Տարիներ ի վեր հավատարիմ մնալով Պատասխանատու հյուրընկալության հայեցակարգին, ինչպես նաև ներդնելով հարցին վերաբերող առաջադեմ լուծումներ՝ Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանը ոլորտը ներկայացնող առաջին թանգարանն է Հայաստանում, որը հավատարմագրվել և ստացել է «Պատասխանատու հյուրընկալող» կարգավիճակը։ Հարկ է նշել, որ համաշխարհային մակարդակով այս հավաստագրի առայժմ արժանացել են ոլորտը ներկայացնող եզակի թանգարաններ։
Պեռնո Ռիկար ընկերության կողմից համակարգվող այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի ներկայացնել ալկոհոլի պատասխանատու մատուցման բոլոր եզրերը՝ երաշխավորելով թանգարանը որպես անվտանգ վայելքի տարածք։
«Պատասխանատու հյուրընկալող» հավատարմագրին արժանանալու համար ARARAT թանգարանն անցել է երկփուլ աուդիտ միջազգային կազմակերպության կողմից, որը ներառում էր նաև գաղտնի հսկիչ այցելություններ, որոնք նպատակ ունեին բացահայտելու ARARAT թանգարանում ներդրված Պատասխանատու հյուրընկալությանը վերաբերող գործիքակազմը։
«Ամփոփելով տարիների ընթացքում մեր հետևողական քայլերն այս ոլորտում՝ մեզ համար շատ կարևոր է ընդգծել, որ ARARAT թանգարանը ոչ միայն այն վայրն է, որտեղ կարող եք բացահայտել հայկական կոնյակի բացառիկ պատմությունը, նրա ժամանակակից եզրերն ու սերնդեսերունդ փոխանցվող վարպետությունը, այլև այն վայրն է, որը հոգ է տանում իր այցելուներից յուրաքանչյուրի համար՝ նրան ներկայացնելով և մասնակից դարձնելով պատասխանատու սպառման գաղափարին»,- ընդգծել է ARARAT թանգարանի ղեկավար Առնո Թադևոսյանը։

Следуя концепции ответственного гостеприимства и внедряя в Армении передовые решения, касающиеся этого вопроса, Музей ARARAT Ереванского коньячного завода стал первым отраслевым музеем в Армении, который удостоен статуса «Ответственного гостеприимства». Важно отметить, что в мировом масштабе подобного статуса были удостоены единичные музеи.
Координируемая со стороны Перно Рикар инициатива преследует цель подчеркнуть для посетителей музея все грани ответственного потребления и подачи, представляя Музей как пространство исключительно безопасного наслаждения.
Для получения сертификата Музей ARARAT прошел двухэтапный аудит, проведенный профильной международной организацией. Аудит в числе прочих проверок соответствия предполагал также контрольные визиты экспертов, с целью выявления и оценки механизмов выполнения концепции Ответственного гостеприимства.
«Подводя итоги нашим последовательным шагам в этой сфере, данной сертификацией мы бы хотели подчеркнуть, что Музей ARARAT – это не только место, где вы можете раскрыть для себя уникальную историю армянского коньякоделия, его современные грани и, передающееся из поколения в поколение мастерство, а место, где мы заботимся о каждом из наших посетителей, представляя ему и делая его частью идеи ответственного потребления»,- отметил руководитель Музея ARARAT Арно Тадевосян.