Միջազգային ճանաչում ունեցող հայկական «Կարաս» գինեգործարանը շարունակում է գինու աշխարհին հաջողությամբ ներկայացնել Արարատյան դաշտավայրի յուրահատուկ տերուարն ու Հայաստանը։
Մեդիամաքսը զրուցել է «Կարաս» գինիների սեփականատեր և նախագահ Խուլիանա Դել Ագիլա-Էռնեկյանի հետ ընկերության անցած ճանապարհի մասին՝ գաղափարից մինչև ներկան և ապագա։
- Դեռևս 2000-ական թվականներին, երբ Ձեր հորեղբայր Էդուարդո Էռնեկյանը որոշել էր խաղողի այգիներ հիմնել Հայաստանում և սկսել գինու արտադրություն, Հայաստանն աշխարհում չէր ընկալվում որպես գինեգործական երկիր, և անգամ գինի խմելն այստեղ ընդունված չէր։ Ի՞նչը ոգեշնչեց նրան Հայաստանում նման գործունեություն սկսել։
- Մեր գինեգործական պատմությունը սկսվել է «Կարաս»-ից շատ ավելի վաղ։ 1900-ական թվականների սկզբին իմ ընտանիքը ստիպված էր հեռանալ Հայաստանից՝ ցեղասպանությունից փրկվելու համար, ինչպես շատ այլ ընտանիքներ հայկական սփյուռքում: Նրանք ապաստան գտան Արգենտինայում։
1990-ականների սկզբին՝ սովետական միության փլուզումից հետո, իմ պապիկն ու մեծ հորեղբայրը որոշեցին վերադառնալ Հայաստան ու իրենց ուժերով փորձել նպաստել Հայաստանի վերակառուցմանը: Մեծ հորեղբայրս՝ Էդուարդոն, որն արդեն հաջողակ գործարար էր Արգենտինայում, ցանկանում էր այնպիսի ներդրում կատարել, որը երկարաժամկետ և որակյալ աշխատատեղեր կստեղծեր։ Նա նաև նպատակ ուներ նախաձեռնելու արտադրություն, որի շնորհիվ հնարավոր կլիներ արտահանել հայկական արտադրանք՝ կամուրջ դառնալով Հայաստանի և աշխարհի միջև։ Ի վերջո, նա կանգ առավ գինու ոլորտի վրա:
2000-ականների սկզբին գինին Հայաստանում հիմնականում կարելի էր գտնել պլաստիկ շշերով մայրուղիների ճանփեզրերին, և դրանք հիմնականում չէին սպառվում ռեստորաններում կամ վաճառակետերում: Այդուհանդերձ, հիմնվելով իր տեսլականի վրա, Էդուարդոն սկսեց փնտրել հողակտոր՝ խաղողի այգիներ տնկելու համար։
Նա գտավ մի գեղեցիկ վայր Արմավիրի մարզում՝ Արարատյան դաշտավայրում, որտեղ այսօր գտնվում է «Կարաս» գինեգործարանը։ Երբ Էդուարդոն առաջին անգամ եղավ այնտեղ, նրան միանգամից հմայեց Արարատի հիասքանչ տեսարանը։ Դա նրան հիշեցրեց Նոյյան տապանի պատմության մասին, որը լսել էր դեռևս մանկուց՝ տարրական դպրոցում։ Ոգեշնչվելով աստվածաշնչյան այս պատմությունից, ըստ որի Նոյը ջրհեղեհից հետո առաջինը խաղողի որթ էր տնկել Արարատյան դաշտավայրում, Էդուարդոյի համար գինու այգի տնկելու ու գինու արտադրություն սկսելու գաղափարը խորապես իմաստավորվեց։ Այսպիսով, նա սկսեց հողի նախապատրաստման բարդ աշխատանքը, որից հետո հնարավոր կդառնար այգի տնկել այդ էքսրտեմալ պայմաններում։
Լուսանկարը՝ «Կարաս»
Էդուարդոն խաղողի որթեր է բերել ամբողջ աշխարհից՝ Արգենտինայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, այնուհետև շարունակել է բացահայտել խաղողի հայկական տեսակները։ Քանի որ աշխարհի առաջին խաղողի այգին տնկվել է հենց Արարատյան դաշտավայրում, ամբողջ աշխարհից տարբեր տեսակի խաղողի որթերն այստեղ տնկելն առաջին խաղողի «կորած որդիներին» նորից տուն վերադարձնելու խորհուրդ ուներ։
2010 թվականին մենք ունեցանք մեր առաջին գինին «Կարաս» բրենդի ներքո, որը լիարժեք հաջողություն էր․ ամբողջը ակնթարթորեն վաճառվեց։
- 2007 թվականից հետո, երբ Հայաստանում հայտնաբերվեց աշխարհի հնագույն գինեգործարանը, պարզ դարձավ, որ այստեղ գինեգործության զարգացումը միանգամայն բնական որոշում էր։ Արդյոք այդ փաստը, որ Հայաստանը գինեգործության բնօրրանն է, փոխե՞ց Ձեր մոտեցումն ընտանեկան բիզնեսի նկատմամբ:
- Արենի քարանձավի հայտնագործությունն այն ժամանակ էր, երբ մենք արդեն հիմնել էինք այգին: Դա կարծես կատարյալ համընկնում էր, և ամեն ինչ իմաստավորվեց: Հայտնագործությունն իսկապես օգնեց մեզ առաջ մղել այն, ինչն արդեն սկսել էինք, քանի որ մինչ այդ պահը բոլորը կարծում էին, թե Էդուարդոյի գաղափարը միանգամայն խենթություն է։ Բայց դա ոչ միայն շնորհիվ նրա ունեցած տեսլականի էր, այլ նաև գաղափարն առաջ մղելու խիզախության:
Չեմ կարծում, որ բիզնեսի հայեցակարգն ու այդ հայտնագործությունը պարզապես պատահականություն էին: Էդուարդոն այստեղ էր բերել բարձր կարգի փորձագետների, որոնք գնահատել էին Հայաստանի հսկայական պոտենցիալը։ Օրինակ՝ երբ մեր գինու խորհրդատու Միշել Ռոլանը, որն աշխարհի լավագույն փորձագետներից է, այցելել էր Հայաստան, հրաբխային հողի, եղանակային պայմանների ու այստեղի մարդկանց շնորհիվ նա կարողացել էր ծանոթանալ այս հողի պատմությանը։
Տարեցտարի մենք սկսեցինք զարգացնել մեր արտադրությունն ու արտադրական կարողությունները նաև բրենդի և գինու հաջողության շնորհիվ: Մենք կարողացանք ապացուցել, որ Հայաստանն ունակ է միջազգային բարձր մակարդակի գինիներ արտադրել։ Եվ դա շնորհիվ ոչ միայն մեր գործարանում ներդրված բարձր տեխնոլոգիաների, այլ նաև այն մարդկանց միասնական ջանքերի, որոնք կանգնած են «Կարաս» բրենդի հետևում։
- Վերջին 10 տարիների ընթացքում գինու ոլորտը Հայաստանում ամբողջապես փոխվել է և այժմ էլ շարունակում է իր սրընթաց զարգացումը։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ն է «Կարաս» գինիների դերը հայկական գինու ավանդույթների վերածննդի գործում։
-Իմ կարծիքով, առաջամարտիկի դերը կարող է վճռորոշ լինել արդյունաբերական նոր ճյուղ զարգացնելիս։ Բացի մեր կարողությունների հանդեպ հավատից, կարևոր էր նաև դա կյանքի կոչել հնարավոր լավագույն ձևով: Մենք հաջողեցինք հայկական գինու բարձր նշաձող սահմանելու հարցում։
Այսօր կարելի է տեսնել այլ գինեգործարաններ, որոնք հրաշալի գործ են անում։ Ոլորտի հեղափոխությունը նկատելի է նաև Երևանի փոփոխությամբ՝ ռեստորաններով և գինու բարերով։ Սա կարծես աճող ձնագնդի էֆեկտ էր, որը մենք սկսեցինք «Կարաս»-ով։ Կարծում եմ, որ մենք հեղափոխության հիմքը դրեցինք, նախ և առաջ, աշխարհի լավագույն գինին Հայաստանում արտադրելու գաղափարն առաջ մղելու շնորհիվ։
-Ինչո՞վ է յուրահատուկ Ձեր տերուարը, և ինչպե՞ս է այն անդրադառնում գինու հատկանիշների վրա։
- Մեր խաղողի այգին տեղակայված է ծովի մակարդակից 1300 մետր բարձրության վրա: Այն առանձնանում է հրաբխային հողով, շրջապատված է լեռներով, տեղանքին բնորոշ է մայրցամաքային կլիման, ուստի կատարյալ վայր է խաղող աճեցնելու համար: Տարվա 4 եղանակներն այստեղ հստակ են արտահայտվում. տարվա ընթացում արև շատ է լինում, անձրևներ՝ քիչ, ինչը այս չորային պայմաններն ավելի հեշտ է դարձնում օրգանական եղանակով խաղողի մշակումը։
Իհարկե, գինու որակը որոշվում է ոչ միայն բնական պայմաններով, այլ նաև մարդկային որոշումներով: Մեր ներգործությունը խաղողի աճեցման և գինու պատրաստման աշխատանքներում հսկայական է: Տերուարի մասին խոսելիս սա նշելը շատ կարևոր է, քանի որ պրոդուկտի վրա նշանակալի ազդեցություն են թողնում մեր որոշումները: Դրանք բխում են տերուարը հասկանալուց, խաղողի որթերի կառավարումից և գինու պատրաստման այնպիսի եղանակից, որով այս վայրը ներկայանում է իրեն ամենաբնորոշ ձևով:
Օրինակ՝ եթե փորձեք գինիներ մեր առաջին բերքահավաքից, իսկ հետո վերջինից, կտեսնեք զարգացումը։ Եվ դա միայն խաղողի որթի ավելի հասուն լինելուց չէ, այլ նաև նրանից, որ մենք ևս ավելի հասուն ենք։ Մշտապես ձգտում ենք կատարելագործվել և մեր գինիներն ավելի լավը դարձնել։
-Դուք սովորաբար նշում եք, որ «Կարաս»-ի միջոցով ցանկանում եք պատմել Հայաստանի պատմությունը։ Ի՞նչ եք կարծում, երբ մարդն առաջին անգամ «Կարաս»-ի գինի է համտեսում, ինչպիսի՞ առաջին տպավորություն է ստանում գինուց և ի՞նչ պատկերացում է կազմում Հայաստանի մասին:
- Յուրաքանչյուր մարդու փորձառությունն առանձնահատուկ է, սակայն միևնույն ժամանակ, կա մեկ բան, որը միշտ կրկնվում է։ Երբ էլ որևէ մեկն առաջին անգամ փորձում է մեր գինին, մեծ տպավորություն է ստանում համերի և բույրերի նրբերանգների ինտենսիվությունից, տտիպությունից և գինու հյուսվածքից: Այս առանձնահատկությունը, վստահաբար, սերում է հողից և դրա հրաբխային կառուցվածքից: Թարմության, մարմնեղության, տտիպության, համերի և բույրերի ինտենսիվության և գույնի համադրությունը գինին դարձնում է ամբողջական և բալանսավորված: Սա իսկապես առանձնացնում է այն, քանի որ դժվար է գտնել այս բոլոր տարրերը մեկ բաժակում:
Կարծում եմ, որ մեր պատրաստած գինիները ոգի ունեն, որը կապում է մարդուն այս վայրի հետ։ Մեր հիմնական նպատակն է գինիների միջոցով մարդկանց համար ճանաչելի դարձնել Հայաստանը, մեզ ու այս վայրը: Գինու շիշը բացելիս մարդը միշտ նայում է պիտակին, որ տեսնի՝ որտեղ է այն պատրաստված։ «Կարաս» գինիներ փորձելուց հետո մարդիկ մշտապես ուզում են ավելին իմանալ Հայաստանի մասին. աշխարհում շատ չեն այն վայրերը, որոնք ունեն մարդկանց գրավող այդպիսի էներգիա։
- Քանի որ ձեր գինիներում օգտագործում եք խաղողի տարբեր տեսակներ, որոնցից շատերն ավելի հայտնի են այլ երկրներում, մարդիկ կարող են զգալ այն տարբերությունը, որն առկա է Հայաստանում և Հայաստանից դուրս աճեցված միևնույն խաղողի տեսակների միջև: Սա իրական պատկերացում կտա հայկական հողի, ջրի ու արևի մասին։
-Միանշանակ։ Օրինակ՝ «Կարաս»-ում մենք օգտագործում ենք Մալբեկ, որն ավանդական արգենտինական խաղողի տեսակ է: Երբ փորձում ես Արգենտինայում աճեցված Մալբեկը, այնուհետև Հայաստանում աճեցվածը, կարող ես իրականում զգալ տվյալ վայրի ինքնությունը: Տերուարը հենց այդպես է աշխատում։
Խուլիանա Էռնեկյանը | Լուսանկարը՝ «Կարաս»
Բացի այդ, «Կարաս»-ում մենք նաև միավորում ենք երկու տարբեր աշխարհներ՝ հին աշխարհն ու մեր ներկան, որը նայում է դեպի ապագա։ Դրա օրինակ է ֆերմենտացիայի և հնացման համար ինչպես կարասների, այնպես էլ չժանգոտվող պողպատից տանկերի ու կաղնեփայտե տակառների օգտագործումը, որոնք արտադրվում են Հայաստանում կամ ներկրված են Ֆրանսիայից։ Տեխնոլոգիաների և փորձառության համադրությունն այն է, ինչ մեզ առանձնահատուկ է դարձնում։ Մենք խորապես կապված ենք մեր նախնյաց ժառանգությանը, բայց միևնույն ժամանակ նայում ենք դեպի ապագա։
- Երբ «Կարաս»-ի գինիները մասնակցում են միջազգային մրցույթի և վերադառնում մրցանակներով, դա նպաստում է նաև Հայաստանի՝ որպես գինու տարածաշրջանի միջազգային ճանաչմանը: Հաշվի առնելով այն, որ սա արդեն ոչ միայն Ձեր ընկերությանն է վերաբերում, այլև ընդհանուր առմամբ Հայաստանին, արդյոք զգու՞մ եք ավելի մեծ պատասխանատվություն:
- Կարծում եմ, որ երբ հորեղբայրս նախաձեռնում էր այս բիզնեսը, նա այս տեսլականն ու պատասխանատվության զգացումն արդեն կրում էր, և դա փոխանցվել է նաև ինձ։ Ես ծնվել եմ Արգենտինայում, բայց հայկական ընտանիքում, և իմ կապը Հայաստանի հետ էլ ավելի է մեծացել, երբ սկսել եմ աշխատել Հայաստանում։ Ես զգում եմ, որ ես աշխատում եմ ոչ միայն իմ ընտանեկան բիզնեսի և գործարանի համար, այլ նաև Հայաստանի համար: Ես հպարտանում եմ, որ մեր կատարած աշխատանքն ու բրենդը ճանաչում են ձեռք բերում, բայց այդ հպարտության պատճառն այն է, որ սա նաև հանուն Հայաստանի է։
- Այժմ «Կարաս»-ը միակ հայկական գինեգործարանն է, որն արժանացել է Ջեյմս Սաքլինգի գնահատականին: Ի՞նչ է սա Ձեզ համար նշանակում։
- Մենք դրանով շատ ենք հպարտանում։ Ջեյմս Սաքլինգն այսօր աշխարհի ամենակարևոր գինու քննադատներից է։ Նման մրցանակը ոչ միայն գինու հեղինակությունն է բարձրացնում, այլ նաև նոր դռներ է բացում: Օրինակ՝ ամերիկյան շուկայում, որն աշխարհում ամենամեծն է, գնորդին հետաքրքրող առաջին հարցն այն է, թե տվյալ գինին քանի միավոր կամ ինչ մրցանակներ ունի։ Ջեյմս Սաքլինգի նման քննադատի կողմից ճանաչումը կարևոր է ավելի շատ վայրերում ներկայացված լինելու և ավելի շատ վաճառքներ ունենալու տեսանկյունից։
Բացի այդ, այն մարդկանց համար, որոնք ծանոթ չեն հայկական գինուն, այս ճանաչման դրոշմը սպառողին ավելի լավ պատկերացում է տալիս մեր գործունեության մասին և ապացույց է, որ մենք կարող ենք շատ ավելի բարձր լինել առավել ճանաչված երկրներում արտադրվող գինիներից:
-Արդյոք սիրու՞մ եք էքսպերիմենտներ անել գործարանում։
- Էքսպերիմենտները աշխատանքի ամենահետաքրքիր մասն են, ամեն օր ու ամեն տարի անում ենք տարբեր փորձարկումներ։ Այս էքսպերիմենտալ գինիները ցուցադրելու համար մենք որոշեցինք «Կարաս»-ից դուրս ստեղծել նոր բրենդ, որն անվանել ենք «Կրակի կտոր»։
«Կրակի կտոր»-ը կարծես «Կարաս»-ի ալտեր էգոն լինի։ «Կարաս»-ն ավելի հստակ է ինչպես կառուցվածքային առումով, այնպես էլ նրա, թե մենք ինչ ենք անում և ինչ ենք ցանկանում ցույց տալ։ Մինչդեռ «Կրակի կտոր»-ի պարագայում մենք ինքներս մեզ հնարավորություն ենք տալիս անելու սրտներիս ուզածը և ցույց տալու տարբեր տեսակներ, անգամ նրանք, որոնք հաջորդ տարի չենք կրկնի։
Մենք նաև շատ հետազոտություններ ենք իրականացնում։ Մեր խաղողի փորձարարական այգում տնկում ենք հայկական խաղողի տարբեր տեսակներ և շարունակում բացահայտել դրանք, քանի որ հայկական տեսակները բազմազան են և հրաշալի։
- Գուցե մեր ընթերցողների շրջանում գտնվեն մարդիկ, որոնք դեռևս չեն փորձել «Կարաս» գինիներ։ Կարո՞ղ եք նրանց ուղղորդել, թե որից սկսեն։
- Մեր տեսականիում ունենք դասական «Կարաս»-ը, որի շարքում են երկու խառնուրդները՝ սպիտակը և կարմիրը։ Սրանք մեր առաջին արտադրանքն են, որոնք շարունակում ենք պատրաստել նույն կերպ։ Դասական շարքում ունենք նաև միասորտ «Արենի», որը շատ թարմ է և խմելու առումով հեշտ։
Այնուհետև ունենք «Single Vineyard» գինիները, որոնց միջոցով ցույց ենք տալիս մեր Հայաստանի լավագույն «Արենին», լավագույն «Սիրահը» և լավագույն «Շարդոնեն»։
Մեր հնացված երկու խառնուրդները հետաքրքիր է միասին փորձել, որովհետև դրանք կարծես մետաղադրամի երկու կողմերը լինեն՝ մեր այգու երկու փուլերը։ Սիրահի հիմքով գինին ավելի եվրոպական խառնուրդ է, իսկ մյուսն ավանդական հայկական է, քանի որ Արենի ու Սիրենի տեսակների խառնուրդ է։ Այս Սիրենին վերցված է Արցախից, ուստի շատ յուրահատուկ է։
Մեր ամենանշանավոր ու ամենաճանաչված գինին «Գրանդ Կարաս»-ն է, որը պատրաստվում է ամեն տարվա բերքահավաքի հատընտիր խաղողից։
Վերջերս ներկայացրինք նաև նոր շարքը՝ «Քեֆ»-ը, որը ներառում է երկու խառնուրդներ։ Առաջինը կարմիր է՝ պատրաստված Արենիից և Մալբեկից, և պատմում է մեր ժառանգության ու Արգենտինայից Հայաստան ճամփորդության մասին։ Մյուսը սպիտակ խառնուրդ է՝ Կանգուն-ից և Շենեն Բլանից, և ևս խորհրդանշում է մեր արտերկրից վերադարձը Հայաստան և այս երկու աշխարհների միավորումը։ Սրանք ուրախ գինիներ են՝ նախատեսված ընկերների ու ընտանիքի հետ տարատեսակ առիթներ նշելու համար։
- Որո՞նք ենք ապագայի ծրագրերը, ո՞րը կլինի հաջորդ ձեռքբերումը։
-Ամեն տարին մարտահրավեր է, և մենք պետք է կարողանանք լավագույնը քաղել ցանկացած իրավիճակից։ Մեր տեսլականն է յուրաքանչյուր տարի պատրաստել ավելի լավ գինիներ ու դառնալ ավելի լավը։ Մեկ այլ նպատակ է ավելի շատ շուկաներ նվաճելն ու բրենդն ավելի ճանաչելի դարձնելը։
Այսօր մենք ներկայացված ենք աշխարհի 20 երկրներում, ինչը մեծ թիվ է, սակայն դեռ աշխատանք ունենք անելու այս ուղղությամբ։ Եվ սա միայն մեր գինին ավելի շատ վայրերում՝ ռեստորաններում, բարերում ու խանութներում հասանելի դարձնելու մասին չէ, այլ նաև ավելի շատ մարդկանց մտքերում «հասանելի» դարձնելու, որպեսզի երբ մարդ մտածի Հայաստանի մասին, միանգամից մտաբերի «Կարաս»-ը, իսկ երբ մտածի մեր գինիների մասին՝ անմիջապես հիշի Հայաստանը։

Internationally acclaimed Armenian brand "Karas Wines" continues its successful course in presenting the unique terroir of the Ararat Valley and Armenia to the global wine community.
Mediamax spoke with Juliana Del Aguila Eurnekian, the Owner and President of Karas Wines, about the company's journey from its conceptualization to the present and future.
- Ms. Juliana, back in the 2000s, when your uncle Eduardo Eurnekian decided to establish a vineyard in Armenia and start wine production, Armenia was not perceived as a winemaking region and even drinking wine was not popular. What motivated him to start this business in Armenia?
- Our story with winemaking started long before “Karas”. In the early 1900s, my family fled Armenia to escape genocide, like many others in the diaspora, and found refuge in Argentina. In the early 1990s, my grandfather and my great-uncle seized the opportunity to return to Armenia after the collapse of the Soviet Union, contemplating how to contribute to the rebuilding of Armenia.
My great-uncle Eduardo, who was already a successful businessman in Argentina, wanted to invest in a project that would create long-term quality jobs. He also aimed to initiate the production of an exportable product to build a bridge to the outside world. At that point, he chose to focus on wine.
In the early 2000s, wine in Armenia was primarily found on the side of the roads in plastic bottles and not commonly consumed in restaurants or homes. However, relying on his vision, Eduardo looked for a piece of land to establish the vineyard. He found this beautiful place in Armavir Province, in the Ararat Valley, where today’s “Karas Wines” is located.
When he first saw this place, he was captivated by the breathtaking view of Mount Ararat. It evoked the memories of the Noah’s Ark story he learned in primary school. Inspired by the biblical narrative where Noah planted a vine as the first act after the flood, Eduardo found the idea of establishing a vineyard and starting wine production to be profoundly meaningful. Thus, he started the quest of preparing the land to be able to plant at that very extreme place.
Image by: Karas
Eduardo brought vines from all over the world: Argentina, France, Italy, and kept on discovering the Armenian varieties. As the first vineyard in the world was founded at the Ararat Valley by Noah, planting different varieties from around the world had a sense of bringing the “lost children” of the first vine back home.
In 2010, we had our first wine under the brand “Karas” and it was a complete success - it was sold out immediately.
- After 2007, when the world’s oldest winery was discovered in Armenia, it became clear that developing winemaking in Armenia was quite a natural decision. Has the fact that Armenia is a cradle of winemaking changed your perception of the family business?
- The discovery of Areni cave was made when we already had the vineyard planted and it was like the perfect coincidence and everything made sense. It gave us a really good push and support to what we were already doing as until that point everyone was thinking that Eduardo’s idea was completely crazy.
It was not only his vision but also the courage to truly move forward with the idea. I do not believe the business concept and the innovation were merely coincidental. Eduardo attracted highly skilled professionals who recognized the immense potential of Armenia. For instance, when our wine consultant Michel Roland, one of the best wine experts globally, visited Armenia, the volcanic soil, the weather, and the people made him see the history of this land.
Year by year, we started to grow our production and our capacity of production also because of the success of the brand and the wine. We managed to prove that Armenia can make internationally high-class wines. And that was not only because of the high technology and knowledge that were brought to the winery but also the joint forces of all people that stand behind “Karas Wines”.
- Over the last 10 years the wine industry in Armenia has completely changed and it continues its rapid development. What are your thoughts on the role of “Karas Wines” in the renaissance of Armenian winemaking traditions?
- In my view, the role of the pioneer might be crucial in developing new industry. Besides having trust in the possibilities, it is also important to do it in the best possible way. We managed to put the bar high for Armenian wines.
Today we can find other wineries that are doing a great job. The revolution of the industry could also be observed by the changes in Yerevan, the scene of restaurants and bars and wine bars. This was like a rolling snowball that we started with “Karas”. And I think that we caused this revolution firstly by pushing forward the idea of making the best wine in the world in Armenia.
- What is special about your vineyard's terroir and how does it influence the characteristics of the wines?
- Our vineyard is situated at an altitude of 1300 meters above sea level. It features volcanic soil and is an ideal place for growing vines, surrounded by mountains and characterized by a continental climate. The four seasons are very well marked here. We have a lot of sun during the year and very low rains, so these dry conditions make it easier to grow vines organically.
Of course, the quality of wine is not determined only by natural conditions, but also the human decisions. We intervene a lot in the way of handling the vines and in the way of making the wine. And that is a very important point when we talk about the terroir, because the decisions that we make, the way we understand the terroir, how we manage our vines, how we make our wines in order to show this place in the most honest way, has a significant influence on our product.
For example, if you taste the wines from our first harvest and then you taste the latest ones, you will see the evolution. And that is not only because the vines are more mature, but also because we are more mature too. We are always looking to improve and to make the wines better.
- You usually say that with “Karas” you are willing to tell the story of Armenia. What do you think, if someone tries “Karas” for the first time, what is their immediate impression of the wine and their perception of Armenia?
- Every person's experience is highly unique, yet at the same time, there is something that always repeats itself. Whenever someone samples our wine for the first time, they are very impressed by the intensity of flavor, aromas, grip, and texture. This distinctive texture is definitely from the soil and from these volcanic rocks that we can find in the soil. The combination of freshness, grip, texture, and the intensity of aromas and color makes the wine whole and well-balanced. This truly sets it apart, as it is hard to find all these elements in a single glass of wine.
I think that the wines we make have so much soul that connects you to this place. Our main goal is to make people get to know Armenia, get to know us, and get to know our place through the wines. And always when someone opens the bottle of wine, they look at the label and see where it was made. After tasting “Karas”, people always want to know more about Armenia and I think that is also something very unique to Armenia. There are not so many places in the world that have the energy that attracts people.
- As you use different grape varieties that might be more popular in other countries, people can taste the difference between the wines based on the same grape variety but grown in Armenia and outside of it. This can give the true sense of the Armenian soil, water, and sun.
- Exactly! For example, in “Karas” we use Malbec, which is an Argentinian traditional grape. When you taste this same grape from Argentina and after Armenia, you can truly feel the sense of identity of the place and that is how the terroir works.
Juliana Eurnekian | Image by: Karas
And also, I think that in “Karas” we brought together two different worlds, the ancestral world and our present that looks to the future. For example, the use of karas (eng.- Amphora) for fermentation and aging, and also the use of stainless steel tanks, and barrels that we source from Armenia and France. This mixture of technologies and practices is also what makes us unique. We are deeply rooted in our ancestral heritage, but at the same time, we are looking at the future.
- Each time “Karas Wines” participates in an international competition and returns with awards, it also contributes to the global popularization of Armenia as a wine region. Do you feel heightened responsibility as it is not only about your company but Armenian wine in general?
- I believe that when my uncle initiated the business, he also possessed this vision and sense of responsibility, and it has been transmitted to me as well. I was born in Argentina, but in an Armenian household, and my attachment to Armenia became even stronger when I started to work in Armenia. My feeling is that I work for Armenia, it is not only for my family's business and the winery. I am proud when we get recognition for our brand and for the work that we do, but it is also because it is for Armenia.
- For the moment, “Karas” is the only Armenian winery awarded by James Suckling. What does this mean to you?
- This is something that we are very much proud of. James Suckling is today’s the most important wine reviewer in the world. It is not only the prestige that he gives the winery by giving an award, but also this type of recognition opens new doors.
For example, in a market like the US, which is the biggest market in the world, the first thing that any buyer will ask is about the points and awards you have. Recognition by someone such as James Suckling is very important for selling even more and in more places. Also, for people who are not yet familiar with the Armenian wines, this stamp of recognition and quality is something that gives the consumer a better idea of what we are doing and proves that we are even higher than many other wines from more recognized countries.
- Do you like experimenting in the winery?
- Experimenting is the fun part of this job and we do that every day and every year. To show all these experimental wines we decided to create a new brand outside of “Karas” that is called “Kraki Ktor” – meaning “the piece of fire”.
“Kraki Ktor” is like the alter ego of “Karas”, as “Karas” is a little bit more structured, it is very clear in terms of what we want to do and what we want to show. In the case of “Kraki Ktor” we give us the possibility of doing whatever we want and showing different things, even things that will not be repeated another year.
We also do a lot of investigation. In our experimental vineyard, we plant different types of Armenian varieties and keep on discovering them as there are so many and so amazing.
- Maybe there are some people among our readers who have not tried your wines yet. Could you please help them to choose how to start?
- When we look at our portfolio, we have “Karas classic” that includes 2 blends, one red and one white. These are the first wines that we ever made and continue making them as they were. Among the classic ones, there is also “Single-Varietal Areni” that is very fresh and very easy to drink.
Then we have wines from our single vineyard harvests that show the best Areni, the best
Syrah and the best Chardonnay found in Armenia.
After come our two reserve blends, which I think are very fun to taste together because these are like two phases of the same coin, two phases of our vineyard. The one that is based on Syrah is more of a European blend, and the other is more traditionally Armenian, as it is based on Areni and Sireni. This Sireni was sourced from Artsakh, so it is very unique.
And we have our “Grand Karas”, which is our most iconic wine and the most recognized worldwide. It is from the selection of the most outstanding grapes from each harvest.
And now we are launching a new brand that is called “Kef”. It includes two blends, one red from Areni and Malbec, that tells about our heritage and journey from Argentina to Armenia, and the white blend that is based on Kangun and Chenin blanc, which is also about coming back from abroad to Armenia and joining these two worlds. These are really fun wines to celebrate and to open with friends or family.
- What are the future plans? What will the next achievement be?
- Every year is a challenge and we need to make the best out of every situation. Our vision is to make greater wines every year and to become even better. Another goal is to reach even more markets and make our brands more well-known. Today we are presented in around 20 countries, which is a lot, but of course, we still have a lot of work to become more recognizable. And that is not only about making our wines available in more places, like restaurants, bars, and markets but also making it available in people's heads so whenever someone thinks about Armenia, they will think about “Karas” and whenever someone thinks about “Karas”, they will think about Armenia.