Երբ գիշերվա 3-ին բարմենը փակում է բարը, նա մի պահ հավատում է, թե աշխատանքային օրն ավարտվեց, բայց չի գիտակցում, որ իրական տանջանքը նոր է սկսվում։
Շշերը նայում են նրան դատապարտող հայացքով, ձեռքը՝ թուղթ ու գրիչ, թույլ լուսավորված բարում սկսում է մի հաշվարկային արարողակարգ՝ բարդ մաթեմատիկայի և շշի մնացորդների փոխհարաբերությամբ։ Շշից շիշ, գդալից գդալ, աչքաչափից սխալ, հաշիվը չի ստացվում։ Եվ սա ոչ թե մաթեմատիկական խնդիր է, այլ բարային մղձավանջ՝ որն, ըստ որոշ ուսումնասիրությունների, բիզնեսներին բերում է շահույթի մինչև 20% կորուստ։
Այդ 20%-ի «գոլորշիացման» լուծումը գտել է ինժեներ, ռեստորատոր, BarControl-ի գյուտարար եւ հիմնադիր Դավիթ Գաբրիելյանը։
Երբ ինժեները սկսեց հաշվել կամ ինչպես ծնվեց BarControl-ը
«Թվերը չեն համապատասխանում»։ Այս արտահայտությունը միշտ տարօրինակ էր թվում Դավիթին։ Կրթությամբ ինժեներ, մասնագիտությամբ՝ մեքենագետի կարծիքով «թվերը պարտավոր են համապատասխանել»։ Եթե հաշիվը չի ստացվում, ուրեմն մեթոդն է սխալ։
Դավիթ Գաբրիելյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Դավիթ Գաբրիելյան․ «Աշխարհում ամեն ինչ ունի սահմանված սխալանքի տոկոս։ Բայց նույնիսկ այդ սխալը պետք է լինի սահմանված, կանխատեսելի։ Իսկ այստեղ՝ գիշերային հաշվարկներ, մեկ ամսվա ստուգումներ, ու նորից՝ նույն խնդիրը»։
Դավիթը երկար տարիներ աշխատել է ռեստորանային ոլորտում և պատմում է, որ անընդհատ բախվել են նույն պատկերին: Ուշ գիշերը բարը փակվում է, մինչ այդ 6-8 ժամ աշխատած ու հոգնած բարմենը, պետք է անցնի ամենաբարդին՝ հաշվի շշերը։ Հաշվապահությունն էլ չի հասցնում տվյալները ներկայացնել, չի կարողանում հասկանալ՝ որքան շահույթ կա, որքան կորուստ։
Դավիթ Գաբրիելյան․ «Հիշեցի, որ կա ֆիզիկայից հայտնի խտությունը, կա հեղուկ եւ կարելի է տեսակարար կշիռ հաշվել։ Սկզբում թուղթ, գրիչ, ֆորմուլաներ, հետո Excel-ով ինչ-որ բան սարքեցինք։ Փորձարկեցինք։ Տեսանք՝ աշխատում է»։
Այս պարզ փորձարկումներից 2013 թվին ծնվեց BarControl-ի առաջին տարբերակը՝ դեռ կիսակիրառելի, բայց սկզբունքորեն աշխատող։ Շուտով պարզ դարձավ՝ կարելի է կշեռքը համակարգչին USB-ով միացնել։ Դավիթը ԱՄՆ-ից գտավ այնպիսի կշեռքներ, որ փոստային ծառայություններն էին օգտագործում՝ փորձելով ստանալ շշի իրական քաշի տվյալները։
Դավիթ Գաբրիելյան․ «Սկզբում ամեն ինչ ձեռքով էր արվում։ Հետո հասկացա, որ չենք կարող գործընթացն անընդհատ երկու հոգու վրա թողնել։ Սկսեցինք ավտոմատացնել ու պարզվեց, որ ամեն ինչ այդքան էլ հեշտ չի։ Ծրագրավորողներից մեկը ԱՄՆ գնաց, կշեռքները չէին համադրվում, Excel-ը չէր հերիքում։ Բայց արդեն հասել էի մի կետի, որտեղ վստահ էի, որ ամեն ինչ ի վերջո կաշխատի»։
Այսպես ծնվեց գաղափարի հաջորդ տարբերակը՝ արդեն ոչ միայն ծրագրային, այլ ամբողջական լուծում՝ BarControl-ի տեսքով։ Տարիներ շարունակ տարբեր մասնագետների հետ՝ ինժեներներից մինչև ռեստորատորներ, թիմը կառուցում էր մի բան, որը փոխելու էր բարային գույքագրման ամբողջ «փիլիսոփայությունը»։
Այժմ հավելվածը շատ պարզ է ու հեշտ կիրառելի․ պետք է պարզապես բացել հավելվածը, ստեղծել նոր գույքագրում և միանալ Bluetooth կշեռքին, հաջորդիվ սքանավորել շշի շտրիխ կոդը և դնել շիշը կշեռքի վրա։ Հավելվածում կշեռքից ստացված քաշը փոխակերպվում է միլիլիտրերի՝ հաշվի առնելով խմիչքի խտությունը, և հաշվետվություններն ստեղծվում են ավտոմատ կերպով:
Առանց գլխացավի գույքագրում․ պատմում է բարմենը
Ռաֆիկ Սարգսյանը Phoenix բարի ավագ բարմենն է, ում աշխատանքային առօրյան հավելվածից հետո գլխիվայր շրջվեց։
Ռաֆիկ Սարգսյան․ «Հավելվածից առաջ բարի հաշվարկը կատարվում էր ամսական մեկ անգամ։ Բաժանվում էինք «պոզիցիաների». մեկը՝ թեյ ու սուրճ, մյուսը՝ ալկոհոլ, երրորդը՝ ջուր։ Գործընթացը տևում էր միջինը 4-5 ժամ։ Որոշ բաներ գրում էիր, որոշները մոռանում, իսկ եթե որեւէ սխալմունք էր լինում, ուրեմն բարը «մինուսով էր փակվում»։
Ռաֆիկ Սարգսյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Այժմ Ռաֆիկը հաշվարկը կատարում է միայնակ և առավելագույնը երկու ժամում։
Ռաֆիկ Սարգսյան․ «Իհարկե կան մարդիկ, որ չեն սիրում փոխվել։ Ասում են՝ հին մեթոդը ավելի լավն է։ Բայց ինքս ակտիվ օգտատեր եմ ու հենց դա ինձ վստահություն է տվել՝ խորհուրդ տամ ուրիշներին»։
BarControl-ն այն մասին է, թե ինչպես կարելի է ծանր ու անհաճո պրոցեսը դարձնել արագ, պարզ ու օգտակար։ Արդեն ծրագիր չէ, փոփոխություն է մտածողության մեջ։ Եվ երբ բարմենն ասում է՝ «չորս ժամի փոխարեն երկու»՝ պարզապես հաշվարկ չէ, այլ առաջընթաց։
Ինժեներական էնտուզիազմից ստարտափ
Ըստ BarControl-ի տվյալների, բարերի ու ռեստորանների ավանդական մեթոդով հաշվարկի միջին շեղումը մոտ 15% է, իսկ իրենց լուծման կիրառման դեպքում՝ ընդամենը 1.5%։ Ուստի եթե ռեստորանի բաց շշերի համախառն արժեքը կազմում է, օրինակ, 10 000 դոլար, ապա ամսական տնտեսումը մոտ 1 000 դոլար է։
BarControl հավելվածը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Այսօր հավելվածը կիրառվում է մի քանի երկրներում, ունի հազարավոր ապրանքների տվյալների բազա, ինտեգրվում է միջազգային ռեստորանային ավտոմատացման համակարգերի (POS) հետ։ Հայաստանում այն արտոնագրված է որպես գյուտ և արդեն վերածվում է ստանդարտի։
Դավիթ Գաբրիելյան․ «Սկզբում ինքս ինձ համար էի գործիք սարքում։ Հետո հասկացա՝ սա միայն ինձ չէ պետք»։
Դավիթն ասում է՝ ինքը ստարտափ չէր սկսում, ինքը պարզապես ինժեներական էնտուզիազմով գործիք էր սարքում։ Հետո հասկացավ՝ գործիքը դառնում է ապրանք։
Դավիթ Գաբրիելյան․ «Շատերը ճանապարհին ասում էին՝ չի ստացվելու։ Մինչև հիմա են ասում։ Բայց ես հետ չեմ գնում ասելու՝ տեսաք, ստացվեց։ Ես ուղղակի իմ գործն եմ անում»։
Նրա խորհուրդը նորաստեղծ ստարտափներին պարզ է ու հստակ․
չհուսահատվել, իրական ռեսուրսները հաշվել, իրական շուկան հասկանալ,
ու ամենակարևորը՝ ինքդ քեզ չխաբել։
Դավիթ Գաբրիելյան․ «Ստարտափը մեռնում է այն ժամանակ, երբ դու հաշտվում ես քո անհաջողության հետ։ Ոչ թե երբ ինչ-որ բան չի աշխատում, այլ երբ դու այլևս չես հավատում, որ կաշխատի»։

When a bartender closes the bar at 3 a.m., he thinks for a moment that the work day is over, but he doesn’t realize that the real torment is just beginning.
The bottles look at him accusingly: paper and pen in hand, he begins a calculation ritual in the dimly lit bar, with a mix of complex mathematics and remnants of a bottle. Bottle by bottle, spoon by spoon, the numbers don’t add up. And this is not a mathematical problem, but a bar nightmare, which, according to some studies, causes businesses to lose up to 20% of their profits.
David Gabrielyan, an engineer, restaurateur, inventor and founder of BarControl, found the solution to this 20% “evaporation”.
When the engineer started counting or how BarControl was born
“The numbers don’t add up.” David always found this phrase strange. An engineer by education, a mechanical engineer by profession, he says “the numbers must always add up.” If the calculation goes wrong, then the method is incorrect.
Davit Gabrielyan | Image by: Mediamax
David Gabrielyan: “Everything in the world has a certain percentage of error. But even that error should be defined and predictable. And here I have nightly calculations, inventory for one month, and the same problem time and time again.”
David has worked in the restaurant industry for many years and says they have always had the same picture. The bar closes late at night, and the tired bartender, who has worked for 6-8 hours, has to go through the most difficult part: bottle inventory. Accounting does not have enough time to present the numbers either, failing to understand how much profit there was and how much loss.
David Gabrielyan: “I remembered that there was the concept of density in physics, there was liquid, and you could calculate specific gravity. At first, we tried to make the calculations on paper using various formulas, then we figured out something using Excel. We tested it and saw that it was working.”
These simple experiments led to the creation of the first version of BarControl in 2013, it was not fully functional yet, but was basically working. Soon it became clear that the scale could be connected to the computer via USB. David found scales used by US postal services offering extremely precise bottle weight assessment.
David Gabrielyan: “At first, everything was done manually. Eventually, I realized that we couldn’t leave the process to two people all the time. We started automating it and it turned out that everything was not that easy. One of our programmers travelled to the US, the scales didn’t match, using Excel wasn’t enough. But I had already reached a point where I was convinced that everything would work out in the end.”
This is how the next version was born - not just a software, but a complete solution in the form of BarControl. For years, with various specialists, from engineers to restaurateurs, the team has been building something that would change the entire “philosophy” of bar inventory.
Today, the application is very simple and easy to use: you just need to open the app, create a new inventory and connect to the Bluetooth scale, then scan the bottle barcode and place the bottle on the scale. In the app, the weight obtained from the scale is converted into milliliters, taking into account the density of the beverage, and reports are generated automatically.
Inventory without a headache: the bartender’s story
Rafik Sargsyan works as a senior bartender at bar Phoenix. His work routine was turned upside down after using the app.
Rafik Sargsyan: “Before the app, the bar inventory was done once a month. We were divided into teams. One team was doing the inventory for tea and coffee, the other for alcohol, and the third one for water. The process took an average of 4-5 hours. We wrote something down, some we forgot, and if there had been a mistake, the bar would be at a loss.
Rafik Sargsyan | Image by: Mediamax
Now, it takes Rafik a maximum of two hours to do the calculation alone.
Rafik Sargsyan: “Of course, there are people who don’t like change. They say the old method is better. But I myself am an active user of various software and that is what gave me the confidence to recommend it to others.”
BarControl is about making the difficult and unpleasant process fast, simple and useful. It’s no longer a software, it’s a change in mentality. And when a bartender says “two hours instead of four,” it’s not just a calculation, it’s progress.
From engineering enthusiasm to startup
According to data of BarControl, the average deviation of bars and restaurants using the traditional calculation method is about 15%, while with their software it’s only 1.5%. So, if the total cost of opened bottles in a restaurant is, for example, $10,000, then the monthly savings will be about $1,000.
BarControl app | Image by: Mediamax
Today, the app is used in several countries, provides a database with thousands of goods, integrates with international restaurant automation systems (POS). In Armenia, it is patented as an invention and is already becoming a standard.
David Gabrielyan: “At first I was making a tool just for myself. Then I realized that I was not the only one who needed it.”
David says that he was not launching a startup, he was simply making a tool with engineering enthusiasm. Then he realized that the tool was becoming a product.
David Gabrielyan: “Many people said along the way that it wouldn’t work. They still say that. But I am not telling them that it did work. I am just doing my job.”
His advice to new startups is simple and clear: don’t get desperate, calculate real resources, understand the real market, and most importantly, don’t lie to yourself.
David Gabrielyan: “The startup dies when you accept your failure. Not when something doesn’t work, but when you no longer believe that it will work.”