Հունիսի 2-ին մեկնարկել է «Երեւանի գինու օրեր» փառատոնը, որն այս տարի ավելի ուրախ, գունեղ ու մարդաշատ է։ Սարյան, Մոսկովյան եւ Թումանյան փողոցներն այս օրերին լցված են գինեբույրով ու բարձր տրամադրությամբ։
GastroVino–ն զրուցել է «Արմենիա Վայն» ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանի հետ, ով պատմել է, թե ինչ է սպասվում փառատոնի մասնակիցներին ընկերության տաղավարում։
«Որպես հայկական գինեգործության ավանդույթների ու մշակույթի կրող ընկերություն՝ պատիվ ունենք այդ մշակույթը ներկայացնել մեր բոլոր հյուրերին եւ փառատոնի մասնակիցներին։ Այս տարի ունենք բացառիկ նորույթներ, որոնք իսկապես հայկական 6000-ամյա գինեգործության հետնորդներն են, եւ արդեն արժանացել են բարձր գնահատականի միջազգային ամենահեղինակավոր հարթակներում: Գինու օրերը կլինեն ընկերության նոր ուլտրա-պրեմիում դասի «Թարիրի Կարասում» եւ «Թարիրի Ռեզերվ» գինիների յուրօրինակ շնորհանդեսը։
Կարեւոր ու հաճելի նորություն ունենք նաեւ օրգանական գինեգործության ոլորտում. ընկերության առաջին օրգանական գինին ՝ «ԲիոՆէ»-ն ստացել է ամերիկյան սերտիֆիկատ «ԷկոՍերտ» ընկերության կողմից եւ նույնպես ներկայացված կլինի մեր տաղավարում»:
Տաղավարի ձեւաչափի մասին խոսելիս Քրիստինե Վարդանյանը նշել է.
«Այս տարի հետաքրքիր մոտեցում ենք ցուցաբերել նաեւ տաղավարի հարցում: Այն կարմիր սրբատաշ տուֆի գուներանգով է, ինչպես եւ «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի համալիրը։ Տաղավարում առանձին ուշադրություն ենք դարձրել մեր գինիների 3 շարքերին։
«Թարիրի» շարքը ներկայացնում ենք Թեյշեբաինիի պեղումներից արխիվային կադրերով, ինչպես նաեւ ուրարտական եւ հելենիստական ժամանակաշրջանի խեցեղենով: Կարասների եւ թասերի բեկորները պատմում են կարասում գինի պահելու հայկական մշակույթի եւ կարասագործության մասին։ Բեկորները բերված են Արտաշատ մայրաքաղաքի հնավայրից։
«Տակառ» շարքի մասին պատմում ենք կաղնեփայտե տակառների պատրաստման ընթացքի կադրերով եւ ցույց ենք տալիս տակառի բացվածքը, որի մեջ հնանում են շարքի գինիները։
«Բիոնէ» գինին իր էությամբ բնության շրջապտույտի ներդաշնակությունն է եւ խորհրդանշում է օրգանական խաղողագործությունն ու դրա բնօրրանը համարվող Արենի քարայրը»։
Ի՞նչ տոն առանց երաժշտության։ «Արմենիա Վայն» ընկերությունը Երեւանին իսկական գինետոն է պարգեւելու. տաղավարի բեմում 3 օրերի ընթացքում ելույթ կունենան լավագույն արտիստները՝ Երվանդ Երզնկյանի ջազ բենդը, Ֆորշը, Նեմրան, Հայաթ Փրոջեքթը, Լավ էլի-ն, Կամի Ֆրենդզը եւ Արամ Մուլտին։
Հայտնի ու սիրված գինիներից բացի՝ տաղավարում հյուրերը կարող են վայելել նաեւ գինու հիմքով հեղինակային կոկտեյլներ, կբացահայտեն գինու տուրիզմի եւ գաստրո աշխարհը եւ հայկական գինու պատմությունն ու մշակույթը։
Հայկական խաղողագործության ու գինեգործության մասին կներկայացնի Հայաստանի գինու պատմության թանգարանն իր յուրատեսակ տաղավարով։
Թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանը պատմում է. «Թանգարանը նպատակ ունի նորարարական լուծումներով հանրահռչակել գինու պատմությունը: Այս տարի հանդես ենք գալիս պատմության պահպանման եւ վերականգնման կոչով. մեր հյուրերը տաղավարում կտեսնեն ինչպես բնօրինակ էքսպոնատներ, այնպես էլ ռեստավրացիոն գործընթաց, որը կատարվելու է հենց տեղում»։
«Արմենիա Վայն» ընկերության յուրօրինակ անակնկալներից մեկն ընկերության լաֆետն է, որը 16:00-ից 21:00-ը հյուրերին կսպասի Մարտիրոս Սարյանի այգու շրջակայքում եւ անվճար շրջայցի կտանի Երեւանի կենտրոնում:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է նաեւ փառատոնի տեղեկատվական բնույթը, այդ պատճառով այս տարի հնարավորություն ենք ընձեռել հյուրերին ունենալ բացառիկ վարպետության դաս մեր ընկերության գլխավոր խորհրդատու, ֆրանսիացի գինեգործ Ժան-Բատիստ Սուլայի հետ»,- նշում է Քրիստինե Վարդանյանը։
«Արմենիա Վայն» ընկերության հագեցած ծրագրի ականատեսն ու մասնակիցը կարող եք դառնալ հունիսի 3-ին եւ 4-ին՝ Սարյան-Պուշկին խաչմերուկում։

"Yerevan Wine Days" festival started yesterday։ it promises to be more joyful, full of colors and guests this year. Saryan, Moskovyan and Tumanyan streets will be filled with wine aroma and great mood these days.
GastroVino spoke with Kristine Vardanyan, the commercial director of Armenia Wine Company, who told us what awaits the participants of the festival at the company's pavilion.
"As a company carrying the traditions and culture of Armenian winemaking, we have the honor to present that culture to all our guests and festival participants. This year we have exclusive novelties, which are truly the descendants of the 6000-year-old Armenian winemaking, and have already received high praise on the most prestigious international platforms. The wine days will be a unique presentation of the company's new ultra-premium wines "Tariri Karasum" and "Tariri Reserve".
We also have important news in the field of organic winemaking. the company's first organic wine, "BioNe", received the US certificate from the "EcoCert" company and will also be presented at our pavilion.
While talking about the format of the pavilion, Kristine Vardanyan mentioned:
"This year, we have also have an interesting approach to the format of the pavilion: it has the color of red tuff, like the entire complex of the "Armenia Wine" winery. At the pavilion, we paid special attention to 3 lines of our wines.
We present the Tariri series with archival footage from the excavations of Teishebaini, as well as pottery from the Urartian and Hellenistic periods: fragments of jars and bowls tell about the Armenian culture of keeping wine in pottery. The fragments were brought from the ancient site of Artashat capital.
We tell about the Takar series with shots of oak barrels making process and show the inside of the barrel, in which the wines of the series are aged.
BioNe wine is the harmony of the cycle of nature: the swallows symbolize organic viticulture and the Areni cave, which is considered its cradle.
Of course, what's a festival without music? The best bands- Forsh, Nemra, Hyatt Project, Lav Eli, Kami Friends and Aram Multi will perform on the stage of the pavilion for 3 days.
In addition to well-known and popular wines, the guests can also enjoy original wine-based cocktails at the pavilion, will discover the world of wine tourism and gastronomy, and the history and culture of Armenian wine.
The Armenian Wine History Museum will present Armenian viticulture and winemaking in its unique pavilion.
The director of the museum Hayk Gyulamiryan tells: "The museum aims to popularize the history of wine with innovative solutions. This year, we call for the preservation and restoration of history: our guests will see original exhibits in the pavilion, as well as a restoration process that will be carried out on the spot."
One of the unique surprises of the "Armenia Wine" company is the company's lafette, which will be waiting for the guests from 16:00 to 21:00 at M. around Saryan Park and will take a free tour in the center of Yerevan.
"The informational part of the festival is also very important for us, that's why this year we gave the guests the opportunity to have an exclusive master class with the chief consultant of our company, the French winemaker Jean-Baptiste Sula", notes Kristine Vardanyan, adding that the conversation with the French winemaker surely it will be interesting and useful for everyone.
You can enjoy the full program of "Armenia Wine" company on June 3 and 4 at the Saryan-Pushkin crossroad.