Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լեւան Դավիթաշվիլին այցելել է ոստրեների եւ միդիաների արտադրությամբ զբաղվող «Maricultura Georgia» ձեռնարկություն:
Ինչպես հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, ստորջրյա ֆերման սկսել է գործել 2020 թվականին՝ Աջարիայի Կվարիատի գյուղի մոտակայքում:
Ֆերման զբաղեցնում է 70 հա ծովային տարածք: Բերքատվությունը մեկ սեզոնի համար կազմում է 30 տոննա միդիա եւ 10-15 տոննա ոստրեներ: Միդիաները հասնում են երկու տարվա ընթացքում, ոստրեները՝ չորս:
Թարմ արտադրանքը վաճառվում է մայիսից հոկտեմբեր: Տարվա մնացած մասը ընկերությունն առաջարկում է շոկային մեթոդով սառեցված ծովամթերք:
Առայժմ արտադրանքը վաճառվում է տեղական շուկայում, սակայն նախատեսվում է նաեւ արտահանում. վրացական միդիաներով եւ ոստրեներով հետաքրքրված են Ուկրաինան, Ռուսաստանը, Հոնկոնգը, Կանադան եւ Ադրբեջանը:

Министр сельского хозяйства Грузии Леван Давиташвили посетил предприятие «Марикультура Джорджия» по производству устриц и мидий.
Как сообщает Новости-Грузия, подводная ферма заработала в 2020 году недалеко от села Квариати в Аджарии.
Ферма занимает 70 гектаров морской акватории. Ее урожайность за сезон - 30 тонн мидий и 10-15 тонн устриц. Мидии вырастают до кондиционного состояния за два года, устрицы - за четыре.
Продукция в свежем виде продается с мая по октябрь. В остальное время года компания предлагает потребителю морепродукты, замороженные шоковым методом.
Пока продукция реализуется на местном рынке, однако планируется и экспорт - заинтересованность грузинскими мидиями и устрицами есть в Азербайджане, Украине, России, Гонконге и Канаде.