Երեւանի կոնյակի գործարանը, միանալով Պեռնո Ռիկար միջազգային խմբի աշխարհասփյուռ այլ ընկերություններին, 10-րդ անգամ նշեց Համընդհանուր պատասխանատվության օրը (Responsib’ALL Day) եւ նախաձեռնեց համայնքի բարելավմանն ուղղված հերթական ծրագիրը:
Լինելով Պեռնո Ռիկար միջազգային խմբի անդամ` Երեւանի կոնյակի գործարանն իր «Կայունություն եւ պատասխանատվություն» ռազմավարության շրջանակում շարունակաբար իրագործում է “Good Times from a Good Place” հայեցակարգը, որը հիմնված է չորս կարեւոր ուղղությունների վրա՝ բնության հանդեպ հոգատար վերաբերմունք, մարդկանց արժեւորում, թափոնների եւ օժանդակ հումքի կայուն կառավարում (Շրջանաձեւ տնտեսության խթանում), պատասխանատու հյուրընկալություն։ Այս ռազմավարության կարեւորագույն մասն է կազմում նաեւ Համընդհանուր պատասխանատվության օրը (Responsib’ALL Day)։
Համընդհանուր պատասխանատվության օրն (Responsib’ALL Day) իրականացվում է 2011 թվականից՝ ի նշան բնության հանդեպ տածած երախտագիտության։ Այն Պեռնո Ռիկար խմբի համար հատուկ օր է, որը միավորում է ընկերության 18 500 աշխատակիցներին ամբողջ աշխարհում եւ կենտրոնացնում նրանց ջանքերը բնության պահպանման ու համայնքների բարելավման վրա։
Լուսանկարը՝ ԵԿԳ
Միջոցառման ընթացքում Երեւանի կոնյակի գործարանի անձնակազմը կատարել է ընկերության հարակից տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ` խողովակների ներկում, վարդերի տնկում, նստարանների տեղադրում, թռչնաբների տեղադրում եւ պատրաստում: Նախաձեռնությանն ընդառաջ նորոգվել է նաեւ հարակից ճանապարհի եզրագծային հատվածը՝ գործարանի հարակից լանջային գոտու բարձրադիր մասի ամբողջ երկայնքով։
Անձնակազմի համար օրը խորհրդանշական էր, քանի որ գործարան էին այցելել համաշխարհային ֆուտբոլի մի շարք լեգենդներ եւ ֆուտբոլային բարձրաստիճան պաշտոնյաներ`UEFA-ի (Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության) նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինի գլխավորությամբ, ովքեր ոչ միայն հասցրեցին բացահայտել հայկական կոնյակագործության հարուստ ժառանգությունը, այլեւ մասնակցություն ունեցան միջոցառմանը՝ տնկելով հատուկ ծառ ARARAT թանգարանի հարեւանությամբ։
«Հայաստանում Երեւանի կոնյակի գործարանի կողմից իրականացվող Համընդհանուր պատասխանատվության օրը (Responsib’All Day) տարիների ընթացքում ունեցել է լայն եւ բազմաբովանդակ սփռում՝ Երեւանի բուսաբանական այգուց մինչեւ Սեւանա լիճ, Էրեբունի արգելոց-թանգարանից մինչեւ Հայաստանի հեռավոր մարզեր։ Այս տարվա ապրիլին մենք նախաձեռնեցինք Երեւանի ամենանշանավոր լանջերից մեկի՝ ընկերության հարակից տարածքի կանաչապատման ծրագիրը, կարճ ժամանակահատվածում արդիականացրեցինք լուսավորությունը եւ այսօր, համալրելով մեր նախաձեռնությունների շարքը, աշխատակիցների ջանքերով իրականացնում ենք բարեկարգում։ Այս ամենը ունի նաեւ մեծ գաղափարական խորհուրդ՝ կոնյակագործության հոբելյանական այս տարում ընկերության աշխատակիցներից յուրաքանչյուրի ջանքերով մի նոր հմայք հաղորդեցինք դեպի ARARAT տանող ճանապարհին», - ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

Ереванский коньячный завод вместе с другими предприятиями группы Перно Рикар, в 10-й раз отметил День всеобщей ответственности (Responsib’ALL Day) и реализовал очередную программу по благоустройству общины.
Являясь частью международной группы Перно Рикар, Ереванский коньячный завод в рамках стратегии «Устойчивого и ответственного развития» последовательно реализовывает концепцию «Good Times from a Good Place», которая основана на четырех направлениях:
Фото: Ереванский коньячный завод
Забота о природе,
Уважение к людям,
Мир без отходов,
Ответственное потребление/гостеприимство.
Частью стратегии также является День всеобщей ответственности, который отмечается с 2011 года и является своеобразным символом дани и уважения к окружающей среде. Это особенный день для компании Перно Рикар, в который все 18 500 сотрудников по всему миру объединяют свои усилия во благо наших общин и окружающей среды.
В рамках мероприятия весь коллектив Ереванского коньячного завода выполнил широкий спектр работ по благоустройству прилегающей к заводу территории. В частности были установлены скамейки, скворечники, посажены розовые кусты, проведена покраска труб. В преддверии мероприятия также была проведена реконструкция бордюра прилегающей к предприятию территории.
В этом году День всеобщей ответственности на Ереванском коньячном заводе ознаменовался также визитом легенд футбола во главе с президентом UEFA Александeром Чефериным. В ходе визита гости не только ознакомились с богатым наследием армянского наследия, но и приняли участия в Дне всеобщей ответственности, посадив дерево около музея ARARAT.
«На протяжении многих лет реализуемый в Армении Ереванским коньячным заводом День всеобщей ответственности имел широкий и насыщенный периметр активаций: от Ботанического сада столицы до озера Севан, от музея-заповедника Эребуни до далеких областей Армении», - сказал исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.