Հոկտեմբերի 3-ին մեկնարկել է Երեւանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 18-րդ կինոփառատոնը։ Չնայած համավարակին ու հետպատերազմական դժվար իրավիճակին՝ մեկ շաբաթ Երեւանը հյուրընկալում է ճանաչված կինոգործիչների, ցուցադրվում են միջազգային փառատոնների դափնեկիր ֆիլմեր։
«Ոսկե ծիրան»-ի գեղարվեստական տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ այս տարի փառատոնի ամփոփիչ հատվածն ավելի «կամերային» ձեւաչափով են անցկացնելու։ Մրցանակների հանձնման արարողությունը տեղի է ունենալու Երեւանի կոնյակի գործարանի «Արարատ» թանգարանում։
«Պատերազմի տարելիցով պայմանավորված՝ որոշակի զսպվածություն ենք ցուցաբերում։ Կարծում ենք, որ «Արարատ» թանգարանը այդ զուսպ, բայց արտահայտիչ ձեւաչափի մեջ շատ կարեւոր տարածք է։ Բացի այդ, «Ոսկե ծիրան»-ը եւ «Արարատ» թանգարանը որոշ ընդհանրություններ ունեն։ Մշակութային առումով երկուսն էլ իրենց ոլորտում Հայաստանը ներկայացնող կարեւոր կառույցներ են։ Եվ այդ իմաստով մեր համագործակցությունը շատ խորհրդանշական է»,-ասել է Կարեն Ավետիսյանը։

18-й Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» стартовал 3 октября. Несмотря на пандемию и тяжелую послевоенную ситуацию, Ереван принимает известных кинематографистов, идут показы фильмов-лауреатов международных фестивалей.
Художественный руководитель «Золотого абрикоса» Карен Аветисян сообщил Медиамакс, что в этом году церемония закрытия фестиваля пройдет в более «камерном» формате. Вручение призов состоится в музее «Арарат» Ереванского коньячного завода.
«В связи с годовщиной начала войны мы проявляем определенную сдержанность и считаем, что музей «Арарат» - очень важная площадка в этом сдержанном, но выразительном формате. Кроме того, «Золотой абрикос» и музей «Арарат» имеют определенное сходство, поскольку представляют Армению миру. И в этом смысле наше сотрудничество очень символично», - сказал Карен Аветисян.