Maison Marom ընկերությունների խմբի գաստրոնոմիական ուղղությունը ներկայացնող Melonpan-ը հյուրընկալել է Իտալիայի ամենահեղինակավոր Carpigiani Gelato University-ի մասնագետ Սոնի Սուատի Կիշորեին։ Վերջինս Հայաստանում բացառիկ վարպետության դասեր է անցկացրել։ Դասերի ընթացքում Melonpan-ի մասնագետները հնարավորություն են ստացել ծանոթանալու իսկական իտալական ջելատո պատրաստելու գաղտնիքներին, որոնց հիմքում Carpigiani-ի ավելի քան 75 տարվա ավանդույթներն ու փորձն են։
Այս նախաձեռնությունը յուրահատուկ առնչություն ունի Melonpan-ի առաջիկա նախագծի հետ․ շուտով Երևանում կբացվի նոր ջելատերիա, որտեղ կներկայացվեն բացառիկ համեր՝ ստեղծված Carpigiani-ի մասնագիտական աջակցությամբ և Melonpan-ի թիմի վարպետությամբ։
Carpigiani-ի ներկայացուցիչ Սոնի Սուատի Կիշորեն նշել է․«Հիացած եմ Հայաստանով։ Այստեղ ինձ բացառիկ ջերմ ընդունեցին, դիմավորեցին մեծ սիրով ու հետաքրքրությամբ։ Մեզ համար մեծ ուրախություն է կիսվել մեր գիտելիքներով և աջակցել հայ մասնագետներին ջելատոյի արվեստը կատարելագործելու ճանապարհին»։
«Մեր նպատակը ոչ միայն Հայաստանում նոր համային մշակույթ ձևավորելն է, այլև միջազգային լավագույն փորձը բերելն ու տեղական մասնագետների հետ համատեղ նոր ստանդարտներ սահմանելը։ Carpigiani-ի հետ այս համագործակցությունը մեզ համար առանցքային նախաձեռնություն է՝ ուղղված մասնագիտական գիտելիքների տարածմանը և Հայաստանի գաստրոնոմիական ոլորտի զարգացմանը», - նշել է Maison Marom-ի հաղորդակցության և գործընկերության ղեկավար Լանա Պողոսյանը։
Այս համագործակցությունը յուրահատուկ մշակութային երկխոսություն է երկու ազգերի միջև՝ ստեղծելով փորձի փոխանակման կարևոր հարթակ։ Այն ոչ միայն հնարավորություն է տալիս հայ մասնագետներին անմիջականորեն ձեռք բերել միջազգային փորձառություն, այլև խթանում է նոր գաղափարների և մոտեցումների ներդրում, ինչը հատկապես կարևոր է Հայաստանի կայուն զարգացման և գաստրոնոմիական ոլորտի վերելքի համար։
1946թ. Իտալիայում հիմնադրված Carpigiani-ն սառեցված դեսերտների սարքավորումների արտադրության համաշխարհային առաջատարն է։ Արդեն 1963 թվականից ներկայանալով նաև Հյուսիսային Ամերիկայում՝ Carpigiani-ն պահպանում է իր առաջատար դիրքը բարձրորակ սարքավորումների, նորարարական լուծումների և մասնագիտական կրթության շնորհիվ։ Carpigiani Gelato University-ն այսօր համարվում է ոլորտի ամենահեղինակավոր կենտրոններից մեկը։
Այս նախագիծը կարևոր քայլ է Maison Marom-ի երկարաժամկետ տեսլականի իրագործման ճանապարհին, երբ բիզնեսը վերածվում է մշակութային հարթության՝ որտեղ գաստրոնոմիան համարվում է հիշողության, ժառանգության և ստեղծագործության գործիք։ Melonpan-ը ոչ միայն հանդես է գալիս որպես գաստրոնոմիական բրենդ, այլև դառնում է Հայաստանի մշակութային զարգացման ակտիվ աջակից՝ նպաստելով հյուրընկալության ոլորտում նոր սերնդի մասնագետների ձևավորմանը և երկրի միջազգային ճանաչելիության ամրապնդմանը։

Melonpan, the gastronomic division of Maison Marom group of companies, has hosted a specialist from Italy’s most renowned Carpigiani Gelato University. During the visit, Soni Swati Kishore conducted exclusive masterclasses in Armenia.
Throughout the sessions, Melonpan’s specialists had the opportunity to learn the secrets of making authentic Italian gelato, rooted in Carpigiani’s more than 75 years of tradition and expertise.
This initiative is closely tied to Melonpan’s upcoming project: soon, a new gelateria will open in Yerevan, presenting unique flavors created with the professional support of Carpigiani and the craftsmanship of the Melonpan team.
The Carpigiani representative Soni Swati Kishore noted:
“I am impressed with Armenia. I was welcomed here with exceptional warmth, love, and interest. It is a great joy for us to share our knowledge and to support Armenian professionals in perfecting the art of gelato.”
Lana Poghosyan, Head of Communications and Partnerships at Maison Marom, emphasized:
“Our goal is not only to shape a new flavor culture in Armenia but also to bring the best international practices and establish new standards together with local specialists. This collaboration with Carpigiani is a key initiative aimed at spreading professional knowledge and advancing Armenia’s gastronomic sector.”
This cooperation represents a unique cultural dialogue between two nations, creating an important platform for the exchange of experience. It not only enables Armenian professionals to directly gain international expertise but also encourages the introduction of new ideas and approaches—especially vital for Armenia’s sustainable development and the rise of its gastronomic field.
Founded in 1946 in Italy, Carpigiani is the world leader in the production of frozen dessert equipment. Since 1963, the company has also been present in North America, maintaining its leading position thanks to high-quality equipment, innovative solutions, and professional education. Today, Carpigiani Gelato University is considered one of the most prestigious centers in the field.
This project marks an important step toward realizing Maison Marom’s long-term vision, where business evolves into a cultural platform—one where gastronomy becomes an instrument of memory, heritage, and creativity. Melonpan is not only emerging as a gastronomic brand but also becoming an active supporter of Armenia’s cultural development, contributing to the formation of a new generation of hospitality professionals and strengthening the country’s international recognition.