«Շաբաթ, երեկո, քաղաքի կենտրոն։ Զվարճանալու ցանկություն։ Փարիզյան ոճ եւ սննդի նկատմամբ չարաճճի, խուլիգանական մոտեցում», - այսպես է նկարագրել «Երկրի աղը» փառատոնի երրորդ եւ վերջին ընթրիքը նախագծի հեղինակ, գաստրոլրագրող եւ «Соль» տելեգրամ-ալիքի ստեղծող Իվան Գլուշկովը:
«Երկրի աղը» փառատոնը կյանքի է կոչվել Երեւանի կոնյակի գործարանի հետ համատեղ, ուստի եզրափակիչ ընթրիքի անցկացման տրամաբանական վայր էր Phoenix կոկտեյլային բարը, որը գտնվում է Երեւանի սրտում՝ Աբովյան, 10 հասցեում տեղակայված 19-րդ դարի պատմական շենքում։
«Չափազանց ուրախ եմ, որ АРАРАТ-ի հետ իրականացրել ենք այս «քեֆերի» շարքը Հայաստանի ամենավառ անկյուններում։ Բոլոր շեֆերը շատ տարբեր են եւ յուրաքանչյուրը յուրովի է հյուրերի համար բացահայտել երկրի աղը՝ հաշվի առնելով տեղի համերը, ավանդույթներն ու յուրահատկությունները։ Ասօրվա ընթրիքին կտեսնենք Անտոն Կովալկովի եւ Գեորգի Տրոյանի անկաշկանդ ու հանգիստ դուետը։ Նրանք հորինում էին կերակրատեսակները բառացիորեն ԳՈՒՄ-ի շուկայի աստիճաններին եւ մինչեւ վերջին րոպեն շարունակում լրացնել մթերքի ցանկը։ Ամեն ինչ ստացվեց առավելագույնս իմպրովիզացված, բայց միեւնույն ժամանակ շատ որակյալ, իսկ ARARAT կոկտեյլներից յուրաքանչյուրը լրացրեց շեֆերի գաղափարը»,- պատմել է Իվանը։
Անտոն Կովալկովը եւ Գեորգի Տրոյանը մոսկովյան Le Pigeon նոր ռեստորանի համասեփականատերերն ու շեֆերն են, որը բացվել է ռեստորատոր Անտոն Պինսկու հետ համագործակցությամբ: Le Pigeon-ի մասնագիտացումը փարիզյան խոհանոցն է:
«Ժամանակակից Փարիզը միջազգային կաթսա է, որտեղ տարբեր մշակույթների բազմաթիվ ներկայացուցիչների համեր են խառնված: Ճապոնացի խոհարարները պատրաստում են ֆրանսիական խոհանոց, ֆրանսիացի խոհարարները կախարդագործում են իտալական խոհանոցի վրա, հայտնվում են նոր բույրեր, բայց հիմքում միշտ դասականն է: Մենք էլ որոշեցինք փոխանցել Փարիզի ոգին մեր տեսանկյունից։ Այսօրվա ընթրիքը ստեղծվել է նման ձեւով. հիմք են ծառայել մեր դասական կերակրատեսակները, որոնց ավելացվել է տեղական մթերք»,- ասել է Անտոն Կովալկովը:
«Հիմա մրգերի եւ բանջարեղենի շքեղ սեզոն է, բոլոր համերը գերհագեցած են, բայց ամենահետաքրքիրը ճաշատեսակներ ստեղծելու համար ծանոթ թվացող մթերքի նոր համեր հայտնաբերելն եւ հետաքրքիր համադրություններ փնտրելն է՝ «ծեծված ճանապարհով» գնալու փոխարեն։ Շուկան ոգեշնչման ամենաուժեղ աղբյուրն է։ Մեզ տպավորեց պանիրների բազմազանությունը, մանդակը, սինդրիկը, բազմաթիվ թթու բանջարեղենն ու կանաչեղենը, թթի օղին։ Հուսով ենք, որ մեր գաստրոնոմիկ «զվարճանքը» կուրախացնի հյուրերին»,- հավելել է Գեորգի Տրոյանը։
Phoenix կամերային մթնշաղում հեղինակային ողջույնի կոկտեյլներից, ընտրագույն ելակից, հայկական բորբոսով պանրից եւ թարմ քաղած կանաչիներից պատրաստված պեստոյից հետո հյուրերը տեղավորդում են սեղանների շուրջ։ Ոմանք արդեն ծանոթ են նախորդ ընթրիքներից եւ նստում են միասին՝ նոր գաստրոնոմի արարի ակնկալիքով:
Մատուցում են սառը նախուտեստներ։ Մթերքների համադրությունը զարմացնում է, իսկ համտեսից հետո՝ հիացնում։ Կլոր կտրատած լոլիկները մատուցվում են քաղցր, բորդո գույնի կեռասի, երկու տեսակի երիտասարդ պանիրների եւ նարշարաբի հետ։ Աղով թեթեւ բռնած իշխանը՝ հայկական ընկույզով, թարխունով եւ անանուխի պեստոյով, կտրատած թարմ վարունգով, սալորով եւ շուկայից գնված մարինացված բանջարեղենով։ Հյութալի թարթառը՝ սինդրիկով, իսկ կտրատած թարմ ծնեբեկը՝ ազնվամորի-ելակով, թահինով եւ տնական մարինացված սոխով։ Այս ամենն այնքան ներդաշնակ է հնչում, որ մի քանի րոպե անց բավականին ծանոթ ու բնական է թվում։
Լիմոնադ հիշեցնող թարմեցնող «Ադանա» կոկտեյլը՝ ARARAT Apricot-ից, վարունգի եւ նեկտարինի հյութերից, տնական վանիլի օշարակից եւ միջերկրածովյան տոնիկից նրբորեն ստվերարկում է առաջին մատուցումը:
Տաք նախուտեստներն են կարտոֆիլը՝ տապակած սերուցքի խտության հալած ռեժանում, սեւ խավիարի եւ մանր կտրատած կանաչ սոխի հավելմամբ եւ ծնեբեկի բարձի վրա դրված կարամելացված կարագի մեջ կարմրախայտը՝ վրան մարինացված արմատներ ցանած:
«Մուշ» կոկտեյլը, որը պատրաստված է Ararat Coffee-ից, ազնվամորու խյուսից, տնական դարչինի եւ մեխակի օշարակից, ANGOSTURA բիթերից եւ բուրավետ տոնիկից, լրացնում է ընդմիջումը հիմնական տաք ուտեստի մատուցումից առաջ:
Հիմնական կերակրատեսակը անանուխի համով գառան նրբագույն կողիկներն են՝ դասական Դեմիգլաս սոուսով, թթի եւ գրիլի վրա պատրաստված կանաչ լոբիով:
Ընթրիքների մշտական բարտենդեր Դավիթ Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ մսեղենի հետ լավագույն համադրություն է մնում 7 տարեկան ԱՆԻ կոնյակը:
Որպես դեսերտ մատուցվում է տապակած ծիրան, թեթեւ դառնությամբ նուշից սքռեմբլ եւ լիբանահայերի պատրաստած Աշտա տնական պաղպաղակը՝ երկար եռացված եւ հարած յուղոտ կաթից՝ հիլի հավելմամբ: Ամբողջական երջանկության համար այս աղանդերը առատորեն ցողված է ARARAT Apricot կոնյակային ըմպելիքով։
«Վան» հեքիաթային կոկտեյլը՝ ARARAT Cherry-ից, ընկույզի օշարակից, նարնջի հյութից եւ կոճապղպեղի գարեջրից, պետք է եզրափակի փարիզյան ակցենտով երեւանյան ընթրիքը, սակայն հյուրերը դեռ երկար ժամանակ չեն հեռանում, փոխանակվում են հեռախոսահամարներով եւ համեղ վայրերի հասցեներով՝ որպեսզի ավելի մեծ հաճույքով շարունակեն բացահայտել արեւը, օդը, հույզերն ու կյանքի ծարավը իր մեջ ներընկալած հայոց հողի աղը։

«Суббота, вечер, центр города. Желание повеселиться. Парижский стиль и задорный, хулиганский подход к еде»,- так охарактеризовал третий, заключительный ужин проекта «Соль Земли» его автор, гастрожурналист и создатель телеграм-канала «Соль» Иван Глушков.
Фестиваль «Соль Земли» был претворен в жизнь совместно с Ереванским коньячным заводом и закономерным местом для проведении финального ужина стал коктейль-бар Phoenix, расположенный в малом сердце города, в историческом здании 19-го века по адресу Абовяна, 10.
«Я безумно рад, что мы с АРАРАТ осуществили эту серию «пиров» в самых ярких уголках Армении. Все шефы очень разные и каждый по-своему раскрыл гостям соль земли, учитывая вкусы, традиции и особенности места. Шефы сегодняшнего ужина - непринужденный и расслабленный дуэт Антона Ковалькова и Георгия Трояна, придумывали блюда буквально на ступеньках рынка «ГУМ», и до последнего часа продолжали дополнять продукты. Все получилось максимально импровизированно, но вместе с тем очень качественно, а каждый из коктейлей АРАРАТ продолжил идею шефов», - рассказал Иван.
Антон Ковальков и Георгий Троян - звездный тандем, совладельцы и шеф-повара в новом московском ресторане Le Pigeon, открытом в партнерстве с ресторатором Антоном Пинским. Le Pigeon специализируется на парижской кухне с озорными твистами.
«Современный Париж- это такой интернациональный котел, с множеством вкусов, намешанных представителями разных культур. Японские шефы готовят французскую кухню, французские шефы колдуют над итальянской, появляются новые ароматы, но в основе всегда классика. Мы решили аналогичным образом передать дух Парижа под своим углом. Схожим путем создавался и сегодняшний ужин - за основу были взяты наши классические блюда и добавлены местные продукты», - поделился Антон Ковальков.
«Конечно, мы попали в шикарный сезон фруктов и овощей, все вкусы супернасыщенные, но самое интересное - это открывать для себя новые вкусы казалось бы знакомых продуктов, не идти по «проторенной дорожке» и искать интересные сочетания для создания блюд. Рынок - самый сильный источник вдохновения. Нас впечатлило разнообразие сыров, мандак, синдрик, множество маринованных овощей и трав, тутовый самогон. Надеемся, что наши гастрономические «забавы» порадуют гостей, ведь в этот ужин каждый из нас привнес частичку себя»,- добавил Георгий Троян.
В камерном полумраке Phoenix-a, после авторских приветственых коктейлей, отборной клубники, армянского сыра с плесенью и песто из свежесорванных трав, гости усаживаются за столы. Некоторые уже знакомы благодаря предыдущим ужинам и
садятся вместе - в предвкушении очередного гастрономического повествования.
Приносят холодные закуски. Сочетание продуктов удивляет, а после дегустации -восхищает. Нарезанные кружками томаты подают со сладкой, бордовой черешней, двумя видами молодых сыров и наршарабом.
Слабосоленая форель с армянским песто из орехов, эстрагона и мяты, нарезанными кубиками свежими огурцами, алычой и маринованными овощами с рынка. Сочный тартар с синдриком и нарезанная молодая спаржа с малино-клубникой, тахини и домашним маринованным луком. Все звучит настолько гармонично, что через пару минут кажется вполне привычным и естественным.
Освежающий, напоминающий лимонад коктейль «Адана» из ARARAT Apricot, огуречного сока, нектаринового сока, домашнего ванильного сиропа и средиземноморского тоника деликатно оттеняет первую подачу.
В качестве горячих закусок приносят запеченный картофель в режане, растопленном до состояния густых сливок, с добавленим черной икры и мелко нарезанного зеленого лука и выложенную на подушке из спаржи миниатюрную форель кармрахайт в карамелизированном масле, посыпанную маринованными кореньями.
Коктейль «Муш» на основе Ararat Coffee, пюре из малины, домашнего сиропа из корицы и гвоздики, биттера ANGOSTURA и ароматного тоника самым вкусным образом заполняет паузу перед подачей главного горячего блюда.
Главное блюдо - нежнейшие, пронизанные мятным вкусом ребрышки ягненка в классическом соусе Демиглас, с шелковицей и зеленой фасолью на гриле.
По словам неизменного бартендера ужинов Давида Оганесяна, наилучшим сочетанием с мясом по-прежнему остается коньяк АНИ семилетней выдержки.
На десерт - запеченные абрикосы, миндальный скрэмбл с горчинкой и домашнее мороженое ливанских армян Ашта - упаренное и взбитое жирное молоко с добавлением кардамона. Для полного счастья десерт обильно полит коньячным напитком ARARAT Apricot.
Сказочный коктейль «Ван» из ARARAT Cherry, орехового сиропа, апельсинового сока и имбирного пива должен зафиналить ереванский ужин с парижским акцентом, но гости еще долго не расходятся, обмениваются контактами, адресами вкусных мест, чтобы и дальше, с еще большим удовольствием продолжать раскрывать соль армянской земли, вобравшей в себя солнце, воздух, эмоции и жажду жизни.