Cardano բլոկչեյն հարթակը Վրաստանի գինու Ազգային գործակալության եւ Բոլնիսիի գինի արտադրողների ասոցիացիայի հետ համատեղ կստեղծի հավելված՝ վրացական գինիների որակին ու իսկությանը հետեւելու համար։
«Այս համագործակցությունը թույլ կտա մշակել ճկուն հավաստագրման եւ դիտարկման համակարգ, որն ապահովում է թափանցիկություն եւ վստահելիություն գինեգործարանների եւ հաճախորդների համար՝ բերքահավաքից մինչեւ սպառում», - ասել է Cardano Foundation-ի փոխնախագահ Մել ՄաքՔենը:
Հավելվածը շշի վրա տեղադրված QR կոդի վրա ուղղելով՝ օգտատերերը կտեսնեն ողջ տեղեկատվությունը արտադրանքի ծագման եւ մատակարարման ամբողջ շղթայի մասին։

Блокчейн-платформа Cardano в сотрудничестве с Национальным агентством вина Грузии и Ассоциацией виноделов Болниси создаст приложение для отслеживания качества и подлинности грузинских вин.
«Это сотрудничество позволит разработать гибкую систему сертификации и отслеживания, которая обеспечит прозрачность и достоверность для виноделен и клиентов от момента сбора урожая до момента потребления», - сказал вице-президент Cardano Foundation Мел Макканн.
Наводя на QR-код, расположенный на бутылке, телефон с открытым приложением, пользователи увидят всю информацию о происхождении продукта и цепочке поставок.