Հայկական գինիների պիտակների վրա կանանց անուններ գրեթե չեն հանդիպում, չնայած պատմությունը ճանաչում է շատ գինեգործ կանանց: Գինեգործ, պինո- եւ արենի նուարի -ի երկրպագու Լիլիա Խաչատրյանի բախտը բերել է. նա հեշտությամբ շրջում է աշխարհով, Հյուսիսային եւ Հարավային կիսագնդերով՝ գինու եւ բերքի հետքերով, աշխատում է ամենամեծ դոմեններում, անգիր գիտի իր սիրելի Բուրգունդիայի բոլոր խաղողի այգիները, փորձ է ձեռք բերում մեծ գինիների արտադրողներից, ազատ ժամանակն անցկացնում է Հայաստանում՝ հողերը ուսումնասիրելով եւ համտեսելով տեղական գինիները, եւ երազում է Վայոց ձորում փոքրիկ խաղողի այգի ունենալու մասին, որտեղ կսկսի պատրաստել հազվագյուտ գինիներ, որոնց պիտակի վրա կլինի իր անունը:
Գինու աշխարհում պատահաբար հայտնվեցի: Քսան տարեկան էի, երբեք չէի խմել, սովորում էի ապահովագրություն եւ աշխատանք էի փնտրում ամառային արձակուրդների համար, երբ ընկերուհիս ասաց, որ իր քեռին, որը գինու գործ է անում, օգնականի կարի ունի: Այսպես ծանոթացա Վահե Քեուշգերյանի հետ. այն ժամանակ նա «Կարաս»-ի խորհրդատուն էր, որը նոր էր շուկա մտնում: Վահեն ինձ հյուրասիրեց մի բաժակ չոր գինի: Եթե այն ժամանակ չգնայի իր մոտ, կամ առաջինը կիսաքաղցր գինի համտեսեի, այսօր կաշխատեի ապահովագրական բիզնեսում: Սակայն բախտս բերեց՝ եւ ես սիրահարվեցի գինուն:
Գինին հասկանալու համար սկսեցի շատ կարդալ: Երբ գիտակցեցի, որ երազում եմ ծանոթանալ աշխարհի բոլոր գինիներին եւ կողմնորոշվել`աշխատել գինու արտադրությունում, թե՞ դառնալ սոմելյե, մեկնեցի Մոսկվա: Ավարտեցի «Էնոտրիան», հասկացա, որ ավելի շատ ինձ հետաքրքրում է գինեգործությունը եւ սիրահարվեցի բուրգունդյան գինուն, որը Երեւանում ինձ չտպավորեց. բուրգունդյանը չպետք է էժան լինի, քանի որ պինո նուարը պահանջում է չափազանց շատ ջանք, ժամանակ եւ ձեռքի աշխատանք:
Լիլիա Խաչատրյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Երկու անգամ՝մեկ շնչով, կարդացի Բուրգունդիայի մասին գիրք, որից հետո կարող էի մտովի ուրվագծել տարածաշրջանի ցանկացած խաղողի այգու սահմանները՝ չնայած այն հանգամանքին, որ այնտեղի խաղողի այգիները բաժանված են փոքր տարածքների, հաճախ ոչ ավելին, քան մեկ հեկտարը: Բուրգունդիան անհավանական է: Տարածաշրջանի ամենահեղինակավոր տերուարները (կլո), շրջապատված են միջնադարյան պատերով, իսկ պինո նուարից գինին պատրաստում են այն ժամանակվանից ի վեր, երբ քեսթերյան վանականներն ընտրեցին այս արտահայտիչ տեսակը եւ հազարամյակի ընթացքում բուրգունդյանը կատարելության հասցրեցին: Բուրգունդիայի գիտակները անմիջապես կասեն՝ սա Romanée-Conti- ն է, թե Romanée-Saint-Vivant -ը:
Romanée-Conti, մեկ շիշի միջին գինը $13 100
Romanée-Saint-Vivant, մեկ շիշի միջին գինը $1 300
Բուրգունդյանի նկատմամբ սերը մտերմացրեց մեզ Ֆրից Վասմերի հետ, եւ նա, գինի ըմպելով, կատակով հրավիրեց ինձ Գերմանիա՝ գինեգործի օգնական աշխատելու: Մի քանի ամիս անց «հասունացա», գրեցի նրան, եւ նա հաստատեց իր հրավերը: Սակայն ինձ աշխատանքային վիզա չտրամադրեցին, եւ Ֆրիցը խորհուրդ տվեց սկսել Ausbildung աշխատանքային պրակտիկայի ծրագրից. մեկ շաբաթ սովորում ես եւ երեք շաբաթ աշխատում խաղողի այգում՝որթատունկը կտրում ես գործնականում, ոչ թե տեսականորեն: Գինեգործ դառնալուց առաջ պետք է աշխատել խաղողի այգում:
Ֆրիցի մոտ՝ Բադենի հարավում գտնվող հեռավոր գյուղում, աշխատեցի վեց ամիս: Օրական ութ ժամ անցկացնում էի խաղողի այգում ՝ ալեմանյան բարբառով խոսացող անծանոթ տղամարդկանց շրջապատում: Այստեղ էր իրական կյանքը, այլ ոչ թե համալսարանական լաբորատորիայում: Այնուհետեւ «Դոկտոր Հեգեր» (Dr. Heger) գինու գործարանի զառիթափ լանջերն էին. երկու տարի աշխատեցի Յոհան Հեգերի մոտ (այցելելով Հայաստանը «Կուր» գինու գործարանի հրավերով՝ Հեգերը տպավորված էր մեր երկրի գեղեցկությամբ` առանձնակի նշելով Արենիի հողերի առանձնահատկությունը եւ հայկական գինիների մեծ ներուժը- հեղ.):
2019-ին հայտնվեցի Domaine Anne Gro թոփային դոմենում: Էննը աշխարհում ամենահարգված գինեգործներից մեկն է: Նա իր հորից ժառանգություն էր ստացել Կոտ դ՛Օրի թանկարժեք խաղողի այգիները: Եթե հայրը վաճառում էր տնական գինի, ապա դուստրը մեծ գինիներ է պատրաստում: Կին գինեգործին շատ դժվար է ճանաչում ձեռք բերել ի սկզբանե արական գինու աշխարհում: Եվ եթե հայտնի տնտեսությունները «ամրագրում» են տղամարդկանց գինու դպրոցն ավարտելուց շատ առաջ, ապա մենք պետք է երկար ժամանակ ապացուցենք մեր կարողությունները:
Մեծ գինի պատրաստելու համար հարկավոր է մի փոքր խենթ լինել` լավ իմաստով: Ես դրանում համոզվեցի Մենդոսում՝ Սանտիագո Աչավալի Matervini նոր նախագծի ժամանակ: Այդ մարդը ֆենոմեն է, ինքնուսույց, սակայն գինու մասին ավելին գիտի, քան պրոֆեսիոնալ գինեգործները: Սանտիագոն իր գինու գործարանը հիմնել էր 1995 թվականին՝ Մանուել Ֆերերի հետ: Շատ էժան գնով նա գնեց խաղողի այգի, որտեղ սնվում էին վայրի խոզերը եւ պատրաստեց առաջին արգենտինական գինին, որին քննադատները 99 միավոր տվեցին: Արձակուրդս (Լիլիան սովորում է Hanseiham գերմանական համալսարանում –Է.Ռ.) շատ հաջող համընկնում է հարավային կիսագնդում խաղողի բերքահավաքի հետ, եւ ես մեկ ու կես ամիս անցկացրեցի Արգենտինայում: 1600 մ բարձրության վրա, քաղաքակրթությունից հեռու՝ Matervini- ն ունի մի խաղողի այգի: Սովորաբար խաղողի տնկումից 3-4 տարի հետո կարող ես գինի պատրաստել, սակայն այստեղ պահանջվեց 7 տարի՝ առաջին Piedras Viejas վինտաժը պատրաստելու համար: Սանտիագոն այնքան վստահ է այս տերուարի ներուժի մեջ, որ ներդրեց այնքան գումար, որով կարող էր մեկ հա տարածք գնել Բուրգունդիայում կամ Շամպայնում:
Գինին պատմության, տերուարի համադրություն է, հոտառություն եւ բանականություն է: Հայաստանը քիչ շանսեր ունի խաղողի այգիների մեծ տարածքներ ունենալու, ուստի շեշտը պետք է դնել հազվագյուտ գինիների, բարձր լեռնային խաղողագործության, տեղական ծագման ավտոխտոն սորտերի վրա: Չնայած… Լավ հայկական գինին, օրինակ, կաբերնե սովինյոնից, նույնպես կարող է Հայաստանը առաջ մղել գինիների աշխարհում:
Պատերազմի ժամանակ ես Արցախի խաղողի այգիներում էի, մի նախագծի մասնակից էի, որի շրջանակներում պատրաստվում էի երկար աշխատել: Այնտեղ հանդիպել էին Բուրգունդիան, Բորդոն եւ Արցախը՝ պինո նուարը, Բորդոյի գինու տեսակները եւ խնդողնին: Միլիոնավոր ներդրումներ էին արել հողի հետազոտության մեջ, տնկել էին բարձր տնկման խտությամբ խաղողի այգիներ, բարձրորակ գինիներ ձեռք բերելու համար կատարել էին խնդողնու կլոնային ընտրասերում... Սակայն ճակատագիրը այլ կերպ որոշեց. առաջին առեւտրային բերքը համընկավ պատերազմի սկզբի հետ, իսկ հետո հողերը ամբողջությամբ անցան թշնամուն:
Ամեն գինեգործն իր երազանքն ունի, իսկ ես երկուսն ունեմ: Որոշ ժամանակ աշխատել Բուրգունդիայում եւ պատրաստել արենի ըստ այն գինիների նախօրինակի, որոնք ինձ ոգեշնչել են: Ես պատրաստվում եմ հասկանալ այս եզակի տեսակը, «հարազատացնել» այն բուրգունդյանի հետ եւ արենի նուարից պատրաստել մեծ գինի: Ուզում եմ պատրաստել Արենի պահեստավորելու ներուժով, որը կարող է տասնամյակներ պահպանվել, որը փոխվում եւ զարգանում է ժամանակի հետ եւ հնեցման ընթացքում՝ նկուղում, շշում եւ բաժակի մեջ:
Քլայվ Քոութսը գրել էր. «Մեծ գինիները հազվադեպ են, քանի որ կան հազվագյուտ մեծ տերուարներ, որտեղ տեսակը լրացնում է տեղը»: Ոնց որ արենի նուարի մասին ասած լինի: Գիտությունն այսօր թույլ է տալիս լավ խաղողի գինի պատրաստել ցանկացած խաղողից, սակայն մեծ գինի կարելի է պատրաստել միայն եզակի տեսակներից՝ յուրահատուկ տերրուարներում: Մի օր ես անպայման կունենամ իմ սեփական փոքրիկ խաղողի այգին Վայոց Ձորում: Իսկ այսօր դեռ պետք է հմտություններ ձեռք բերեմ, նախքան սկսեմ կիրառել լավ գինի ստեղծելու համար գինեգործին հատկացված իմ 60 փորձերը:

Женские имена на этикетках армянских вин практически не встречаются, хотя история знает немало женщин-виноделов. Лилии Хачатрян, виноделу, поклоннице пино- и арени нуар, повезло – она легко мигрирует по свету вслед за вином и урожаем в северном и южном полушариях, практикует на величайших доменах, знает назубок все виноградники любимой Бургундии, набирается опыта у производителей великих вин, проводит свободное время в Армении – изучая почвы и дегустируя местные вина, и мечтает о небольшом винограднике в Вайоц Дзоре, где начнет делать редкие вина со своим именем на этикетке.
В мир вина я попала случайно. Мне было двадцать, я никогда не пила, училась страхованию и искала работу на летние каникулы, когда подруга сказала, что ее дяде, который занимается вином, нужен ассистент. Так я встретилась с Ваге Кешкеряном – он тогда консультировал «Карас», который только выходил на рынок. Ваге предложил мне бокал сухого. Не попади тогда я к нему, выпей раньше полусладкое, так и работала бы сегодня в страховом бизнесе. Но мне повезло – и я влюбилась в вино.
Чтобы понять вино, начала много читать. Когда осознала, что хочу познакомиться со всеми винами мира, и определиться – быть в производстве вина или стать сомелье, отправилась в Москву. Отучилась в «Энотрии», поняла, что виноделие меня интересует больше и влюбилась в бургундское, которое в Ереване меня не впечатлило – бургундец не должен быть дешевым, ведь пино нуар требует слишком много сил, времени и ручного труда.
Лилия Хачатрян | Фото: Медиамакс
Я дважды залпом прочла книгу о Бургундии, после чего мысленно могла очертить границы любого виноградника в регионе – это при том, что местные виноградники разделены на маленькие участки, часто не больше гектара. Бургундия – невероятна! Самые престижные терруары региона – кло, ограничены средневековыми стенами, а вино из пино нуар здесь делают с тех пор, как этот экспрессивный сорт облюбовали монахи-цестерианцы – за тысячелетие они довели бургундское до совершенства. Знатоки бургундского сразу скажут – это Романе-Конти или Романе-Сен-Виван.
Romanée-Conti, средняя цена за бутылку $13100
Romanée-Saint-Vivant, средняя цена за бутылку $1300
На любви к Бургундии мы сошлись с виноделом Фрицем Вассмером, и он в шутку, за бокалом вина, позвал меня в Германию – поработать помощником винодела. Я «созрела» через пару месяцев, написала ему, и он подтвердил свое приглашение. Но мне отказали в рабочей визе, и тогда Фриц посоветовал начать с программы рабочих стажировок Ausbildung: ты неделю учишься, три – работаешь на винограднике, режешь лозу на практике, а не в теории. Прежде, чем стать виноделом, надо поработать на винограднике, чтобы понять во время ферментации, почему отличаются чаны и как винодел в¬ыстраивает стратегию.
У Фрица я проработала полгода – в глухой деревушке на юге Бадена. Восемь часов в день проводила на винограднике, в окружении незнакомых мужчин, которые говорили на алеманском диалекте. Вот это – реальная жизнь, а не симуляция жизни в университетской лаборатории. Потом были отвесные склоны винодельни «Доктор Хегер» (Dr. Heger) – два года на баденском шпете Йогана Хегера (посетив Армению по приглашению винодельни Koor, он был впечатлен красотой нашей страны, отдельно отметив специфику почв Арени и высокий потенциал армянских вин, – Э.Р.).
В 2019-м я попала в топовый домейн – Domaine Anne Gro. Анн – один из самых уважаемых виноделов мира. Она получила в наследство от отца ценнейшие виноградники в Кот-д'Ор. Если отец продавал разливное вино, то дочь сегодня делает великие вина – нечто ментальное и трансцедентное! И это – грандиозно! Женщине-виноделу очень сложно получить признание в изначально мужском мире вина. И если мужчин известные хозяйства «бронируют» задолго до выпуска из винной школы, то нам приходится долго доказывать свои способности.
Чтобы сделать великое вино, надо быть одержимым – в хорошем смысле. В этом я убедилась в Мендосе, на новом проекте Сантьяго Ачаваля Matervini. Это человек-феномен, самоучка, но знает о вине едва ли не больше, чем профессиональные виноделы. Сантьяго основал свою винодельню в 1995-м – на пару с Мануэлем Феррер. Купил по бросовой цене виноградник, с которого кормились дикие свиньи и сделал вино, которое стало первым аргентинцем, получившим 99 баллов у критиков. Мои каникулы (Лилия учится в немецком университете Ганзейхам – Э.Р.) очень удачно выпадают на период сбора винограда в южном полушарии, и я полтора месяца провела в Аргентине. У Matervini есть один удаленный от цивилизации виноградник на высоте 1600 м с невероятно экстремальными условиями – обычно можно сделать вино на 3-4 году после посадки лоз, а тут понадобилось 7 лет, чтобы изготовить первый винтаж Piedras Viejas. Сантьяго настолько уверен в потенциале этого терруара, что решился на инвестиции, за которые можно купить гектар в таких регионах, как Бургундия и Шампань.
Вино – это сочетание истории, терруара, чутье и интеллект. У Армении мало шансов иметь большие площади виноградников, поэтому ставку надо делать на редкие вина, на высокогорное виноградарство, на автохтонные сорта на собственных корнях. Хотя… Хорошее армянское вино, например, из каберне-совиньон тоже может продвинуть Армению в мире вин.
Война застала меня на виноградниках в Арцахе, на проекте, в котором я готова была работать долго. Там встретились Бургундия, Бордо и Арцах – пино нуар, бордосские сорта и хндогни. Сделали милионные инвестиции в изучение почв, разбили виноградники с высокой плотностью посадки, проводили клональную селекцию хндохни для достижения высококачественных вин… Но судьба распорядилась иначе, и первый коммерческий урожай совпал с началом войны, а потом земли и вовсе отошли к противнику.
У каждого винодела, наверное, своя мечта, у меня их две. Поработать некоторое время в Бургундии и сделать арени по архетипу вин, которые меня вдохновляли. Я собираюсь понять этот уникальный сорт, породнить с ним бургундское и сделать великое вино из арени нуар. Хочу сделать Арени с потенциалом на хранение, которое можно выдержать десятилетия, которое меняется и эволюционирует со временем и во время выдержки в погребе, в бутылке и в бокале.
Клайв К¬оутс писал: «Великие вина редки, потому что редки великие терруары, где сорт дополняет место». Словно об арени нуар сказал. Наука сегодня позволяет сделать хорошее вино из любого винограда, но великое вино можно сделать только из единичных сортов в уникальных терруарах! Когда-нибудь у меня обязательно будет свой небольшой виноградник в Вайоц Дзоре. А пока мне надо поднабраться еще опыта, прежде чем начать использовать свои 60 попыток, выделенных виноделу на создание хорошего вина.