Երկխոսություններն ավելի ջերմ են Հայաստանի անզուգական բույրերի ուղեկցությամբ և երբ մեկ հարկի տակ հավաքված են հայկական մշակույթի և գործարար աշխարհի ամենասիրված ու վաստակաշատ ներկայացուցիչները։
«Արմենիա Վայն» ընկերության նախաձեռնությամբ, V&M հայկական կոնյակի շուրջ օրերս միավորվել էին բիզնեսը և արվեստը՝ բացահայտելու Հայաստանի բույրերը։
«Զրույց բույրերի շուրջ»՝ այս խորագիրն էր կրում միջոցառումների շարքը, որի մեկնարկը տրվեց օրեր առաջ։
«Երբ շատ տարիներ առաջ Վարդանյան և Մկրտչյան ընտանիքները որոշում կայացրին զբաղվել կոնյակագործությամբ, կար մի նվիրական երազանք՝ ներկայացնել Հայաստանի բույրը բացառիկ ու ձեռագործ արտադրանքի շնորհիվ․ Հայաստանի մասին պատմում է մեր մշակույթը, բարձր արվեստը և հայ հանճարները։ Այս առումով կոնյակագործության արվեստը, անխոս, պետք է քայլի հայկական մշակույթի հետ միասին՝ մեկ նպատակի ուղղությամբ՝ լավագույն կերպով ներկայացնել Հայաստանն աշխարհին»,- ողջույնի խոսքում նշեց Ընկերության համահիմնադիր Վահագն Մկրտչյանը։
Երեկոյին ներկա էր նաև V&M կոնյակի հեղինակ, ֆրանսիացի կոնյակագործ Օլիվիե Շապտը, ում ճանապարհը Հայաստանի հետ սկսվել է Արմենիա Վայնի հրավերով․
«Հայ-ֆրանսիական ընկերությունը դարերի պատմություն ունի, ես ինձ այստեղ շատ հարազատ միջավայրում եմ զգում․ V&M կոնյակի արարման բոլոր փուլերը ձեռակերտ և ստեղծագործ ընթացք են եղել ինձ և իմ կողքին կանգնած հայ վարպետների համար։ Արդյունքում ստեղծվել է արվեստի յուրատիպ ստեղծագործություն, որի շնորհիվ կբացահայտեք հայկական տերուարն իր բոլոր առանձնահատկություններով»։
V&M կոնյակի բույրերի շուրջ մշակույթ-բիզնես կապն ամրապնդող միջոցառման մասին խոսելիս՝ Armenia Wine ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանը շեշտում է․
«Հայկական կոնյակագործությունն արվեստի յուրատիպ դրսևորում է, V&M հայկական կոնյակը՝ մշակույթի անբաժան մաս:Այս նախաձեռնությամբ ցանկանում ենք նպաստել հայկական մշակույթի տարբեր ճյուղերի, թանգարանների և բիզնես հանրության երկխոսությանը»։
Երեկոյի հյուրերն էին թատրոնի և կինոյի դերասաններ, թանգարանների տնօրեններ և արվեստագետներ։
«Թերևս հայկական օպերայի կյանքում սա առաջին դեպքն է, երբ կայացած բիզնեսն ինքն է թակում Օպերայի դուռը՝ առաջարկելով համագործակցել,- կարևորելով մշակույթ-բիզնես համագործակցությունը՝ իր խոսքում նշում է Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն, մաեստրո Կարեն Դուրգարյանը,- սա նաև հրաշալի օրինակ է՝ երկու ոլորտների հետագա երկխոսության համար»։

Общение становится теплее, когда его сопровождают несравненные ароматы Армении, особенно когда под одной крышей собираются самые любимые и выдающиеся представители армянской культуры и делового мира.
По инициативе компании «Армения Вайн» бизнес-сфера и искусство объединились вокруг армянского коньяка V&M, чтобы раскрыть ароматы Армении. «Диалог об ароматах Армении» - такое название получила серия событий, начавшаяся несколько дней назад.
«Когда много лет назад семьи Варданян и Мкртчян решили заняться производством коньяка, у них была заветная мечта представить ароматы Армении благодаря эксклюзивному продукту ручной работы. Наша культура, высокое искусство и армянские гении - все говорит об Армении. В этом смысле искусство коньячного производства должно идти параллельно с армянской культурой в направлении одной цели: наилучшим образом представить Армению миру»,- сказал в приветственной речи содиректор компании Ваагн Мкртчян.
На вечере присутствовал также специально приглашенный французский энолог Оливье Шапт, автор коньяка V&M компании «Армения Вайн»:
«Армяно-французская дружба имеет многовековую историю, здесь я чувствую себя в очень знакомой среде. Все этапы создания коньяка V&M были как для меня, так и для армянских мастеров творческим процессом ручной работы. В результате было создано уникальное произведение искусства, благодаря которому вы откроете для себя армянский терруар со всеми его особенностями.
Говоря о мероприятии, укрепляющем связь культуры и бизнеса вокруг ароматов бренди V&M, коммерческий директор компании Кристине Варданян сказала:
«Армянское коньячное производство – это уникальное проявление искусства, а армянский коньяк V&M – неотъемлемая часть культуры. Этой инициативой мы хотим внести свой вклад в диалог между армянской культурой, музеями и бизнес-сообществом».
Гостями вечера стали актеры театра и кино, руоводители музеев и деятели искусства.
«Пожалуй, это первый случай в жизни армянской оперы, когда в двери оперы стучится состоявшийся бизнес с предложением о сотрудничестве», - подчеркивая культурно-деловое сотрудничество, сказал в своем выступлении директор Национального академического театра оперы и балета, маэстро Карен Дургарян, - «и это замечательный пример дальнейшего диалога между этими сферами».