«Convivial Reunion» 10-րդ հոբելյանական մշակութային կորպորատիվ նախագծի շրջանակում Երեւանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցներն այցելել են Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն։
2018 թվականին մեկնարկած «Convivial Reunion» միջոցառումների շարքը միավորում է Երեւանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցներին` մշակութային տարատեսակ կենտրոններ կատարած այցերի միջոցով։ Այն իր բնույթով ամբողջացնում է ARARAT-ի առանցքային արժեքները եւ աշխատակիցներին ներկայացնում հայկական մշակութային կարեւոր նվաճումները՝ համակցվելով ջերմ շփումներով եւ վառ հիշողություններով։
Երեւանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցները հասցրել են բացահայտել գորգագործության արվեստը` Մեգերյան Կարպետում, գեղանկարչության վարպետության վառ եզրերը` Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում, հին ձեռագրերի եւ մատենագրության ժառանգությունը` Մատենադարանում, ինչպես նաեւ Երվանդ Քոչարի քանդակների գաղտնիքներն ու Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական ուղին։
«Վերածննդի ինքնություն» խորագիրը կրող 10-րդ խորհրդանշական «Convivial Reunion» միջոցառումն իրականացվեց Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում։ Միջոցառման շրջանակներում Կենտրոնի մասնագետների օգնությամբ կազմվեց հատուկ թանգարանային հետագիծ, որը հանգավորվում էր միջոցառման խորագրի հետ եւ նախատեսում այցեր «Սասունցի Դավիթ» եւ «Խանջյան» սրահներ։
Երեկոն եզրափակեց Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը, որը գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թադեւոսյանի գլխավորությամբ ներկայացրեց Ռախմանինովի, Մոցարտի եւ Կոմիտասի ստեղծագործությունները։
«Երեւանի կոնյակի գործարանի «Convivial Reunion» նախագիծը աշխատակիցներին նոր ձեւաչափով մեր մշակութային ժառանգությանը հաղորդակից դարձնելու միջոց է, որն ամեն անգամ ապահովում է անկրկնելի փորձառություն։ Երեւանի կոնյակի գործարանի յուրաքանչյուր աշխատակից որպես Pernod Ricard միջազգային մեծ ընտանիքի անդամ Convivialite գաղափարի կրող է, ասել է թե՝ միմյանց հետ ջերմ ու անկեղծ պահերի կիսելու ջատագովը։ Այդ իմաստով «Convivial Reunion»-ը իմաստալից ժամանցի այն ձեւաչափն է, որը մշակույթի եւ ժառանգության մեր նոր բացահայտումները վերածում է ջերմ կորպորատիվ հուշերի։
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն այցելության ծրագիրը որոշակի առումով հանգավորվում էր մեր այսօրվա ներաշխարհի հետ եւ շատ կարեւոր էր թե՛ գեղագիտական, թե՛ էմոցիոնալ առումներով. մեր պատմության ամենադժվարին էջերին հաջորդել է Վերածնունդը, որքան էլ դժվար էր Սարդարապատը, նրանից հետո միշտ հնչում է լուսեղեն Կոմիտասը։ Սա է մեր ինքնությունը, որն այլընտրանք չունի»,- ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

Employees of Yerevan Brandy Company visited the Cafesjian Center for the Arts, in the frame of the 10th Convivial Reunion corporate cultural event.
Launched in 2018, Convivial Reunion is a series of cultural events which unites the employees of Yerevan Brandy Company around visits to museums and cultural centers. With its entire essence, the event complements ARARAT’s core values and presents Armenia’s significant cultural achievements, accompanying them with warm conversations and bright memories. Convivial Reunion has already become a tradition, recording a wide spectrum of cultural visits during which employees got the chance to reveal the art of rug making at Megerian Carpet, the brightest colors of mastery at Martiros Saryan House-Museum, the secrets of Yervand Kochar’s sculptures, Aram Khachaturian’s creative path, and the heritage of ancient manuscripts at Matenadaran.
Convivial Reunion's 10th anniversary went under the tagline “The Identity of Rebirth” at Cafesjian Center for the Arts. In the frame of the event, specialists of the Center came up with a special tour including visits to “Sasuntsi Davit” and “Khanjyan” galleries.
The evening was concluded with Komitas Quartet’s concert, led by Eduard Tadevosyan, presenting works by Rachmaninoff, Mozart, and Komitas.
Serge Khachatryan | Image by: ARARAT
“Convivial Reunion, initiated by Yerevan Brandy Company, presents a brand-new way of appreciating our cultural heritage, which ensures a unique experience each time. As a member of Pernod Ricard's big family, Yerevan Brandy Company employees hold the idea of “Convivialite” that encourages everyone to share warm and sincere moments with one another. With all that in mind, Convivial Reunion develops a meaningful way of entertainment, which turns all our perceptions of cultural heritage into vibrant memories. To the degree, the visit to Cafesjian Center for the Arts made a symbolic rhyme with our emotional state, being immensely important both aesthetically and emotionally. As we know even the toughest times are followed by rebirth. No matter how harsh the Battle of Sardarapat was, it has always been followed by the peaceful sounds of Komitas. This is who we are , this is our essence”, noted Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.