հազվագյուտ գինիներ գնելու համար:

Частные винные инвесторы всего мира покупают вина по системе ан-примёр, хранят их на бондовых складах и реализуют на винных аукционах. На разницу в цене после удачной сделки можно, к примеру, сыграть свадьбу дочери, как это сделал Стивен Спурье – известный британский винный эксперт и редактор журнала Decanter. Они же выгодно заключают фьючерсные контракты на покупку квотированных и редких вин, которые станут дожидаться своих хозяев в тиши винных погребов.
В Армении есть свой Винный банк, клиенты которого «за семью замками» хранят дерзкие и дикие вина.
«Русский из Москвы, местный армянин, армянин с Кипра, эти две – американский армянин, вторая справа – армянин сирийский, над ней – армянка московская, а это баварец, – «нарушает» тайну банковского вклада винодел Самвел Мачанян и показывает на самую большую ячейку. – Был у нас в гостях и решил купить вино из экспериментальной бочки – ему понравилось натуральное Хндогни, выдерживаемое в арцахском дубе».
Ячейка баварца пока пустует – клиент, определивший, что вино станет хитом, готов ждать, пока оно дозреет. «Если на этикетке написано Alluria, только мы решаем, когда пришло время разливать вино по бутылкам, – безапелляционно заявляет Самвел. – Даже если вы оплатили вино заранее, это не дает вам права требовать вино, если оно не готово и должно еще пожить в бочке! Когда мы с братьями поймем, что пора, а отец подтвердит наше мнение, тогда клиент и получит свою бутылку Alluria».
Самвел Мачанян | Фото: Медиамакс
Своей первой любви – информационной безопасности, Самвел Мачанян изменил, завязав отношения с Alluria Wines. Он семнадцать лет проработал в банковской сфере, когда понял – ему не хватает романтики и ушел в виноделие, чтобы возродить и коммерциализировать семейные традиции производства натуральных вин.
«Мы с братьями решили, что знакомый с юных лет и родной нам вкус необычного вина должен понравится и потребителю, – рассказывает Самвел. – Я, по сути, не продавец, поэтому могу продать только то, в чем уверен. К тому же, ниша натуральных вин на армянском коммерческом рынке пустовала».
Alluria Wines быстро завоевала рынок и обросла армией поклонников. Заполняемость сейфов в винном банке Alluria – стопроцентная. На этот показатель не влияет отсутствие вина в нескольких ячейках, владельцы которых терпеливо ждут, пока вино разольют по бутылкам. Продукции бутиковая винодельня выпускает немного, вот предусмотрительные покупатели и заключают договор на покупку заранее, чтобы гарантированно получить свою бутылку Alluria.
Однако, открыли банк на винодельне по другой причине. «Винные фьючерсы мы стали практиковать, когда друзья отца отказались принимать вино в дар – решили поддержать наш бизнес и выкупили десятки бутылок на этапе выдержки в бочке, – вспоминает винодел. – Все это нужно было где-то хранить».
Тогда-то братья Мачанян и придумали открыть винный банк, в котором можно депонировать вина Alluria. Отец-банкир поддержал очередную идею сыновей, двое из которых и сегодня заняты в финансовой сфере – средний брат Арам и старший Самвел, который «поддерживает боевой дух», продолжая консультировать разные компании в вопросах информационной безопасности. Винный же банк Alluria быстро расширяется за счет тех клиентов, кто бронирует ячейки, заключив с винодельней фьючерсный договор на покупку редких вин.