Արդեն մի քանի տարի է Գավառից համեստ մի ֆերմեր ապահովում է մայրաքաղաքի գինետները կրաֆթային պանիրներով։ Պանիրները հասունանում են Արծվաքարի պանրագործարանի մառանում՝ Միքայելյանների ընտանեկան ֆերմայում, որը գտնվում է Նորատուսի հանրահայտ խաչքարներից ոչ հեռու:
Պանրի գործարանի սիրտը մառանն է, որտեղ պանիրը ստանում է իր վերջնական տեսքը։ Այստեղի միկրոկլիման բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում պանիրների հասունացման համար։ Պանիրը քմահաճ ապրանք է եւ հրաժարվում է հասունանալ ոչ պատշաճ պայմաններում։ Ընդհանուր առմամբ Միքայելյանների գործարանի տեսականին ընդգրկում է կրաֆթային պանիրների 8 տեսակ՝ փափուկ, կիսափափուկ, կիսապինդ, պինդ եւ գերպինդ։
Արծվաքարում, ի տարբերություն իտալացիների, պարմեզանը պատրաստում են պաստերիզացված կաթից, որը լրագրողների թեթեւ ձեռքով ստացավ Արմեզան անվանումը։
Իսկ տակառների մեջ պահպանվում է Aroma del Vino-ն՝ կարմիր չոր Արենու եւ տեղական խնձորից պատրաստված մրգային սպիտակ գինիների մեջ։ Մեկ տարի թաթախվելուց հետո պանիրը ձեռք է բերում թանձր գինու բույր, սուր եւ ուժեղ համ։ Կարմիր գինու մեջ պահպանված պանիրը կարելի է ճանաչել մանուշակագույն երանգով, որը բնորոշ է Արենիին։ Ավելի նրբաճաշակ է կոնյակի պանիրների փունջը, որոնց ծանր ոսկեգույն գլուխները շողշողում են գինու պանիրների հարեւանությամբ։
«Հինգ տարի առաջ երեւանյան ցուցահանդեսներից մեկի ժամանակ ինձ հյուրասիրեցին կոնյակի կոկտեյլ՝ դարչինով, ծովի աղով եւ թուրինջով։ Հենց այդ ժամանակ էլ միտք ծագեց պատրաստել այդպիսի բույրով պանիր»,- պատմում է պանրագործ Արման Միքայելյանը։
Կոնյակով եւ դարչինով փորձարկումներ է անում Մարինեն՝ Արմանի կինը եւ նրա 4 երեխաների մայրը, որոնցից ամենափոքրը ծնվել է պանրի գործարանում։ 2012-ին Արմանը դուրս եկավ աշխատանքից, թողեց ծաղկի իր փոքրիկ բիզնեսը Երեւանում եւ մեկնեց Սեւանի ափ՝ հայրական տանը կաթի ֆերմա հիմնելու համար։
«Ի՞նչը կարող է ավելի լավ լինել երեխաների համար, քան բնական սնունդը, խաղերը եւ աշխատանքը մաքուր օդին,- հարցնում է Արմանը, – այնպես որ մենք մի վայրկյան անգամ չենք կասկածել, երբ որոշեցինք փոխել բարեկեցիկ կյանքը մայրաքաղաքում մեզ համար բոլորովին նոր գործով խուլ գյուղով։ Սկսեցինք մի գործ, որը կարող ենք փոխանցել սերնդե սերունդ եւ որը մեզ անհոգ ծերություն կապահովի»։
Կաթ վաճառելու փոխարեն պանիրների տեսականի արտադրելը մասնագիտությամբ կենսաքիմիկոս Մարինեի գաղափարն է։ Չէ՞ որ առողջ կովերի ալպիական կաթը կատարյալ է պանրի համար։ Առաջինն եղան ընկույզի միջուկով պանիրը եւ կաչոտտայի գնդիկները։
Այնուհետեւ Մարինեն սկսեց փորձեր անել գինով պանիրների հետ՝ որպես հիմք վերցնելով իսպանական տեխնոլոգիաները եւ հայկական ավանդույթները։ Հենց նա է մշակել Сognac Тraditions կոնյակի համով յուրահատուկ պանիրների պատրաստման տեխնոլոգիան։ Մարինեն ամեն օր իջնում է ցուրտ մառան եւ հասունացող պանրի գլուխները մշակում դարչինով համեմված հայկական կոնյակով։ Պանիրը տապակվում է կոնյակի բարակ շերտի տակ 6 ամսից մինչեւ 1 տարի՝ ձեռք բերելով հրապուրիչ համ եւ հարուստ փունջ։
«Կինս երեք տոննա կաթ փչացրեց, մինչեւ ստացավ այն պանիրը, որը ներկայացրեց ընտանեկան փորձագետների դատին։ Նա այնքան շատ է զբաղվում պանիրներով, որ փաթեթավորման պահին «դեմքով» ճանաչում է յուրաքանչյուրը»,- ժպիտով պատմում է Արմանը։
Նոր պանրատեսակի համը գնահատում է «պանրասերների փորձագիտական հանձնաժողովը»՝ Արմանի ծնողները, եղբայրը եւ զբոսաշրջիկները։ Համտեսումն անցկացնում են այգում՝ բաց հարթակում, սեղանների շուրջ, որոնց վրա կախված են հասած պտուղներով ծառի ճյուղերը։ Պանրագործները խորհուրդ են տալիս համտեսել ֆերմերային պանիրները չոր սպիտակ եւ վարդագույն գինիների հետ եւ հյուրերին դրանք մատուցում են ընկույզով, խաղողով, տանձով, թուզով եւ վարդի թերթիկների մուրաբայով։
Մարինեն
«Արդյունաբերական արտադրության պանիրները ոչ միշտ են ընդունակ զարմացնել եւ ուրախացնել իրենց համով,- բացատրում է Արմանը, - մեծ ծավալները դիմազրկում են պատրաստման գործընթացը, եւ դա անդրադառնում է համի վրա։ Մենք տարեկան արտադրում ենք 1500 գլուխ պանիր եւ մտադիր չենք մեծ արտադրության վերածվել»։
Վերջերս Արծվաքարի պանրագործներն ընդարձակեցին իրենց կոնյակի պանրի տեսականին։ In Grape-ն ազնվական պանիր է խաղողի տերեւներից պատրաստված կեղեւով։ Մարինեի մտահաղացումն էր փաթաթել «հարբած պանիրը» իր այգու խաղողի տերեւների մեջ՝ դա միակ տեսակն է, որը դիմադրում է Սեւանի սաստիկ ցրտին։
Շատ շուտով Միքայելյանների ընտանեկան ֆերմայում հյուրեր կընդունեն նոր, ավելի մեծ մառանում՝ պանրի պահեստով եւ 40 մարդու համար նախատեսված համտեսի դահլիճով։ Մառանի կառուցումը համաֆինանսավորում է ՄԱԿ-ի Գյուղական զբոսաշրջության զարգացման ծրագիրը (IRTD)։

For several years now, a modest farmer from Gavar has been supplying craft cheeses to wine restaurants and cellars of the Armenian capital. The cheeses mature in the cellars of the creamery in Artsvakar, at the Mikayelyan Family Farm, which stands five minutes’ ride from the famous Noratus khachkars.
The heart of the creamery is the cellar where the cheeses take their final shape. It has the favorable environment for cheese maturing. A fastidious product, cheese categorically refuses to mature in inappropriate conditions. The Mikayelyan creamery produces 8 types of craft cheese in total: soft, semi-soft, semi-hard, hard and very hard. In Artsvakar, they make Parmesan from pasteurized milk contrary to the Italian method, and this version of the product has become known as Armesan (courtesy of the press).
Next, Aroma del Vino sits in the vats filled with dry red Areni and white fruit wine made of local apples. A year of soaking, and the cheese acquires thick wine aroma, strong taste and powerful aftertaste. It also obtains a recognizable purple hue, typical for the authentic Areni wine. For a more exquisite taste there is the cognac cheese, whose golden blocks are laid out next to the wine cheese.
“About five years ago, I tried a brandy cocktail with cinnamon, sea salt and grapefruit in Yerevan,” said cheese maker Arman Mikayelyan. “That is when I thought of making a cheese with such aroma.”
The person responsible for experiments with cognac and cinnamon is Marine Mikayelyan, Arman’s wife. They have four children together, and the youngest girl was actually born at the creamery. Back in 2012 Arman quit his job, closed the small flower shop in Yerevan and left for Sevan to open a diary farm at his parents’ house.
“What can be better for children than whole foods, playing and working in the open air?” asked Arman. “We did not doubt for a second our decision to change the comfortable life in the capital for a completely new business in the remote countryside. We started a business we can hand down, a business that will provide us in the old age.”
It was Marine’s idea to make craft cheeses instead of simply selling the milk from the farm. A biochemist, she pointed out that the Alpine milk from healthy cows would be perfect for cheese making. Marine’s first products were artisan cheese with nuts and Caciotta balls.
Then she started experimenting with wine cheese on the basis of Spanish and Armenian traditions. Marine developed the process of making unique cognac cheese, the Сognac Тraditions. Every day she climbs down into the cold cellar and coats the maturing blocks of cheese with a mix of Armenian cognac and cinnamon. The cheese stews under the think cognac crust for six months to a year, gaining savory taste and rich bouquet.
“My wife wasted three tons of milk before getting the cheese she was ready to submit to the judgment of family critics,” Arman said with a smile. “She is fiddling with the cheese so much, she knows by sight every block by the packaging stage.”
The “expert commission of cheese lovers” is comprised of Arman’s parents and brother, and the tourists. The tasting is held in the outdoor terrace in the garden, where the branches with ripe fruit are handing over the tables. Cheese makers recommend combining artisan cheese with dry white and rose wines and serve it with nuts, grape, pears, figs and rose petal preserve.
Marine
“Mass-produced cheese can hardly surprise the consumers with good taste,” noted Arman. “Large quantities rob the product of its individuality, which affects the taste. We make 1500 blocks a year and we have no intention to start mass production.”
Recently the cheese makers from Artsvakar expanded their cognac cheese range with In Grape, the blue cheese with edible crust made of grape leaves. Marine came up with the idea of “swaddling” the drunken cheese with grape leaves from her garden: it is the only variety of grape that can withstand the winter frost in Sevan.
In the nearest future, the Mikayelyan Family Farm will host the visitors in a new, large cellar with cheese storage and a tasting room with capacity of 40. Construction of the new cellar is co-financed by the UN Integrated Rural Tourism Development (IRTD) project.