Տարեցտարի Հայաստանի համային գույները ավելի վառ, խորն ու հարուստ են դառնում։ Երկրի գաստրոնոմիկ սահմաններն ընդլայնվում են. դրան նպաստում են նոր ռեստորանները, սրճարաններ ու կոկտեյլային բարեր, որոնք բացում են տեղի ռեստորատորները, արտերկրի խաղացողները, ինչպես նաեւ ռելոկանտները: Դրա հետ մեկտեղ «հավերժական դասականը» չի կորցնում իր արդիականությունը՝ ներդաշնակվելով նորարարությունների հետ։
Նման կոլաբորացիայի օրինակներից է «Երկրի աղը» նախագիծը՝ «Соль» տելեգրամ-ալիքի ստեղծող եւ գլխավոր խմբագրի, գաստրոլրագրող, ճանապարհորդ, ռեստորանային քննադատ Իվան Գլուշկովի եւ Երեւանի կոնյակի գործարանի համատեղ ծավալուն աշխատանքը։
««Երկրի աղը» իմ առաջին մեծ նախագիծն է Ռուսաստանից դուրս: Նախատեսվում է երեք ընթրիք Հայաստանի երեք մարզերում՝ Մոսկվայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի ամենահայտնի ռեստորանների խոհարարների հյուրախաղերով։ Մենք հրավիրում ենք խոհարարների, ովքեր նախկինում Հայաստանում չեն եղել եւ ծանոթ չեն հայկական խոհանոցին: Նրանք իրենց հետ որեւէ մթերք կամ հիթային բաղադրատոմս չեն բերում: Բոլոր ուտեստները պատրաստվում են միայն տեղական սեզոնային մթերքներից՝ հավաքված (կամ որսված) հենց ընթրիքի օրը։ Դա գաստրոնոմիկ արկած է ոչ միայն ընթրիքի հյուրերի, այլեւ հենց խոհարարների համար:
««Երկրի աղը» նաեւ շեֆ-խոհարարի եւ ARARAT թիմի բարմենների համատեղ աշխատանք է՝ յուրաքանչյուր մատուցում ուղեկցվում է Երեւանի կոնյակի գործարանի խմիչքների հիման վրա պատրաստված կոկտեյլներով։ Կոկտեյլներ պատրաստելիս եւս անփոփոխ է մնում միայն տեղական արտադրանքի եւ համերի օգտագործման կանոնը։ Մենք այս նախագիծն իրականացնում ենք ARARAT-ի հետ, քանի որ մեզ համահունչ է նրանց փիլիսոփայությունը. լեգենդար կոնյակը երկար տարիներ երկրի գլխավոր խորհրդանիշներից մեկն է եւ բացահայտում է Հայաստանի հենց այդ «աղը»,- պատմել է Իվան Գլուշկովը GastroVino-ին:
Նախագծի առաջին ընթրիքը կայացավ մայիսի 13-ին Սեւանա լճի հարեւանությամբ գտնվող Ծաղկունք գյուղի Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun-ում։
Կարճ ժամանակում Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun-ը մեծ ճանաչում է ձեռք բերել՝ յուրահատուկ եւ անչափ համեղ խոհանոցի եւ տարբեր խոհարարների հյուրախաղերի շնորհիվ: Մասնավորապես, 2021 թվականի սեպտեմբերին այստեղ մի քանի օր «կախարդում էր» դանիացի հայտնի շեֆ Մեդս Ռեֆսլունդը։
Ռոման Կիսելյովը | Լուսանկարը՝ ARARAT
Ընթրիքի հրավիրյալ շեֆն էր փարիզյան գաստրոնոմիկ դպրոցների շրջանավարտ Ռոման Կիսելյովը, ով ղեկավարում էր 0.75 please եւ Goose Goose ռուսական հայտնի ռեստորանների խոհանոցները։ Այժմ Ռոմանը կառավարում է նախագծեր Սանկտ Պետերբուրգում ՝ wellness Nothing Fancy բիստրոն եւ պատմական Singer տանը գտնվող Rene սրճարանը՝ ֆրանսիական երանգներով հեղինակային խոհանոցով։
Ռոման Կիսելյովը եւ Իվան Գլուշկովը | Լուսանկարը՝ ARARAT
«Մենք առաջին անգամ ենք Հայաստանում (Ռոմանը եկել էր կնոջ եւ փոքրիկ դստեր հետ-խմբ.), սակայն լավ եմ հասկանում Հայաստանը, քանի որ մեծացել եմ հայերով շրջապատված, լավագույն ընկերս էլ հայ է։ Մեզ շատ դուր եկավ Երեւանը, հասցրեցինք այցելել մի քանի ռեստորան, ամեն ինչ ֆանտաստիկ համեղ էր, ամենաշատը տպավորեց մսով ղափաման։ Զարմացրեց ԳՈՒՄ-ի շուկայի թարմ կանաչեղենի եւ բանջարեղենի լայն տեսականին:
Առաջիկա ընթրիքը ամբողջությամբ իմպրովիզացիա է։ Ամեն ինչ պատրաստվում է տեղական մթերքի հիման վրա (գառան միս, իշխան, Սեւանի խեցգետին)։ Կլինեն ֆրանսիական խոհանոցի տարրեր՝ համակցված սեզոնային հայկական կանաչիով, կոնյակով, ընկույզով եւ հատապտուղներով։ Նման փորձ երբեք չեմ ունեցել, կարծում եմ, որ այս երեկոյի արդյունքում որոշ բաներ կավելացնեմ ռեստորանիս ճաշացանկում։ Կլինի 4 մատուցում՝ 10 տարբեր ուտեստներով՝ կոկտեյլների եւ ARARAT կոնյակի ուղեկցությամբ»,- պատմել է Ռոմանը։
Որպես ապերիտիվ հյուրերին սպասում էին ARARAT-ի թեթեւ կոկտեյլներ եւ անսովոր նախուտեստներ՝ բաստուրմա թութով եւ քերած պանիրով, ավելուկից եւ սալորի թթու լավաշից ռոլեր՝ վրան ցանած չոր ապխտած հոն:
Ինտերիերի աուտենտիկ պարզությունը, դաշտային ծաղիկները, պատուհանից երեւացող մռայլ մոխրագույն երկինք եւ վառ կանաչ դաշտերի բնապատկերը, բլրի վրա գտնվող եկեղեցու ուրվագիծը, անձրեւով հագեցված օդը. այս ամենը հիանալի տրամադրում է խոստացված գաստրոնոմիկ արկածը վայելելու:
Դավիթ Հովհաննիսյան | Լուսանկարը՝ ARARAT
Յուրաքանչյուր մատուցումից առաջ Ռոման Կիսելյովը պատմում է պատրաստված ուտեստների մասին, իսկ բարմեն Դավիթ Հովհաննիսյանը ծանոթացնում է կոկտեյլների բաղադրիչներին։
Որպես սառը նախուտեստներ մատուցվում են խխունջի յուղով սիբեխ, չանախ պանիր՝ տնական հացով, զեյթունով ու ապխտած լոլիկով, ռիյետ թույլ ապխտած իշխանով, վարունգով, նեխուրով եւ սիգի խավիարով սալսայով, «Նիսուազ» աղցան՝ ապխտած սիգով, հայկական կանաչիով, ծնեբեկով եւ լորի ձվերով:
Ու ամենազարմանալի ուտեստը՝ տավարի թարթար՝ քերած բաստուրմայով, խնջլոզով եւ ընկույզի պյուրեով։
Թարմ, քաղցրաթթու «Զատիկ» կոկտեյլը իդեալական լրացնում է գաստրոնոմիկ պատկերը։ Բաղադրությունը՝ ARARAT APRICOT, թարխուն, վարունգի օշարակ, լայմի հյութ եւ ծիրանի կորիզի տնական լիկյոր։
Տաք նախուտեստները պատրաստված են հայկական բանջարեղենից՝ ֆրանսիական սոուսներով։ Դրանք են՝ խորոված սմբուկներ՝ երիտասարդ պանրով եւ վյերժ սոուսով, մանղալի վրա եփված նոր դուրս եկած կաղամբ՝ խեցգետնի բիսկ սոուսով, ամբողջական խեցգետնի պոչերով եւ կանաչեղենով:
Հատապտուղների բույրով «Այգի» կոկտեյլի բաղադրությունն է՝ ARARAT CHERRY, ելակ, ազնվամորի, նռան եւ լայմի հյութ՝ վանիլի օշարակի եւ ծոթորի պիկանտ հավելումով: Այն հիանալի ընդգծում է մթերքի համադրությունը եւ նուրբ հետհամ է թողնում:
Հիմնական ճաշատեսակը «կոնֆի» գառան թիակն է: Երկար մարմանդաեփ, շաքարաշերտով պատած, բարկահամ միսը մատուցվում է տարբեր սոուսների եւ հաճարի հետ՝ չրերով, թարմ գազարով, գրիլի վրա պատրաստված ծնեբեկով եւ կանաչիով՝ կիտրոնի դրեսինգով։
Մսի հետ ամեն ինչ լակոնիկ է՝ ARARAT АNI 7 տարեկան կոնյակ։
Ընթրիքի եզրափակիչ մասում Ռոման Կիսելյովին օգնում էր իր կինը ՝ պատրաստելով ցնցող համեղ դեսերտ՝ գալետ երկու տեսակի ելակից եւ կեռասից թարթարով եւ թանձր խյուսով՝ թարխունի հավելումով։ Միանշանակ, թարխունի համադրությունը հատապտուղների հետ պետք է հիշել ու օգտագործել նաեւ սովորական, ոչ գաստրոնոմիկ ընթրիքների ժամանակ։
Որպես դեսերտի հետ սուրճի այլընտրանք՝ մատուցվեց «Անուշ» կոկտեյլը՝ պատրաստված ARARAT COFFEE-ից, մոշի խյուսից, ելակի հյութից, եղեգնաշաքարի օշարակից եւ անանուխից։ Թեթեւ, բայց հիշվող կոկտեյլը հրաշալի կերպով ավարտին է հասցնում երեկոն, որը հյուրերին բացահայտեց համերի նոր, ողջ «երկրի աղը» կլանած անսովոր համադրություններ:
«Երկրի աղը» շարքի երկրորդ ընթրիքը տեղի կունենա մայիսի 27-ին Դիլիջանի Im Toon ռեստորանում (շեֆը կլինի Նիկիտա Բրեխովը The Greeks-ից), երրորդը՝ Երեւանի PHNX բարում հունիսին 10-ին (շեֆերը՝ Անտոն Կովալկովը եւ Գեորգի Տրոյանը):

С каждым годом вкусовые краски Армении становятся ярче, глубже и и насыщеннее.
Гастрономические границы страны расширяются - этому способствуют новые рестораны, кафе и коктейльные бары, которые открывают местные рестораторы, зарубежные игроки, а также релоканты. Наряду с этим «нестареющая классика» не теряет своей актуальности, органично гармонируя со всеми новациями и экспериментами.
Одним из последних примеров подобной коллаборации стал проект «Соль земли» - большая совместная работа создателя и главного редактора телеграм-канала «Соль», гастрожурналиста, путешественника, ресторанного критика Ивана Глушкова и Ереванского коньячного завода.
««Соль Земли»- мой первый большой проект за пределами России. Планируются три ужина в трех регионах Армении, с гастролями шефов самых модных ресторанов Москвы и Санкт-Петербурга. Суть в том, что мы приглашаем шефов, которые прежде не были в Армении и не знакомы с армянской кухней, они не берут с собой никаких заготовок, никаких хитов своего ресторана. Все блюда готовятся только из местных сезонных продуктов, собранных (а также выловленных) прямо в день ужина. Это гастрономическое приключение не только для гостей ужина, но и для самих шефов.
«Соль Земли» - также совместная работа повара и бартендеров из команды ARARAT - каждая подача сопровождается коктейлями, приготовленными на основе напитков Ереванского коньячного завода. При составлении коктейлей правило использования только локальных продуктов и вкусов неизменно. Мы делаем этот проект с ARARAT, поскольку нам близка его философия: легендарный коньяк уже на протяжении долгих лет является одним из главных символов страны и выявляет именно ту самую «соль» земли»,- рассказал GastroVino Иван Глушков.
Первый ужин проекта состоялся 13 мая в Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun в селе Цахкунк недалеко от озера Севан.
За короткое время Tsaghkunk Restaurant & Glkhatun успел приобрести большую популярность благодаря оригинальной и чрезвычайно вкусной кухне и гастролям шефов из разных стран. В частности, в сентябре 2021 года здесь несколько дней «колдовал» известный датский шеф Мэдс Рефслунд.
Роман Киселев | Фото: ARARAT
Приглашенным шефом на ужине стал Роман Киселев - выпускник парижских гастрономических школ, возглавлявший кухни известных российских ресторанов 0.75 please и Goose Goose. Сейчас Роман руководит проектами в Санкт-Петербурге - wellness бистро Nothing Fancy и находящимся кафе Rene в историческом доме Зингера - с авторской кухней, обыгранной во французских тонах.
Роман Киселев и Иван Глушков | Фото: ARARAT
«В Армении мы впервые (Роман приехал с женой и маленькой дочкой-ред.), но Армению я понимаю хорошо, поскольку вырос в окружении армян, а мой лучший друг - армянин. Нам безумно понравился Ереван, мы успели побывать в нескольких ресторанах, все было фантастически вкусно, больше всего меня впечатлила хапама с мясом. Удивил рынок (ГУМ) с большим разнообразием свежей зелени и молодых овощей.
Предстоящий ужин - полная импровизация. Все готовится на базе местных продуктов (ягненок, форель, севанские раки). Будут элементы французской кухни в сочетании с сезонными армянскими травами, коньяком, орехами, ягодами. Подобного опыта у меня никогда не было, думаю, после сегодняшнего вечера я кое-что введу и в меню своего ресторана. Будут 4 подачи, с 10-ю разными блюдами в сопровождении коктейлей и коньяка ARARAT» - рассказал нам Роман.
Перед началом ужина в качестве аперитива гостей ожидали легкие коктейли от ARARAT и необычные снэки - бастурма с шелковицей и тертым сыром, роллы из авелука и сливового лаваша, посыпанные вяленым кизилом.
Аутентичная простота интерьера, полевые цветы в миниатюрных колбочках и больших керамических вазах, заоконные пейзажи с мрачным серым небом и ярко-зелеными полями, силуэт церкви на холме, чистейший, пропитанный дождем воздух - все это великолепно настраивает на обещанное гастрономическое приключение.
Давид Оганесян | Фото: ARARAT
Перед каждой подачей Роман Киселев рассказывает о приготовленных блюдах, а бартендер ARARAT Давид Оганесян знакомит с ингредиентами коктейлей.
В качестве холодных закусок приносят улиточное масло с сибехом, сыр чанах с домашним хлебом, оливками и вялеными помидорами, рийет с подкопченой форелью, сальсой из огурцов и сельдерея и икрой сига, салат «Нисуаз» с копченым сигом, армянскими травами, спаржей и перепелиными яйцами.
И самое удивительное - тартар из говядины с тертой бастурмой, хнджлозом и пюре из орехов.
Свежий, кисло-сладкий коктейль «Затик» идеально дополняет всю гастрономическую картину. В составе - ARARAT APRICOT, тархун (эстрагон), огуречный сироп, сок лайма и домашний ликер из абрикосовых косточек.
Горячие закуски приготовлены из армянских овощей и французских соусов. Это запеченные баклажаны с молодым сыром и соусом вьерж, молодая капуста, приготовленная на мангале с соусом биск из раков, цельных раковых шеек и трав.
Коктейль «Айги» (Сад) с ароматом ягод, в составе которого: ARARAT CHERRY, клубника, малина, гранатовый сок и сок лайма, с пикантным добавленим ванильного сиропа и тимьяна. Замечательно подчеркивает сочетание продуктов и оставляет тонкое послевкусие.
Основное блюдо - лопатка ягненка конфи. Долго-долго томленое, глазированное, пряное мясо подают с разными соусами и ачаром (полбой) с сухофруктами, молодой морковью, спаржей на гриле и зеленью с лимонным дрессингом.
К мясу все лаконично - коньяк ARARAT АNI 7-и летней выдержки.
С финалом ужина Роману Киселеву помогла супруга, приготовив потрясающе вкусный десерт - галету с тартаром из двух видов клубники и черешни и густым кремом с добавлением тархуна. Определенно, сочетание эстрагона с ягодами следует запомнить и применять в обычной, не скрашенной гастрономическими ужинами реальности.
В качестве кофейной альтернативы к десерту был подан коктейль «Ануш» из ARARAT COFFEE, пюре из ежевики, мяты, соком клубники, сиропом тростникового сахара и мятой. Легкий, но запоминающийся коктейль чудесным образом подводит к завершению вечера, раскрывшему гостям новые, необыкновенные сочетания вкусов, впитавших в себя всю «Соль Земли».
Второй ужин из серии «Соль Земли» состоится 27 мая в дилижанском ресторане Im Toon (шефом будет Никита Брехов из The Greeks), третий – в ереванском баре PHNX 10 июня (шефами будут Антон Ковальков и Георгий Троян).