Ապրիլի 15-ին, ժամը 12:00-22:00-ը «Սիզընս» այգում (Մաշտոց 15/5) առաջին անգամ կանցկացվի «Զատիկ» գինու փառատոնը։
Փառատոնի կազմակերպիչը «Հայաստանի գինիներ» գինու ոլորտի խթանման հասարակական կազմակերպությունն է՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ), Խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամի աջակցությամբ։
Լուսանկարը՝ «Հայաստանի գինիներ» ՀԿ
«Հայաստանի գինիներ» ՀԿ գործադիր տնօրեն Աշոտ Մուրադյանը GastroVino-ին ասել է, որ նպատակը գինեգործության ոլորտի խթանումն է, գինու մշակույթի առաջխաղացումը Հայաստանում եւ հայկական գինիների ճանաչելիությունը։
«Փառատոնը կազմակերպում ենք Զատկի տոնին ընդառաջ եւ այն ունի ինչպես մշակութային, այնպես էլ հոգեւոր արժեքների լուսաբանման նպատակ։ Այցելուները հնարավորություն կունենան շփվելու գինեգործների հետ, արտադրողներն էլ կներկայացնեն իրենց կատարած աշխատանքը, գինիների պատմությունն ու առանձնահատկությունները։ Արտադրողի հետ շփման արդյունքում այցելուները հնարավորություն կունենան Զատկի տոնին ընդառաջ իրենց նախընտրած գինիները ձեռք բերել շուկայականից ցածր՝ գործարանային գնով։ Փառատոնի ընթացքում գինու համտես չի նախատեսվում»,- ասել է նա։
Աշոտ Մուրադյանը | Լուսանկարը՝ «Հայաստանի գինիներ» ՀԿ
Աշոտ Մուրադյանը նշել է, որ փառատոնի նպատակներից մեկն էլ զբոսաշրջային գրավչության խրախուսումն է։
«Քանի որ այս պահին Ռուսաստանից դեպի Հայաստան մարդկանց հոսք կա, ուզում ենք նաեւ զբոսաշրջիկներին ներգրավվել միջոցառմանը, որպեսզի հետագայում նրանք դառնան մեր սպառողները»,- ասել է «Հայաստանի գինիներ» ՀԿ գործադիր տնօրենը։
«Զատիկ» գինու փառատոնն ունենալու է 30 տաղավար՝ նախատեսված գինեգործական ընկերությունների համար, գրեթե բոլոր մասնակիցներն արդեն հայտնի են, բայց ցանկը կամբողջանա առաջիկա օրերին։

Easter wine festival will for the first time be held in Seasons Park (Mashtots 15/5) on April 15 from 12 to 10 p.m.
The organizer of the festival is Wines of Armenia NGO with the support of the German Agency for International Cooperation (GIZ) and Vine and Wine Foundation.
Image by: Wines of Armenia NGO
Ashot Muradyan, Wines of Armenia NGO CEO, told GastroVino that the aim of the festival is to promote the wine sector, the wine culture and recognition of the Armenian wines.
“We organize the festival on the eve of Easter. It is done to cover both cultural and spiritual values. The visitors will have an opportunity to contact with wine makers, the producers, in their turn, will present the work they have carried out, the history and peculiarities of the wines. While contacting with producers, the visitors will have an opportunity to buy the preferred wine for Easter at lower than market price. No tasting is planned during the festival,” he said.
Ashot Muradyan | Image by: Wines of Armenia NGO
Ashot Muradyan noted that one of the goals of the festival is promoting tourist attraction.
“Due to the flow of people from Russia to Armenia at the moment, we also want to involve tourists in the event for them to become our consumers in the future,” the CEO of Wines of Armenia NGO said.
Easter wine festival will have 30 pavilions for wine companies. All the participants are already known but the list will be completed in upcoming days.