Նոյեմբերի 4-ին Phoenix բարը հյուրընկալել էր ARARAT Craft & Twist թիմի բարմեններին, ովքեր բացահայտեցին լեգենդար հայկական կոնյակի նոր եզրերը, այցելուներին ներկայացնելով նոր հեղինակային կոկտեյլներ։
Երեւանի կոնյակի գործարանի եւ Բարմենների հայկական ասոցիացիայի համագործակցության արդյունքում երեք տարի անընդմեջ իրականացվում է ARARAT Craft & Twist բարմենական մրցույթը, որը միտված է զարգացնելու բարակոկտեյլային մշակույթը եւ նպաստելու միքսոլոգիայի նորարական մոտեցումների ձեւավորմանը։
ARARAT Craft & Twist թիմն են կազմում համանուն մրցույթի տարբեր տարիների հաղթողները՝ Դավիթ Հովհաննիսյանը, Ստեփան Աբրահամյանն ու Գոռ Ղազարյանը։
«Ես, Դավիթն եւ Գոռը աշխատում ենք տարբեր բարերում` երբեւէ միասին նույն բարի հետեւում չենք աշխատել, բայց երեքիս համար մեծ պատիվ է լինել ARARAT-ի բարմենական թիմում։ Նոյեմբերի 4-ին ներկայացվելիք չորս կոկտեյլները ստեղծելիս հաշվի ենք առել ինչպես այն մարդկանց մոտեցումը, ովքեր սիրում են նորություններ, նոր զգացողություններ, այնպես էլ նրանց, ովքեր նախընտրում են հին ու բարի դասական տարբերակները»,- ասել է ARARAT Craft & Twist թիմի բարմեն Ստեփան Աբրահամյանը։
«ARARAT կոնյակների հիմքով կոկտեյլները բարձր ճանաչելիություն եւ պահանջարկ են վայելում արտահանման շուկաներում՝ ներգրավելով ավելի երիտասարդ սպառողների եւ բացահայտելով լեգենդար կոնյակի բազմաշերտ էությունը մեր հին եւ հավատարիմ սպառողների համար», - ասում է Երեւանի կոնյակի գործարանի արտահանման զարգացման մենեջեր Վարդգես Հովեյանը։
Բարմենները որպես հիմք օգտագործել են ARARAT Coffee, ARARAT Ani 7 տարեկան եւ ARARAT Apricot խմիչքները։ Պահպանելով համահոտային երանգները՝ բարմենների կողմից մշակած հատուկ տեխնոլոգիայի կիրառմամբ պատրաստվել է նաեւ ոչ ալկոհոլային բաղադրությամբ կոկտեյլ՝ օգտագործելով ARARAT Apricot-ը։
ARARAT Craft & Twist Team Guest Bartending-ը նոր առիթ կհանդիսանա՝ միավորելու ոլորտի մասնագետներին եւ կոկտեյլային մշակույթի սիրահարներին։ Նախաձեռնության մեկնարկը շարունակական է լինելու եւ իրականացվելու է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ արտերկրում։

4 ноября ереванский Phoenix бар объединил лучших барменов города - участники ARARAT Craft & Twist Team Guest Bartending представили авторские коктейли, раскрыв для посетителей новые грани легендарного армянского коньяка.
Конкурс ARARAT Craft & Twist проводится уже три года в рамках сотрудничества Ереванского коньячного завода и Армянской ассоциации барменов. Коллаборация направлена на развитие барной и коктейльной культур и формирование инновационных трендов в миксологии.
В команду ARARAT Craft & Twist входят победители одноименного конкурса разных лет – Давид Оганесян, Степан Абраамян и Гор Казарян.
«Я, Давид и Гор работаем в разных барах Еревана и никогда прежде не стояли вместе за одной барной стойкой. Для нас троих большая честь работать в барменской команде ARARAT. Коктейли, представленные 4 ноября, были созданы с учетом как ценителей, которые готовы к новым впечатлениям, так и тех, кто выбирает проверенные временем варианты», - рассказал один из участников команды ARARAT Craft & Twist Степан Абрамян.
В качестве основы для коктейлей были выбраны ARARAT Coffee, ARARAT Apricot и ARARAT Ani 7-летней выдержки. Кроме того, по специально разработанной технологии был приготовлен безалкогольный коктейль на основе ARARAT Apricot, который при этом сохранил все органолептическое богатство напитка.
«Коктейли на основе ARARAT снискали большую популярность и очень востребованы на экспортных рынках. Это позволяет привлекать более молодую аудиторию, а также раскрывать новые грани легендарного армянского коньяка для ценителей традиционных подходов», - отметил менеджер по развитию экспорта Ереванского коньячного завода Вардгес Овеян.
ARARAT Craft & Twist Team Guest Bartending – новая возможность объединить профессионалов индустрии и ценителей коктейльной культуры. Инициатива будет продолжена не только в Армении, но и в других странах присутствия ARARAT.