Վրացական գինու արտահանումը հասել է 100 միլիոն շշի:
Ինչպես հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան», այս մասին ասել է Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Լեւան Դավիթաշվիլին: Նախարարության հաշվարկներով՝ 2030 թվականին Վրաստանից գինու արտահանման ծավալը
կկազմի 1 միլիարդ դոլար:
Գինու արտադրողների հետ հանդիպմանը նախարարը նշել է, որ պետության կողմից կազմակերպված գովազդային արշավները բավարար չեն վրացական գինին հանրահռչակելու համար եւ անհրաժեշտ է նաեւ մասնավոր հատվածի ակտիվ մասնակցությունը:
Լեւան Դավիթաշվիլին նշել է նաեւ, որ բարձրորակ խաղողի մշակումը կօգնի վրաց գինեգործներին իրենց արժանի տեղը գրավել արտահանման շուկաներում:
«Մեր նպատակն է առաջնահերթությունը տալ գինու որակին, ոչ թե քանակին: Բարձր որակը թույլ կտա վրացական գինուն արժանի տեղ գրավել շուկաներում: Գինեգործությամբ զբաղվող շատ երկրներ գնացել են այս ճանապարհով», - ասել է Դավիթաշվիլին:

Экспорт грузинского вина достиг 100 млн бутылок.
Как сообщает Новости-Грузия, об этом сообщил министр сельского хозяйства Грузии Леван Давиташвили. По расчетам министерства, к 2030 году объем экспорта вина из Грузии должен составить 1 млрд долларов.
На встрече с производителями вина министр отметил, что для популяризации грузинского вина недостаточно проведения рекламных кампаний, организованных государством и необходимо активное участие и частного сектора.
Леван Давиташвили также отметил, что занять достойное место на экспортных рынках грузинским виноделам поможет выращивание качественного винограда.
«Наша цель - сделать приоритетом качество вина, а не количество. Высокое качество позволит грузинскому вину занять достойное место на экспортных рынках. Многие страны, занимающиеся виноделием, прошли этот путь», - сказал Давиташвили.