Domaine Avetissyan «Կատարո» գինու գործարանը ներկայացրել է նոր՝ «Կատարո» Ռոզե գինին՝ Խնդողնի խաղողի տեսակից, ադամանդե փայլով եւ նուրբ համային երանգով։
«Կատարո» Ռոզեն հայկական շուկայի եզակի գինիներից է, որ պատրաստված է խաղողի միայն մեկ սորտից՝ Խնդողնիից։ Այն ունի անտառային հատապտղային ցուկատների նուրբ բույր եւ ծաղկային ու նեկտարի համային երանգներ:
«Գինին բալանսավորված է՝ օժտված երկար հետհամով, հաճելի թթվությամբ, քիմքում թարմության զգացողությամբ: Հայկական շուկայում գրեթե չկա վարդագույն Խնդողնի: Սա նորություն է մեր գինեսերների համար: Կարծում եմ, այն իր արժանի տեղը կգրավի հայկական գինիների լայն գունապնակում»,- GastroVino-ին ասել է Domaine Avetissyan «Կատարո» գինու գործարանի գինեգործ Անդրանիկ Մանվելյանը։
Անդրանիկ Մանվելյանը եւ Գրիգորի Ավետիսյանը
Գինեգործը պատմել է, որ մինչ Խնդողնու սորտից վարդագույն գինի պատրաստելը Երեւանում արտադրում էին «Կատարո» Ռոզե գինին՝ Արենի եւ Կախեթ տեսակի խաղողներից, իսկ Խնդողնուց վարդագույն գինի ստանալու գաղափարը ծնվել է 2015թ․-ին, երբ Domaine Avetissyan «Կատարո» գինու գործարանի տնօրեն եւ համասեփականատեր Գրիգորի Ավետիսյանի հետ ԱՄՆ-ում մասնակցում էին գինեգործական միջոցառման:
«Համտեսելով տարբեր գինիներ, այդ թվում՝ վարդագույն՝ փորձեցինք պատկերացնել՝ արդյոք հնարավո՞ր է Խնդողնի խաղողից պատրաստել վարդագույն գինի։ 4 տարի անց՝ 2019-ին Գրիգորին ինձ հրավիրեց աշխատել իր գինեգործարանում՝ որպես գինեգործ: Եվ ահա հենց այդ ժամանակ էլ հիշեցրեցի նրան մեր վաղեմի գաղափարն ու սկսեցինք ստեղծագործել»,- ասել է Անդրանիկ Մանվելյանը։
Գինեգործը նաեւ բացել է «Կատարո» Ռոզեի վարդագույն-ադամանդե գույնի գաղտնիքը․ «Գույնը պայմանավորված է խաղողի կեղեւից թրմած գունանյութով: Կախված խաղողի տեսակից եւ գինու pH-ից՝ երանգը կարող է տատանվել սաղմոնի գույնից մինչեւ բաց վարդագույն: Եվ, իհարկե, մեծ նշանակություն ունի գինեգործի աշխատաոճը գինու պատրաստման ամբողջ ընթացքում: Եթե գինին առողջ է եւ կայուն, ապա վերջնական մշակման արդյունքում ձեռք է բերում գեղեցիկ ադամանդե փայլ»:
«Կատարո» Ռոզեն գինեսերներին կարող է գրավել նաեւ նուրբ բույրով եւ հաճելի համային հատկություններով։
«Առաջին իսկ համտեսից վառ արտահայտվում է ամառային հատապտուղների եւ մրգերի բույրը։ Դա ամենահիշվողն է։ Այնուհետեւ առաջ են գալիս նռան կիսադառը երանգներն ու ջրալի դեղձի համերը։ Այս գինին ստեղծված է ամառվա տաք օրերին վայելելու համար։ «Կատարո» Ռոզե գինին հիանալի համադրվում է մրգային աղցանների եւ թեթեւ խորտիկների հետ: Եվ, իհարկե, այն ապահովում է ջերմ մթնոլորտ ու հաճելի տրամադրություն»,- ասել է գինեգործը։
«Կատարո» Ռոզե գինին արտադրվել է սահմանափակ քանակով՝ ընդամենը 13 000 շիշ եւ արդեն վաճառքում է։ Գինին հիմնականում վաճառվելու է Արցախում եւ Հայաստանում, հնարավոր է արտահանվի փոքր քանակով:

The producer of Kataro wines, Domaine Avetissyan winery has presented a new Kataro Rose wine made from Khndoghni grape variety. The wine is of shiny, diamond-pink color and a delicate taste.
In the Armenian market, Kataro Rose is one of a kind mono-variety wine. It has a tender aroma of sundried wild berries and a delicate flavor of flowers and nectar.
“The wine is balanced, with long aftertaste and nice acidity, and it creates a sense of freshness in the mouth. Rose wines from Khndogni are rare in the Armenian market. This is a novelty for our wine lovers. I think our Kataro Rose will find its worthy place in the wide palette of Armenian wines,” Andranik Manvelyan, winemaker at Domaine Avetissyan winery, has told GastroVino.
He has revealed that Kataro Rose was previously produced from Areni and Kakhet grapes in Yerevan before the winert decided to make this variety of wine from Kndokhni grape. The idea first came up in 2015, when Manvelyan was attending a wine event in the U.S. together with General Director and co-owner of Domaine Avetissyan winery, Grigory Avetisyan.
“We tasted different sorts of wines, including rose, and that is when we first thought if it would be possible to make rose from Khndogni. Four years later, Grigory invited me to work at his winery as a winemaker, and I reminded him of our earlier idea. And we started creating,” said Andranik Manvelyan.
The winemaker has shared with GastroVino the secret of the diamond-pink color of Kataro Rose: “Wine color is defined by the pigment in the grape skin. Depending on the grape variety and the wine’s PH level, the color tone can vary from salmon to soft pink. The winemaker's working style throughout the entire process is especially important. If the wine quality is good, it acquires this beautiful diamond shine in the final stage of producing.”
Wine lovers will appreciate Kataro Rose for its delicate aroma and nice taste.
“The very first sip unravels the strong taste of summer berries and fruits. This is the most impressive moment. Then, the slightly bitter pomegranate tones and the freshness of juicy peach come up. This wine is for hot summer days. Kataro Rose pairs perfectly with fruit salads and light snacks. And of course, warm atmosphere and good mood are guaranteed!” said Manvelyan.
Kataro Rose wine is produced in limited edition - just 13,000 bottles, and it is already in stock. It will be sold in Artsakh and Armenia, and possibly, a small amount could be exported.