Անորակ հայկական կոնյակների բաժինը ռուսական շուկայում վերջին ստուգման արդյունքներով հասել է 85%-ի՝ 2025թ. մայիսի 80%-ի դիմաց:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին ասվում է Կոնյակի, սպիրտի և ալկոհոլային արտադրանքի արտադրողների միության («Սոյուզկոնյակ») և «Անտիկոնտռաֆակտ» ասոցիացիայի համատեղ հետազոտության մեջ:
Հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ ուսումնասիրված հայկական կոնյակի նմուշերի 85%-ը չի համապատասխանում կոնյակի և բրենդիի ԳՈՍՏ-երի պահանջներին, ինչպես նաև ՌԴ օրենսդրությանը: Բացի այդ, նմուշների 50%-ում հայտնաբերվել է ոչ խաղողի սպիրտի օգտագործում:
Նախորդ հետազոտությունների համաձայն՝ խախտումներով հայկական կոնյակների բաժինը 2024 թվականի օգոստոսին կազմում էր 90%, սահմաններում վերահսկողության ուժեղացման շնորհիվ 2025 թվականի մայիսին այդ թիվը նվազել էր մինչև 80%:
«Մենք արձանագրել էինք իրավիճակի որոշ բարելավում, սակայն այժմ այն կրկին վատանում է: Սա խոսում է այն մասին, որ անբարեխիղճ արտադրողներն արագ հարմարվում են վերահսկողության ցանկացած միջոցներին»,- նշել են «Սոյուզկոնյակ»-ում:
«Անտիկոնտռաֆակտ» ասոցիացիայի նախագահ Վլադիսլավ Ռեզնիկը հավելել է, որ իրենք հանդիպում են ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալի հետ:
«Հայաստանի իշխանությունները գիտեն խնդրի մասին և մեզ հաղորդում են կոնկրետ լուծումներ: Բայց մենք արդյունքներ չենք տեսնում: Ավելին, մեր ունեցած տվյալների համաձայն՝ ներկայումս աճում է ինչպես Հայաստանից Ռուսաստան ուղարկվող անորակ կոնյակի ծավալը, այնպես էլ դրա մասնաբաժինը մատակարարումների ընդհանուր քանակի մեջ»,- հայտարարել է նա:
Հետազոտության արդյունքներով «Սոյուզկոնյակ»-ը դիմումներ է ուղարկել ՌԴ Ալկոհոլային շուկայի կարգավորման դաշնային ծառայություն, Դաշնային մաքսային ծառայություն, ՌԴ Գլխավոր դատախազություն, ինչպես նաև Հայաստանի և Վրաստանի համապատասխան նախարարություններ:
«Անտիկոնտռաֆակտ»-ը սկսել է համագործակցել Վրաց-ռուսական բիզնես ասոցիացիայի հետ: «Անտիկոնտռաֆակտ»-ը վրացական կողմին է փոխանցել տվյալներ Վրաստան-ՌԴ սահմանով մուտք գործած կեղծ և անորակ արտադրանքի մասին:
Հաղորդվում է, որ հետազոտվել է 71 նմուշ կոնյակ հայկական 8 արտադրողներից՝ «Աբովյանի կոնյակի գործարան» ՍՊԸ, «Արաքսի կոնյակի գործարան» ՍՊԸ, «Արարատի գինու գործարան» ՍՊԸ, «Արկոն Թրեյդ» ՍՊԸ, «Շահնազարյան» գինու-կոնյակի տուն ՍՊԸ, «Պրոշյանի կոնյակի գործարան» ՍՊԸ, «Սամկոն» կոնյակի գործարան ՍՊԸ եւ «Հայասի Գրուպ» ՍՊԸ:

Доля армянских коньяков с нарушениями на российском рынке выросла до 85% по итогам последней проверки с 80% в мае 2025 года.
Как сообщает ТАСС, об этом говорится в исследовании Союза производителей коньяка, спирта и алкогольной продукции («Союзконьяк») и ассоциации «Антиконтрафакт».
По данным исследования, 85% образцов исследуемого армянского конька не соответствуют требованиям ГОСТов на коньяк и бренди, а также российскому законодательству. Кроме этого, в 50% выявлено использование невиноградного спирта.
Согласно предыдущим исследованиям, доля армянских коньяков с нарушениями составляла 90% в августе 2024 года, снизилась до 80% в мае 2025 года благодаря усилению контроля на границах.
«Мы фиксировали небольшое улучшение ситуации, но она вновь ухудшается. Это говорит о том, что недобросовестные производители быстро адаптируются к любым мерам контроля», - отметили в «Союзконьяке».
Президент «Антиконтрафакта» Владислав Резник добавил, что ассоциация встречалась с заместителем министра экономики Армении.
«Органы власти Республики Армения проблему знают и сообщают нам о конкретных решениях. Но результатов мы не видим. Более того, по имеющейся у нас на настоящий момент информации растет как объем некачественной коньячной продукции, направляемой из Армении в Россию, так и его доля в общем количестве поставок», - заявил он.
По результатам исследования «Союзконьяк» направил обращения в Федеральную службу по регулированию алкогольного рынка, Федеральную таможенную службу, Генеральную прокуратуру РФ, а также в профильные министерства Армении и Грузии.
Также «Антиконтрафакт» начал взаимодействовать с Грузино-российской бизнес-ассоциацией. Ассоциация передала грузинской стороне более сведения о фальсифицированной и контрафактной продукции, поступившей в РФ транзитом через Грузию.
Сообщается, что был исследован 71 образец коньяка различных торговых марок от восьми армянских производителей: ООО "Абовянский коньячный завод", ООО "Аракский коньячный завод", ООО "Араратский винный завод", ООО "Аркон Трейд", ООО "Винно-коньячный дом "Шахназарян", ООО "Прошянский коньячный завод", ООО "Самкон", ООО "Хайаси Групп".