Հոկտեմբերի 9-ին Երեւանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանում տեղի է ունեցել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մրցանակների հանձնման արարողությունը։
Լուսանկարը՝ ԱՐԱՐԱՏ
Թանգարանում հյուրերը հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ Հայաստանի կոնյակագործական ժառանգությանը, բացահայտեցին լեգենդար կոնյակի ժամանակակից եզրերը։
Արարողության շրջանակներում ցուցադրվեց նաեւ վերջերս ARARAT-ի նախաձեռնությամբ նկարահանված Ալեքսանդր Խանտի «Մեկ երկնքի տակ» ֆիլմը։
Սերգեյ Խաչատրյանը | Լուսանկարը՝ ԱՐԱՐԱՏ
«Վարպետություն, անկեղծություն եւ սեր դեպի աշխատանք. այս բառերը, որոնք ամփոփում են ARARAT կոնյակների արժեքները, կարծում եմ, յուրաքանչյուր լավ ֆիլմի ստեղծագործական գաղտնիքն են։ Այդ իմաստով մեր համագործակցությունը «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հետ նախեւառաջ խարսխված է ընդհանուր արժեքային հիմքերի վրա։ Վստահ եմ, որ այս ձեւաչափը եւս մեկ լավ ավանդույթի հիմք կդնի», - ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Կինոն որպես արվեստ վերգտնում է իր իմաստավորումը, երբ դուրս է գալիս մարդկանց հետ փոխադարձ հաղորդակցության մեջ: Նույնը կարող ենք ասել կոնյակի մասին, երբ այն դառնալով մեր անկեղծ շփումների մի մասնիկը, ձեւավորում եւ վերաիմաստավորում է ավանդույթների մի հսկայական պաշար: Այսպիսով, եւ' կինոն, եւ' կոնյակը ձգտում են հասնել մի առաջնահերթության, որը նրանց կդարձնի միջնորդ` գաղափարներ եւ մտքեր հաղորդելու: Թե' ARARAT-ը, եւ թե' «Ոսկե ծիրանը», ունենալով ինստիտուցիոնալ արժեհամակարգ, ձգտում են ոչ միայն զարգացնելու հայկական մշակույթը, այլեւ այն արժանի դարձնելու միջազգային ճանաչման», - նշել է «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը:
Կարեն Ավետիսյանը | Լուսանկարը՝ ԱՐԱՐԱՏ
Տարբեր տարիներին ARARAT թանգարանը աջակցել էր Օդեսայի կինոփառատոնին, ինչպես նաեւ կազմակերպել տարբեր միջոցառումներ՝ անվանի կինոգործիչների մասնակցությամբ, որոնց շարքում են՝ Ջորջ Քլունին, Ջոն Մալկովիչը, Նաստասյա Քինսկին, Էմիր Կուստուրիցան, Օրնելա Մուտտին, Ինգեբորգա Դապկունայտեն, Ալեքսեյ Գերման կրտսերը եւ այլոք։

On October 9, the Awards Ceremony of the Golden Apricot Film Festival took place in the ARARAT Museum of the Yerevan Brandy Company.
In the Museum the guests had an opportunity to get familiarized with the heritage of Armenian brandy, discovered the modern facets of the legendary brandy.
Within the framework of the ceremony Alexander Khant’s film “Under One Sky” shot recently at the initiative of ARARAT was shown.
Serge Khachatryan | Image by: ARARAT
“Mastery, sincerity and passion towards the work - these words which wrap up the values of ARARAT brandy, I believe, are the creative secret of each great film. In this sense, our cooperation with the Golden Apricot film festival is first of all anchored on the bases of common values. I am sure, that this format will create a basis for another good tradition,” said Serge Khachatryan, the Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
“Cinema, as art, rediscovers its meaning when it interacts with people. The same can be said about brandy, when becoming a part of our sincere contacts, it forms and reinterprets a huge store of traditions. Hence, both cinema and brandy strive to achieve a priority that will make them a mediator for conveying ideas and concepts. Both ARARAT and Golden Apricot, having an institutional system of values, strive not only to develop Armenian culture, but also make it worthy of international recognition,” said Karen Avetisyan, the Artistic Director of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival.
Karen Avetisyan | Image by: ARARAT
In different years, the ARARAT Museum has supported the Odessa Film Festival, as well as organized various events with the participation of famous filmmakers, including George Clooney, John Malkovich, Nastassja Kinski, Emir Kusturica, Ornella Muti, Ingeborga Dapkunaite, , Alexei German Jr. and others.