Ֆերդինանդ Մագելանը 1519-ին մեկնարկած իր շուրջերկրյա ճամփորդության ընթացքում երեք տարում հաղթահարել է երեք օվկիանոս եւ անցել ավելի քան 40 հազար կիլոմետր։ DV Wine Library-ում հուլիսի 15-ին ընդամենը երկու ժամվա ընթացքում գինեսերները մտովի անցել են նրա ճանապարհը, մի քանի կանգառ արել ու համտեսել յուրահատուկ գինիներ։ «Մագելանի լեգենդար արշավով» ոգեշնչված պատմական եւ գինու «արշավները» զուգահեռ ներկայացրել են պատմաբան, հնագետ Պավել Սապոժնիկովն ու գինու փորձագետ Եկատերինա Բուլգակովան։
Պավել Սապոժնիկովն ասել է, որ ճամփորդության մեկնող նավերում պարտադիր ապրանքներ են եղել՝ սնունդ, համեմունքներ, գինի, ջուր եւ այլն, դրանք ինչպես սեփական սպառման, այնպես էլ առեւտրի մաս էին։
Պավել Սապոժնիկովն | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
«Նավերը լցնում էին հսկայական քանակությամբ գինով։ Լավ գինին պահվում էր առեւտրի համար, միջին որակինը՝ փոխանակման, ամենավատ տեսակը՝ նավաստիների խմելու համար»,- ասել է պատմաբանը։
Գինու նավարկության մեկնարկը փրփրուն գինով ազդարարելուց հետո Եկատերինա Բուլգակովան ասել է, որ DV-ում լավագույն գինին իրենց հետ ճամփորդության եկած հյուրերի համար է:
Եկատերինա Բուլգակովան | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
«Ավանդույթ կա` երբ նավը ջուրն են իջեցնում, փրփրուն գինու շշով հարվածում են։ Չկոտրվելը վատ նշան է համարվում։ Մենք եւս չենք շրջանցել այս սովորույթը, բայց ոչ թե կոտրել ենք շիշը, այլ դրա պարունակությունը բաժակների մեջ լցրել՝ ապահովելով մեր ճանապարհորդության հաջող ընթացքը»,- ասել է նա Vega Medien Cava Rosé-ը ներկայացնելիս։
Վարդագույն այս գինին պատրաստված է Իսպանիայում՝ Կավա տարածաշրջանում, որտեղ փրփրուն գինիները պատրաստում են դասական մեթոդով՝ ինչպես Շամպայնում։
«Մենք այսօր համտեսում ենք գինի՝ պատրաստված բացառապես Գարնաչա տեսակի խաղողից։ Գինին բազմաշերտ է, բույրի մեջ, բացի վառ մրգային երանգներից՝ հատկապես վարդագույն ու կարմիր մրգեր, ծաղկային նոտաներ, առկա է նաեւ թեթեւ խմորիչային երանգ, որը հուշում է շշային երկրորդային խմորման մասին, այսինքն՝ դասական մեթոդի կիրառման նշան է»,- ասել է նա։
Մագելանի հետ ճամփորդության ընթացքում գինեսերները տեղափոխվել են դեպի Արգենտինա, համտեսել սպիտակ Trapiche Broquel Torrontes եւ կարմիր Trapiche Broquel Malbec գինիները։
«Հաջորդ գինին՝ Casa la Tenca Carménère-ն, Մագելանի հետքերով մեզ տանում է Չիլի, որտեղ գինեգործական պատմությունը սկսվում է 16-րդ դարից՝ իսպանացիների միջոցով առաջին խաղողի վազերի ներմուծմամբ, սակայն ժամանակակից գինեգործության գլխավոր սիմվոլը դարձել է Կարմեներե խաղողի տեսակը, որը ժամանակին Ֆրանսիայում համարվում էր գրեթե վերացած, բայց Չիլին դարձել է այս տեսակի «երկրորդ հայրենիքը»։ Կարմեներեին բնորոշ են կանաչ երանգները, սեւ հաղարջի բույրը»,- ասել է նա։
Մագելանի ճանապարհորդությունն ու կյանքը ավարտվել է Ֆիլիպիններում՝ հեռու Պորտուգալիայից, որտեղ սկսվել էր նրա կյանքն ու ծովագնացի երազանքները։ Երեկոյի ընթացքում նրա հետքերով անցած գինեսերների վերջին կանգառը հենց Պորտուգալիան էր։
«Մեր պատմության ավարտը մի քիչ տխուր է, այնպես որ՝ մինչ Մագելանի ճակատագրի մասին խոսելը, առաջարկում եմ մի քաղցր գինի՝ թեթեւանալու համար։ Սկզբում մտածում էի՝ պորտվեյն վերցնել նրա հայրենիքից, բայց հավանաբար արդեն փորձել եք։ Այդ պատճառով որոշեցի առաջարկել պակաս հայտնի, բայց շատ հետաքրքիր մի գինի՝ Quinta do Portal Portal Moscatel:
Այն պատրաստվում է մուսկատ խաղողից։ Քաղցր, թնդեցված գինի է՝ խաղողի բնական շաքարով եւ ավելացված սպիրտով։ Այն պահվել է չժանգոտվող տարայի մեջ, որպեսզի պահպանվեն մուսկատի թարմ բույրերը։ Գինին ունի նարնջի ծաղկի եւ թարմ ցիտրուսի բույրեր, շատ լավ հավասարակշռված ալկոհոլը մոտ 17% է, բայց այն չի ճնշում, չի առանձնանում համից։ Սա հենց թնդեցված գինիների պատրաստման վարպետության նշան է։ Սա այն գինին է, որ մեկ բաժակից ավելի չես խմի, բայց դա էլ լիովին բավարար է՝ արժանապատվորեն ավարտելու ինչպես այս համտեսը, այնպես էլ Մագելանի պատմությունը»,- ասել է Եկատերինա Բուլգակովան։

Фердинанд Магеллан за три года своего кругосветного путешествия, начавшегося в 1519 году, преодолел три океана и более 40 тысяч километров. В DV Wine Library всего за два часа винные энтузиасты мысленно повторили его маршрут, сделав несколько «остановок» и продегустировав интересные вина. Исторические и винные «экспедиции» провели историк и археолог Павел Сапожников и винный эксперт Екатерина Булгакова.
Павел Сапожников отметил, что на кораблях, отправлявшихся в путешествие, обязательными товарами были продукты питания, специи, вино и вода - они предназначались как для собственного потребления, так и для торговли.
Павел Сапожников | Фото: Медиамакс
«Корабли загружали огромным количеством вина. Лучшее вино хранилось для продажи, среднего качества - для обмена, самое худшее - для моряков», - рассказал историк.
После объявления начала «винной навигации» игристым вином, Екатерина Булгакова сказала, что в DV лучшее вино предназначено для гостей, пришедших на «путешествие».
Екатерина Булгакова | Фото: Медиамакс
«Есть традиция - когда корабль спускают на воду, об его борт бьют бутылкой игристого вина. Если она не разбивается, это считается плохой приметой. Мы не обошли эту традицию стороной, но не разбили бутылку, а разлили ее содержимое по бокалам, обеспечив успешный ход нашего путешествия», - сказала она, представляя Vega Medien Cava Rosé.
Это розовое вино произведено в Испании, в регионе Кава, где игристые вина изготавливают классическим методом - как в Шампани.
«Сегодня мы дегустируем вино, произведенное исключительно из винограда сорта Гарнача. Вино многослойное, в аромате, помимо ярких фруктовых оттенков - особенно розовых и красных фруктов, цветочных нот, присутствует также легкий дрожжевой оттенок, напоминающий о вторичном бутылочном брожении», - отметила она.
Далее вместе с Магелланом гости переместились в Аргентину, попробовав белое вино Trapiche Broquel Torrontes и красное Trapiche Broquel Malbec.
«Следующее вино - Casa la Tenca Carménère - по следам Магеллана ведет нас в Чили, где винодельческая история начинается с XVI века благодаря испанцам, впервые завезшим виноградную лозу. Главным символом современного виноделия стал сорт винограда Карменер, который во Франции считался почти исчезнувшим, а Чили стало для него «второй родиной». Для Карменер характерны зеленые оттенки, аромат черной смородины», - рассказала Екатерина.
Путешествие и жизнь Магеллана завершились на Филиппинах - далеко от Португалии, где начались его жизнь и мореплавательские мечты. Последней остановкой дегустаторов стала именно Португалия.
«Финал нашей истории немного грустный, поэтому, прежде чем говорить о судьбе Магеллана, предлагаю попробовать сладкое вино - чтобы улучшить настроение.
Quinta do Portal Portal Moscatel изготавливается из муската. Это сладкое, крепленое вино с натуральным виноградным сахаром и добавленным спиртом. Оно выдерживалось в нержавеющей емкости, чтобы сохранить свежие ароматы муската. Вино имеет ароматы цветков апельсина и свежих цитрусовых, очень хорошо сбалансированный алкоголь составляет около 17%, но он не давит. Это признак мастерства приготовления крепленых вин. Такого вина не выпьешь больше одного бокала, но и этого вполне достаточно, чтобы достойно завершить как эту дегустацию, так и историю Магеллана», - резюмировала Екатерина Булгакова.