Domaine Avetissyan «Կատարո» գինու գործարանը ներկայացրել է նոր՝ «Կատարո» Ռոզե գինին՝ Խնդողնի խաղողի տեսակից, ադամանդե փայլով եւ նուրբ համային երանգով։
«Կատարո» Ռոզեն հայկական շուկայի եզակի գինիներից է, որ պատրաստված է խաղողի միայն մեկ սորտից՝ Խնդողնիից։ Այն ունի անտառային հատապտղային ցուկատների նուրբ բույր եւ ծաղկային ու նեկտարի համային երանգներ:
«Գինին բալանսավորված է՝ օժտված երկար հետհամով, հաճելի թթվությամբ, քիմքում թարմության զգացողությամբ: Հայկական շուկայում գրեթե չկա վարդագույն Խնդողնի: Սա նորություն է մեր գինեսերների համար: Կարծում եմ, այն իր արժանի տեղը կգրավի հայկական գինիների լայն գունապնակում»,- GastroVino-ին ասել է Domaine Avetissyan «Կատարո» գինու գործարանի գինեգործ Անդրանիկ Մանվելյանը։
Անդրանիկ Մանվելյանը եւ Գրիգորի Ավետիսյանը
Գինեգործը պատմել է, որ մինչ Խնդողնու սորտից վարդագույն գինի պատրաստելը Երեւանում արտադրում էին «Կատարո» Ռոզե գինին՝ Արենի եւ Կախեթ տեսակի խաղողներից, իսկ Խնդողնուց վարդագույն գինի ստանալու գաղափարը ծնվել է 2015թ․-ին, երբ Domaine Avetissyan «Կատարո» գինու գործարանի տնօրեն եւ համասեփականատեր Գրիգորի Ավետիսյանի հետ ԱՄՆ-ում մասնակցում էին գինեգործական միջոցառման:
«Համտեսելով տարբեր գինիներ, այդ թվում՝ վարդագույն՝ փորձեցինք պատկերացնել՝ արդյոք հնարավո՞ր է Խնդողնի խաղողից պատրաստել վարդագույն գինի։ 4 տարի անց՝ 2019-ին Գրիգորին ինձ հրավիրեց աշխատել իր գինեգործարանում՝ որպես գինեգործ: Եվ ահա հենց այդ ժամանակ էլ հիշեցրեցի նրան մեր վաղեմի գաղափարն ու սկսեցինք ստեղծագործել»,- ասել է Անդրանիկ Մանվելյանը։
Գինեգործը նաեւ բացել է «Կատարո» Ռոզեի վարդագույն-ադամանդե գույնի գաղտնիքը․ «Գույնը պայմանավորված է խաղողի կեղեւից թրմած գունանյութով: Կախված խաղողի տեսակից եւ գինու pH-ից՝ երանգը կարող է տատանվել սաղմոնի գույնից մինչեւ բաց վարդագույն: Եվ, իհարկե, մեծ նշանակություն ունի գինեգործի աշխատաոճը գինու պատրաստման ամբողջ ընթացքում: Եթե գինին առողջ է եւ կայուն, ապա վերջնական մշակման արդյունքում ձեռք է բերում գեղեցիկ ադամանդե փայլ»:
«Կատարո» Ռոզեն գինեսերներին կարող է գրավել նաեւ նուրբ բույրով եւ հաճելի համային հատկություններով։
«Առաջին իսկ համտեսից վառ արտահայտվում է ամառային հատապտուղների եւ մրգերի բույրը։ Դա ամենահիշվողն է։ Այնուհետեւ առաջ են գալիս նռան կիսադառը երանգներն ու ջրալի դեղձի համերը։ Այս գինին ստեղծված է ամառվա տաք օրերին վայելելու համար։ «Կատարո» Ռոզե գինին հիանալի համադրվում է մրգային աղցանների եւ թեթեւ խորտիկների հետ: Եվ, իհարկե, այն ապահովում է ջերմ մթնոլորտ ու հաճելի տրամադրություն»,- ասել է գինեգործը։
«Կատարո» Ռոզե գինին արտադրվել է սահմանափակ քանակով՝ ընդամենը 13 000 շիշ եւ արդեն վաճառքում է։ Գինին հիմնականում վաճառվելու է Արցախում եւ Հայաստանում, հնարավոր է արտահանվի փոքր քանակով:

Винодельня Domaine Avetissyan, производитель вин «Катаро», представила новое вино «Катаро Розе» из винограда сорта Хндохни. Вино отличается нежным вкусом, а его цвет напоминает сияние бриллианта.
«Катаро Розе» - единственное на армянском рынке моносортовое вино, изготовленное из винограда Хндохни. Оно обладает нежным ароматом вяленых лесных ягод с тонкими тонами цветов и нектара.
«Вино сбалансированное, имеет долгое послевкусие, приятную кислотность и свежесть во вкусе. На армянском рынке практически не представлены розовые вина из Хндохни. Новинка порадует наших ценителей вина. Думаю, она найдет достойное место в широкой палитре армянских вин», - сказал в интервью GastroVino Андраник Манвелян, эксперт винодельни Domaine Avetissyan.
Он рассказал, что, до того как сделать розовое вино из винограда сорта Хндохни, «Катаро Розе» производили в Ереване из сортов Арени и Кахет. Идея сделать розовое из Хнодохни родилась в 2015 году на винодельческом мероприятии в США, в котором Андраник принимал участие вместе с генеральным директором и совладельцем винодельни Domaine Avetissyan Григорием Аветисяном.
«Перепробовав различные вина, в том числе розовые, мы попытались представить - можно ли сделать розовое из Хндохни. И спустя 4 года, в 2019 году, Григорий пригласил меня работать в качестве винодела. Тогда я и напомнил ему о нашей давней идее, и мы начали творить», - рассказывает Андраник Манвелян.
Винодел также поделился секретом бриллиантово-розового цвета «Катаро Розе»:
«Цвет получается в результате экстракта красящих веществ кожицы винограда. В зависимости от сорта винограда и уровня PH вина, цветовой тон может колебаться от лососевого до нежно-розового. Безусловно, большое значение имеет стилистика работы винодела на всем протяжении производства вина. Если вино качественное, то на завершающем этапе обработки оно приобретает восхитительный бриллиантовый блеск».
Ценителям вина «Катаро Розе» оно придётся по вкусу нежным ароматом и приятными вкусовыми качествами.
«С первого же глотка отчётливо ощущается вкус летних ягод и фруктов. Это самое запоминающееся. Затем проявляются слегка горчащие гранатовые тона и свежесть сочного персика. Это вино создано для жарких летних дней. «Катаро Розе» прекрасно сочетается с фруктовыми салатами и легкими закусками», - рассказал винодел.
Вино «Катаро Розе» произведено в ограниченном количестве, тираж составляет 13 000 бутылок, и оно уже в продаже. Вино можно приобрести в Арцахе и Армении.