Ֆրանսիական կաղնե տակառներում հնեցված Noah of Areni Reserve գինին մուտք է գործել հայկական շուկա։ 12 ամիս հնեցվելուց հետո եւս վեց ամիս գինին մնացել է շշի մեջ ու դեկտեմբերի 12-ին ներկայացվել հայ գինեսերներին։
Մինչ հայաստանյան գինեսերներին ներկայանալը այն սկսել է սպառվել շվեյցարական ու գերմանական շուկաներում։
Գինին «Noah of Areni»-ում բացառիկ են համարում նաեւ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Շանհայի եւ Կրակովի էքսպոներում ունեցած հաջողությունների շնորհիվ։
Noah of Areni ընկերությունը հիմնվել է 2017 թվականին՝ Շուլեր խմբի նախագահ Յակոբ Շուլերի եւ նրա հայ գործընկերների՝ Արսեն Մկրտչյանի եւ Արման Մանուկյանի կողմից։
Յակոբ Շուլերը եւ Արսեն Մկրտչյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
GastroVino-ին Յակոբ Շուլերը, ում ընտանիքը 325 տարի Եվրոպայում զբաղվում է գինու բիզնեսով, պատմել է, որ մինչ Հայաստան գալն այցելել է Վրաստան ու չի գտել այն, ինչ փնտրել է։ Շուլերը պատմել է, որ դեմ է ոչ հայկական կոնցեպցիաներին, ընկերությունում օգտագործվում են միայն հայկական էնդեմիկ տեսակի խաղող՝ Արենի, որն ունի այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է լավ գինի ստանալու համար։
Յակոբ Շուլերը եւ «Հայլենդ Սելլարս» ընկերության (Koor գինի) տնօրեն Զորի Մկրտչյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
«Ինձ համար անհավատալի անակնկալ է, որ գինեգործ Արման Մանուկյանն ու իր թիմը կարողացել են այսպիսի որակ ստանալ հենց առաջին տարում։ Նրանցից համառ աշխատանք է պահանջվել։ Ես փորձել եմ գինիները եւ դրանք պարզապես հրաշալի են»,- ասել է Յակոբ Շուլերը՝ խոսելով Noah of Areni Reserve գինու մասին։
Յակոբ Շուլերը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Noah of Areni-ի արտադրանքը հայկական շուկայում հասանելի է 2019թ. օգոստոսից: Ընկերությունը նախ ներկայացրել է սպիտակ եւ վարդագույն գինիները, սեպտեմբերին՝ կարմիրը, այս տարվա վերջին նորությունը Noah of Areni Reserve-ն է։
«Noah of Areni Reserve գինին մաքուր Արենի խաղողի տեսակից է։ Խաղողն ամբողջովին մեր այգունն է, սկզբունքորեն չենք գնում ուրիշներից, քանի որ միայն այսպես՝ գործընթացի հենց սկզբից կարող ենք վերահսկել խաղողի եւ գինու որակը։ Օգտագործում ենք միայն օրգանական պարարտանյութեր: Խաղողի բացառիկ որակ ստանալու համար հեկտարից ստանում ենք առավելագույնը 4 տոննա խաղող»,- GastroVino-ին պատմել է Noah of Areni ընկերության տնօրեն Արսեն Մկրտչյանը։
Արսեն Մկրտչյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Noah of Areni-ում մտադիր են առաջիկա տարիներին ընդլայնել իրենց ունեցած 50 հեկտար այգիները։
«Արենիի տարածաշրջանում պատրաստվում ենք ընդլայնվել, նոր այգիներ ենք արդեն հիմնում: Մեր նպատակն է՝ 4-5 տարի հետո ունենալ 100 հեկտար պատրաստի այգի։ Սա նշանակում է, որ տարեկան կունենանք մոտավորապես 400 տոննա խաղող եւ 340 հազար շիշ գինի։
Հիմնական խաղողի տեսակից՝ Արենիից բացի, մտադիր ենք նաեւ այլ բնիկ սորտեր աճեցնել՝ Գառան դմակ, Կախեթ, Թոզոտ, որոնք մեծ պոտենցիալ ունեն, եւ կարող են ներկայացվել Հայաստանի սահմաններից դուրս»,- ասել է Արսեն Մկրտչյանը։

Noah of Areni Reserve has hit the shelves in Armenia. The wine has been kept in bottles for six months after a year-long aging period in the barrels of French oak to be presented to Armenian wine lovers on December 12.
Before the launch in Armenia, Noah of Areni Reserve was exported to Switzerland and Germany.
The producer, Noah of Areni considers the new variety exclusive after the success it had at Shanghai and Krakow expos.
The company was founded in 2017 by President of Schuler St. JakobsKellerei Jakob Schuler and his Armenian partners Arsen Mkrtchyan and Aram Manukyan.
Jakob Schuler and Arsen Mkrtchyan | Image by: Mediamax
Mr Schuler, whose family has been involved in winemaking in Europe for 325 years, has told GastroVino that he visited Georgia before coming to Armenia but did not find varieties he was looking for. He is against non-Armenian concepts when it comes to Noah of Areni, so only the endemic Armenian grape variety of Areni is used in production. According to Mr Schuler, it has everything that is required for good wine.
Jakob Schuler and Director of Highland Cellars (Koor Wines) Zori Mkrtchyan | Image by: Mediamax
“It came as a great surprise to me when winemaker Arman Manukyan and his team managed to achieve such quality in the first year of production. It took hard work from them. I have tried the wines and I can say they are truly amazing,” Jakob Schuler told about Noah of Areni Reserve.
Jakob Schuler | Image by: Mediamax
Noah of Areni’s wines appeared in the Armenian market in August of 2019. The company introduced white and rose wines first, and in September, it was the red’s turn. Now Armenian wine lovers can buy Noah of Areni Resetve.
“Noah of Areni Reserve is made from pure Areni grape variety. We harvested the grape in our own vineyard. We don’t buy grape from others on principle, because we want to guarantee our oversight in every stage of production to secure the quality of grape and wine. We only use organic fertilizers. We harvest 4 tons of grapes from one hectare to secure the exclusive quality of grape,” Director of Noah of Areni Arsen Mkrtchyan told GastroVino.
Arsen Mkrtchyan | Image by: Mediamax
The company plans to expand its vineyard, which currently takes up the territory of 50 hectares, in the next few years.
“We want to expand in Areni region, and we are already creating new vineyards. Our goal is to have a 100ha vineyard in the next 4 to 5 years. It means we will get around 400 tons of grapes and 340,000 bottles of wine.
Apart from the main grape variety, Areni, we want to grow other local varieties as well: “Garan Dmak”, “Kakhet”, “Tozot”. They have big potential and they can represent Armenia abroad,” said Arsen Mkrtchyan.