Արմենիա Վայնը գինեգործական եւ կոնյակագործական խոշորագույն համալիր լինելուց բացի, նաեւ վայր է, որտեղ մեկ հարկի տակ միախառնվում են մեղեդին ու բույրը, միաձուլվում են մշակույթն ու համերը, ներդաշնակվում գույնն ու զգացմունքները:
Լուսանկարը՝ Արմենիա Վայն
Օրերս Արմենիա Վայն ընկերությունը՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի եւ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հետ համատեղ կյանքի կոչեց հայկական մշակույթը հանրայնացնելու եւս մեկ նախաձեռնություն․ընկերության կոնյակի մառանում բացվեց «Դիմակահանդես» ցուցադրությունը, որն Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական հանճարին նվիրված յուրատիպ անկյուն է։
Արմենիա Վայն եւ Արամ Խաչատրյան անունների կապը երկար պատմություն ունի․ Ընկերության մառանում ավելի քան 10 տարի հնչում են կոմպոզիտորի մեղեդիները։
-Արմենիա Վայն ընկերությունը երբեք չի սահմանափակվել արտադրական գործընթացներով։ Մեր գործունեության առաջին իսկ պահից մեծագույն նպատակ է եղել ստեղծել ազգային, մնայուն արժեհամակարգ, որը կխոսի հայի, Հայաստանի եւ հայկականի մասին։ Մենք այս պատասխանատվությունն ու առաքելությունը կրում ենք սիրով եւ ամենայն նվիրումով, - պատմում է ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանը:
«Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը՝ որպես Հայաստանյան մշակութային կարեւոր օջախ, անշուշտ, պետք է դառնար մեր մշտական գործընկերը։ «Դիմակահանդես» կոչվող այս գողտրիկ անկյունը հնարավորություն կտա մեր այցելուներին, հյուրերին ու գործընկերներին ՝ վայելել խաչատրյանական շունչը մեր կոնյակաբույր մառանում», - հավելել է նա:
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը պատմում է.
-Մեր համագործակցությունը սկսվեց դեռ 2022 թվականին՝ Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը, ինչը շատ խորհրդանշական եւ միեւնույն ժամանակ պարտավորեցնող է․ուրախ եմ, որ արվեստի այս երկու դրսեւորումներից՝ երաժշտություն եւ կոնյակագործություն, ծնվեց այս գեղեցիկ համագործակցությունը եւ ցուցադրությունը։
Երկու թանգարանների միջեւ կնքված հուշագիրը միայն սկիզբն է: Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանի խոսքով, Արմենիա Վայնը արտադրական գործընթացին զուգահեռ ունի մի շարք ծրագրեր՝ թանգարայնացնելու գործարանի տարբեր հատվածներ եւ այցելուներին ներկայացնելու Հայաստանն իր ամբողջ հմայքով։
Արմենիա Վայն գինեգործարանը վերջին տարիներին տուրիստական սիրելի ուղղություն է դարձել աշխարհի տարբեր անկյուններից Հայաստան ժամանած այցելուների համար, ովքեր ցանկանում են բացահայտել Հայաստանը՝ որպես գինու եւ գաստրո ուղղություն։
-Նախորդ տարվա ընթացքում մեզ այցելած 30 000 զբոսաշրջիկների հոսքը ոգեշնչում է հավատալ, որ Հայաստանն իսկապես կարելի է դարձնել գինու եւ գաստրո տուրիզմի կենտրոն։ Հենց այդ ուղղությամբ էլ աշխատում ենք եւ համոզված եմ, որ «Դիմակահանդես» ցուցադրությունն ու նմանատիպ նախաձեռնությունները դառնալու են կարեւոր քայլեր այս գործում,- նշում է ընկերության տուրիզմի եւ հյուրընկալության բաժնի ղեկավար Աբրահամ Մուրադյանը։
Արմենիա Վայնը եւ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանն արդեն ունեն մի շարք հաջողված համագործակցություններ Մատենադարանի, Երեւանի պատմության թանգարանի, Փարաջանովի տուն-թանգարանի, Ազգային կինոկենտրոնի, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի, Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հետ։ Ընկերությունը ծրագրում է ընդլայնել համագործակցության հորիզոնները նաեւ հայկական մշակույթը պահպանող եւ աշխարհին ներկայացնող այլ կառույցների հետ։

«Армения Вайн» является не только крупным винно-коньячным комплексом, но и местом, где под одной крышей сливаются мелодия и аромат, культура и вкусы, гармонируют цвета и эмоции.
Фото: Армения Вайн
Недавно компания «Армения Вайн» совместно с домом-музеем Арама Хачатряна и Музеем истории вина Армении выступила с очередной инициативой по пропаганде армянской культуры. В коньячном погребе компании, который представляет собой уникальный уголок, посвященный творческому гению Арама Хачатряна, открылась выставка «Маскарад».
Связь между «Армения Вайн» и Арамом Хачатряном имеет давнюю историю. Мелодии композитора звучат в погребе компании уже более 10 лет.
«Компания «Армения Вайн» никогда не ограничивалась производственными процессами. С первого же дня нашей деятельности важнейшей целью было создание национальной, прочной системы ценностей, которая будет говорить об армянах, Армении и армянском. Эту ответственность и миссию мы несем с любовью и самоотверженностью. Дом-музей Арама Хачатряна, как важный центр армянской культуры, непременно должен был стать нашим постоянным партнером. Уютное пространство под названием «Маскарад» подарит нашим посетителям, гостям и партнерам возможность насладиться духом Хачатряна в нашем пропитанном коньячным ароматом погребе», - говорит коммерческий директор компании Кристине Варданян.
Директор дома-музея Арама Хачатряна Армине Григорян рассказывает о сотрудничестве с компанией «Армения Вайн»:
«Наше сотрудничество началось в 2022 году, в день рождения Арама Хачатряна, что очень символично и в то же время обязывает. Я рада, что из этих двух проявлений искусства, музыки и коньячного дела родилась эта прекрасная коллаборация и выставка».
В последние годы винодельня «Армения Вайн» стала излюбленным туристическим направлением для посетителей из разных уголков мира, которые хотят открыть для себя Армению как винно-гастрономическое направление.
«30 тысяч туристов, посетивших нас в прошлом году, вселяют веру в то, что Армению действительно можно сделать центром винного и гастротуризма. Мы работаем в этом направлении, и я уверен, что выставка «Маскарад» и подобные инициативы станут важными шагами в этом деле», - сказал руководитель отдела туризма и гостеприимства компании Абраам Мурадян.
«Армения Вайн» и Музей истории вина Армении уже имеют ряд успешных проектов сотрудничества с Матенадараном, Музеем истории Еревана, Домом-музеем Параджанова, Национальным киноцентром, Национальным академическим театром имени Сундукяна, Национальным академическим театром оперы и балета. Компания планирует расширить горизонты сотрудничества с другими структурами, сохраняющими армянскую культуру и представляющими ее миру.