«Արմենիա Վայն» գինեգործարանն ու Անրի Վերնոյի որդին հուշագիր են ստորագրել՝ բացառիկ իրավունքով «Անրի Վերնոյ» անվամբ գինիներ թողարկելու մասին:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ ֆրանսահայ նշանավոր ռեժիսոր Անրի Վերնոյի 100-ամյակին նվիրված «Ազգային կինո` համամարդկային ժառանգություն. վերանայման, պահպանման եւ հանրայնացման խնդիրներ» խորագրով եռօրյա գիտաժողովի փակումն անցկացվեց «Արմենիա Վայն» գինեգործարանում:
Հյուրընկալվել էին Անրի Վերնոյի որդին` Պատրիկ Վերնոյ Մալաքյանը, հյուրեր ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Լեհաստանից: Նրանք ծանոթացան Գինու պատմության նորաբաց թանգարանին, հայկական գինեգործության 6000-ամյա հարուստ մշակույթին:
Օրն «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի համար նշանավորվեց նաեւ կարեւոր իրադարձությամբ: Ընկերության եւ Պատրիկ Վերնոյի միջեւ ստորագրվեց հուշագիր` բացառիկ իրավունքով «Անրի Վերնոյ» անվամբ գինիներ թողարկելու մասին:
«Նման պատվի արժանանալն ընդգծում է «Արմենիա Վայն» գինեգործարանի անզիջում նվիրվածությունն ու ձգտումը` դեպի ազգային արժեքներ եւ կատարելություն», - ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Վահագն Մկրտչյանը եւ Արա Խզմալյանը | Լուսանկարը՝ «Արմենիա Վայն»
«Արմենիա Վայն» գինեգործարանի համասեփականատեր, գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Մկրտչյանը նշեց, որ անվանի կինոռեժիսորի անվանական գինիների թողարկման բացառիկ իրավունքը ստանձնելն ընկերության համար մեծ պատիվ է: Նա շեշտեց, որ «Արմենիա Վայն» գինեգործարանն ամենայն պատասխանատվությամբ եւ պատվով է ներկայացնելու Հայաստանն ու հայկականը աշխարհին, ինչպես հարիր է մեծ հային:
Պատրիկ Վերնոյ Մալաքյանը | Լուսանկարը՝ «Արմենիա Վայն»
«Աշխարհահռչակ կինոռեժիսորի ժառանգն էլ իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց` ընդգծելով, որ կինեմատոգրաֆիան չի կարող հաղթել 6000-ամյա գինեգործությանը, բայց նրանք ունեն մեկ ընդհանուր նմանություն. երկու դեպքում էլ անհրաժեշտ է գործում ներդնել մեծագույն սեր եւ հոգատարություն», - հաղորդում են «Արմենիա Վայն»-ից:

A Memorandum on the Exclusive Production of Wines Under the Name of Henri Verneuil was Signed Between Armenia Wine Winery and Henri Verneuil's Son.
Armenia Wine hosted the closing ceremony of the “National Film: Universal Heritage; Review, Preservation, and Publicity Issues’’ scientific conference organized by the National Cinema Center of Armenia and dedicated to French-Armenian prominent director Henri Verneuil's 100th anniversary.
Henri Verneuil's son, Patrick Verneuil Malakian, and many other guests from the United States, France, Russia and Poland were hosted. They got acquainted with the newly opened Museum of Wine History, the 6000-year-old rich culture of Armenian winemaking and its glorious past.
For Armenia Wine Winery the day was also marked by an important event. A memorandum was signed between the company and Patrick Verneuil, on the exclusive right to produce wines under the name of Henri Verneuil.
“Receiving such an honor underscores the unwavering commitment and aspiration of “Armenia Wine” Winery to national values and perfection“, the Company said.
Vahagn Mkrtchyan and Ara Khzmalian | Image by: Armenia Wine
Vahagn Mkrtchyan, Co-owner, General Director, Chairman of the Board of Trustees of the Wine History Museum of Armenia noted that it is a great honor for the company to assume the exclusive rights to release wines under the name of the famous film director. He stressed that Armenia Wine will present Armenia and the Armenian to the world with all responsibility and honor.
Patrick Verneuil Malakian | Image by: Armenia Wine
“The heir of the world-famous film director, in his turn, introduced his gratitude, emphasizing that cinematography cannot overcome 6000-year-old winemaking, but they have one thing in common: in both cases there is a need for greater love and care“, news release reads.