Հունիսի 2-ին մեկնարկել է «Երեւանի գինու օրեր» փառատոնը, որն այս տարի ավելի ուրախ, գունեղ ու մարդաշատ է։ Սարյան, Մոսկովյան եւ Թումանյան փողոցներն այս օրերին լցված են գինեբույրով ու բարձր տրամադրությամբ։
GastroVino–ն զրուցել է «Արմենիա Վայն» ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանի հետ, ով պատմել է, թե ինչ է սպասվում փառատոնի մասնակիցներին ընկերության տաղավարում։
«Որպես հայկական գինեգործության ավանդույթների ու մշակույթի կրող ընկերություն՝ պատիվ ունենք այդ մշակույթը ներկայացնել մեր բոլոր հյուրերին եւ փառատոնի մասնակիցներին։ Այս տարի ունենք բացառիկ նորույթներ, որոնք իսկապես հայկական 6000-ամյա գինեգործության հետնորդներն են, եւ արդեն արժանացել են բարձր գնահատականի միջազգային ամենահեղինակավոր հարթակներում: Գինու օրերը կլինեն ընկերության նոր ուլտրա-պրեմիում դասի «Թարիրի Կարասում» եւ «Թարիրի Ռեզերվ» գինիների յուրօրինակ շնորհանդեսը։
Կարեւոր ու հաճելի նորություն ունենք նաեւ օրգանական գինեգործության ոլորտում. ընկերության առաջին օրգանական գինին ՝ «ԲիոՆէ»-ն ստացել է ամերիկյան սերտիֆիկատ «ԷկոՍերտ» ընկերության կողմից եւ նույնպես ներկայացված կլինի մեր տաղավարում»:
Տաղավարի ձեւաչափի մասին խոսելիս Քրիստինե Վարդանյանը նշել է.
«Այս տարի հետաքրքիր մոտեցում ենք ցուցաբերել նաեւ տաղավարի հարցում: Այն կարմիր սրբատաշ տուֆի գուներանգով է, ինչպես եւ «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի համալիրը։ Տաղավարում առանձին ուշադրություն ենք դարձրել մեր գինիների 3 շարքերին։
«Թարիրի» շարքը ներկայացնում ենք Թեյշեբաինիի պեղումներից արխիվային կադրերով, ինչպես նաեւ ուրարտական եւ հելենիստական ժամանակաշրջանի խեցեղենով: Կարասների եւ թասերի բեկորները պատմում են կարասում գինի պահելու հայկական մշակույթի եւ կարասագործության մասին։ Բեկորները բերված են Արտաշատ մայրաքաղաքի հնավայրից։
«Տակառ» շարքի մասին պատմում ենք կաղնեփայտե տակառների պատրաստման ընթացքի կադրերով եւ ցույց ենք տալիս տակառի բացվածքը, որի մեջ հնանում են շարքի գինիները։
«Բիոնէ» գինին իր էությամբ բնության շրջապտույտի ներդաշնակությունն է եւ խորհրդանշում է օրգանական խաղողագործությունն ու դրա բնօրրանը համարվող Արենի քարայրը»։
Ի՞նչ տոն առանց երաժշտության։ «Արմենիա Վայն» ընկերությունը Երեւանին իսկական գինետոն է պարգեւելու. տաղավարի բեմում 3 օրերի ընթացքում ելույթ կունենան լավագույն արտիստները՝ Երվանդ Երզնկյանի ջազ բենդը, Ֆորշը, Նեմրան, Հայաթ Փրոջեքթը, Լավ էլի-ն, Կամի Ֆրենդզը եւ Արամ Մուլտին։
Հայտնի ու սիրված գինիներից բացի՝ տաղավարում հյուրերը կարող են վայելել նաեւ գինու հիմքով հեղինակային կոկտեյլներ, կբացահայտեն գինու տուրիզմի եւ գաստրո աշխարհը եւ հայկական գինու պատմությունն ու մշակույթը։
Հայկական խաղողագործության ու գինեգործության մասին կներկայացնի Հայաստանի գինու պատմության թանգարանն իր յուրատեսակ տաղավարով։
Թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանը պատմում է. «Թանգարանը նպատակ ունի նորարարական լուծումներով հանրահռչակել գինու պատմությունը: Այս տարի հանդես ենք գալիս պատմության պահպանման եւ վերականգնման կոչով. մեր հյուրերը տաղավարում կտեսնեն ինչպես բնօրինակ էքսպոնատներ, այնպես էլ ռեստավրացիոն գործընթաց, որը կատարվելու է հենց տեղում»։
«Արմենիա Վայն» ընկերության յուրօրինակ անակնկալներից մեկն ընկերության լաֆետն է, որը 16:00-ից 21:00-ը հյուրերին կսպասի Մարտիրոս Սարյանի այգու շրջակայքում եւ անվճար շրջայցի կտանի Երեւանի կենտրոնում:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է նաեւ փառատոնի տեղեկատվական բնույթը, այդ պատճառով այս տարի հնարավորություն ենք ընձեռել հյուրերին ունենալ բացառիկ վարպետության դաս մեր ընկերության գլխավոր խորհրդատու, ֆրանսիացի գինեգործ Ժան-Բատիստ Սուլայի հետ»,- նշում է Քրիստինե Վարդանյանը։
«Արմենիա Վայն» ընկերության հագեցած ծրագրի ականատեսն ու մասնակիցը կարող եք դառնալ հունիսի 3-ին եւ 4-ին՝ Սարյան-Պուշկին խաչմերուկում։

2 июня стартовал фестиваль «Винные дни Еревана», который в этом году обещает быть еще более веселым, красочным и многолюдным. Улицы Сарьяна, Московян и Туманяна наполняются ароматом вина и праздничным настроением.
Коммерческий директор Armenia Wine Кристине Варданян в беседе с GastroVino рассказала, что ждет гостей в павильоне компании.
«Мы - компания, которая хранит в себе культуру и традиции армянского виноделия, имеем честь рассказать о ней гостям нашего павильона и всем участникам фестиваля. В этом году у нас есть новинки – эксклюзивные вина, которые действительно наследуют традиции армянского виноделия с 6000-летней историей. Они уже получили высокую оценку на самых престижных международных площадках. «Винные дни Еревана» станут своеобразной презентацией новых ультра-премиальных вин компании Tariri Karasum и Tariri Reserve.
У нас есть важные и приятные новости в области органического виноделия. Первое органическое вино компании Armenia Wine BioNe получило американский сертификат компании «EcoCert». И это вино будет представлено в нашем павильоне».
Говоря о формате павильона, Кристине Варданян отметила:
«В этом году мы нашли интересное решение для оформления павильона. Он цвета красного туфа, как и комплекс винодельни Armenia Wine. Особое внимание на стендах мы уделили 3 линейкам наших вин.
О винах линейки Tariri мы расскажем с помощью архивных кадров раскопок Тейшебаини – древнего города-крепости государства Урарту, а также продемонстрируем керамику урартского и эллинистического периодов: фрагменты кувшинов и чаш расскажут вам об армянской культуре хранения вина в кувшинах и глиняной посуде. Экспонаты привезены из древнего городища Арташатской столицы.
Рассказывая о винах линейки Takar, мы покажем нашим гостям кадры, которые продемонстрируют процесс изготовления дубовых бочек: в нашем павильоне вы увидите бочку, в которой выдерживаются вина этой линейки.
О вине BioNe говорит сама природа, ведь это вино – образец гармонии и вечного круговорота в природе. Помимо этого оно – символ органического виноградарства, как и пещера Арени, которая считается колыбелью армянского виноделия».
Конечно, какой же праздник без музыки!? Компания Armenia Wine подарит Еревану настоящий праздник вина. В течение всех трех дней фестиваля на сцене павильона будут выступать лучшие коллективы: Форш, Nemra, Hayat Project, Lav Eli, Kami Friends и Aram Multy.
Гости павильона смогут насладиться не только известными и полюбившимися им винами, но и попробовать оригинальные коктейли на основе вина, открыть для себя мир винного туризма и гастрономии, а также узнать об истории и культуре создания армянского вина.
В своем уникальном павильоне Музей истории вина Армении представит историю армянского виноградарства и виноделия.
Директор музея Айк Гюламирян заметил: «Музей поставил перед собой цель – популяризировать историю вина с помощью инновационных решений. В этом году мы призываем всех к сохранению и восстановлению истории. Гости нашего павильона смогут увидеть оригинальные экспонаты, а также стать свидетелями реставрационного процесса».
Одним из необычных сюрпризов компании Armenia Wine станет фирменный лафет, который будет ждать гостей с 16:00 до 21:00 около парка им. Мартироса Сарьяна и повезет на бесплатную экскурсию по центру Еревана.
«Для нас очень важен и информационный характер фестиваля, поэтому в этом году мы предоставим гостям возможность пройти эксклюзивный мастер-класс с главным консультантом нашей компании, виноделом из Франции Жаном-Батистом Сула», – отмечает Кристине Варданян и добавляет, что разговор с виноделом безусловно будет интересен и полезен для всех.
Стать полноценным участником насыщенной программы компании Armenia Wine можно 3 и 4 июня на перекрестке улиц Сарьяна и Пушкина.