Երեւանի կոնյակի գործարանն այս տարի նշում է հայկական կոնյակագործության 135-ամյակը, որի առիթով Մարզահամերգային համալիրի «Հայաստան» սրահում կազմակերպվել էր ARARAT ժառանգության նշանավորման երեկոն։ Միջոցառումը ներկայացնում էր «ARARAT»-ի պատմությունը, էվոլյուցիան, նորությունները, լեգենդար համերն ու վերաթողարկված տեսականին։
«2022-ը հոբելյանական է հայկական կոնյակագործության եւ «Արարատի» համար։ Այս հոբելյանը «Արարատի» ժառանգության, պատմության արժեւորման ու գնահատման կարեւոր հանգրվան է։ Արարատի պատմությունը բազմաթիվ հիշարժան պահերի ամբողջություն է, որում միահյուսված են նաեւ մեզնից յուրաքանչյուրի պատմությունները, հաջողությունները, հաղթանակները, ծանոթություններն ու մեր կյանքի երջանիկ պահերի վայելքը։ Մենք մեր ընկերների հետ այսօր մեկնարկում ենք հոբելյանական տարվա միջոցառումների շարքը, կիսվում ջերմությամբ եւ գրում Արարատի պատմության նոր էջերը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
Սերգեյ Խաչատրյանը | Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս
Ինքնին պատմական մի վայր հանդիսացող «Հայաստան» սրահը դեռ մուտքից իր հյուրերին ներկայացնում էր «ARARAT»-ի եւ հայկական կոնյակագործության պատմությունը՝ պատերին փակցված հակիրճ գրառումներով։
1887-1902
Սկիզբ
Հայաստան, 19-րդ դարի վերջ։ «Գինեգործության բանբեր» ամսագրի գլխավոր խմբագիր եւ հիմնադիր Վասիլի Թաիրովը ոգեշնչում է իր եղբորը՝ առաջին գիլդիայի վաճառական Ներսես Թաիրյանին, սկսել կոնյակի արտադրություն՝ ըստ դասական ֆրանսիական տեխնոլոգիայի՝ օգտագործելով տվյալ ժամանակաշրջանի ամենաարդիական սարքավորումները։
Առաջին ճանաչում
1900թ․-ին արտադրությունում սկսում են աշխատել տաղանդավոր թորող Կիրիլ Սիլչենկոն եւ ճարտարագետ ու կուպաժի վարպետ Մկրտիչ Մուսինյանցը, ում վիճակված էր ստեղծել կուպաժավորված առաջին տեսակավոր կոնյակը։
1914-1937
Փոփոխությունների ժամանակաշրջան
Պատերազմի սկսելուն պես Ռուսական կայսրությունը «չոր օրենք» է սահմանում, սակայն ձեռնարկությունում եւ խաղողի այգիներում կյանքը կանգ չի առնում։
Աշխատակիցներն անում են ամեն ինչ՝ գործարանը սնանկացումից եւ ոչնչացումից փրկելու համար։ Այդ ժամանակահատվածում Մկրտիչ Մուսինյանցը ավերածություններից անձամբ փրկում է սպիրտների յուրահատուկ հավաքածուն՝ հնարավորություն ընձեռելով հետագայում վերսկսել արտադրությունը։
Հայաստանի հպարտություն
Գործարանում աշխատանքի է ընդունվում Երեւանի գյուղատնտեսական ինստիտուտի շրջանավարտ Մարգար Սեդրակյանը։ Ընդամենը մի քանի տարի անց վարպետը ստեղծում է իր առաջին լեգենդար կոնյակը՝ «Հոբելյանականը»։ Իր հայրենիքն ու հայրենի ժառանգությունն անսահման սիրող Սեդրակյանը հաջորդ կուպաժը հպարտորեն անվանում է «Հայաստան»։
1967-1998
ARARAT Akhtamar-ի եւ ARARAT Nairi-ի ծնունդը
1967 թվականին Մարգար Սեդրակյանը ստեղծեց թերեւս իր ամենահայտնի կոնյակներից երկուսը՝ ARARAT Akhtamar-ը եւ ARARAT Nairi-ն, որոնք մինչ օրս հանդիսանում են վարպետի կողմից ստեղծված ամենասիրված կուպաժներից։
Վերածնունդ
Երեւանի կոնյակի գործարանն ընդգրկվում է «Պեռնո Ռիկար» միջազգային խմբի կազմում։ Մեծ քաղաքական փոփոխությունների եւ տնտեսական արդիականացման այդ ժամանակահատվածում հայկական կոնյակի արտադրությունը վերածնվում է նոր թափով։
2010-2021
Լեգենդար կոնյակ
Տասնամյակի սկզբում ներկայացվում է «ARARAT»-ի նորացված տարբերանշանը՝ անընդհատ վերածնվող Փյունիկը, որը դարձավ հայկական կոնյակի որակի նոր խորհրդանիշը։
Նոր դարաշրջան
Արձագանքելով ժամանակի մարտահրավերներին՝ «ARARAT»-ը շարունակում է զարգացնել կոնյակի արտադրությունը՝ հաշվի առնելով համաշխարհային միտումները եւ սպառողների համային նոր նախասիրությունները։ Մարգար Սեդրակյանի դարաշրջանում ստեղծված դասական կոնյակներին զուգահեռ՝ արտադրանքի շարքում հայտնվում են նոր նրբագեղ կուպաժներ։
Այդ նոր կուպաժները ներկայացնելու միտումով հոբելյանական միջոցառման ընթացքում հյուրերին հնարավորություն էր ընձեռվել համտեսել ինչպես լեգենդար կոնյակի դասական տարբերակները, այնպես էլ յուրօրինակ կոկտեյլներ՝ պատրաստված թե՛ «ARARAT» կոնյակով, թե՛ բրենդի նորարարություններով՝ ARARAT Apricot-ի եւ ARARAT Coffee-ի հիմքով։
Ներկայացված էր նաեւ 1902 թվականին ստեղծված առաջին հայկական տեսակավոր կոնյակի՝ «Ընտիր»-ի վերաթողարկված կոլեկցիոն տարբերակը։
ARARAT ժառանգության նշանավորման երեկոն մեկնարկն էր կոնյակագործության 135-ամյակին նվիրված նախաձեռնությունների շարքի, որն առաջիկայում կամբողջանա նոր ծրագրերով։

Founded in 1887, brandy production in Armenia celebrates its 135th anniversary. ARARAT commenced the anniversary year with a special event – ARARAT Heritage Celebration Night.
The venue of the event - “Armenia” Hall of Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex accentuated the exclusiveness of the evening. Built decades ago, this place is known as one of the most iconic venues of the Armenian architecture and was a symbol of exquisite hospitality in previous eras.
“Beyond the boundaries of past, present and future and yet within the unity of time that creates history”. The creative idea of the event’s authors was embodied in the unique architectural and design solutions of the venue. With its artistically bright and historically rich language, the venue presented the past, the present, and the vision of the brand’s future by displaying its legendary heritage.
ARARAT has always been initiating the important innovations of the era, which by the time became traditions of mastery, devotion, and unconditional love towards the work. The creative notion of the authors suggests the idea of intertwining avant-garde with classical nuances, which is metaphorically reflected in the ARARAT circular bar — a place where the guests of the event could taste both traditional blends of the legendary brandy and the crafted cocktails based on classic ARARAT and innovative ARARAT products - ARARAT Apricot and ARARAT Coffee.
More than a century old heritage of ARARAT was exhibited in a uniquely designed art pavilions which presented the evolution of the legendary brandies. Scrupulous accuracy of the ARARAT Museum specialists was reflected in the mobile exhibition of original vintage labels exhibited specially for the event guests. ARARAT Heritage Celebration Night also became a spotlight for presenting the rebirth of the first Armenian Vintage Brandy created back in 1902 – “Otborny”, which is recreated as a collection reserve.
The facets of craftsmanship and the eternal search for harmony were amplified by the special installations illustrating ARARAT Today, where each of the guests could feel the art of creating new blends.
Serge Khachatryan | Image by: Mediamax
“135 is not merely a nice number, but another harbor of history, where we can reveal new meanings. A number of fascinating chapters have been written in the chronicles of ARARAT. A history enriched with stories of each of us and conveyed through moments of happiness, acquaintances, achievements, and triumphs that were celebrated with a glass of the legendary brandy. This is what makes ARARAT truly legendary,” said Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.