«Convivial Reunion» 10-րդ հոբելյանական մշակութային կորպորատիվ նախագծի շրջանակում Երեւանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցներն այցելել են Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն։
2018 թվականին մեկնարկած «Convivial Reunion» միջոցառումների շարքը միավորում է Երեւանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցներին` մշակութային տարատեսակ կենտրոններ կատարած այցերի միջոցով։ Այն իր բնույթով ամբողջացնում է ARARAT-ի առանցքային արժեքները եւ աշխատակիցներին ներկայացնում հայկական մշակութային կարեւոր նվաճումները՝ համակցվելով ջերմ շփումներով եւ վառ հիշողություններով։
Երեւանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցները հասցրել են բացահայտել գորգագործության արվեստը` Մեգերյան Կարպետում, գեղանկարչության վարպետության վառ եզրերը` Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում, հին ձեռագրերի եւ մատենագրության ժառանգությունը` Մատենադարանում, ինչպես նաեւ Երվանդ Քոչարի քանդակների գաղտնիքներն ու Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական ուղին։
«Վերածննդի ինքնություն» խորագիրը կրող 10-րդ խորհրդանշական «Convivial Reunion» միջոցառումն իրականացվեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում։ Միջոցառման շրջանակներում Կենտրոնի մասնագետների օգնությամբ կազմվեց հատուկ թանգարանային հետագիծ, որը հանգավորվում էր միջոցառման խորագրի հետ եւ նախատեսում այցեր «Սասունցի Դավիթ» եւ «Խանջյան» սրահներ։
Երեկոն եզրափակեց Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը, որը գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թադեւոսյանի գլխավորությամբ ներկայացրեց Ռախմանինովի, Մոցարտի եւ Կոմիտասի ստեղծագործությունները։
«Երեւանի կոնյակի գործարանի «Convivial Reunion» նախագիծը աշխատակիցներին նոր ձեւաչափով մեր մշակութային ժառանգությանը հաղորդակից դարձնելու միջոց է, որն ամեն անգամ ապահովում է անկրկնելի փորձառություն։ Երեւանի կոնյակի գործարանի յուրաքանչյուր աշխատակից որպես Pernod Ricard միջազգային մեծ ընտանիքի անդամ Convivialite գաղափարի կրող է, ասել է թե՝ միմյանց հետ ջերմ ու անկեղծ պահերի կիսելու ջատագովը։ Այդ իմաստով «Convivial Reunion»-ը իմաստալից ժամանցի այն ձեւաչափն է, որը մշակույթի եւ ժառանգության մեր նոր բացահայտումները վերածում է ջերմ կորպորատիվ հուշերի։
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն այցելության ծրագիրը որոշակի առումով հանգավորվում էր մեր այսօրվա ներաշխարհի հետ եւ շատ կարեւոր էր թե՛ գեղագիտական, թե՛ էմոցիոնալ առումներով. մեր պատմության ամենադժվարին էջերին հաջորդել է Վերածնունդը, որքան էլ դժվար էր Սարդարապատը, նրանից հետո միշտ հնչում է լուսեղեն Կոմիտասը։ Սա է մեր ինքնությունը, որն այլընտրանք չունի»,- ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

В рамках 10-го юбилейного корпоративного мероприятия Convivial Reunion сотрудники Ереванского коньячного завода посетили Центр искусств Гафесчяна.
Запущенный в 2018 году формат Convivial Reunion преследует цель объединить сотрудников Ереванского коньячного завода вокруг исторического наследия Армении и по-новому раскрыть различные культурные центры. В этом смысле цикл мероприятий обобщает ценности ARARAT и представляет сотрудникам национальные историко-культурные достижения в формате теплого и искреннего общения. Ставшие традицией мероприятия «Convivial Reunion» имеют многожанровую направленность. Так, за время существования формата сотрудники уже побывали в доме-музее Мартироса Сарьяна, в Институте древних рукописей Матенадаран, раскрыли творческий путь Ерванда Кочара и закулисье музыки Арама Хачатуряна.
10-е юбилейное мероприятие «Convivial Reunion» носило название «Идентичность Возрождения» и прошло в Центре искусств Гафесчяна, в рамках которого специалистами центра была составлена особая программа, предполагающая посещение залов «Давид Сасунский» и «Ханджян».
Символическим завершением вечера стало выступление Национального струнного квартета имени Комитаса под руководством художественного руководителя Эдуарда Тадевосяна. В рамках специальной программы были исполнены произведения Рахманинова, Моцарта и Комитаса.
Сергей Хачатрян | Фото: ARARAT
«Серия меропрятий «Convivial Reunion» - новый формат лучшего ознакомления с искусством, который обеспечивает сотрудникам неповторимый опыт. Каждый сотрудник Ереванского коньячного завода, как член большой семьи Перно Рикар, является носителем идеи Convivialite, иными словами, идеи разделения друг с другом ярких и искренних моментов общения. В этом смысле «Convivial Reunion» является именно тем форматом осмысленного досуга, который знакомит нас с нашим наследием наследием, конвертируя это в теплые воспоминания. Программа визита в Центр Гафесчяна в некотором смысле рифмуется с нашим сегодняшним эмоциональным состоянием, и была важна как с эстетической, так и с духовной точек зрения. Ведь, после даже самых драматичных страниц нашей истории всегда следовало Возрождение: насколько бы ни был сложен Сардарапат, за ним всегда звучит Комитас. Это и есть наша идентичность, у которой нет альтернативы»,- отметил исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.