Հուլիսի 9-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ 20-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ ARARAT հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
«Ոսկե ծիրան»-ի եւ ARARAT-ի համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի. ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակներն աջակցել են «Ոսկե ծիրանին» փառատոնի հիմնադրման առաջին իսկ տարվանից։
Տարիներ շարունակ մշակութային այս կարեւոր իրադարձությունը կերտում է հայկական կինեմատոգրաֆիայի դիմագիծը եւ նոր տաղանդներ գտնելու մեծ հարթակ հանդիսանում։ Տարին հոբելյանական է թե՛ «Ոսկե ծիրանի», որը նշում է իր 20-րդ փառատոնի բացումը, թե՛ հայ կինոյի հիմնադրման համար՝ որն արդեն ամբողջացնում է իր 100 տարվա պատմությունը։
Տակեշի Կիտանոն եւ Հարություն Խաչատրյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT
Այս տարի փառատոնը հյուրընկալել է բազմաթիվ հայտնի կինոգործիչների, որոնց թվում են եվրոպական կինոյի կենդանի լեգենդներ Դարդեն եղբայրները, ժամանակակից հեղինակային կինոյի վառ ներկայացուցիչներից մեկը՝ Լավ Դիասը, ճապոնական կինոմշակույթի հայտնի գործիչ Տակեշի Կիտանոն, բրիտանացի հայտնի կինոպրոդյուսեր Ջերեմի Թոմասը եւ այլոք։
Դարդեն եղբայրները | Լուսանկարը՝ ARARAT
Բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը հատուկ մրցանակ հանձնեց հիմնադիրներին՝ շնորհակալություն հայտնելով «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հիմնադիրներին նվիրական աշխատանքի համար։
Սերգեյ Խաչատրյանը հանձնում հատուկ մրցանակը | Լուսանկարը՝ ARARAT
«20 տարի առաջ Հայաստանում հիմնադրել կինոփառատոն՝ նշանակում էր բարդ հանգամանքներին հակադրել երազանքը։ Այսօր, 20 տարի անց, վստահորեն կարելի է ասել, որ «Ոսկե ծիրանը» կերտեց ժամանակակից Երեւանի մշակութային դիմագիծը՝ հաղորդելով նրան բացառապես նոր մշակութային միջավայր։ «Ոսկե ծիրանին» սպասում են կինոյի սիրահարները, Ոսկե ծիրանին սպասում են երեւանցիները, «Ոսկե ծիրանին» սպասում է Երեւանը, ստանալով այս օրերին տոնական յուրահատուկ տրամադրություն եւ հանդերձանք։ Բայց հանդիսավոր լուսարձակների ստվերում ահռելի ջանքեր են, նվիրյալների համարձակությունը եւ անձնուրաց աշխատանքը», - ասել է Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Տարին իրոք հոբելյանական է հայկական կինոարտադրության համար: Հայ կինոյի 100 տարին բաժանվում է տարբեր պատմական շրջանների, որոնցից յուրաքանչյուրն իր դիմագիծն ունի: 70-ականների ֆիլմերի ոսկե ժառանգության հովանու ներքո այժմ ունենք անկախության շրջանի ֆիլմերը, որն ամենահետաքրքիրը պետք է լինի մեզ համար եւ հիմք հանդիսանա կինոյի մշակույթի շարունակականությունն ամրապնդելու համար», - նշել է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը։
Կարեն Ավետիսյանը | Լուսանկարը՝ ARARAT
Կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը հաջորդել է պաշտոնական ընդունելությունը, որը տեղի ունեցավ ARARAT Թանգարանում։ Փառատոնի հյուրերը հնարավորություն ունեցան միմյանց հետ փոխանակելու փառատոնի մեկնարկի ջերմ պահերը, ինչպես նաեւ կարծիքներ կիսեցին փառատոնի ակնկալիքների եւ կարեւոր դրվագների մասին՝ վայելելով լեգենդար հայկական կոնյակը, խորհրդանշական ARARAT Apricot խմիչքը, ինչպես նաեւ նրանց հիմքով պատրաստված կոկտեյլներ։

On July 9, the opening ceremony of the 20th Golden Apricot was held at the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex with the support of ARARAT Armenian Brandy.
Golden Apricot International Film Festival and ARARAT Armenian Brandy have established profound collaboration over many years. ARARAT legendary Armenian brandies have supported Golden Apricot since the very foundation of the festival.
For years, this essential cultural event has shaped the portrayal of Armenian cinematography and serves as a huge platform for finding new talents. Armenian Filmmaking is in the spotlight this year as Golden Apricot celebrates its 20th anniversary, and the Armenian Cinema already marks its 100-year history.
The festival announced its opening with Luca (directed by Jessica Woodworth), featuring Geraldine Chaplin and Samvel Tadevosyan as leading actors in the film.
This year, the festival hosted many famous filmmakers, including the legends of European cinema Dardenne brothers, one of the bright representatives of modern independent filmmaking Lav Diaz, an outstanding figure of Japanese film culture Takeshi Kitano, famous British film producer Jeremy Thomas and others.
During the opening ceremony, the Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company, Serge Khachatryan, presented an honorable award to the founders of Golden Apricot as an appreciation and admiration for their dedicated work.
"Founding a film festival in Armenia 20 years ago meant confronting the dream with hardship. Today, 20 years later, Golden Apricot created the cultural image of modern Yerevan, giving it a sense of exclusively new cultural environment. Cinephiles are looking forward to the Golden Apricot, the people of Yerevan have high anticipation for the festival, and even Yerevan itself awaits the Golden Apricot, which adopts a genuine festive atmosphere these days. But in the shadow of the solemn spotlights are enormous efforts, courage, and faithful work of the devotees," noted Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
"The year is indeed a jubilee year for Armenian film production. 100 years of Armenian cinema had various waves in history, each having its own aspect. Under the golden legacy of the 70s films, we now have the films from the independence period, which is more than worthy of our attention as it will also serve as a basis for strengthening the continuous development of film culture," said Karen Avetisyan, Artistic Director of Golden Apricot International Film Festival.
The opening ceremony of the film festival was followed by an official reception, which took place at the ARARAT Museum. The guests of the festival had the opportunity to share heartfelt moments, as well as exchange thoughts on their expectations and highlights of the festival, enjoying the legendary Armenian brandy, the symbolic ARARAT Apricot drink, as well as cocktails with the base of ARARAT.