Հայկական գինու ու խոհանոցի մասին պատմող «Origins» առցանց ամսագիրը ոչ միայն կբարձրացնի Հայաստանի ճանաչելիությունը գաստրոնոմիկ զբոսաշրջության տեսանկյունից, այլեւ աշխարհին կներկայացնի հայկական մրցակցային ու որակյալ գինին:
Ամսագիրը ստեղծվել է ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ու «Մասնավոր հատվածի զարգացում եւ մասնագիտական կրթություն եւ ուսուցում Հարավային Կովկասում» (ՄՀԶ ՄԿՈւ) ծրագրերի աջակցությամբ:
EU4Bussines ITTD ծրագիրը համաֆինանսավորում է Եվրոպական Միությունն ու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը: EU4Bussines ITTD եւ ՄՀԶ ՄԿՈՒ ծրագրերը իրականացնում՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ):
«Origins» առցանց ամսագրի շնորհանդեսին ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
«Խորապես տպավորված եմ հայկական գինիների բազմազանությամբ ու որակով», - ասել է ԵՄ դեսպանը՝ նշելով, որ վերջին տարիներին ոլորտում մեծ առաջընթաց է նկատում:
Անդրեա Վիկտորինը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
«Երբ 2007-2009թթ. Հայաստանում էի որպես Գերմանիայի դեսպան, գինու տեղական արտադրությունը դեռ աճելու տեղ ուներ: Կար մի հրաշալի հայկական սպիտակ գինը, որի մասին միշտ հետեւյալ պատմությունն եմ պատմում: Առաջին շշից հետո դու մտածում էիր՝ «ինչ հաճելի, թեթեւ, սպիտակ գինի է»: Երբ բացում էիր երկրորդ շիշը, ասում էիր՝ «հետաքրքիր համ է»: Երրորդ շիշն արդեն քացախի էր նման: Այդ տարիներին մտածում էի՝ նրանք ունեն գինեգործության դարավոր ավանդույթներ, բայց, գուցե, հիմա որոշ բաներ մոռացել են: Հիմա իսկապես տպավորված եմ հայկական գինու բազմազանությամբ ու որակով», - նշել է նա:
Դեսպանն ասել է, որ հայկական գինիներն աշխարհում պետք է ավելի ճանաչված դառնան, երկիր բերեն արտասահմանցիներին, որովհետեւ գինու զբոսաշրջության տեսանկյունից Հայաստանը հրաշալի նպատակակետ է:
«Շատ լավ գաղափար է ստեղծել ամսագիր, որը պատմում է ոչ միայն գինեգործության մասին, այլեւ ներկայացնում է հայկական ավանդույթներն ու խոհանոցը: Հուսով եմ՝ այն շատ մարդկանց կհետաքրքրի, ինչը կօգնի զարգացնել զբոսաշրջությունը: 2019թ.-ին այս առումով բավականին դրական ազդակներ կային, դուք բազմաթիվ միջազգային ամսագրերում էիք՝ որպես հետաքրքիր զբոսաշրջային նպատակակետ, բայց սկսվեց համավարակը, հետո՝ պատերազմը: Համոզված եմ, որ դուք կվերադառնաք այս տարի», - ասել է ԵՄ դեսպանը:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Մադլեն Ռաուշենբերգերը ասել է՝ ի տարբերություն դեսպան Անդրեա Վիկտորինի, Հայաստանում է միայն մեկ տարի, բայց արդեն իսկ կարող է ասել՝ հայկական գինին հրաշալի որակ ունի.
Մադլեն Ռաուշենբերգերը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
«Ինձ համար հետաքրքիր փորձառություն է լինել այստեղ ու տեսնել՝ ինչ կարող է առաջարկել այս երկիրը գաստրո եւ գինեգործության ոլորտում: Մենք մշտապես ջանքեր ենք գործադրել աջակցելու Հայաստանում տեղական տնտեսության զարգացմանը, որում առանձնահատուկ տեղ ունի գինեգործության ոլորտը: Նայելով թվերին՝ կարող եմ ասել, որ զգալի աճ ենք տեսնում ոչ միայն արտադրանքի քանակի, այլեւ որակի տեսանկյունից: Մեր գործընկերների՝ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի, Խաղողագործության եւ գինեգործության հիմնադրամի հետ համատեղ ջանքերով աջակցում ենք Հայաստանի դիրքավորմանը ոչ միայն որպես հիասքանչ մշակույթ ու գինեգործական ավանդույթներ ունեցող երկիր, այլեւ որպես համաշխարհային մակարդակով մրցակցային ու բարձրորակ գինի արտադրող»:
Մադլեն Ռաուշենբերգերն ասել է, որ այս առումով Հայաստանն ավելի ու ավելի գրավիչ նպատակակետ է դառնում գինու սիրահարների համար եւ գինեգործության ոլորտի զարգացումը, միանշանակ, նպաստում է նաեւ Հայաստանի մարզերի զարգացմանը:
«Մեր ծրագրով աջակցում ենք «Origins» առցանց ամսագրին, որը ներկայացնում է պատմություններ այս գեղեցիկ երկրի մշակույթի, գինու, ուտեստների ու ավանդույթների մասին: Համոզված եմ, որ այն կօգնի բարձրացնել Հայաստանի ճանաչելիություն ու խոստանում եմ լինել ձեր մշտական ընթերցողներից մեկը»:
Էյմի Քեուշգուերյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
««Origins» ամսագիրը ստեղծել ենք հայկական ուտեստների ու գինու մասին չպատմված պատմությունները ներկայացնելու», - ասել է ամսագրի հիմնադիր Էյմի Քեուշգուերյանը:
Նա ընդգծել է՝ գինեգործության ոլորտը Հայաստանում արագ է աճում, եթե 2015թ.-ին Հայաստանում կար գինու 38 գրանցված բրենդ, այսօր 110 բրենդ կա:
«Ամսագրի բովանդակությունը ստեղծում են շատ տաղանդավոր հեղինակներ, թարգմանիչներ ու լուսանկարիչներ: Մենք ներկայացնելու ենք ակնարկներ, ոլորտի տեղական նորություններ ու շաբաթական կունենանք 2-ից 3 հրապարակում: Լինելու է նաեւ առցանց խանութ, հրապարակվելու ենք տեղական խոհանոցի բաղադրատոմսեր», - ասել է «Origins» ամսագրի հիմնադիրը:

Online magazine “Origins” covering topics on Armenian wine and cuisine will not only increase Armenia’s visibility across the horizon of gastro-economic tourism, but also introduce the competitive and high quality Armenian wine to the world.
The magazine has been established with the support of the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” project (ITTD) and the Private Sector Development and Technical Vocational Education and Training in South Caucasus (PSD TVET) Programme.
The EU4Business ITTD project is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). The EU4Business ITTD and PSD TVET Programme are implemented by the German Development Cooperation (GIZ).
The inauguration of “Origin” magazine was also attended by EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin.
“I am exceedingly impressed by the diversity and quality of Armenian wines,” noted the EU Ambassador, underscoring the high progress made in the sector over the last few years.
Andrea Wiktorin | Image by: Mediamax
“During 2007-2009, when I was in Armenia as an Ambassador of Germany to Armenia, local wine production still had a long way to grow. There was this marvelous Armenian white wine about which I always tell this story. After the first bottle you would think: “what a pleasant, crisp white wine this is”. As you opened the second bottle, you would say: “what a curious taste”. By the time you got to the third bottle, it tasted like a vinegar. Back then I was thinking that Armenians used to have ages-long wine making traditions, but perhaps they had forgotten some of those. While now I am truly impressed by the diversity and quality the Armenian wines offer.”
Ambassador went on saying that Armenian wines couldn’t but become more recognised, attracting foreigners to the country, since Armenia is a wonderful wine tourism destination.
“It’s a great idea to put on foot such a magazine that tells not only about wine making, but also features Armenian traditions and its cuisine. I am very much hopeful that it will be interesting to many, helping further develop tourism industry. In this context, the year 2019 had quite a number of positive impetuses, as you were featured in a number of international magazines as a riveting tourism destination, but unfortunately the pandemic started, which was followed by the war. It is my firm belief that you are going to see a comeback this year,” stated the EU Ambassador.
Madeleine Rauschenberger, Country Director of the GIZ Country Office in Armenia, emphasised that unlike the EU Ambassador Andrea Wiktorin, she's been in Armenia only for a year yet she could already confirm that Armenian wine had an excellent quality:
Madeleine Rauschenberger | Image by: Mediamax
“It’s a fascinating experience for me to be here and see what this country has to offer in gastro and wine making industry. We have always exerted efforts to support local economic development in Armenia, where wine making plays a crucial role. Looking at the numbers, I can say that we eye-witness a significant growth not only in terms of quantity, but also in terms of quality of the products. Joined by our partners – Tourism Committee of the RA Ministry of Economy, Wine and Vine Foundation, we syndicate our efforts to support Armenia as it positions itself not only as a country with magnificent culture and wine making traditions, but also as a globally competitive and high quality wine producing country.”
Madeleine Rauschenberger further pinpointed the fact that in this sense, Armenia’s attraction as a destination for wine buffs was growing far and wide, and the development of wine making industry, in its turn, was backing the development of Armenian regions.
“Our project supports the online magazine “Origins”, which portrays stories about the culture, wine, dishes and traditions of this beautiful country. I am confident that it will help upsurge the visibility of Armenia, and I personally promise to be one of your regular readers.”
“We came up with the idea of creating this magazine “Origins” to recount the stories on the Armenian food and wine never told before,” said the founder of the magazine Aimee Keushguerian.
She added that winemaking was a fast growing industry in Armenia: while in 2015 there were only 38 registered brands in Armenia, today this number sky-rocketed to as high as 110.
“The content of the magazine is crafted by a number of talented authors, translators and photographers. We plan to feature essays, local news covering this sector and publish around 2 to 3 posts on weekly basis. There will also be an online shop, and last but not the least, we will be publishing recipes from the local cuisine,” explains the founder of the “Origins”.