ARARAT թանգարանը ներկայացրել է «ARARAT. Մանրապատումներ» ժամանակավոր ցուցադրությունը փետրվարի 21-ին եւ 22-ին «Վուդս» կենտրոնում կայացած ԲՈՒՔՈՒԲՈՐԱՆ գրատոնի շրջանակում:
Ցուցադրությունը նվիրված էր ARARAT հայկական կոնյակների պիտակների պատմությանը եւ բացահայտում էր դրանք որպես մշակութային հիշողության եւ գրաֆիկական արվեստի յուրատեսակ դրսեւորում։ Ցուցադրությանը ներկայացված յուրաքանչյուր պիտակ արտացոլում էր իր ժամանակաշրջանը։
Տառատեսակը, գույնը եւ խորհրդանշական լեզուն համադրվում էին հաղորդելու ոչ միայն շշի մեջ պահված խմիչքի դիմագիծը, այլեւ այն արժեքները՝ ժամանակը, համբերությունը եւ վարպետությունը, որոնք բնորոշում են ARARAT կոնյակի ստեղծման արվեստը։
«ARARAT կոնյակի պիտակները երբեւէ չեն ընկալվել որպես լոկ արտադրական դիզայնի նմուշներ։ Դրանք մշակութային հիշողության, վարպետության եւ ինքնության տեսողական տարեգրություններ են։ Տասնամյակների ընթացքում այս պիտակները հայկական կոնյակի ժառանգությունը վերածել են գրաֆիկական լեզվի՝ համադրելով պատմությունը, դիցաբանությունը, բնապատկերն ու ժամանակակից դիզայներական մտածողությունը»,- ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։

Музей ARARAT представил временную выставку «ARARAT. Миниатюры»
Музей ARARAT представил временную выставку «ARARAT. Миниатюры» в рамках книжного фестиваля Bookuboran, состоявшегося 21-22 февраля в центре Woods.
Выставка «ARARAT. Миниатюры» была посвящена истории этикеток армянских коньяков ARARAT и представила их как своеобразное проявление культурной памяти и графического искусства. Каждая представленная на выставке этикетка отражала свою эпоху. Шрифт, цвет и символический язык сочетаясь, передавали не только характер напитка, но и ценности - время, терпение и мастерство, - которые определяют искусство создания коньяка ARARAT.
«Этикетки коньяка ARARAT никогда не воспринимались исключительно как образцы промышленного дизайна. Это своеобразная визуальная летопись культурной памяти, мастерства и идентичности. На протяжении десятилетий этикетки ARARAT превращали наследие армянского коньяка в графический язык, объединяя историю, мифы, ландшафт и современное дизайнерское мышление», - сказала руководитель службы по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.