Խաղողի այգիների գրանցումը եւ կադաստրային տեղեկատվության թարմացումը նախապայման է հանդիսանում ֆերմերների կողմից գործարաններին բերք հանձնելու համար, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն՝ վկայակոչելով Գինու ազգային գործակալությանը։
2020 թվականին Վրաստանում հավաքվել եւ վերամշակվել էր ավելի քան 280 հազար տոննա խաղող:
Խաղող էին հանձնել ավելի քան 25 հազար ֆերմերներ, որոնց հասույթը կազմել էր 310 միլիոն լարի:
Վրաստանի Խաղողի ազգային կադաստրը ստեղծվել է վրացական գինու որակը բարելավելու եւ նրա մրցունակությունը համաշխարհային գինու շուկայում բարձրացնելու համար:
Տեղեկատվության թարմացումը պարտադիր է խաղողի այգու հետ կապված փոփոխությունների դեպքում`առք, վաճառք, վարձակալություն: Գրանցումը պարտադիր է բոլոր այգիների համար, որտեղ տնկված են սպիտակ եւ կարմիր խաղողի սորտեր։
2021 թվականի սկզբից Վրաստանը 55 երկրներ է արտահանել 36,4 միլիոն շիշ գինի: Արտահանված գինու արժեքը կազմել է 82,4 մլն դոլար:

Регистрация виноградников и обновление кадастровой информации является обязательным условием при сдаче фермерами урожая на заводы, сообщает Новости-Грузия со ссылкой на Национальное агентство вина.
В 2020 году в Грузии было собрано и переработано более 280 тысяч тонн винограда.
Виноград сдали более 25 тысяч фермеров, их доходы составили до 310 миллионов лари.
Национальный кадастр виноградников Грузии создан для содействия повышению качества грузинского вина и конкурентоспособности на мировом винном рынке.
Обновление информации обязательно в случае изменений, связанных с виноградником -покупка, продажа, аренда. Регистрация всех виноградников, засаженных белыми и красными сортами винограда, является обязательной.
С начала 2021 года Грузия экспортировала 36,4 миллиона бутылок вина в 55 стран. Стоимость экспортированной продукции составила 82,4 миллиона долларов.