Ավելի քան 15 տարի գործունեություն ծավալելով հայկական եւ համաշխարհային շուկայում եւ զբաղեցնելով առաջատար դիրքեր՝ «Արմենիա Վայն» ընկերությունը հանրությանը վերջապես կներկայանա կոնյակով, որը դառնալու է հպարտանալու եւ Հայաստանն աշխարհին նորովի ներկայացնելու բացառիկ նմուշ։
“V&M”. այսպես է կոչվում կոնյակագործության արվեստի ձեռակերտ գլուխգործոցը, որը «Արմենիա Վայն» ընկերության հիմնադիրներ Վարդանյան եւ Մկրտչյան ընտանիքների անմնացորդ սիրո, նվիրումի, ազնվության եւ հոգատարության դրսեւորումն է՝ հայրենի hողի եւ ժողովրդի հանդեպ։
Այս ազնվական խմիչքը յուրահատուկ լիրիկական բալադ է, որն արարվել է հայկական տերուարի պարգեւած բերքի, հայկական եւ ֆրանսիական կոնյակագործության լավագույն ավանդույթների միաձուլումից։
««V&M» կոնյակն իրապես անկրկնելի է իր էությամբ։ Նրա մեջ ամփոփված են հայկական տերուարի համային եւ բուրային բոլոր առանձնահատկությունները, որոնք այնքան ներդաշնակորեն միախառնվել են ֆրանսիական տեխնոլոգիաների հետ։ Որպես կարեւորագույն եւ որոշիչ նոտա՝ մենք հայկական կոնյակը հնացրել ենք ֆրանսիական 80-100 տարեկան կաղնեփայտե տակառներում։ Այն, ինչ ստացվել է մեր 10 տարիների նվիրված աշխատանքի արդյունքում, համերի եւ բույրերի հանճարեղ սիմֆոնիա է հիշեցնում»,- պատմում է ընկերության ֆրանսիացի խորհրդատու-կոնյակագործ Օլիվիե Շապտը, ով տարիներ շարունակ գլխավորել է «V&M» կոնյակի ստեղծման գործընթացը։
Իր գործունեության առաջին իսկ օրերից «Արմենիա Վայն» ընկերության կարեւորագույն առաքելությունը եղել է աշխարհին ներկայացնել հայկական մշակույթը եւ պատմությունը՝ բույրերի եւ համերի միջոցով։ Տարիներ շարունակ գինեգործության ոլորտում բարձր նշաձող սահմանելելով ՝ ընկերությունն այժմ սկսում է հայկական կոնյակագործության բացառիկ շրջան՝ պատմելով աշխարհին Հայաստանի մասին՝ կոնյակի բույրով։
«Այս վեհ ըմպելիքը անմնացորդ սիրո, ազնվության, հոգատարության եւ համբերության արդյունք է, որը 10 տարի շարունակ հնացել է աշխարհահռչակ հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի հանճարեղ մեղեդու ներքո։ Միաձուլվելով ազգային ժառանգության ելեւէջներին՝ «V&M» կոնյակը դարձել է դասական սիմֆոնիա՝ կոնյակի հմայիչ բույրերով. եւ այս ստեղծագործության շնորհանդեսը կարող էր լիներ միայն բարձր արվեստի տանը՝ Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում», - պատմում է ընկերություն կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանը: Նա հավելում է, որ «V&M» կոնյակը դարձավ «Արմենիա Վայն» ընկերության եւ Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի միջեւ երկարատեւ համագործակցության հիմնասյունը։
Համագործակցության շրջանակում՝ «V&M» ձեռակերտ կոնյակի շնորհանդեսը տեղի կունենա նոյեմբերի 25-ին։ Այդ օրը հայ սպառողն առաջին անգամ կվայելի «Արմենիա Վայն» ընկերության 10 տարվա աշխատանքի արդյունքը եւ «Կարապի լիճը» բալետը։
«V&M» կոնյակն ըմպելով ՝ կոնյակի սիրահարները ոչ միայն կբացահայտեն հայկական տերուարի յուրահատուկ բուրային փնջերը, այլ նաեւ ամեն կաթիլում կլսեն դասական հանճարեղ նոտաներ: 3,5,7 եւ 10 տարեկան «V&M» հայկական կոնյակները շնորհանդեսից հետո կներկայացվեն նաեւ հանրապետության վաճառասրահներում։

Работая более 15 лет на армянском и мировом рынках и занимая лидирующие позиции, компания «Армения Вайн» наконец предстанет публике уникальный коньяк, которым можно будет гордиться и представлять Армению по-новому всему миру.
Фото: «Армения Вайн»
«V&M» - название рукотворного шедевра коньячного искусства, который является проявлением непрестанной любви, преданности, честности и заботы о своей родной земле и людях семей Варданян и Мкртчян - основателей компании «Армения Вайн».
Этот благородный напиток представляет собой уникальную лирическую балладу, созданную из слияния лучших традиций армянского и французского коньячного дела и плодородного урожая армянского терруара.
«Коньяк «V&M» поистине уникален по своей природе. В нем сливаются все вкусовые и ароматические характеристики армянского терруара, гармонично обработанные французскими технологиями. Важным и решающим моментом является выдержка армянского коньяка в бочках из французского дуба возрастом 80-100 лет. То, что получено в результате нашей 10-летней самоотверженной работы, напоминает блестящую симфонию вкусов и ароматов,» - говорит французский консультант компании – коньячный мастер Оливье Шапт, уже много лет возглавляющий процесс создания коньяка «V&M».
«Этот благородный напиток – результат неизменной любви, честности, заботы и терпения, выдержанный в течение 10 лет под гениальную музыку всемирно известного армянского композитора Арама Хачатуряна. Слившись со страницами национального достояния, коньяк «V&M» стал классической симфонией с чарующими ароматами коньяка; и презентация этого произведения могла состояться только в доме высокого искусства - Национальном академическом театре оперы и балета», - говорит коммерческий директор компании Кристине Варданян. Она добавляет, что коньяк «V&M» стал основой сотрудничества компании «Армения Вайн» и Национального академического театра оперы и балета.
В рамках сотрудничества 25 ноября состоится презентация коньяка ручной работы «V&M». В этот день армянский потребитель впервые сможет насладиться результатом 10-летней работы компании «Армения Вайн» и балетом «Лебединое озеро».
Продегустировав коньяк «V&M», любители коньяка не только откроют для себя неповторимые ароматические букеты армянского терруара, но и услышат классические гениальные нотки в каждой капле. После презентации коньяка в торговых точках по всей республике будут также представлены 3, 5, 7 и 10-летние армянские коньяки «V&M».