Հուլիսի 9-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ 20-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ ARARAT հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
«Ոսկե ծիրան»-ի եւ ARARAT-ի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի. ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակներն աջակցել են «Ոսկե ծիրանին» փառատոնի հիմնադրման առաջին իսկ տարվանից։
Տարիներ շարունակ մշակութային այս կարեւոր իրադարձությունը կերտում է հայկական կինեմատոգրաֆիայի դիմագիծը եւ նոր տաղանդներ գտնելու մեծ հարթակ հանդիսանում։ Տարին հոբելյանական է թե՛ «Ոսկե ծիրանի», որը նշում է իր 20-րդ փառատոնի բացումը, թե՛ հայ կինոյի հիմնադրման համար՝ որն արդեն ամբողջացնում է իր 100 տարվա պատմությունը։
Տակեշի Կիտանոն եւ Հարություն Խաչատրյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT
Այս տարի փառատոնը հյուրընկալել է բազմաթիվ հայտնի կինոգործիչների, որոնց թվում են եվրոպական կինոյի կենդանի լեգենդներ Դարդեն եղբայրները, ժամանակակից հեղինակային կինոյի վառ ներկայացուցիչներից մեկը՝ Լավ Դիասը, ճապոնական կինոմշակույթի հայտնի գործիչ Տակեշի Կիտանոն, բրիտանացի հայտնի կինոպրոդյուսեր Ջերեմի Թոմասը եւ այլոք։
Դարդեն եղբայրները | Լուսանկարը՝ ARARAT
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը հատուկ մրցանակ հանձնեց հիմնադիրներին՝ շնորհակալություն հայտնելով «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հիմնադիրներին նվիրական աշխատանքի համար։
Սերգեյ Խաչատրյանը հանձնում հատուկ մրցանակը | Լուսանկարը՝ ARARAT
«20 տարի առաջ Հայաստանում հիմնադրել կինոփառատոն՝ նշանակում էր բարդ հանգամանքներին հակադրել երազանքը։ Այսօր, 20 տարի անց, վստահորեն կարելի է ասել, որ «Ոսկե ծիրանը» կերտեց ժամանակակից Երեւանի մշակութային դիմագիծը՝ հաղորդելով նրան բացառապես նոր մշակութային միջավայր։ «Ոսկե ծիրանին» սպասում են կինոյի սիրահարները, Ոսկե ծիրանին սպասում են երեւանցիները, «Ոսկե ծիրանին» սպասում է Երեւանը, ստանալով այս օրերին տոնական յուրահատուկ տրամադրություն եւ հանդերձանք։ Բայց հանդիսավոր լուսարձակների ստվերում ահռելի ջանքեր են, նվիրյալների համարձակությունը եւ անձնուրաց աշխատանքը», - ասել է Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Տարին իրոք հոբելյանական է հայկական կինոարտադրության համար: Հայ կինոյի 100 տարին բաժանվում է տարբեր պատմական շրջանների, որոնցից յուրաքանչյուրն իր դիմագիծն ունի: 70-ականների ֆիլմերի ոսկե ժառանգության հովանու ներքո այժմ ունենք անկախության շրջանի ֆիլմերը, որն ամենահետաքրքիրը պետք է լինի մեզ համար եւ հիմք հանդիսանա կինոյի մշակույթի շարունակականությունն ամրապնդելու համար», - նշել է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը։
Կարեն Ավետիսյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT
Կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը հաջորդել է պաշտոնական ընդունելությունը, որը տեղի ունեցավ ARARAT Թանգարանում։ Փառատոնի հյուրերը հնարավորություն ունեցան միմյանց հետ փոխանակելու փառատոնի մեկնարկի ջերմ պահերը, ինչպես նաեւ կարծիքներ կիսեցին փառատոնի ակնկալիքների եւ կարեւոր դրվագների մասին՝ վայելելով լեգենդար հայկական կոնյակը, խորհրդանշական ARARAT Apricot խմիչքը, ինչպես նաեւ նրանց հիմքով պատրաստված կոկտեյլներ։

9 июля в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна при поддержке коньяков ARARAT прошла 20-ая церемония открытия кинофестиваля ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
Сотрудничество международного кинофестиваля «Золотой абрикос» и легендарного армянского коньяка ARARAT ведет свой отсчет со дня основания фестиваля.
На протяжении десятилетий этот важный праздник кино создает культурный образ столицы и является неповторимой площадкой для раскрытия новых талантов.
Этот год – юбилейный как для «Золотого абрикоса», так и армянского кинематографа, который отмечает свой вековой юбилей.
Фестиваль открыл фильм Джессики Вудворт «Лука», в котором вместе с именитой Джеральдин Чаплин сыграл Самвел Тадевосян.
В этом году в рамках фестиваля Армению посетили такие звезды мировой киноиндустрии, как неоднократные лауреаты Каннского кинофестиваля братья Дарден, один из мэтров авторского кино Лав Диаз, режиссер, актер и сценарист Такеши Китано и другие.
В ходе торжественной церемонии открытия исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян поблагодарил основателей кинофестиваля, в частности, отметив:
«Основать 20 лет назад в Армении кинофестиваль означало противопоставить мечту сложным обстоятельствам. Сегодня, спустя 20 лет, с уверенностью можно сказать, что «Золотой Абрикос» создал культурный образ столицы, придав ей совершенно новую атмосферу. Фестиваль – долгожданное событие для любителей кино, для ереванцев, для Еревана, который в эти дни становится еще краше. Однако в тени софитов огромная работа, невероятные усилия и самоотверженный труд организаторов фестиваля».
«2023 – юбилейный год для армянского кинематографа. 100 лет армянского кино делится на разные исторические этапы. Так, под эгидой золотого наследия 70-ых у нас появились фильмы эпохи независимости, которые для нас невероятно интересны и обеспечивают продолжительность армянского кино», - отмечает художественный руководитель «Золотого абрикоса» Карен Аветисян.
За торжественной церемонией открытия последовал официальный прием, который прошел в музее ARARAT Ереванского коньячного завода.