Հուլիսի 13-ին Զաքյան փողոցում տոնախմբություն էր. քաղաքի բնակիչները եւ զբոսաշրջիկները հավաքվել էին ճաշակելու հայկական եւ միջազգային խոհանոցի ուտեստները ու համտեսելու ներկայացված խմիչքների տեսականին:
«Երեւանի Գաստրո օր» միջոցառմանը մասնակցում էր նաեւ ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակը, որը ներկայացված էր Հայաստանի երկու խորհրդանիշները՝ ARARAT-ը եւ ծիրանը մարմնավորող իր նորարարական արտադրանքով:
ARARAT Apricot-ի վառ գունային եւ ոճային լուծումներով ձեւավորված տաղավարը միջոցառման ամենամարդաշատ վայրերից մեկն էր:
ARARAT-ի հատուկ բարի մոտ այցելուներին առաջարկվեցին ARARAT Apricot-ի հիմքով պատրաստված կոկտեյլներ, ինչպես նաեւ խմիչքը մաքուր մատուցմամբ, որը նրանք հնարավորություն ունեցան վայելելու հարմարավետ հանգստի գոտում:
«Երեւանի Գաստրո օր» միջոցառումն անց էր կացվում «ոչ պլաստիկին» կարգախոսի ներքո եւ նպատակ ուներ նպաստելու Հայաստանում պատասխանատու տուրիզմի զարգացմանը: Բնությանը պահպանմանն ուղղված եւ նրան վնաս չհասցնող միջոցառումներ անցկացնելու գաղափարախոսությունը չափազանց մոտ է ARARAT ապրանքանիշի վարած քաղաքականությանը:
Դեռ 2018-ի սկզբին Երեւանի կոնյակի գործարանը հայտարարել էր իր գործունեության ցանկացած բնագավառում, այդ թվում միջոցառումների ժամանակ, կենսաբանորեն չքայքայվող կոկտեյլային պլաստիկ ձողիկներ եւ խառնիչներ չկիրառելու որոշման մասին: «Երեւանի Գաստրո օր» նախաձեռնությունը եւս բացառություն չէր. միջոցառման ընթացքում օգտագործվել են բացառապես թղթից պատրաստված բաժակներ եւ ձողիկներ:

On July 13 a real fest reigned on Zaqyan street: residents and tourists gathered to taste dishes of Armenian and international cuisines, as well as the presented assortment of drinks and to enjoy Yerevan style evening to the accompaniment of live music performances.
All this became possible within the frames of "Yerevan Gastro Day" project, which was held for the very first time.
Legendary Armenian brandy ARARAT also participated in the event and was presented with its new innovative product embodying two symbols of Armenia - ARARAT and Apricot. The pavilion made in the bright stylistics of ARARAT Apricot was one of the most visited venues of the event.
At the special ARARAT bar visitors were offered cocktails made on the base of ARARAT Apricot, as well as the drink itself in neat serving, which they could enjoy in a comfortable relaxing zone. And capturing the ARARAT moment was possible by getting a photo next to the press wall made of compositions of fresh apricots.
“Yerevan Gastro Day” was held under the slogan “no to plastic” and aimed to promote the development of responsible tourism in Armenia. The idea of preserving the nature as well as organizing events that do not harm the nature are very close to the policy of ARARAT brand.
Thus, at the beginning of 2018, Yerevan Brandy Company announced its decision not to use non-biodegradable plastic straws and stirrers in any part of its business, including during events. “Yerevan Gastro Day” was no exception – only cups and straws made of paper were used during the event.