Արմենիա Վայնը գինեգործական եւ կոնյակագործական խոշորագույն համալիր լինելուց բացի, նաեւ վայր է, որտեղ մեկ հարկի տակ միախառնվում են մեղեդին ու բույրը, միաձուլվում են մշակույթն ու համերը, ներդաշնակվում գույնն ու զգացմունքները:
Լուսանկարը՝ Արմենիա Վայն
Օրերս Արմենիա Վայն ընկերությունը՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի եւ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հետ համատեղ կյանքի կոչեց հայկական մշակույթը հանրայնացնելու եւս մեկ նախաձեռնություն․ընկերության կոնյակի մառանում բացվեց «Դիմակահանդես» ցուցադրությունը, որն Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական հանճարին նվիրված յուրատիպ անկյուն է։
Արմենիա Վայն եւ Արամ Խաչատրյան անունների կապը երկար պատմություն ունի․ Ընկերության մառանում ավելի քան 10 տարի հնչում են կոմպոզիտորի մեղեդիները։
-Արմենիա Վայն ընկերությունը երբեք չի սահմանափակվել արտադրական գործընթացներով։ Մեր գործունեության առաջին իսկ պահից մեծագույն նպատակ է եղել ստեղծել ազգային, մնայուն արժեհամակարգ, որը կխոսի հայի, Հայաստանի եւ հայկականի մասին։ Մենք այս պատասխանատվությունն ու առաքելությունը կրում ենք սիրով եւ ամենայն նվիրումով, - պատմում է ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանը:
«Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը՝ որպես Հայաստանյան մշակութային կարեւոր օջախ, անշուշտ, պետք է դառնար մեր մշտական գործընկերը։ «Դիմակահանդես» կոչվող այս գողտրիկ անկյունը հնարավորություն կտա մեր այցելուներին, հյուրերին ու գործընկերներին ՝ վայելել խաչատրյանական շունչը մեր կոնյակաբույր մառանում», - հավելել է նա:
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը պատմում է.
-Մեր համագործակցությունը սկսվեց դեռ 2022 թվականին՝ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը, ինչը շատ խորհրդանշական եւ միեւնույն ժամանակ պարտավորեցնող է․ուրախ եմ, որ արվեստի այս երկու դրսեւորումներից՝ երաժշտություն եւ կոնյակագործություն, ծնվեց այս գեղեցիկ համագործակցությունը եւ ցուցադրությունը։
Երկու թանգարանների միջեւ կնքված հուշագիրը միայն սկիզբն է: Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանի խոսքով, Արմենիա Վայնը արտադրական գործընթացին զուգահեռ ունի մի շարք ծրագրեր՝ թանգարայնացնելու գործարանի տարբեր հատվածներ եւ այցելուներին ներկայացնելու Հայաստանն իր ամբողջ հմայքով։
Արմենիա Վայն գինեգործարանը վերջին տարիներին տուրիստական սիրելի ուղղություն է դարձել աշխարհի տարբեր անկյուններից Հայաստան ժամանած այցելուների համար, ովքեր ցանկանում են բացահայտել Հայաստանը՝ որպես գինու եւ գաստրո ուղղություն։
-Նախորդ տարվա ընթացքում մեզ այցելած 30 000 զբոսաշրջիկների հոսքը ոգեշնչում է հավատալ, որ Հայաստանն իսկապես կարելի է դարձնել գինու եւ գաստրո տուրիզմի կենտրոն։ Հենց այդ ուղղությամբ էլ աշխատում ենք եւ համոզված եմ, որ «Դիմակահանդես» ցուցադրությունն ու նմանատիպ նախաձեռնությունները դառնալու են կարեւոր քայլեր այս գործում,- նշում է ընկերության տուրիզմի եւ հյուրընկալության բաժնի ղեկավար Աբրահամ Մուրադյանը։
Արմենիա Վայնը եւ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանն արդեն ունեն մի շարք հաջողված համագործակցություններ Մատենադարանի, Երեւանի պատմության թանգարանի, Փարաջանովի տուն-թանգարանի, Ազգային կինոկենտրոնի, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի, Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հետ։ Ընկերությունը ծրագրում է ընդլայնել համագործակցության հորիզոնները նաեւ հայկական մշակույթը պահպանող եւ աշխարհին ներկայացնող այլ կառույցների հետ։

“Armenia Wine” is not only the largest wine and brandy production complex, but also a place where melody and aroma, culture and tastes, colors and emotions are merged together under one roof.
Recently, the Armenia Wine company, together with the Aram Khachaturyan House-Museum and the Wine History Museum of Armenia came up with another initiative to promote Armenian culture. The “Masquerade” exhibition opened in the company’s brandy cellar, which is a unique corner dedicated to the Armenian genius composer Aram Khachaturyan.
The connection between the names of the Armenia Wine company and Aram Khachaturyan has a long history. The composer’s melodies have been present in the company’s cellar for more than 10 years.
- The Armenia Wine company has never limited itself to production processes. From the very first moment of our activity, the most important goal was to create a national, strong system of values that would speak about “Armenians”, “Armenia” and “Armenianness”. We bear this responsibility and mission with love and dedication,” mentions Kristine Vardanyan, the company’s commercial director, adding: “The Aram Khachatryan House-Museum, as an important center of Armenian culture, was to become our permanent partner. A cozy corner called “Masquerade” will give our visitors, guests and partners the opportunity to enjoy the spirit of Khachatryan in our brandy cellar.”
Armine Grigoryan, the director of the Aram Khachatryan House-Museum, happily talks about cooperation with the Armenia Wine company.
- Our cooperation began in 2022, on the birthday of Aram Khachatryan, which is very symbolic and at the same time responsible for us. I am glad that from these two manifestations of art, music and brandy, this wonderful collaboration and exhibition was born.
“The memorandum signed between the two museums is just the beginning.” According to the director of the Wine history museum of Armenia Hayk Gyulamiryan, the Armenia Wine company has a number of plans, in parallel with the production process, it is going to museumize various parts of the factory and present Armenia in all its charm to visitors.
In recent years, the Armenia Wine winery has become a favorite tourist destination for visitors from different parts of the world who want to discover Armenia as a wine and gastronomic destination.
“The flow of 30 thousand tourists who visited us last year inspires confidence that Armenia can really become a center of wine and gastrotourism. We are working in this direction, and I am sure that the Masquerade exhibition and similar initiatives will be important steps in this direction,” says Abraham Muradyan, head of the company’s tourism and hospitality department.
Armenia Wine and the Wine History Museum of Armenia have a number of successful cooperation projects with the Matenadaran, the Yerevan History Museum, the Parajanov House-Museum, the National Film Center, the Sundukyan National Academic Theater, and the National Academic Opera and Ballet Theater. The company plans to expand the horizons of cooperation with other structures that preserve Armenian culture and present it to the world.