Նոյեմբերի 24-ից 26-ը «Գինու մշակույթը Հայաստանում. Նոյից մինչ այսօր» խորագրով միջոցառումներ են անցկացվել Շտուտգարտում, Քյոլնում եւ Բեռլինում:
Միջոցառումները կազմակերպել են Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ) եւ Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը՝ Հայ առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմի եւ Wines of Armenia GmbH-ի հետ համատեղ:
Լուսանկարը՝ GIZ
Միջոցառումների նպատակն էր Գերմանիայի հայ համայնքին ներկայացնել հայկական գինեգործության հարուստ մշակույթը, ներկայում տեղի ունեցող վերածնունդը և գինեգործության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը՝ մասնավորապես հայկական գինիների ուղիղ վաճառքի https://winesofarmenia.store/ առցանց հարթակը և ԵՄ-ում գործող գինիների միասնական պահեստը:
Միջոցառումների ընթացքում ներկայացվեցին հայկական գինեգործությունն ու գինու մշակույթը, տեղի ունեցավ հայկական գինիների համտես-վաճառք:
Միջոցառմանը մասնակցել են Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը, Հայաստանի Ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, հայ եւ գերմանացի հոգևոր եւ գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ:

On November 24, 25, 26, GIZ, together with the Vine and Wine Foundation of Armenia, Wines of Armenia GmbH and the German Diocese of the Armenian Apostolic Church, organized "Wine culture in Armenia. From Noah to Date" series of events in Stuttgart, Cologne and Berlin.
Image by: GIZ
The aim of the events was to present the rich culture of Armenian winemaking, the current revival and the programs implemented in the field of winemaking to the Armenian community in Germany, particularly the online platform www.winesofarmenia.store and the common warehouse of Armenian wines in EU.
During the events, Armenian winemaking and culture were presented and afterwards there was a wine tasting and sale of Armenian wines.
The event was attended by Victor Yengibaryan, Armenian Ambassador to Germany, Vardan Urutyan, Rector of the National Agrarian University of Armenia, representatives of the Armenian Ministry of Economy, Armenian and German religious and business communities.