In Vino մասնագիտացված բար-ակումբի «Հանդիպենք գինեգործին» ավանդական շարքի հյուրը Հայաստանում փրփրուն գինիներ արտադրող Keush ընկերության գործադիր տնօրեն, գինեգործ Էյմի Քեուշգուերյան էր:
2013 թվականին Keush-ը հիմնադրել է նրա հայրը՝ Վահե Քեուշգուերյանը, եւ Հայաստանում առաջինը սկսել Ֆրանսիայի Շամպայն տարածաշրջանի ավանդական մեթոդով փրփրուն գինիներ պատրաստել։
«Հայրս վաղուց էր հետաքրքրված Հայաստանում ավանդական մեթոդով փրփրուն գինի պատրաստելու գաղափարով։ Սկզբում մտածում էր շամպայնների, փրփրուն գինիների համար ավանդաբար օգտագործվող ֆրանսիական Շարդոնե կամ Պինո Նուար տեսակի խաղող աճեցել եւ դրանցով սկսել արտադրությունը, բայց հետո հասկացավ, որ նման գինիների արտադրության համար մեծ պոտենցիալ ունեն հայկական խաղողի սորտերը»,- GastroVino-ի հետ զրույցում ասել է Էյմի Քեուշգուերյանը։
Գինեգործի խոսքով՝ ի սկզբանե որոշված է եղել, որ Keush-ը պետք է արտադրի միայն փրփրուն գինիներ:
«Keush-ը 3 տեսակ փրփրուն գինի ունի՝ Keush Origins սպիտակը, Keush Cuveé Chouchane վարդագունը եւ Keush Ultra blanc de noir-ը, որը կարմիր խաղողից պատրաստված սպիտակ գինի է։
Keush Origins-ը պատրաստված է Ոսկեհատ եւ Խաթունի խաղողի սորտերից, Keush Cuveé Chouchane-ը՝ Արենիից։ Keush-ի մյուս սպիտակ տարբերակը՝ blanc de noir-ը եւս պատրաստված է Արենիից, բայց մի փոքր այլ տեխնոլոգիայով։ Արենի խաղողի սորտի մեջ հյութը սպիտակ գույն ունի, իսկ մաշկը՝ գունային պիգմենտներ, կարմիր գինի ստանալու համար թողնում ենք, որ խաղողը երկար մնա իր մաշկի հետ եւ այդ պիգմենտները ներքաշի հյութի մեջ։
Էյմի Քեուշգուերյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Արենիից սպիտակ ստանալու համար խաղողն արագ ազատում ենք մաշկից, թողնում ենք միայն հյութը, բայց միեւնույն է, այն սպիտակը չի ստացվում, ինչը սովորաբար ստանում ենք սպիտակ խաղողի սորտից, մի քիչ գունավորում է ստանում։ Մեր blanc de noir-ն էլ սպիտակից դեպի ոսկեգույն գնացող հատվածում է»,- բացատրում է Էյմին:
Keush-ն իր գինիների համար օգտագործում է միայն Վայոց ձորի մարզի Խաչիկ գյուղում աճող խաղողի տեսակները։ Գյուղը խաղողի ամենաբարձր այգիներ ունեցողներից մեկն է՝ ծովի մակարդակից 1750 մ բարձրության վրա: Այստեղ 100-120 տարեկան խաղողի վազեր կան, որոնց բերքը թթու է եւ կատարյալ փրփրուն գինիներ պատրաստելու համար։
Փրփրուն գինին սովորական գինուց տարբերվում է իր պատրաստման տեխնոլոգիայի վերջանական փուլով։ Փրփրուն գինիների պատրաստման ամենահանրահայտ ձեւերը Ֆրանսիայի Շամպայն տարածաշրջանի եւ Պրոսեկոյի տեխնոլոգիաներն են։ Keush-ն օգտագործում եմ Ֆրանսիական Շամպայն շրջանի մեթոդը։
«Այս տեխնոլոգիայի առանձնահատկությունն այն է, որ սկզբում ստանում ենք նորմալ սովորական գինի, իսկ փրփրուն դարձնելու համար այն լցնում ենք շշերի մեջ, ավելացնում ենք շաքար եւ խմորասունկ պարունակող լիկյոռ եւ փակում շշի բերանը գարեջրի խցանի նման խցանով: Խմորասունկը սկսում է շաքարին «ուտել»։ Այդ պրոցեսը տեւում է 20–25 օր, արդյունքում ստացվում է ալկոհոլ ու CO2 գազ, եւ երբ շշի բերանը փակ է, այդ գազը ոչ մի տեղ չի «փախչում», ինտեգրվում է գինու մեջ եւ այդտեղից սկսվում ենք ստանալ փրփրուն վիճակը։ Մեթոդի առանձնահատկությունը սա է, որ բնական ճանապարհով շշում երկրորդ անգամ խմորում ապահովելով՝ ստանում ենք փրփրուն գինի»,- մանրամասնում է Էյմին։
Նրա խոսքով՝ այս մեթոդով պատրաստելը շատ ժամանակատար եւ ռեսուրսատար է, երկար ժամանակ եւ անհատական աշխատանք է պահանջում ամեն շշի հետ, դրա համար ոչ բոլորն են նախընտրում են այդ մեթոդով աշխատել։
«Փրփրուն գինին բացած շշում երկար թողնելու դեպքում ուղղակի կորցնում է իր CO2 գազը է եւ դառնում է հանգիստ գինի, դրա համար էլ ցանկալի է՝ այն բացել եւ միանգամից խմել»,- խորհորդ է տալիս գինեգործը։
Էյմի Քեուշգուերյանը հավելում է՝ Keush-ը կշարունակի փորձարկումները տարբեր շրջաններից խաղողի սորտերի հետ՝ տեսնելու, թե որ տեսակն ինչպես է ադապտացվում փրփրուն գինիներ պատրաստելու ավանդական մեթոդի հետ։

Aimee Keushguerian, Managing Director at Keush Wines, a company producing sparkling wines in Armenia, was the guest of “Meet the winemaker” traditional series of In Vino wine shop, bar and club.
Her father, Vahe Keushguerian, founded Keush in 2013. He was the first in Armenia to start making sparkling wines using the traditional method of the Champagne region of France.
“My father has long been interested in the idea of making sparkling wines using the traditional method in Armenia. At first, he thought of starting the production by growing French Chardonnay or Pinot Noir grapes, which are traditionally used for making champagnes and sparkling wines, but then he realized that Armenian grapes have great potential for the production of these wines,” Aimee Keushguerian told GastroVino.
From the very beginning they decided that Keush should produce only sparkling wines.
Keush has 3 types of sparkling wines: Keush Origins white, Keush Cuveé Chouchane rose and Keush Ultra blanc de noir - a white wine made from red grapes.
Keush Origins is made from Voskehat and Khatouni grape varieties, Keush Cuveé Chouchane - from Areni grapes. The other white version of Keush - blanc de noir - is also made from Areni, but with a slightly different technology. The juice of Areni grape variety is white, and the skin has color pigments. To make red wine, we leave the grapes with the skins for a longer period of time to soak these pigments into the juice.
To make white wine from Areni, we quickly remove the skin from the grapes, leaving only the juice, but still, it doesn’t get as white as we usually get from the white grape variety, it has a little coloring. Our blanc de noir has a honey-gold color,” explains Aimee.
Keush uses only grapes grown in Khachik village of Vayots Dzor province for its wines. The village is home to panoramic mountains capes and the highest elevation vineyards located 1750 m above sea level. The vineyards are un-grafted, 100-120 years old, and the grapes are sour and perfect for making sparkling wines.
Sparkling wine differs from other types of wine in the final stage of its production technology. The most popular methods of sparkling wine production are the methods of the Champagne region of France and Prosecco. Keush uses the method of the Champagne region of France.
“The peculiarity of this method is that at first, we make a still base wine, then, to make a sparkling wine, add liqueur de tirage - a liquid solution of yeast, wine and sugar - in order to create the secondary fermentation in bottle, then seal the bottle with a beer bottle cap. The process lasts 20-25 days, the yeast starts “consuming” the sugar, releasing alcohol and CO2, which is trapped inside the bottle, it dissolves into the wine, thus creating bubbles. The peculiarity of the method is that the second fermentation triggered by the yeast happens inside the bottle. The bottle fermentation transforms still wine into sparkling wine,” explains Aimee.
According to her, the traditional method is generally the most expensive, labor-intensive, and time-consuming, requiring individual work with each bottle, that’s why not everyone prefers this method.
“The opened bottle of sparkling wine loses carbon dioxide and becomes still wine, that’s why it’s better to open the bottle and drink it right away,” says Aimee Keushguerian.
Aimee Keushguerian says that Keush will continue to experiment with grape varieties from different regions to see how which variety adapts to the traditional method of making sparkling wines.