Հայաստանի բնությունը, մեղուների յուրահատուկ աշխատանքը եւ ալկոհոլային խմիչքների պատրաստման հազվագյուտ բաղադրատոմսը լուսանկարիչ Պլատոն Շիլիկովը հավաքել է մեկ շշում եւ անվանել Apis Spiritus: Այն հատուկ ծածկագրով, սահմանափակ քանակությամբ, մեղրի հիմքով պատրաստված էլիքսիր է:
Պլատոնը GastroVino-ին պատմել է Հայաստանում այն արտադրելու ոգեշնչման եւ գործընկերների հետ դրա արտադրության մեթոդի մշակման մասին:
Ամեն լավ բանի հիմքում մարդիկ են
Պլատոնն առաջին անգամ Հայաստան է եկել 2009 թվականին, երբ մոսկովյան խմբագրություններից մեկում էր աշխատում.
«Ընկերներիս հետ Հայաստանի հետ կապված նախագծերի վրա էինք աշխատում, վանական համալիրների նկարահանումներ էինք անում, ճամփորդում էինք Հայաստանով: Սա ամենալավ առիթը եղավ հայկական մշակույթն ու մարդկանց ճանաչելու, հետո էլ՝ ընկերներ ձեռք բերելու: Հաճույքով եմ հիշում այդ ժամանակները: Դրանից հետո բազմիցս եմ եղել Հայաստանում՝ ընտանիքով, կոլեգաներիս հետ: Այս տարիների ընթացքում, իհարկե, շատ է փոխվել Հայաստանը, բայց ամենաիսկական ծանոթությունս Հայաստանի հետ եղել է հենց առաջին այցիս միջոցով»:
Պլատոն Շիլիկովը | Լուսանկարը՝ անձնական արխիվ
«Ամեն լավ բանի, ամեն լավ ճանապարհի հիմքում մարդիկ են, առանց նրանց ոչինչ չէր ստացվի: Այս նախագիծը սկսելու համար ոգեշնչել են ընկերներս, որոնք հետագայում դարձան այս նախագծում իմ գործընկերները: Ոգեշնչել են նաեւ հայկական հյուրընկալությունն ու հյուրասիրությունը, որին միշտ հանդիպում էի: Այս ամենին գումարվեց նաեւ այն, որ ARARAT կոնյակի գործարանի եւ Pernod Ricard-ի հետ համատեղ նախագծի շրջանակում հնարավորություն ունեցա համաշխարհային ալկոհոլային խմիչքների բրենդների հետ ավելի լավ ծանոթանալու եւ դրանց մասին պատկերացում կազմելու: Այս ամենը հայկական ալկոհոլային նոր ապրանքանիշ ստեղծելու գաղափար առաջացրեց։ Ցանկություն առաջացավ ստեղծել մի խմիչք, որը ինչ-որ կերպ կբնութագրի, կմիավորի այն ամենը, ինչով արժեքավոր է Հայաստանը»,- ասում է լուսանկարիչը:
Նրա խոսքով՝ խմիչքի տեսակի հետ կապված գաղափարները շատ են եղել, բայց դրանց պետք էր նայել ունեցած հնարավորությունների սահմանում.
«Դրանցից ամենամեծն ու ամենայուրահատուկը Ստեփանավան քաղաքի մոտակայքում ընկերոջս հորը պատկանող մեղվանոցն էր, որից արդեն երրորդ սերունդ շարունակ ստանում են ամենամաքուր եւ օրգանական մեղրը: Հենց այդ մեղրի պատմությունն էլ ինքն իրենով ընտրություն կատարեց, թե ինչպիսին կլինի ստեղծվելիք խմիչքը»:
Պլատոնը մեղվի փեթակը գործարանի հետ է համեմատում, որտեղ «սուպեր աշխատասեր էակներ են ապրում եւ առանց մարդու միջամտության ստեղծում են աշխարհի ամենայուրահատուկ ստեղծագործություններից մեկը՝ մեղրը»:
«Հայաստանը մեծ երկիր չէ, բայց, եթե չեմ սխալվում, 5 թե 6 կլիմայական գոտի ունի եւ շատ հարուստ է էնդեմիկ բուսականությամբ, ինչն էլ մեղրը դարձնում է ամենալավերից մեկը աշխարհում: Իսկ այն մեղվանոցը, որից մենք օգտվում ենք էլիքսիրները պատրաստելու համար, գտնվում է այնպիսի տարածքում, որտեղ օրգանական մեղրի արտադրությանը խանգարող ոչինչ չկա»,- նշում է նա:
3 կգ մեղր՝ մեկ շիշ խմիչքի համար
«Մինչ մեր արտադրությունը սկսելը, սկսեցինք վերլուծել ըմպելիքները, որոնք պատրաստվում են մեղրից։ Գնեցինք հայտնի ապրանքանիշեր, որոնք մեղրից թունդ ալկոհոլային խմիչքներ են պատրաստում, համտեսներ անցկացրեցինք: Իհարկե, արտաքին շուկայում կան մեղրի հիմքով լավ ապրանքներ, բայց եկանք այն եզրակացության, որ շատերի դեպքում թորման արտադրության համար մեղրի բազան շատ հաճախ ծառայում է զուտ որպես գովազդային հնարք է եւ մարքեթինգային գործիք։ Հասկացանք նաեւ, որ լավ մեղրից ըմպելիքի արտադրությունը թանկ է եւ այնքան էլ շատ չէ: Մյուս կողմից, դա հույս ներշնչեց, որ այն, ինչ մտադիր ենք ստեղել՝ շուկայում բացառիկ է լինելու»,- պատմում է Պլատոնը:
Մեկ շիշ խմիչք արտադրելու համար պահանջվում է մոտ 3 կգ մեղր, ինչն էլ, նախագծի հեղինակի խոսքով, ազդում է խմիչքի արժեքի վրա:
«Այն մեղրը, որն օգտագործում ենք էլիքսիրն արտադրելու համար, էկոլոգիապես մաքուր է, անցնում է արտաքին շուկաներում վաճառքի համար որակի հսկողության եւ օրգանական մեղրի համապատասխան վկայագրեր ունի: Լավ մեղվանոցը կարող է տարեկան արտադրել 1000-1300 կգ, ինչն էլ իր հերթին սահմանափակ է դարձնում խմիչքի արտադրությունը»,- նշում է նա:
Էլիքսիրը գաղափարից արտադրության ճանապարհին Պլատոնին եւ երկու գործընկերներին է միացել նրանց մյուս գործընկերը՝ Դավիթը:
«Դավիթը տեխնոլոգ է՝ թունդ սպիրտի թորման մեծ փորձով: Աշխատել է մասնագիտացված ձեռնարկություններում: Հենց նրա հետ էլ ստացանք արտադրության մեր մեթոդը: Այնպես չէ, որ մեր էլիքսիրի արտադրության համար համացանցից վերցրել ենք ինչ-որ բաղադրատոմս սկսել այն պատրաստել: Մշակել ենք արտադրության մեր տեխնոլոգիան՝ առանց շաքարի ավելացման, 100% բնական մեղրի հիմքով: Ի դեպ՝ մեր խմիչքի տարբերակիչ հատկանիշներից մեկը հենց դա է, որ դրանում շաքար ընդհանրապես չկա:
Մենք փորձել ենք քաղցուի (сусло) պատրաստման եւ խմիչքի թորման տարբեր եղանակներ եւ, ի վերջո, ստացել ենք մեր ամենախիստ պահանջներին համապատասխանող արտադրանք: Էլիքսիրը ստեղծելու համար կիրառվում է եռակի թորման մեթոդը, ինչը թույլ է տալիս ստանալ մաքուր եւ նուրբ ըմպելիք՝ պահպանելով մեղրի բույրը, դրա համային նրբերանգներն ու արժեքավոր բնական բաղադրիչները»,- մանրամասնում է նա:
Apis Spiritus-ն այս պահին իր շարքում ունի մեղրի հիմքով եւ ծիրանի, սերկեւիլի ու դեղձի համադրությամբ էլիքսիրներ, որոնք նաեւ կոչվում են օրգանական eau-de-vie խմիչքներ:
«Eau-de-vie-ն գալիս է լատիներեն aqua vita-ից եւ թարգմանվում է որպես «կյանքի ջուր»: Այն համարվում է մրգային բրենդի, որը պատրաստվում է ֆերմենտացիայի եւ թորման մեթոդով՝ առանց տակառներում հնացման: Apis Spiritus անունը եւս լատինական ծագում ունի: Apis-ը լատիներեն նշանակումէ է մեղու, Spiritus-ը կախարդանք: Պլատոնի խոսքով՝ այս անունն ամենալավն է ներկայացնում մեղուների կախարդական աշխատանքը»,- նշում է Պլատոնը:
ճապոնական ոգեշնչումը եւ MEGU հատուկ ծածկագիրը
Apis Spiritus-ի համահեղինակն ասում է՝ էլիքսիրի արտադրությունը եւ հատկապես դրա շշի արտաքին տեսքը ստանալու համար նրանք նաեւ ոգեշնչվել են ճապոնացի վարպետներից. «Ինչպես խոհանոցում, այնպես էլ խմիչքների դեպքում, կա եւ ազգային, եւ ֆյուժն տարբերակներ: Հայաստանը ալկոհոլային խմիչքներ պատրաստելու ամուր ավանդույթ ունի, ինչն էլ թույլ է տալիս այդ հիմքի վրա հետաքրքիր նոր բաներ սինթեզել: Մենք այդ հիմքի հետ փորձեցինք սինթեզել խմիչքների արտադրության ճապոնական փորձը: Ճապոնացիները մեծ հաջողությունների են հասել այնպիսի խմիչքների արտադրության մեջ, ինչպիսին է ջինը, վիսկին, որոնք պատրաստել են իրենց ձեւով: Մեզ գրավել էր նաեւ ոգելից խմիչքների շշերի արտաքին տեսքի հետ կապված ճապոնացիների էսթետիկ, զուսպ եւ մինիմալիստական մոտեցումը: Մեր փաթեթավորումն էլ հենց այդ սկզբունքով արեցինք՝ պարզ է, բայց միաժամանակ շքեղ իր պարզությամբ ու լակոնիզմով»:
Apis Spiritus էլիքսիրները շուկայում առանձնանում են MEGU հատուկ ծածկագրով. «MEGU գաղտնի ծածկագիրը ներշնչված է հայերեն մեղու եւ ճապոնական (megumi) շնորհք, սեր բառերից: Ինչպես մեղուները ծաղիկներ են փնտրում, այնպես էլ մարդիկ՝ շնորհ ու սեր»,- ամփոփում է Պլատոնը:

Природа Армении, уникальный труд пчел и редкий рецепт создания алкогольных напитков - все это фотограф Платон Шиликов собрал в одной бутылке, назвав её Apis Spiritus. Это эликсир на основе меда с особым кодом, который выпускается ограниченным тиражом.
Платон рассказал GastroVino о том, что вдохновило его и партнеров на производство эликсира в Армении.
В основе всего хорошего - люди
Платон впервые посетил Армению в 2009 году, когда работал в одной из московских редакций.
«Мы с друзьями занимались проектами, связанными с Арменией: снимали монастырские комплексы, путешествовали по стране. Это была отличная возможность познакомиться с армянской культурой и народом и завести друзей. С удовольствием вспоминаю те времена. С тех пор я бывал в Армении много раз, с семьей и коллегами. Конечно, страна сильно изменилась за эти годы, но именно мое первое знакомство с Арменией было по-настоящему особенным».
Платон Шиликов | Фото: личный архив
«В основе любого хорошего дела, каждого хорошего пути - люди, без них ничего бы не получилось. На этот проект меня вдохновили друзья, которые впоследствии стали моими партнерами. Их тоже поразило армянское гостеприимство и доброта, с которыми я всегда сталкивался. А возможность работать в рамках совместного проекта с Ереванским коньячным заводом АРАРАТ и Pernod Ricard дали мне исключительную возможность познакомиться с всемирно известными брендами алкогольных напитков. Все это в итоге вылилось в идею создания нового армянского бренда. Хотелось создать напиток, который отражал бы и объединял все, что делает Армению особенной», - рассказывает Платон.
По его словам, идей было много, но их нужно было воплощать в жизнь в рамках имеющихся возможностей.
«У отца моего друга недалеко от города Степанаван есть пасека, где уже третье поколение занимается производством чистейшего и органического меда. История этого меда и стала решающим фактором в выборе напитка, который мы решили производить», - говорит Платон.
Он сравнивает ульи с фабрикой, где «работают невероятно трудолюбивые существа, создающие без вмешательства человека одно из самых уникальных творений - мед».
«Армения - маленькая страна, но, если не ошибаюсь, здесь пять или шесть климатических поясов, и она невероятно богата эндемичной растительностью. Это делает армянский мед одним из лучших в мире. А пасека расположена в таком районе, где нет ничего, что могло бы помешать производству органического меда», - отмечает Платон.
3 кг меда на одну бутылку напитка
«Прежде чем начать производство, мы проанализировали напитки на основе меда. Мы закупили крепкие алкогольные напитки на медовой основе известных брендов и провели дегустации. Конечно, за рубежом есть достойная продукция, но мы пришли к выводу, что многие бренды используют мед исключительно как рекламный трюк и маркетинговый инструмент. Мы также поняли, что создание напитка из качественного меда - дело дорогое. В то же время, это придало нам уверенности в том, что продукт будет уникальным на рынке», - говорит Платон.
Для производства одной бутылки напитка требуется около 3 кг меда, что, по словам автора проекта, отражается на цене продукта.
«Мед, который мы используем, экологически чистый, проходит строгий экспортный контроль качества и сертифицирован как органический мед. Хорошая пасека может производить от 1000 до 1300 кг меда в год, что ограничивает масштаб производства напитка», - подчеркивает он.
На пути от идеи до производства к Платону и партнерам присоединился Давид -
- технолог с огромным опытом в производстве спиртных напитков.
«Именно с ним мы пришли к своей методике производства. Мы разработали технологию, используя 100% натуральный мед и исключив добавление сахара. Полное отсутствие сахара - одна из отличительных особенностей нашего напитка», - гордится Платон.
«Мы тестировали различные способы приготовления сусла и перегонки, и в конечном итоге получили продукт, который соответствовал нашим самым строгим требованиям. Для создания эликсира используется метод тройной перегонки, что позволяет получить чистый и нежный напиток, сохраняющий аромат меда, его вкусовые оттенки и ценные природные качества», - объясняет он.
Сегодня в линейке Apis Spiritus есть медовые эликсиры и органические eau-de-vie из абрикоса, айвы и персика.
«Eau-de-vie происходит от латинского aqua vita, что означает «вода жизни». Это фруктовый бренди, который производится методом ферментации и дистилляции без выдержки в бочках. Название Apis Spiritus также имеет латинское происхождение: Apis - пчела, а Spiritus - магия. Это название наиболее точно отражает магическую сущность работы пчел», - говорит Платон.
Японское вдохновение и особый код MEGU
Соавтор Apis Spiritus говорит, что при создании эликсира и при оформлении бутылок они вдохновлялись японскими мастерами. «В напитках, как и в кухнях, существуют как традиционные, так и фьюжн-форматы. В Армении сильны традиции производства алкогольных напитков, что позволяет создавать интересные новшества. Мы попытались синтезировать японский опыт производства напитков с нашей основой. Японцы добились значительных успехов в создании джина и виски, производя их по-своему. Нас также привлекла японская эстетика - сдержанный и минималистичный подход к дизайну бутылок. Мы сделали упаковку по аналогичному принципу: она проста, но в то же время роскошна в своей простоте и лаконичности».
Эликсиры Apis Spiritus обозначены на рынке особым кодом MEGU: «На этот секретный код нас вдохновили армянское слово մեղու (пчела) и японское megumi, означающее благодать и любовь. Так же, как пчелы ищут цветы, люди ищут благодать и любовь», - резюмирует Платон.